Skocz do zawartości

Upgrade komputera - prośba o podpowiedź


Recommended Posts

Drogi umyśle zbiorowy, potrzebuję waszej małej pomocy.

 

Przez ostatnie lata przestałem się aż tak jak kiedyś interesować nowinkami sprzętowymi i niestety teraz już trochę nie ogarniam, co się dzieje, co jest czym, co jest lepsze od czego itd. A chciałbym znowu trochę pograć ;) Nie celuję w zupełny high-end, o Ultra w 4k 60 fps nawet nie marzę, ale chciałbym móc pograć we w miarę nowe tytuły w ustawieniach zbliżonych do Very High (lub chociaż High) w 1440p. Budżetowo - myślę, że nie więcej niż 4 tys. (oczywiście im taniej, tym lepiej - więc jestem otwarty na sprzęt AMD ;)), może licząc z monitorem 5 tys.

 

Obecnie posiadam może jeszcze nie staruszka, ale i nie młodzieniaszka z i5-4670k i GTX 1050 Ti (po wymianie tanim sumptem jakiś już czas temu). Wymienić musiałbym: płytę, procesor, grafikę, pamięć. Obudowa, zasilacz, dysk (i soft) zostaje.

 

Tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Zastanawiam się jeszcze, czy zrobić to na raz, czy trochę rozwlec to w czasie. W tym drugim przypadku na pierwszy ogień poszłaby karta graficzna, ale procesor, jak widać, najmłodszy nie jest (Haswell, dobre 7 lat wstecz). Wiadomo, że procesor może stanowić wąskie gardło. Czy przy takim procku jest sens kupować mocną kartę pokroju RTX 2060? Efekt będzie jak zamierzony czy będę się irytował, bo gry zadławią się na CPU?

 

I właściwa kwestia - komponenty. Zajrzałem w artykuł z proponowanymi zestawami i kilka testów. Często proponowaną kombinacją jest AMD Ryzen 5 3600X + RTX 2070 SUPER. Choć z drugiej strony - czy jest mi potrzebna aż tak droga karta? Może wystarczyłby RTX 2060 (lub coś podobnego) i trochę lepszy procek, np. Ryzen 5 3700X? A może jakaś zupełnie inna konfiguracja, która okazałaby się wydajniejsza? Z kart uwagę zwraca też chociażby GTX 1660 Ti czy RX 5700. (Do tego oczywiście stosowna płyta i RAMy.)

 

Na ten moment wymyśliłem sobie taki zestaw:

  • Procesor: AMD Ryzen 5 3600X

  • Karta: MSI RX 5700 Mech GP OC 8GB GDDR6 - z zamiarem sflashowania biosu na 5700 XT

  • RAM: G.Skill Trident Z DDR4 16GB 3200 MHz CL16

  • Płyta: MSI B450 Gaming Plus MAX AM4

I do tego wymyśliłem sobie jeszcze:

  • Monitor: Acer NITRO VG270UP IPS WQHD 1ms 144Hz HDR

Jak myślicie? Da radę? Znalazłoby się coś lepszego w tych cenach? Od razu zaznaczę, że raczej nie chce mi się bawić w podkręcanie.

Edytowane przez brovar
Link to post
Share on other sites

 

 

Tu pojawia się moje pierwsze pytanie. Zastanawiam się jeszcze, czy zrobić to na raz, czy trochę rozwlec to w czasie. W tym drugim przypadku na pierwszy ogień poszłaby karta graficzna, ale procesor, jak widać, najmłodszy nie jest (Haswell, dobre 7 lat wstecz). Wiadomo, że procesor może stanowić wąskie gardło. Czy przy takim procku jest sens kupować mocną kartę pokroju RTX 2060? Efekt będzie jak zamierzony czy będę się irytował, bo gry zadławią się na CPU?

Jeżeli chodzi o tą kwestię to oczywiście jjak masz budżet na kupienie wszystkiego na raz to zdecydowanie bym polecał takie rozwiązanie. Może się zdarzyć, że momentami procesor będzie blokował karte bądź odwrotnie i mogą się zdarzyć poważne spadki fps, które raczej nie są mile widziane. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Procesor: AMD Ryzen 5 3600X

Karta: MSI RX 5700 Mech GP OC 8GB GDDR6 - z zamiarem sflashowania biosu na 5700 XT

 

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie 3600 bez X, który przy odpowiednim chłodzeniu możesz sobie podkręcić sam, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w lepszy model karty. O tych mechach od msi słyszałem sporo nieprzychylnych opinii. Jeśli chodzi o karty AMD to Sapphire na przykład robi udane, ciche chłodzenia.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O wiele lepszym rozwiązaniem będzie 3600 bez X, który przy odpowiednim chłodzeniu możesz sobie podkręcić sam, a zaoszczędzone pieniądze zainwestować w lepszy model karty.

 

Masz rację. Teraz dopiero zwróciłem uwagę na różnice w cenie między X i nie-X.

 

O tych mechach od msi słyszałem sporo nieprzychylnych opinii. Jeśli chodzi o karty AMD to Sapphire na przykład robi udane, ciche chłodzenia.

 

O, to dobrze wiedzieć. Do tej pory prawie zawsze miałem karty MSI i byłem zadowolony, ale i zawsze miałem nVidię. Rzucę okiem na te Sapphire, dzięki.

Edytowane przez brovar
Link to post
Share on other sites

 

 

Obudowa, zasilacz, dysk (i soft) zostaje.

Model obudowy i PSU?

 

 

 

G.Skill Trident Z DDR4 16GB 3200 MHz CL16

Drogo, taniej masz szybsze https://proline.pl/pamiec-patriot-viper-ddr4-16gb-2x8gb-3733mhz-cl17-pv416g373c7k-p5486360

 

Zamiast Ryzena 3600X weź Ryzena 3600 z lepszym coolerem Arctic Freezer 34/ Esport Duo czy SPC Fortis 3.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...