Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

Jak w temacie - mam możliwość praktycznie darmowej wymiany mojego sabrent rocket pcie3 na 970 evo plus od samsunga. Z tego co się orientuje maja ten sam kontroler, ale samsung ma chyba lepszy QC? Opłaca się?

Link to post
Share on other sites

saber jest na E12, samsung ma swoje autorskie kontrolery

 

Samsung lepszy, żywotniejsze kostki, lepszy kontroler, ale bardziej się grzeje pod obciążeniem

Saber ma 1665TBW 5 lat gwarancji a samsung tylko 600TBW i 5 lat - plus dobrze widzę samsung ma kości MLC a nie TLC? Skąd wynika ta różnica w TBW, skoro teoretycznie samsung powinien być tym lepszym
Link to post
Share on other sites

To są TLC tylko samsung je nazywa MLC 3-bit, co oznacza TLC

TBW to tylko gwarancja, z testów wiemy że samsungi mają fizycznie najżywotniejsze kostki NAND.

A o jakich roznicach mowimy? Nie używam komputera profesjonalnie, i przez rok zużyłem 3.8TBW..
Link to post
Share on other sites

Żywotność kostek to też retencja danych, choć tu kontrolery mogą je odświeżać w tle, póki są pod „prądem”. Nie bardzo rozumiem pytania o pojemność.

Ogólnie zwykle nie da się zajechać dobrych NAND TLC podczas normalnego użytkowania w ciągu kilku do kilkunastu lat. Chyba że kontroler ma niedopracowany firmware, lub mamy ciagle zajęty prawie pełen ssd.

Link to post
Share on other sites

Żywotność kostek to też retencja danych, choć tu kontrolery mogą je odświeżać w tle, póki są pod „prądem”. Nie bardzo rozumiem pytania o pojemność.

Ogólnie zwykle nie da się zajechać dobrych NAND TLC podczas normalnego użytkowania w ciągu kilku do kilkunastu lat. Chyba że kontroler ma niedopracowany firmware, lub mamy ciagle zajęty prawie pełen ssd.

Nie o pojemność mi chodziło, tylko o to ze zapisałem 3.8TB w przeciągu roku wiec zanim ewentualnie bym dotknął jakikolwiek limit trochę potrwa :D. No to z tego co widzę nie opłaca się taka zabawa w moim przypadku?

I z ta retencja: jeżeli dobrze rozumiem chodzi o zanik danych podczas długotrwałego składowania i nie używania?

Dwa razy w roku wyjeżdżam na miesiąc, a reszte roku codziennie jest włączony komputer wiec to mi chyba nie grozi?

Edytowane przez uberas
Link to post
Share on other sites

 

 

I z ta retencja: jeżeli dobrze rozumiem chodzi o zanik danych podczas długotrwałego składowania i nie używania?
 tak

 

 

 

Dwa razy w roku wyjeżdżam na miesiąc, a reszte roku codziennie jest włączony komputer wiec to mi chyba nie grozi?
nie powinno być problemu, póki nie masz dajmy 70 stopni w mieszkaniu. 

 

Problem możesz mieć, jak np ja, gdy laptopa używam zwykle raz na rok, lub rzadziej, a leży na paracie obecnie...  No ale ja tam mam SSD na MLC, więc na razie, nawet podczas 1.5 roku przerwy nic mu się nie stało z danymi. 

Link to post
Share on other sites

[quote name="kokosnh" post="2691450" timestamp="1590233331"

 

Problem możesz mieć, jak np ja, gdy laptopa używam zwykle raz na rok, lub rzadziej, a leży na paracie obecnie... No ale ja tam mam SSD na MLC, więc na razie, nawet podczas 1.5 roku przerwy nic mu się nie stało z danymi.

 

No to ogólnie w takim zastosowaniu co byś poradził? Dochodzi jeszcze problem przeniesienia danych bo mam tylko jeden m.2 w komputerze i żadnych dysków zewnętrznych, sata, pendrive - czy jest warto? No bo w sumie to dochodzi mi tylko zapewnienie, ze samsung jest trwalszy i lekko szybszy z tego co patrzę, ale wręcz gwarancja daje mi mniej TBW w przypadku samsunga a elektronika może paść w zasadzie nieprzewidywalnie i to samsung powiedzmy może pójść pierwszy w ogień, już przy tak małych różnicach wykonania?

Link to post
Share on other sites

Oba kontrolery bardzo rzadko padają, do TBW i tak się nie zbliżysz.

 

Samsung byłby lepszy, ale obecny nie jest zły, jeśli nie masz łatwego sposobu na migrację systemu, to możesz spokojnie odpuścić. Sabrent rocket to też dobry SSD.

Link to post
Share on other sites

Oba kontrolery bardzo rzadko padają, do TBW i tak się nie zbliżysz. Samsung byłby lepszy, ale obecny nie jest zły, jeśli nie masz łatwego sposobu na migrację systemu, to możesz spokojnie odpuścić. Sabrent rocket to też dobry SSD.

Dobra, dzięki za pomoc. Spróbuje coś wykombinować z migracja danych i chyba zamienię, zobaczymy.

Oba kontrolery bardzo rzadko padają, do TBW i tak się nie zbliżysz. Samsung byłby lepszy, ale obecny nie jest zły, jeśli nie masz łatwego sposobu na migrację systemu, to możesz spokojnie odpuścić. Sabrent rocket to też dobry SSD.

Tak się złożyło ze weszła większa modernizacja, zmiana cpu i grafy i dla świetego spokoju bede robił format tak czy siak - wiec wjeżdża 970 evo plus :)

Oba kontrolery bardzo rzadko padają, do TBW i tak się nie zbliżysz. Samsung byłby lepszy, ale obecny nie jest zły, jeśli nie masz łatwego sposobu na migrację systemu, to możesz spokojnie odpuścić. Sabrent rocket to też dobry SSD.

Moglbys mi jeszcze pomoc z jedna rzecza?

Mianowicie: mam juz dysk zewnetrzny na ktory przegralem pliki i teraz zeby bezpiecznie usunac dane z mojego dysku: zaszyfrowalem go bitlockerem (wiec nawet jak po formacie zostana pliki to beda zaszyfrowane) i teraz chcialbym puscic cos takiego jak ereaser, no ale musi byc to bootowalne, bo nie mam drugiego slotu/dysku - moglbys cos polecic? Podobno mozna wypalic z WD SSD Dashboard, ale nie mam WD wiec mi nie daje zadnych opcji..

Dzieki.

Link to post
Share on other sites

Cokolwiek z secure erase. Tylko nie wiem czy na 100% będzie widoczny jak jest bitlocker-em zaszyfrowany. Raz się tylko takim nośnikiem bawiłem.

Według mnie powinno dać radę, bo czemu by nie?

Tak swoją droga to napisałbyś do mnie PW, bo ja nie mogę?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...