Skocz do zawartości

Intel i5-4670k + Ashrock H81m-g - podkręcanie i stabilność procesora.


Recommended Posts

Witam, 

 

Mam sprzęt jak w tytule (grafa narazie gtx 970 ale czekam na gtx 1660 super oc + 16GB DDR3 Hyper-X) i postanowiłem podkręcić procesor. Haswella swojego oskalpowałem (na rdzeń ciekły Metal CLU), do tego używam chłodzenia powietrzem Noctua NH-U12P SE2 i pasta termo Arctic MX-2. Nie do końca wiem jak określić stabilność komputera po OC, jak go przetestować i jak interpretować wyniki.

 

Najpierw podkręciłem procesor na 4.2GHz z napięciem 1.125V, uruchomiłem test programem Occt bez AUX. Testowałem 2 godz i nie wykryło żadnych błędów a najwyższa temperatura na rdzeniu wyniosła 58 stopni. Następnie test programem prime95 26.6 (czyli wersja bez Aux) i wszystkie 3 testy po 1.5 godz. przeszly bez błędów. Najwyższa temperatura na rdzeniu 56 stopni.

 

Kolejny test to Occt linpack i test godzinny pokazuje raz bez błędów, następnym razem po półtorej godz pokazuje wykrycie 2 błędów, innym razem wysypie komputer po 2 godz testu. Testowałem też zwykły test Occt z Aux i raz przejdzie bez problemu a raz wykryje 65 tys. błędów,  jeszcze innym razem zawiesi komputer po godzinie. 

 

Następnie podkręciłem procesor na 4.4GHz i napięciu 1.225V, zabrałem się za testowanie. Standardowo zacząłem od Occt bez AUX i po 3 godzinach nie wykrywa błędu, temperatury max 67 stopni. Potem test prime95 26.6, każdy test po 3 godz i max temperatura 67 stopni. Na zegarze 4.4GHz nie testowałem Occt Linpack ani Occt z Aux.

 

Komputer do grania w co się jeszcze da na tym sprzęcie. Jak interpretować wyniki testów? Czy podnosić bardziej napięcie aż occt z aux nie wykryje żadnego błędu? Czy testowanie z aux ma sens pod kątem gier? Zamierzam działać na stokowych zegarach i tylko w momencie uruchamiania bardziej wymagających gier wczytywać profil OC w biosie. 

Link to post
Share on other sites

Przede wszystkim to chipset H81 był najbiedniejszy i najtańszy w tej generacji procesorów i pierwotnie nie pozwalał na jakiekolwiek OC. Ta płyta ma tylko 4 fazy zasilania, co prawda sekcja jest chłodzona radiatorem ale szału nie ma. Sprawdź w programach monitorujących (polecam hwinfo) czy nie ma przypadkiem czujnika temperatury przy VRM (może się nazywać inaczej, temperatura powinna się wahać pomiędzy 40-50st w spoczynku do 70-90st pod obciążeniem). To że procesor jest chłodny nie oznacza że sekcja zasilania się nie gotuje. ewentualnie nie wyrabia z podawaniem prądu - może powodować niestabilność, błędy albo ścinki.

Link to post
Share on other sites

Niestety czujnika VRM brak, przynajmniej program nie pokazuje VRM (używam HWMonitor) Są tylko: SYSTIN, CPUTIN, AUXTIN i TMTIN3 (ten ostatni po testach 6 godzinnych w prime96 26.6 pokazuje 67 stopni)

 

Wiem że płyta szału nie robi ale to jedyna która posiadam, nie licząc ASRock Z87 Extreme 6ac który jakieś półtora roku temu odmówił posłuszeństwa. Płyta ma profile OC tylko że na 4.4GHz podaje na procesor aż 1.4V a u mnie ustawienie manualne 1.225V daje rade. 

 

Zastanawiam się jak miarodajne są wyniki testu Occt bez AUX czy też prime95 26.6 który też nie testuje z Aux w założeniu uruchamiania gier na tym podkręconym sprzecie. Bez tych instrukcji zarówno Occt jak i wspomniany prime95 mogą działać 6 godzin (tak jak się to dzieje teraz) i nie wysypać żadnego błędu. 

Link to post
Share on other sites

Testy syntetyczne z AVX produkują nienaturalne obciążenie, jakiego w normalnych codziennych warunkach procesor nigdy nie uświadczy więc nie przejmowałbym się tym zbytnio. Katowanie stress testami po 6h to moim zdaniem strata czasu i prądu, osobiście testuję po około 15-30 minut przy kombinowaniu i 30-60 minut z ustawieniami finalnymi (też occt lub prime) . Bywa i tak że w testach jest spoko a jakaś gra z kapryśnym silnikiem i tak się wysypie. Jeśli jesteś zadowolony z obecnych ustawień to zostaw jak jest, możesz też sprawdzić jakiego napięcia potrzebuje do 45x. Jeśli różnica będzie zbyt duża to nie ma się co szarpać o 100mhz.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziwne, ustawiłem testy na 1 godzinę i przeszedł bez błędów test limpack, bez aux, z aux, z aux2 na dużych i małych danych. Jednak gdy ponownie odpaliłem odpaliłem jeszcze raz test z aux2 na dużych danych wysypał 2500 błędów po paru minutach i zawiesił komputer.

 

Czym to może być spowodowane?

Link to post
Share on other sites

Będzie ci się chciało przełączać za każdym razem jak cię najdzie chęć na gierkę? U siebie na 2600k mam podczas przeglądania neta 1,6ghz a podczas grania 4,8ghz. Napięcie stałe 1,4v ale już nie dbam o płytę ani o proca, wręcz czekam aż coś padnie żeby złożyć nowy zestaw na AM4 :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...