Skocz do zawartości

Zestaw 6-6,5k - Baza Ryzen 7 3700x


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Chciałem samodzielnie złożyć swój komputer (gamingowy). Celem jest, by sprzęt był jak najbardziej żywotny - czyli ew.update karty graficznej za kilka lat, dodatkowy ram. Mam absolutną świadomość, że jakość grafiki na przestrzeni lat będzie spadała (większe wymagania) i jestem z tym absolutnie ok (gameplay ponad wszystko). Nie zależy na RTX, zwłaszcza że odbywa się to kosztem FPSow na chwile obecną. Skompletowałem zestaw jak poniżej, wszelkie sugestie mile widziane.

 

Budżet to 6,000-6,5000pln wliczając system operacyjny.

 

Żadne produkty od Gigabyte nie wchodzą w rachubę, miałem kartę i płytę główna - z obiema rzeczami miałem same problemy.

 

Procesor 3700x ponieważ modernizację najwcześniej chciałbym robić za 5-7 lat (generalnie wymieniam komputery co 7 lat).

 

Wiem, że ludzie z jakiegoś powodu unikają jak ognia płyty głównej X570, aczkolwiek jeżeli ma to być komputer na lata, uważam że płyta musi być nowsza. Nie doszukałem się jakiś szczególnych wad, ale jeżeli jakieś są, z chęcią rozpatrzę alternatywne opcje.

 

Zastanawiam się nad chłodzeniem wodnym, pytanie czy warto w takim zestawie? Jak tak, jakie możecie polecić?

 

Obudowa musi mieć dobrą cyrkulację. Szkło, światełka i wygląd generalnie nie mają dla mnie żadnego znaczenia.

 

Nie zamierzam się bawić w żaden OC, bo zmniejsza to żywotność części (chyba że się to zmieniło).

 

Możliwe, że zrobiłem overkill z dyskiem (na pewno).

 

Procesor: AMD Ryzen 7 3700X

Płyta główna: ASUS PRIME X570-P

Grafika: Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+

Pamięć: G.Skill RipjawsV 16GB (2x8GB) DDR4 3600MHz CL16 Black (F4-3600C16D-16GVKC)

Obudowa: SilentiumPC Signum SG1 TG

Chłodzenie: SilentiumPC Fortis 3 RGB 140mm

Zasilacz: SilentiumPC Supremo M2 550W 80 Plus Gold

Dysk: ADATA 1TB M.2 PCIe NVMe XPG GAMMIX S5

 

Dziękuje serdecznie za wszystkie sugestie.

 

Pozdrawiam,
Gabriel

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

 

 

Procesor 3700x ponieważ modernizację najwcześniej chciałbym robić za 5-7 lat (generalnie wymieniam komputery co 7 lat).   Wiem, że ludzie z jakiegoś powodu unikają jak ognia płyty głównej X570, aczkolwiek jeżeli ma to być komputer na lata, uważam że płyta musi być nowsza.

 

Jak nie masz zamiaru zmieniać CPU na następną generację, która wyjdzie w tym roku, to inwestowanie w X570 tym bardziej nie ma sensu. 

 

 

 

Zastanawiam się nad chłodzeniem wodnym, pytanie czy warto w takim zestawie? Jak tak, jakie możecie polecić?

 

Jak nie chcesz grzebać, obawiać się że coś padnie, to bierz normalne chłodzenie wieżowe.

 

 

 

Obudowa musi mieć dobrą cyrkulację. Szkło, światełka i wygląd generalnie nie mają dla mnie żadnego znaczenia.

 

Raczej zerknij do takiego zestawu na SPC RG6V albo Phanteks P400A.

 

Ile kosztuje dokładnie Twoja propozycja? W dolny budżet masz https://proline.pl/koszyk/c9975591

Link to post
Share on other sites

Jak nie masz zamiaru zmieniać CPU na następną generację, która wyjdzie w tym roku, to inwestowanie w X570 tym bardziej nie ma sensu. 

 

 

 

 

Jak nie chcesz grzebać, obawiać się że coś padnie, to bierz normalne chłodzenie wieżowe.

 

 

 

 

Raczej zerknij do takiego zestawu na SPC RG6V albo Phanteks P400A.

 

Ile kosztuje dokładnie Twoja propozycja? W dolny budżet masz https://proline.pl/koszyk/c9975591

 

Dziękuje za odpowiedź i powyższe uwagi.

