Skocz do zawartości

Komputer do obróbki zdjęć (Lightroom) i montażu filmów (DaVinci)


Recommended Posts

cześć,

 

od kilku dni czytam, porównuje i kombinuję z nowym zestawem komputerowym.

Główne zastosowanie to obróbka zdjęć w Lightroom (70%) oraz początki montażu filmów w DaVinci (30%). Nie będę bawił się w OC, chyba że bardzo delikatny. Zależy mi przede wszystkim na stabilności i żywotności zestawu. Ma starczyć na dobre kilka lat.

 

Kwota: ok 5000zł (poniższy zestaw jest trochę droższy 5800zl, ale może da się gdzieś coś "urwać"? czy nie ma sensu?)

 

złożyłem coś takiego:

 

  • Procesor AMD Ryzen 7 3800X AM4.
  • Gigabyte GeForce GTX 1660 SUPER OC 6GB GDDR6 192Bit PCI-E (GV-N166SOC-6GD).
  • ASUS TUF GAMING X570-PLUS AM4.
  • Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 32GB (2x16GB) 3200MHz CL16 rev2 XMP2 Black [F4-3200C16D-32GVK]
  • Samsung SSD 970 EVO Plus MZ-V7S500BW 500GB.
  • Zasilacz Seasonic FOCUS GX-650 80Plus Gold 650W.
  • Obudowa SilentiumPC Armis AR7 (SPC181).
  • Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 HE1425 v2.
 
Co o tym sądzicie? Czy taki zestaw ma sens?
 
1. czy faktycznie warto dołożyć do Ryzen 7 3800x zamiast Ryzen 5 3600?
2. Czy jest jakaś tańsza, ale dobra  alternatywa do płyty ASUSa?
3. Czy taka grafika będzie ok?
 
 
będę wdzięczny za sugestie i ocenę.
Link to post
Share on other sites

Leć tutaj pod 3900X 12/24.

CPU się przyda w Resolve. 

Z czasem GPU warto też zmienić na coś mocniejszego ale zakładam i gdybam, że przyjdzie na to czas. 

 

https://proline.pl/koszyk/b0849828

 

Zejście na B450 ma tutaj sens. CPU i tak raczej szybko nie będziesz zmieniać mając 12/24 do Resolve.

B450 StriX z dwoma złączami M.2. 

 

W przyszłości pomyśleć o mocniejszej karcie graficznej i dołożeniu dysków.

Jeden większy NVME pod drugie złącze na odczyt suróki, zapis rendera bądź na sam zapis osobno HDD, który będzie robić od razu za magazyn danych. Dodatkowo katalogi LR też warto trzymać na SSD. 

 

Porządna baza pod wcale nie tak wielką już rozbudowę. Zestaw na długi czas. 

Link to post
Share on other sites

dzięki wielkie za Twój merytoryczny komentarz. Pozwól, że dopytam o kilka Twoich zmian.

 

Zejście na B450 ma tutaj sens. CPU i tak raczej szybko nie będziesz zmieniać mając 12/24 do Resolve.

B450 StriX z dwoma złączami M.2. 

 

1. Czy jest sens schodzić na starszy chipset? Myślałem, że do nowego Ryzena to warto mieć przyszłościowy X570.?

2. Z czego wynika zamiana RAMu? Podany przez Ciebie jest lepszy/wydajniejszy?

3. Czytałem, że dyski SSD ADATA miewają problemy? Czy to może stare dzieje? Dlaczego polecasz ten?

Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.

 

oczywiście w zestawie wykorzystam stare dyski z mojego obecnego kompa, a jak braknie miejsca to kupię coś nowego.

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy jest sens schodzić na starszy chipset? Myślałem, że do nowego Ryzena to warto mieć przyszłościowy X570.?

 

Przy 3900X chipset w zasadzie nic nie wnosi poza PCIe 4.0 ale i tak nie dajesz SSD na tym interfejsie.

Samo w sobie jest w 100% kompatybilne i jest ok. Zamiast brać X570 i 3800X lepiej wziąć 3900X i B450. 

 

 

 

Z czego wynika zamiana RAMu? Podany przez Ciebie jest lepszy/wydajniejszy?
 

