Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dobry Wieczór Wszystkim!

 

Piszę tutaj ponieważ napotkałem dosyć dziwny problem w jednej z sieci Wi-Fi które użytkuję i nie wiem jak się z nim uporać.

 

Problem jest taki, że wszystkie urządzenia w podłączonej sieci, regularnie - ale nie non stop, lokalizują się niepoprawnie w dwóch miejscach:

- Ghaziabad w Indiach

- Kazachstan - rózne miejsca.

 

Na początku myślałem że jest to włamanie na moje konto Google, ale ku mojemu zdziwieniu okazało się że problem tyczy się wszystkich urządzeń podłączonych w jednej sieci WiFi: 6 telefonów, przystawka Mi Box i 2 komputery.

Problem objawia się tym że w widżetach pogodowych pokazuje się pogoda dla tych dziwnych miejsc, Google proponuje nam artykuły dla Hindusów, lokalizacja urządzeń w Apce mapy pokazuje się w Indiach albo w Kazachstanie.

Część urządzeń wziąłem do sprawdzenia w inne miejsce, pod inną sieć WiFi i przy dłuższym działaniu wszystko było ok.

 

Routery w mojej sieci WiFi i w tej w której sprawdzałem dostarcza dostawca internetu - dla obu miejsc jest to ten sam dostawca internetu ale inne routery. W mojej sieci jest Tenda F3, tam gdzie sprawdzałem jakiś Huawei.

 

Oczywiście dostawca internetu uważa że u nich wszystko jest ok. Wyprosiłem ich o dane do resetowania routera (dane dostępowe ISP) i router zresetowałem ale to nie pomogło.

Wszelkie strony do lokalizowania po IP wskazują poprawne dane i adres IP, ale jak przyjdzie do lokalizowania w Google to albo zlokalizuje się poprawnie, albo źle....

 

Jaka może być przyczyna?

Jedyne co zauważyłem dziwnego w ustawieniach routera to to że Adres IP WAN jest inny niż ten który wykrywany jest w internecie.

 

Do informacji: Obydwie sieci WiFi fizycznie zlokalizowane są w okolicach Bochni w małopolsce, korzystamy z lokalnego dostawcy internetu światłowodowego. W moim Wifi jest jeszcze przed routerem jakieś urządzenie do którego wpięty jest chyba światłowód a dopiero stamtąd idzie kabel do routera.

 

Rozważam zmianę routera na Xiaomi 4A, ale nie wiem czy to pomoże.

 

Z góry dziękuję za wszelką pomoc!

 

Edytowane przez Zuberek42
Link to post
Share on other sites

Wiesz w jaki sposób lokalizuje się komputery w sieci? tzn skąd wiedzą gdzie jesteś, mimo że nie maja GPS-a? 

Ano dane lokalizacyjne pochodzą zwykle z GPS-a telefonów, jeśli zobaczą MAC telefon podłączonego po Wi-Fi i maja jego dane lokalizacyjne, to przypisują te dane do MAC-a routera. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Wiesz w jaki sposób lokalizuje się komputery w sieci? tzn skąd wiedzą gdzie jesteś, mimo że nie maja GPS-a? Ano dane lokalizacyjne pochodzą zwykle z GPS-a telefonów, jeśli zobaczą MAC telefon podłączonego po Wi-Fi i maja jego dane lokalizacyjne, to przypisują te dane do MAC-a routera.
no dobrze, zatem teoretycznie żadne niezaufane urządzenie nie jest podłączone wedle ustawień routera. Nikt z nas nigdy nie był w Indiach ani w Kazachstanie. Włamanie też raczej nie wchodzi w grę bo dotyczy to różnych kont. Skąd taka lokalizacja? Po zachowaniu map Google widać ewidentnie w których momentach telefon lokalizuje się według własnego GPS a kiedy próbuje po sieci. Po GPS jak jest zasięg satelitów to na mapie precyzyjnie pokazuje rzeczywiście gdzie jestem. Jak mu zabraknie sygnału GPS to albo wskaże niebieski okrąg na mapie jako zakres lokalizacji, albo wywali do Kazachstanu albo Indii. Tak jak też wcześniej pisałem, używam cześć z podłączonych urządzeń regularnie w innej sieci Wifi i tam jest wszystko poprawnie.

 

EDIT: Wszystkie internetowe lokalizatory IP też wskazują niby poprawnie.

 

1568fb5bb14920b7918bbc5208cf6014.jpg9651cd02f10ef5458c74dde7d8b4db2f.jpgWysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Zuberek42
Link to post
Share on other sites

Np Google nie powiem tylko czy z poziomu androida, czy z poziomu aplikacji ( czy jednego i drugiego ).

OK wiem o co ci chodzi, nie chodziło mi że google zobaczy MAC-a telefonu z poziomu sieci po wifi (bo jest za routerem), ale android czy aplikacja może go wysłać w celu identyfikacji, bądź mają własne numery do androida, czy aplikacji (nie powiem czy korzystają z MAC-ów czy z swoich). MAC-i są unikatowe, więc można z nich korzystać w tym celu.

Link to post
Share on other sites

Nie sądzę żeby to miało coś wspólnego z MAC-ami. Telefon łączy się po WiFi, wychodzi na zewnątrz przez WAN routera, łaczy się z serwisem google i na tej podstawie google przypisuje lokalizację dla danego IP. Komputery wychodzą przez to samo IP stąd na kompie ta sama lokalizacja. To najprostsze wyjaśnienie, choć oczywiście nie mam 100% pewności, że tak to działa.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jestem w 100% pewien że problem jest związany z jakąś bazą danych Google. Mapy Google - Kazachstan, Here - Poprawnie. Z tego co widzę sporo ludzi ma podobne problemy ale Google ma to w d...e.de2bc5ba7c15ea2b822a64124de49b50.jpg662a9720475296290b2805bca0af74a4.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez Zuberek42
Link to post
Share on other sites

@@cooger, Jeśli by patrzył po IP, to byłyby przekłamania u lokalnych dostawców co są za NAT-overload, a wydaje mi się, że nawet w takich przypadkach pokazuje dobrą lokalizację. Np na serwery googla podczas skorzystania z funkcji lokalizacji, przeglądarka by wysyłała adres bramy domyślnej, ten by był porównywany z bazą na serwerach i by zwracało lokalizację z serwerów do przeglądarki (komórka by wysyłała dane lokalizacyjne, razem z MAC bramy). Taki mechanizm, bo oni i tak muszą taką bazę mieć, do śledzenia komórek (ale nie wiem czy by używali akurat MAC-a urządzenia jako głównego identyfikatora, ale mogliby mieć tam MAC bramy)

 

Oczywiście patrzenie po IP, z którego dostajemy dane lokalizacyjne na serwery byłoby prostsze, więc nie powiem czego używają, ale moim zdaniem, bardziej podatne na przekłamania. 

 

Ps. Co myślicie, jeśli lokalny dostawca oferuje stały adres IP, a tak naprawdę jest to IP NAT-overload? 

Link to post
Share on other sites
  • 2 lata później...
  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...