Skocz do zawartości

Problem z dyskiem SSD NVMe jako dysk 1 a HDD jako dysk 0


Recommended Posts

Dzień dobry.

Podczas instalacji systemu musiałem odpiąć dysk HDD ponieważ system brał go jako główny dysk, a nie SSD. Po instalacji podłączyłem HDD, tylko że w zarządzaniu dyskami Windows 10 i tak pokazuje dysk HDD (D:) jako dysk 0, a SSD (C:) jako dysk 1. Nie chodzi mi o puste zestawienie, ale zauważyłem, że kiedy odłączyłem HDD podczas pracy na komputerze (i wtedy SSD był jako dysk 0), to komputer włącza się niemalże 3 razy szybciej. Czyli tak jak powinno być. Udało mi się wykombinować tyle, że kabel SATA od HDD przełączyłem z pierwszych portów na płycie na ostatnie i wtedy system już widział HDD prawidłowo jako dysk 1 a nie 0. I wtedy komputer wciąż włączał się w około 9 sekund (z oboma dyskami). Nie wiem co się jednak stało, ale po kilkunastu godzinach użytkowania, PC ponownie zmienił HDD na dysk 0 i teraz komputer włącza się prawie 3 razy wolniej. Próbowałem ponownie ze wszystkimi portami SATA jak poprzednio (kiedy to zadziałało), ale niestety teraz nic to nie daje. Na płycie Tai Chi X470 nie zmieniałem nic, a w Boot Priority jest tam tylko SSD.

Link to post
Share on other sites

Jaki jest ten dysk HDD i czym przy instalacji objawiało się to wyróżnianie dysku HDD przez instalatora? Do sprawdzenia SMART dysku HDD i przeskanowanie go jakimś antywirusem.

Dysk to WD Red 7TB, a objawiało się tym tym, iż system pozycjonował i pozycjonuje go jako dysk 0 a nie dysk 1. Podobno tak jest przy SSD na NVMe. A oba dyski są w porządku, wiele razy sprawdzone na różne sposoby.

Link to post
Share on other sites

Windows zawsze odczytuje kolejność dysków w/g portów SATA, np. przy 4 zamontowanych dyskach SATA i  M2 PCI-e to dysk M2 PCI-e będzie widziany przez instalator jako dysk 5. Natomiast zainstalowany system na dysku m2 PCI-e w Zarządzaniu dyskami powinien ustawiać go jako dysk 0. Długość bootowania włącznie z trybem POST UEFI zwiększa się w zależności od pojemności dysku HDD, bo w przypadku SSD jest to nie zauważalne. Czyli większa nawet jednego dysku o pojemności przekraczającej 1TB wydłuża już bootowanie, którego wartość wzrasta z każdym TB. Co dziwne przy trzech dyskach 1 TB-owych nie miałem wydłużonego bootowania, a po zamontowaniu dysku 2 TB już tak. Jest to zależne od czasu rozkręcenia talerzy dysku.

Link to post
Share on other sites

No to u mnie nic z tych "rzeczy" się nie sprawdza, ponieważ napisałem, że przełączałem HDD z początkowych portów SATA na ostatnie (2 razy) i PC to załapał i wrzucał dysk HDD na "1" a nie "0". Cop więcej, kiedy HDD był na "1" a SSD na "0", to PC włączał się tak samo szybko z HDD jak i bez niego.

Link to post
Share on other sites

Skoro nie jest to wina pozycjonowania w systemie, to dlaczego kiedy udało się HDD ustawić na jakiś czas jako dysk 1 a SSD jako dysk 0, to system uruchamiał się z oboma dyskami w jakieś 9 sekund, a kiedy system powrócił do pozycjonowania HDD jako dysk 0 to trwało to prawie 3 razy dłużej?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

To normalne że w sytuacji, kiedy System pracujący dysk SSD nie musi rozpoznawać stosunkowo wolnych dysków HDD, będzie starował szybciej. Dużo zależy od kondycji dysków i ustawień bios(czasu detekcji). Też tak mam i po za włączeniem funkcji Fast boot w bios nie wiele da się z tym zrobić.   

Link to post
Share on other sites

Nie w tym rzecz. Napisałem, że kiedy udało się HDD ustawić na jakiś czas jako dysk 1 a SSD jako dysk 0, to system uruchamiał się z oboma dyskami w jakieś 9 sekund, a kiedy system powrócił do pozycjonowania HDD jako dysk 0 (a SSD jako 1) to trwało to prawie 3 razy dłużej.

Link to post
Share on other sites
że kiedy udało się HDD ustawić na jakiś czas jako dysk 1 a SSD jako dysk 0

W czym sprawdziłeś, że tak było? Z poziomu systemu zawsze, czy to w Diskpart czy z menedżera Zarządzanie dyskami dysk systemowy jest widoczny jako dysk 0 nawet jakby był w porcie SATA 5.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

A stara partycja rozruchowa? Usunąłeś ją?

Na tym HDD nigdy nie było jakiegokolwiek systemu ani jakichkolwiek programów, tylko zdjęcia, filmy i muzyka (sprawdzane nawet przez pokazanie ukrytych plików systemowych).

 

 

W czym sprawdziłeś, że tak było? Z poziomu systemu zawsze, czy to w Diskpart czy z menedżera Zarządzanie dyskami dysk systemowy jest widoczny jako dysk 0 nawet jakby był w porcie SATA 5.

 

Dokładnie sprawdzałem w Diskpart i menedżerze zarządzanie dyskami.

 

No i właśnie nie, bo pisali ludzie, że z dyskami M.2 NVMe jest taki problem, że nawet jak na nim jest system to Windows wywala go na drugie miejsce (za HDD).

 

M.in. tutaj było o tym, ale nie rozwiązane: https://forum.dobreprogramy.pl/t/ustawienie-dysku-ssd-m-2-jako-glowny-systemowy/544634/6

 

I tutaj: https://forum.dobreprogramy.pl/t/zmiana-numerow-dyskow/564243

 

 

Edytowane przez basket4rap
Link to post
Share on other sites

 

 

Z poziomu systemu zawsze, czy to w Diskpart czy z menedżera Zarządzanie dyskami dysk systemowy jest widoczny jako dysk 0 nawet jakby był w porcie SATA 5

U mnie dysk rozruchowy widoczny jest jako drugi, HDD jako pierwszy, a inny SSD tylko do gier jako zerowy.

Link to post
Share on other sites

Wszystko masz poprawnie i możliwe, że to taka uroda Windows 10. U  mnie Windows 7 na dysku NVME ustawia się na pozycji 0, a reszta dysków zgodnie z kolejnością portów SATA. Windows 10 natomiast ustawia  kolejność zgodnie z podłączeniem do portów SATA, a dysk NVME z 7-ką jest ostatni. Być może gdybym zainstalował 10-kę na dysku M2 miałbym tak samo jak u Ciebie. Sprawdź jeszcze w biosie opcję Storage device(s) list.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...