Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam,

proszę o poradę czy warto kupić monitor G-Sync 60Hz?
Mój problem polega na tym, że gram z v-sync na monitorze 60Hz 1080p i w niektórych grach pojawiają się częste spadki odrobinę poniżej 60FPS i wtedy krzaczy się v-sync i obraz klatkuje. Dzieje się tak niezależnie od ustawień graficznych, czyli CPU nie wyrabia. Bez v-sync nie mogę znieść grania, bo nie dość, że mnie denerwuje szarpanie obrazu (tearing), to mój monitor całkowicie rozjeżdża się z moją kartą graficzną, czego efektem jest klatkujący obraz, pomimo, że licznik pokazuje 100FPS. Nagle przyszło mi do głowy, że zamiast wywalać majątek na nowy procesor i płytę, to może wystarczyłby monitor z g-sync, który bez gubienia kalek mógłby schodzić poniżej 60FPS(60Hz). Nie chcę monitora 144Hz bo nie mam i nie zamierzam mieć sprzętu do takiej płynności, a po drugie irytowałyby mnie wahania płynności np. od 50 do 100FPS, bo przyzwyczajam się do konkretnej płynności. Przykładowo gdy kiedyś na starszym sprzęcie grałem, gdzie były wahania 40-70FPS (monitor CRT 100Hz), to wolałem zablokować FPS, żeby było stałe 30FPS. Ktoś powie, to zablokujesz sobie w grze 60FPS. Tylko nie każda gra ma w ustawaniach limit FPS. Po drugie, po co wtedy dodatkowo płacić za opcję w monitorze 144Hz? Po trzecie, zauważyłem, że limit v-sync, karcie graficznej pozwala czasem odpoczywać podczas gry, bo gdy eksperymentowałem z opcją v-sync bez limitu klatek, to karta strasznie się grzała i nieznośnie szumiała, z klasycznym v-sync nigdy tak nie wyła, a na monitorze niczego to nie zmieniło.

Kolejny problem to, że monitory G-Sync 60Hz 1080p nie mają złącza display port, a czytałem, że G-Sync najlepiej komunikuje się przez display port. Czy G-Sync dobrze działa po HDMI do 60Hz?


Dziękuję za uwagę.

Link to post
Share on other sites

Trudno coś doradzić, bo nie wiadomo jakie masz podzespoły, budżet.

 

Jak te fpsy się wahają jakoś 55-70 klatek to optymalnym rozwiązaniem jest zakup monitora z Adaptive Sync. Najpłynniejsza i najbardziej responsywna gra jest  przy włączeniu GSync i limitu klatek. Jeżeli uważasz, że 144Hz się zmarnuje to dobrą opcją budżetową jest 75Hz. Mniejszy upgrade, ale 60Hz to już mija się z celem i ponadto kiedy fps osiągnie Ci maksymalne odświeżanie monitora pojawi się flickering a nawet stuttering, więc trzeba się upewnić, że takiego fpsu nie osiągnie. Robisz to za pomocą wbudowanego ogranicznika lub Riva Tuner Statistic Server. Na 144Hz masz spokój z tym, chociaż są takie gry, że popatrzysz się w ziemię i masz setki fpsów.

 

Podsumowując nie graj na samym VSync, bo masz kilkadziesiąt ms laga oraz opisany problem ze stutteringiem.

 

Karta nawet obciążąna na 100% nie powinna się grzać i szumieć.

Link to post
Share on other sites

Mam GTX 1070, trochę poczytałem i zastawiam się nad monitorem 24" lub 27", 1080p, 75Hz, freesync (taniej wyjdzie niż G-Sync, a moja karta umie obsłużyć freesync), ale też znalazłem, że ludzie często narzekają na te budżetowe monitory 75Hz, że kiepskie matryce i jakieś linie na obrazie widać.