 

Jest dostępny 

 

 

 

3. Czytałem, że dyski SSD ADATA miewają problemy? Czy to może stare dzieje? Dlaczego polecasz ten? Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.

 

SX 8200 Pro jest ok. Dobry kontroler, dobre prędkości, nie tak drastyczne dropy przy zapełnianiu jak u konkurencji oraz brak problemów z przegrzewaniem.  Dysk sprawdzony przez wszystkie fora i testy. Spokojnie można brać. 


 

 

oczywiście w zestawie wykorzystam stare dyski z mojego obecnego kompa, a jak braknie miejsca to kupię coś nowego

 

Jakie masz tam dyski u siebie?  

Link to post
Share on other sites

Przy 3900X chipset w zasadzie nic nie wnosi poza PCIe 4.0 ale i tak nie dajesz SSD na tym interfejsie.

Samo w sobie jest w 100% kompatybilne i jest ok. Zamiast brać X570 i 3800X lepiej wziąć 3900X i B450. 

 

Jakie masz tam dyski u siebie?  

Obecnie mam
Samsung SSD 830 128 GB SATAIII - system
GOODRAM 256 GB SATAIII - biblioteka LR
+ HDD jako archiwum na zdjęcia i dok.
 
a co sądzisz o tej płycie? 

Asus TUF B450-PRO GAMING AM4

i kombinacji Asus TUF B450-PRO GAMING AM4 + AMD7 3800X

parę stówek w kieszenie.

Link to post
Share on other sites

Sekcja zasilania na tym TUF szału chyba nie robi z tego co pamiętam ale tragedii nie ma

3800X sobie daruj, albo 3700X albo 3900X. Jak mieścisz się z 3900X, to bierz. Będziesz mieć spokój z CPU na długi czas. 

a dlaczego 3800X mam odpuścić? to 3,9GHz, a 3700X to 3,6GHz?

muszę dobrze policzyć i mocno zastanowić się czy aż tak mocnego 3900x potrzebuje.

Link to post
Share on other sites

 

Zejście na B450 ma tutaj sens. CPU i tak raczej szybko nie będziesz zmieniać mając 12/24 do Resolve.

B450 StriX z dwoma złączami M.2. 

 

jeszcze dopytam w tej kwestii bo nie wiem czy dobrze rozumiem...

 

w opisie tej płyty jest, że są dwa gniazda m2 ale
 
*3 W czasie korzystania z gniazda M.2_1 Socket 3 w trybie SATA lub w trybie PCIE gniazdo SATA6G_5/6 będzie wyłączone.
*4 Kiedy w gnieździe M.2_2 zainstalowane jest urządzenie M.2, gniazdo PCIe x16_1 pracuje w trybie x8
 
1. Czy dobrze rozumiem, że po zainstalowanie dysku SSD M2 NVME to z 6 x złączy SATA 6Gb/s zostaną dostępne tylko 4 SATA?
czyli będę mógł podłączyć tylko 4 dyski do SATA?
 
2. A jak wloze drugi dysk SSD w drugie M2 NVME to PCIx16 czyli tam gdzie będzie karta graficzna bedzie dzialala o polowe wolniej?
 
chodzi mi o to, że pewnie w przyszłości wykorzystam dwa złącza M2 NVME na dyski SSD i nie chcę przez przypadek ograniczyć prędkości GPU lub możliwości podłączenia kolejnych dysków HDD.
będę wdzięczny za rozwianie wątpliwości.

Ktoś? Coś powie o tej kwestii? Jak to jest?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Niedawno poruszałem podobny temat: http://forum.benchmark.pl/topic/292231-zestaw-za-6000-z%C5%82-bez-gpu/

Ostatecznie dokupiłem jeszcze nowe GPU.

 

Odpowiadając na Twoje pytania:1

1. Zgadza się - 2 porty SATA nie będą dostępne.

2. Karta będzie działała pod PCIx8 (zamiast x16) ale różnica w wydajności powinna być niewielka (1-2%). Tym bym się nie przejmował. Możesz rzucić okiem na: https://forums.overclockers.co.uk/threads/so-i-recently-bought-a-strix-b450-f-and-now-i-have-questions.18836482/

 

Dość sporo doczytywałem o Resolve i przeglądałem testy. Kilka pytań:

1. korzystasz z Resolve 16 w wersji darmowej czy Studio?

