Skocz do zawartości

Bezlusterkowiec APS-C plus jasny obiektyw


Recommended Posts

Hej, chciałbym się troszkę rozeznać w temacie bezlusterkowców z crop sensorem. Póki co bez sztywno założonego budżetu, ale im taniej tym lepiej. Raczej skłaniam się do kupna nowego, a nie używanego aparatu i obiektywu.

Prosiłbym o podanie jakiś propozycji godnego uwagi sprzętu z różnych półek cenowych i stałoogniskowego, jasnego obiektywu 35 lub 50mm.

Link to post
Share on other sites

https://www.google.com/search?q=bezlusterkowc%C3%B3w+z+crop+sensorem&oq=bezlusterkowc%C3%B3w+z+crop+sensorem&aqs=chrome..69i57.6325703j0j0&sourceid=chrome&ie=UTF-8 - proponuję, żebyś najpierw trochę tutaj poczytał. Bez chociaż orientacyjnej ceny i wiedzy na temat Twoich umiejętności, jest bardzo trudno coś poradzić. Jaki jest podstawowy cel zakupu? Fotografia czy filmowanie?

Link to post
Share on other sites

Głównie fotografia. Portrety z efektem bokeh, fotogratia przedmiotów, budynków. Filmy rzadziej, jednak obecność 4k niewątpliwie byłaby na plus.

Umiejętności na razie bardziej teoretyczne niż praktyczne. Mam po rodzicach starego Sony'ego SLT-A37 z kitowym obiektywem i coś tam próbuję się bawić nim.

Aparat ma być uzupełnieniem drona, dokładnie Mavica Air 2, stąd skłaniam się ku bezlusterkowcom - są mniejsze i poręczniejsze. Crop sensor, bo taniej.

Ogólnie chciałbym się dowiedzieć za czym warto się rozejrzeć, dlatego nie podaję budżetu, może być 2-3k, a może być i 5k, jeżeli od tej kwoty dopiero byłby jakiś godny uwagi, przyszłościowy sprzęt.

A może jednak skupić się na lustrzance? Albo po prostu kupić jakiś porządniejszy obiektyw do obecnej SLT-A37?

Link to post
Share on other sites

Jak ma być nowy to zapomnij o APS-C

 

Sony A7II - ok. 3600 do tego Viltrox 85mm F1,8 za ok 1400 i za 5k masz doskonały zestaw. Różnica do APS-C jest IMO dramatyczna.

 

Vitrox jest akurat w promo bo normalnie jest droższy: https://f43.pl/obiektywy-viltrox-fe-85mm-f1-8-sony-fe-stm,c386,p1483,pl.html

 

Viltrox jest doskonały, jakościowo IMO lepszy od systemowego Sony. Normalnie już bym go zamawiał, ale ostatnio mam sporo wydatków w innych tematach :/

 

Do budynków i krajobrazów w tym systemie jest albo tańszy Samyang 14mm AF (wersja AF jest znacznie lepiej skorygowana niż MF) albo wręcz doskonały Laowa 14mm F2.

Link to post
Share on other sites

Problem jest dosyć złożony. Pełna klatka to teoretycznie lepszy obraz, ale nie uważałbym tego za duży problem. FF mniej szumi - w uproszczeniu sensor o tej samej liczbie pikseli i z tej samej generacji szum powinien być mniejszy o połowę - czyli APS-C na iso 800 szumi tak jak FF na iso 1600. Oczywiście tu dochodzą różnice między generacjami, producentami (sposób podawania iso, odszumianie). Najlepiej poczytać testy, polecam na optyczne.pl - są tam m.in. dokładne pomiary szumu i zakresu dynamicznego. Do tego dochodzi mniejsza głębia ostrości, ale to uwidacznia się m.in. w portrecie i nie stanowi aż tak dramatycznego problemu (z kolei przy makro mała głębia ostrości może przeszkadzać).

 

Bardziej patrzyłbym na dostępność szkła, bo korpusy będziesz zmieniał, a szkło zostanie. Największy wybór jest w pełnej klatce. APS-C jest traktowane przez producentów trochę po macoszemu (z wyjątkiem Fuji, to ich główny format). Jeśli chcesz rozwijać szklarnię, to lepiej idź w FF, jeśli zamierzasz kupić korpus, kilka potrzebnych obiektywów i na długo nie mieć wydatków to jednak lepiej APS-C, bo wyjdzie taniej.

Link to post
Share on other sites
Pełna klatka to zauważalnie lepsza jakość obrazka.

Przede wszystkim widać to przy zdjęciach ludzi. Przy krajobrazach/architekturze/przedmiotach nie ma aż takiej różnicy, ale przy portretach owszem - jest.

Jak masz budżet na pełną klatkę to warto rozważyć ;)

Ale jak budżet nie pozwoli, to APS-C da radę - też się na tym da robić genialne portrety. I dzięki mnożnikowi można używać obiektywu 50mm jako typowej portretówki.

 

Sony A7II którego poleca kolega powyżej to bardzo dobry aparat.