 

Co do punktu pierwszego, absolutnie rozsądne spostrzeżenie. Czy w takiej sytuacji sugerowałbyś zostać przy 3000, czy poczekać na nową generację?

 

Idąc za Twoim komentarzem, pozostanę zatem przy chłodzeniu "klasycznym". Dzięki, za wskazanie podzespołów.

 

Zauważyłem, że podmieniłeś również kartę graficzną na MSI. Rzeczywiście, w testach ma lepsze osiągi. Natomiast obecnie mam GeForce 1050 TI od MSI, i jeden wiatrak pracuje w bardzo niepokojący sposób, gdy przez przypadek poruszę biurkiem (ewidentnie jeden wiatrak nie siedzi stabilnie, bo całe biurko zaczyna chodzić). Z tego co wiem, nie jest to przypadek odosobniony. O ile w budżetowej wersji ma prawo działać głośno, nie powinien raczej przesuwać całej wieży. Dlatego mam pewien dystans do MSI.

 

Moja propozycja przy zaokrąglaniu cen w górę, wynosi 6380pln.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że x570 to będzie trochę niewypał, szczególnie przez te malutkie wiatraczki na czipsecie, które czasem brzmią jak komar nad uchem a samo PCIE 4.0 jest ci nie potrzebne. Dodatkowo są małe więc mają duże prędkości obrotowe i mogą nie mieć dużej żywotności.

 

16go czerwca jest oficjalna premiera płyt B550, jeśli chcesz dopłacić do płyty na wypasie, ale pewnie B450/x470 i tak wystarczą.

 

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/msi-juz-gotowe-na-procesory-amd-ryzen-4000-przeglad-plyt-glownych.html

 

---

 

Lepiej nie brać najtańszego zasilacza tylko coś porządnego. W większości tematów pojawia się ten model:

 

https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-gx-550w-focus-gx-550-6352557/

 

Ma dobre parametry i dobre warunki gwarancji.

 

---

 

Z czekaniem to jest tak, że pytanie ile możesz poczekać :) Następna generacja będzie dużo lepsza bo wszystkie cziplety mają być na pojedynczym CCX. Ale to może być dopiero w październiku.

 

Sam czekam na r7 4700 :D

Link to post
Share on other sites

Dziękuje za odpowiedź i powyższe uwagi.

 

Co do punktu pierwszego, absolutnie rozsądne spostrzeżenie. Czy w takiej sytuacji sugerowałbyś zostać przy 3000, czy poczekać na nową generację?

 

Idąc za Twoim komentarzem, pozostanę zatem przy chłodzeniu "klasycznym". Dzięki, za wskazanie podzespołów.

 

Zauważyłem, że podmieniłeś również kartę graficzną na MSI. Rzeczywiście, w testach ma lepsze osiągi. Natomiast obecnie mam GeForce 1050 TI od MSI, i jeden wiatrak pracuje w bardzo niepokojący sposób, gdy przez przypadek poruszę biurkiem (ewidentnie jeden wiatrak nie siedzi stabilnie, bo całe biurko zaczyna chodzić). Z tego co wiem, nie jest to przypadek odosobniony. O ile w budżetowej wersji ma prawo działać głośno, nie powinien raczej przesuwać całej wieży. Dlatego mam pewien dystans do MSI.

 

Moja propozycja przy zaokrąglaniu cen w górę, wynosi 6380pln.

 

Kwestia czekania, to już Twoja sprawa. Ryzen 4000 nie będzie jakimś skokiem milowym jeżeli chodzi o wydajność. 

Można jednak nastawić się na upgrade do serii 4000 biorąc na teraz za 200 Ryzena 3 1200AF na B450.

Jeżeli czekamy dalej, to B550. 

 

Z GPU albo MSI a jak masz uprzedzenia, to Sapphire. Nie będę tutaj nakłaniać. 

Link to post
Share on other sites

Kwestia czekania, to już Twoja sprawa. Ryzen 4000 nie będzie jakimś skokiem milowym jeżeli chodzi o wydajność. 

Można jednak nastawić się na upgrade do serii 4000 biorąc na teraz za 200 Ryzena 3 1200AF na B450.

Jeżeli czekamy dalej, to B550. 

 

Z GPU albo MSI a jak masz uprzedzenia, to Sapphire. Nie będę tutaj nakłaniać. 

Dziękuje wszystkim za cenne wskazówki. Akurat czas nie nagli, więc rzeczywiście może lepiej będzie poczekać na 3 generację i nowe płyty główne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...