2. Również istotne, dużo pracujesz z materiałami H.265/HEVC?

3. Pracujesz z materiałem 4k?

4. Czy w przyszłości planujesz doinwestować w sprzęt? Jeśli nie to warto pochylić się nad lepszym GPU - idealnie RTX 2060 SUPER 8GB RAM. W budżecie 6k można mieć 3700x + B450 Strix + 32GB RAM + RTX 2060 SUPER. GPU jest istotne w Resolve (szczególnie w wersji Studio).

 

Kilka linków do poczytania:

https://www.pugetsystems.com/recommended/Recommended-Systems-for-DaVinci-Resolve-187/Hardware-Recommendations

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-Studio-CPU-Performance-Intel-Core-X-10000-vs-AMD-Threadripper-3rd-Gen-1630/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/DaVinci-Resolve-GPU-Roundup-NVIDIA-SUPER-vs-AMD-RX-5700-XT-1563/

Edytowane przez tomson
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Niedawno poruszałem podobny temat: http://forum.benchmark.pl/topic/292231-zestaw-za-6000-z%C5%82-bez-gpu/

Ostatecznie dokupiłem jeszcze nowe GPU.

 

Dość sporo doczytywałem o Resolve i przeglądałem testy. Kilka pytań:

1. korzystasz z Resolve 16 w wersji darmowej czy Studio?

2. Również istotne, dużo pracujesz z materiałami H.265/HEVC?

3. Pracujesz z materiałem 4k?

4. Czy w przyszłości planujesz doinwestować w sprzęt? Jeśli nie to warto pochylić się nad lepszym GPU - idealnie RTX 2060 SUPER 8GB RAM. W budżecie 6k można mieć 3700x + B450 Strix + 32GB RAM + RTX 2060 SUPER. GPU jest istotne w Resolve (szczególnie w wersji Studio).

 

 

dzięki wielkie za Twój komentarz... widzę, że poszukiwałeś bardzo podobnego kompa.

no to potwierdziłeś moje wątpliwości :).

1. A dlaczego wybrałeś taki RAM?

2. Co z temperatura dysku SSD NVMA? Dokładałeś jakieś radiatory?

3. Dlaczego wybrałeś 3900X a nie np. 3800X?

 

ad1. z wersji darmowej - jeszcze nie korzystam, dopiero zacznę :)

ad2. mam materiały MP4 (H.264)

ad3. praktycznie tyko FHD ale pewnie jak się nauczę to zacznę

ad4. na ten moment nie planuję, ale głównie dlatego, że filmami mam zamiar zacząć się bawić - tak jak pisałem sądzę max 30%, reszta to LR i zdjęcia. Jak "wciągnę" się bardziej w filmy to zobaczymy.

 

na ten moment mam taki koszyk: https://proline.pl/koszyk/9414efe3

Link to post
Share on other sites

1. Ten RAM (w momencie gdy kupowałem w Proline) był najtańszy z wszystkich o podobnych parametrach, celowałem w 3200/CL16 lub 3600/CL17). Płaciłem 565 zł na 32GB. Działa spoko z AMD. 0 problemów (a przetargałem go przez kilka godzin w MemTeście). 

2. W zestawie jest mini-radiator który redukuje problem throttling. Nic dodatkowego nie dodałem. Ogólnie throttling jest raczej nie do uniknięcia, kwestia jakiej wydajności potrzebujesz. Przeczytaj: https://www.techpowerup.com/review/adata-sx8200-pro-1-tb/7.html. Dla READ problem nie występuje. Dla WRITE przy dłuższym loadzie będziesz miał 1 GB/s. To co planuje u siebie zrobić to kupić dodatkowy dysk SSD na SATA na system i programy a M.2 zostawić tylko pod surówki i cache. Pod system praktycznie nie ma różnicy między nvme i SATA. Czas wczytywanie windows jest ok 1s dłuższy. Dla Aplikacji podobnie. https://www.youtube.com/watch?v=V3AMz-xZ2VM