Ale ten obiektyw Viltrox ma manualne ostrzenie. Tzn. nie ma autofocusa - ostrość ustawiasz ręcznie pierścieniem. Wspominam, bo nowa osoba może tego nie wiedzieć. Jak świadomie ktoś chce kupić szkło manualne to spoko, ale początkującemu bym nie polecał ;)

Ja raczej polecił bym: SONY E 50MM F/1.8

W większości systemów standardowy 50mm jest świetny optycznie i tani. Można nim robić dobre portrety, a na upartego na pełnej klatce to może być jedyny, w miarę uniwersalny obiektyw.

Lub jakiś 85mm - wtedy będzie głównie pod portret.

Przyszłościowo pewnie będziesz chciał mieć też jakiś szeroki kąt - tutaj się trochę zaczynają schody, bo pełnoklatkowe zoomy typu 24-70 są fajne ale drogie. W przypadku APS-C zoomy są o wiele tańsze.

 

---

Alternatywa od Canona:

Bezlusterkowiec, pełna klatka: Canon EOS RP

lub

Lustrzanka, pełna klatka: Canon EOS 6D

 

Obiektywy:

standard: Canon EF 50 1.8 STM (śmiesznie tani, ale niech cię to nie zmyli - jakość obrazka jest świetna)

portret: Canon EF 85mm 1.8 USM

szeroki kąt: Canon EF 24MM F/2,8 IS USM

 

(do EOSa RP można podpiąć szkła EF, ale przez przejściówkę. O ile pamiętam to do EOSa RP jej nie dodają i trzeba dokupić)

 

---

Jeżeli być chciał iść w APS-C, 

to w przypadku lustrzanek Canon i Nikon mają masę dobrych i tanich body. I obiektywów też jest masa.

 

A jak bezlusterkowiec APS-C, to większość firm olewa ten segment, więc chyba najlepiej iść w Sony:

body: SONY A6000 (lub nowsze: 6100, 6200, ...)

+ obiektyw w kompecie: Sony 16-50MM f/3.5-5.6 (uniwersalny zoom, jakość obrazka ok, tylko ciemny jak cholera)

+ do tego obiektyw pod portrety: SONY E 50MM 1.8

Link to post
Share on other sites

 

A jak bezlusterkowiec APS-C, to większość firm olewa ten segment, więc chyba najlepiej iść w Sony:
body: SONY A6000 (lub nowsze: 6100, 6200, ...)
+ obiektyw w kompecie: Sony 16-50MM f/3.5-5.6 (uniwersalny zoom, jakość obrazka ok, tylko ciemny jak cholera)
+ do tego obiektyw pod portrety: SONY E 50MM 1.8

 

 

Jeśli bezlusterkowiec i APS-C to już chyba lepiej Fuji, który się do aparatów APS-C akurat przykłada. Np. Fujifilm X-T20 + Fujinon XF 18-55mm f/2,8-4 R LM OIS, za ok. 3150 zł. Ten obiektyw, jak na uniwersalny zoom jest bardzo dobry i jaśniejszy niż Sony. Do tego coś w stylu Viltrox PFU RBMH 85mm f/1.8 STM za ok. 1550 zł pod kątem portretu (ale tutaj radzę doczytać testy, z obiektywami niezależnymi trzeba uważać!).

Link to post
Share on other sites

Ale ten obiektyw Viltrox ma manualne ostrzenie. Tzn. nie ma autofocusa - ostrość ustawiasz ręcznie pierścieniem.

Zaraz zaraz, że jak?

 

W krajobrazie ff też jest lepsze. Brak mnoznika to szerszy kąt.

Link to post
Share on other sites

Jestem canoniarzem, co nie znaczy, że inne marki są be. Absolutnie nie. Mam po prostu kilka dobrych obiektywów i tyle. Sporo czasu je kompletowałem (ceny duże, choć używane) i ponieważ są to obiektywy EF, pasują do ff i apsc a przez przejściówkę do canonowskich bezlusterkowców. Mam też za 350 zł 50/1,8 i sprawdza się świetnie. Potrzeba tylko trochę praktyki, wiedzy, doświadczeń. Po prostu Canon ma bardzo szeroką ofertę obiektywów, do różnych celów, rodzaju fotografii...

Link to post
Share on other sites

Sprawa chyba dla mnie jest już dosyć klarowna. Trzeba zacząć odkładać pieniądze na bezlusterkowca z pełną klatką.

 

Jak wygląda porównanie między Sonym A7II a Canonem EOS RP? Canon nagrywa w 4k i można dowolnie obrócić ekran LCD, a nie jedynie odchylić jak w przypadku Sonego. Na plus Canona tani obiektyw 50mm, jednak za cenę samego body Canona mogę mieć Sonego z tym Viltroxem 85mm, a ta ogniskowa bardzo mi odpowiada, jak patrzę na przykładowe portrety z 85mm.

Link to post
Share on other sites

Sony od lat rozwija bezlusterkowce, Canon doszlusował stosunkowo niedawno. Dla mnie odpowiedź jest jasna. Z uwag dotyczących obu systemów - lepiej omijać adaptery i pieniądze wkładać w szkła natywne.

 

85mm to typowa portretówka a 1.8 na FF w zupełności wystarczy.

Link to post
Share on other sites

Wiadomo komuś, czy dzieje się coś dziwnego na rynku aparatów. Śledzę sobie ceny A7II i większość sklepów z ~3800 podniosła ceny na ~4000zł. Czaiłem się na jakąś promkę, a tutaj ceny zamiast w dół, to w górę :(

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...