Skocz do zawartości

Długie włączanie komputera, mulenie systemu a dysk HDD.


Recommended Posts

Ostatnio bardziej się przyjrzałam problemowi, który towarzyszy mi od jakiegoś czasu, lecz był zamiatany pod dywan, bo aż tak mi nie przeszkadzał jak teraz.

Przede wszystkim skłoniło mnie do tego długie uruchamianie systemu od paru dni (Windows 10), po zalogowaniu napis "zapraszamy" jest przez dobre 2-3 minuty. Dodatkowo, mulenie komputera mam już dobre parę miesięcy, ale wcześniej te zacinki występowały może parę razy na tydzień przy mocniejszym obciążeniu komputera, a od ostatniego czasu praktycznie ciągle są jakieś problemy, nawet z włączeniem przeglądarki. Nie jestem specjalistką od komputerów, więc nie zagłębiam się bardziej w ten problem, aby przypadkowo sobie większej szkody nie narobić.
Podstawowe czynności robiłam - skan Defenderem nic nie wykazał, tak samo AdwCleanerem. Komputer regularnie oczyszczam CCleanerem, tak samo rejestr co jakiś czas. Wszystkie aktualizacje na bieżąco robię. Z miesiąc temu komputer był czyszczony z zalegającego kurzu i została dołożona kość RAM 8 gb.

HD Tune nie wykazał żadnych uszkodzonych sektorów, lecz trochę mnie zaniepokoił Benchmark.

https://tinypic.pl/sehymqgzttil

Czy taki spadek to normalka przy dysku HDD? Mam czego się obawiać?

Nie sądzę, żeby te mulenie było winą RAMu, mam aktualnie 16 gb DDR4.

Gdyby była potrzebna szersza specyfikacja czy coś innego, to podam.

 

 

Link to post
Share on other sites

NA dysku systemowym zawsze beda spadki.Wrzuc tutaj tabelke parametrow SMART z programu HDTune albo CrystalDiskINfo.

Defragmentacje dysku robilas ?

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Stan dysku wyglada w porzadku.Wiadomo ze z czasem Windows zwalnia i kiedys jedynym rozwiazaniem  na jego przyspieszenie byl po prostu format dysku.Obecnie chyba najlepszym sposobem na zwiekszenie wydajnosci komputera  jest zakup dysku SSD i na nim postawienie systemu.

Jaka reszta podzespolow ?

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

i5-8400, GTX 1050TI 4 gb, a płyta główna to niestety jakiś noname od Lenovo. Właśnie przymierzam się do zakupu SSD i raczej na niego zainstaluję system. 

Chociaż i tak dalej niepokoi mnie zachowanie komputera i fakt, że ma problemy czasem nawet z mało obciążającymi programami i potrafi się zawiesić. Nie mam nawet połowy dysku zajętej, a komputer działa tak, jakby dysk był już cały zapełniony. Czy gdzieś jeszcze może leżeć problem? Czy to może po prostu uroki HDD, który w 2020 już po prostu nie wyrabia? 
Dodam, że kiedyś miałam niezłe przygody z wirusami na tym komputerze, od dodatków do przeglądarek po jakieś dziwne programy z nieznanego pochodzenia. Może te wszystkie badziewia jakoś pozostawiły swój ślad na systemie

Link to post
Share on other sites

W podgladzie zdarzen w Windowsie sa jakies bledy krytyczne, ostrzezenia ? Podzespoly sie nie przegrzewaja ?

Mialem kiedys Viste na zwyklym talerzowcu HDD i po uruchomieniu komputera musialem czekac pare minut zanim zaladowala sie przegladarka a co za tym idzie moglem korzystac z internetu :)

Po zakupie dysku SSD i postawieniu na nim Windowsa 7 praktycznie zaraz po uruchomieniu komputera moge przegladac strony internetowe bez zadnych zaciec czy zwiech systemu.Mimo tego ze dysk u mnie pracuje w trybie SATA 2 to i tak komfort uzytkowania w porownaniu ze zwyklym HDD jest nieporownywalny.

Link to post
Share on other sites

A prądu ma wystarczająco? Zobacz na ile się procek pokazuje w task managerze. U mnie czasem wstaje na 0.6Ghz i jest masakra. Restart pomaga.

Sprawdzałam i wszystko jest w porządku.

 

 

W podgladzie zdarzen w Windowsie sa jakies bledy krytyczne, ostrzezenia ? Podzespoly sie nie przegrzewaja ?

Mialem kiedys Viste na zwyklym talerzowcu HDD i po uruchomieniu komputera musialem czekac pare minut zanim zaladowala sie przegladarka a co za tym idzie moglem korzystac z internetu :)

Po zakupie dysku SSD i postawieniu na nim Windowsa 7 praktycznie zaraz po uruchomieniu komputera moge przegladac strony internetowe bez zadnych zaciec czy zwiech systemu.Mimo tego ze dysk u mnie pracuje w trybie SATA 2 to i tak komfort uzytkowania w porownaniu ze zwyklym HDD jest nieporownywalny.

Temperatury zdecydowanie w normie, nawet przy mocnym użytkowaniu. Co do błędów to fakt, są jakieś. 

https://tinypic.pl/zhw4ir3l2kk8

Ostrzeżenia też są.

https://tinypic.pl/rqca4gj9phpl

Jest tego znacznie więcej, akurat pokazuję na razie tylko te pierwsze, najbardziej aktualne.

Niestety nie znam się na tym i nie wiem, co dany błąd/ostrzeżenie oznacza.

Link to post
Share on other sites

Masz bardzo duzo bledow prawdopodobnie spowodowanych brakiem albo uszkodzeniem jakiegos pliku w programie od plyty glownej "system interface foundation service".Sprobuj  przeinstalowac program od lenovo jeszcze raz i sprawdz czy bledy beda sie nadal powtarzac.

Moze byc tez potrzebna naprawa samego Windowsa 10 z plytki .

Jak to nie pomoze to pewnie potrzebny bedzie format i instalacja systemu na nowo.

Edytowane przez sebki1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...