3. Proc jest trochę "na zapas". Kupiłem najlepszy w budżecie. Weź sobie 3700x zamiast 3800x. Różnica w wydajności znikoma. Jeśli chcesz to możesz podkręcić (chociaż Fortis może Cię blokować). Co do podkręcania Ryzynów to tutaj bywa różnie i nie zawsze się opłaci. Ja podkręcam w Ryzen Master ale tylko wtedy kiedy wiem że będę obciążał wszystkie rdzenie (reboot nie jest potrzebny). Niestety płyta/bios (co tam za to odpowiada) podaje bardzo duże napięcia. Mój 3900x boostuje do ok 4050 na wszystkich rdzeniach przy napięciu 1.35, temp dochodzi do 81 (przy Dark Rock 4 Pro) po paru min. w Cinebench R20. Sam ustawiam 4300 na na 6 rdzeniach i 4200 na pozostałych 6 na napięciu 1.265 i temp jest ok 76. 

 

ad1. Musisz wiedzieć że wersja darmowa ma sporo ograniczeń, o których prawdopodobnie dowiesz się jak zaczniesz korzystać. Dalej jest mega i możesz dużo zrobić. Natomiast QSV (tylko Intel) i NVENC (to już nVidia) wspiera tylko wersja Studio. Dotyczy to również wsparcia dla h.264 na GPU.  Do sporej ilości efektów dodawany jest watermark. Nie ma również wiele featerów (w tym noise reduction). Looknij na: https://documents.blackmagicdesign.com/SupportNotes/DaVinci_Resolve_15_Feature_Comparison.pdf Dotyczy Resolve 15 ale obowiązuje też w 16. Dodatkowo w 16 doszło kilka fajnych bajerów dla posiadaczy kart RTX z rdzeniami Tensor (czyli tak jak proponowałem dla Ciebie RTX 2060 Super). Radeon odpada - na forach widać że jest mnóstwo problemów ze sterownikami. 

 

ad2. Jak wyżej. Wersja Studio ma wsparcie dla GPU dla h.264/h.265 (efekty nadal są liczone na GPU nawet w wersji Free, tutaj mowy tylko o kodowaniu o dekodowaniu). Nie jest powiedziane że będziesz korzystał (jakość rendera z GPU jest niższa niż  CPU, czasem jest to istotne). Natomiast teraz brakuje mi wsparcia do decodingu h.265 na GPU. Dlatego prędzej czy później pewnie zainwestuje w wersje Studio. Gdybyś też chciał kiedyś kupić o od razu podaje Pro Tip (o którym możne przeczytać przekopując się przez tematy na forum Blackmagic). Kupuj wersje USB dongle (licencja na kluczu USB który musi być podpięty jak korzystasz z aplikacji) a nie wersje cyfrowa (klucz + aktywacja). Myk polega na tym że z USB dongle masz w cenie Fusion Studio 16 (https://www.blackmagicdesign.com/products/fusion/), nie mylić z zakładką Fusion w samym Resolve! Z drugiej strony z wersji cyfrowej możesz korzystać na 2 PC (daje znać, wątpię żeby dla Ciebie to było przydatne). Dongle to coś takiego: https://sklep.cyfrowarepublika.pl/pl/p/Blackmagic-DaVinci-Resolve-Studio-16-Dongle-USB/129. Jak coś to można się jeszcze upewnić (że to nadal działa) na oficjalnym forum Blackmagic. 

 

ad3. Praca na UHD jest DUŻO bardziej zasobożerna. Moim zdaniem 3700x + 32GB ram + RTX 2060S powinno dać radę. Pod 4K potrzebujesz 8GB na GPU. 

 

ad4. Na Twoim miejscy brałbym 3700x + RTX 2060S (jeśli możesz naciągnąć budżet do 6k). Ja bym brał coś takiego:

https://proline.pl/koszyk/11d4e2d6 B450 powinno być ok. Pytanie czy potrzebujesz więcej niż 4 wewnętrzne dyski? 

 

Budę zmieniłem Ci na coś z meshem i 4 wentylatorami w zestawie. U mnie przy 3900x + RTX 2070 Super jest na prawdę gorąco! Aż się nie spodziewałem. Warto żeby na ten zestaw lookną ktoś inny z forum, co na codzień siedzi w sprzęcie. 