Edytowane przez Wiercisław
Link to post
Share on other sites

Mam GTX 1070, trochę poczytałem i zastawiam się nad monitorem 24" lub 27", 1080p, 75Hz, freesync (taniej wyjdzie niż G-Sync, a moja karta umie obsłużyć freesync), ale też znalazłem, że ludzie często narzekają na te budżetowe monitory 75Hz, że kiepskie matryce i jakieś linie na obrazie widać.

A próbowałeś podkręcać obecny monitor? To, że nie ma domyślnie 75hz, to nie znaczy że nie obsługuje.

Link to post
Share on other sites

A próbowałeś podkręcać obecny monitor? To, że nie ma domyślnie 75hz, to nie znaczy że nie obsługuje.

Ale jego problem to tearing, a nie, że 60 to za mało. Ja ustawiłem kiedyś swojego EA53VQ-P na 74Hz max i nie zaobserwowałem jakichś defektów. Z poziomu panelu Nvidii, więc to chyba się nie zalicza do podkręcania.

Link to post
Share on other sites

A może w opcjach sterownika wymuś "adaptive sync". Działa to tak, że jeżeli gra trzyma 60 klatek to masz synchronizację bez laga i tearingu a jeżeli masz spadek poniżej np. do 50 to wyłącza synchronizację, ale przez to masz płynniejszy obraz niestety z tearingiem. 

 

vsync-controlpanel.jpg

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites

Warto mieć monitor z freesync  - czy warto abyś kupił? To już Twój wybór. Jeśli nie żal Ci kasy to nie pożałujesz wyboru. Gra jest o niebo przyjemniejsza bez tearingu. Zwróć uwagę na zakres częstotliwości w których pracuje dany monitor.

Link to post
Share on other sites

@MiK Nie chcę się czepiać, ale pojęcie Adaptive Sync to jest dostosowanie częstotliwości odświeżania do fps GPU. I do tego służą 2 technologie czyli VESA Adaptive Sync inaczej FreeSync i Nvidia GSync. Na 80% to wiesz, ale ktoś jak czyta to może mu się pomieszać.

 

Tą metodę na pewno warto przetestować, aczkolwiek ja bym polecał kupić 1080p 144Hz za około tysiąc złotych i taki lepszy to posłuży już aż do ery VR.

Link to post
Share on other sites
Nie chcę się czepiać, ale pojęcie Adaptive Sync

 

Sorry miałem na myśli "Adaptive VSync". Jak sam widzisz jedna literka i zupełnie inna technologia. 

 

Ale w sterownikach powinna być i nie potrzeba monitora z G czy Free sync. I działa tak jak opisałem.

Edytowane przez MiK
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Miałem monitor 4K 60Hz z free sync. Dopóki Nvidia nie uwolniła w sterownikach wsparcia do adaptive sync to była tragedia - tak jak piszesz w przypadku spadków poniżej 60Hz obraz szarpało. Gdy udało sie później odpalić freeesync to było jak dzień do nocy. Płynnie i bez szarpnięć w zakresie 38-60FPS a poniżej 38 już raczej animacja mi nie spadała. Moim zdaniem warto wymienić monitor.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

niedawno kupiłem acera 27" 1440p 75hz freesync, mimo, że nie ma go na liście nvidia compatible g-sync, to gsync działa wyśmienicie, zblokowałem na 74 kl/s w sterowniku nvidii i nawet jak gry nie trzymają tylu klatek i spada do 45-50 (karta to tylko gtx1660) to obraz jest bez szarpnięć i gra sie b.przyjemnie

Edytowane przez k0chan
Link to post
Share on other sites

niedawno kupiłem acera 27" 1440p 75hz freesync, mimo, że nie ma go na liście nvidia compatible g-sync, to gsync działa wyśmienicie, zblokowałem na 74 kl/s w sterowniku nvidii i nawet jak gry nie trzymają tylu klatek i spada do 45-50 (karta to tylko gtx1660) to obraz jest bez szarpnięć i gra sie b.przyjemnie

Jaki to model dokładnie ?  Bo Acer ma tych modeli od groma a ich nazewnictwo/numeracja woła o pomstę do nieba :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...