 

Aktualnie w Sfersiei jest fajna promka na 3800x. Jeśli załapiesz się na 3800x w cenie 3700x to oczywiście kupuj :D

https://www.sferis.pl/procesor-amd-ryzen-7-3800x-100-100000025box-p640016

Edytowane przez tomson
Link to post
Share on other sites

zacznę od tego co nie napisałem wcześniej:

Obecnie mam i5-2500K, 8GB RAM, brak karty GPU więc przeskok, niezależnie od zestawu, będzie olbrzymi.

 

1. Tak czytałem o ograniczeniach darmowej wersji - wyjdzie w praniu. Tak jak mówiłem na razie głównie to LR, a z filmami to zobaczymy jak pójdzie

 

2. Wielkie dzięki - nie słyszałem o takiej możliwości - cenowo wychodzi bardzo przyjemnie.

 

3. Szukałem innej karty aby była NVIDIA (bo wyczytałem, że lepiej radzą sobie w programach do montażu), ale w budżęcie ok 1k nie znalazłem. Twoja propozycja wygląda fajnie, ale trochę drogo - wolałbym aż tyle na GPU  nie wydawać

 

4. Obecnie mam 4 dyski:

a) Samsung SSD 830 128 GB SATAIII - system
b) GOODRAM 256 GB SATAIII - biblioteka LR
c) HDD : 3TB + 2 TB jako magazyn na dane
do tego chcę dorzucić NVMe aby przenieść tam Project files/bibliotekę LR, czyli tak jak na wielu forach i testach wychodzi, że będzie optymalnie
Primary SSD OS & Software
Secondary SSD/NVMe Project files, biblioteka LR
Tertiary SSD Media Cache & Scratch
d) za moment jak braknie mi miejsca na HDD to dorzucić kolejny dysk. Oczywiście mogę wypiąć stare dyski i wrzucić nowe, ale wole nie zmuszać się, zwłaszcza, że komp ma być na wiele lat
 
 
6. Tak widziałem tę promocję i jak już się zdecyduję, to będę szukał poszczególnych komponentów w różnych miejscach, aby nie przepłacać.
 
 
Też chętnie poczytam komentarze jeszcze kogoś, aby mieć pełen obraz sytuacji. Co dwie głowy to nie jedna :)
dzięki wielkie.
Link to post
Share on other sites

Teraz rozumiem :)

 

1. Też mam takie podejście. Korzystasz tylko z LR czy również photoshop? 

3. W takim razie 1660 super będzie dobrym wyborem. 

4. Rzeczywista różnica między SSD nvme vs sata w wielu zastosowaniach nie jest taka duża jak się może wydawać. Istototny jest odczyt sekwencyjny przy pracy z bardzo dużymi plikami. Czyli edycja video. Natomist czy będzie odczuwalna różnica przy pracy z h.264 - do końca nie wiem, obstawiam że nie. 512GB to może być za mało na surówki oraz cache. Warto rozważyć ADATA 8200 PRO 1TB. Rozdzielanie surówek oraz cache na 2 dyski może nie mieć sensu jeśli nie pracujesz a plikami RAW. Katalog LR możesz spokojnie zostawić na GOODRAMIE 256GB (jaki to model)? Różnica w wydajności katalog LR na nvme vs sata jest zerowa. 

 

Kwestia płyty B450 vs X570 to już musisz sam zdecydować. Różnica w cenie to ok 300 zł które możesz wykorzystać do zakupu nvme 1TB. Powinien starczyć na długo. Montujesz go w M2_2 (ten który obcina PCIe do x8) - różnicy nie zauważysz a nadal masz 6 portów sata. Samsung 128GB pewnie i tak prędzej czy później będziesz musiał wymienić. Sam musisz zdecydować czy zainwestować 300 zł w nvme 1 TB (korzyści od razu) czy w bardziej rozwojową platformę.  

 

Co do procka to AMD Ryzen 7 3700X poniżej 1400 zł (obecnie w sferis 1389) będzie dobrym wyborem. Te dodatkowe pare zł można wrzucić w dyski/lepszą płytę. Takie moje przemyślenia :) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...