Skocz do zawartości

Wymiana/upgrade matrycy i ogólna zasadność przywracania do życia starego lapka (Asus K53sv)


Recommended Posts

Jakiś czas temu drogą handlu barterowego weszłam w posiadanie laptopa Asus K53sv, w zasadzie w cenie złomu.

 

Lapek po zalaniu, leżał kilka lat bez wyczyszczenia (zanim w ogóle do mnie trafił), więc nie spodziewałam się, że da się z niego uzyskać coś więcej niż kilka części zamiennych (dysk, ram, procek?) i jakoś od razu straciłam zapał, więc poleżał kolejne miesiące nietykany.

 

Ostatnio nuda wygrała i rozkręciłam go w końcu. Okazało się, że płyta nie wygląda tragicznie, nic nie jest wypalone ani spuchnięte, po kąpieli płyty w izopropylu i wyczyszczeniu rdzy z kilku styków udało mi się go uruchomić. Bateria jest zdedzona i monitor nie działa, ale na zasilaniu sieciowym i z zewnętrznym monitorem po HDMI wszystko wydaje się działać w porządku, nawet Windows się załadował (bardzo powoli, bo to HDD).

 

Teraz zastanawiam się, czy w ogóle opłaca mi się pracować nad nim dalej, czy zrealizować pierwotne założenie (sprzedaż na części zamienne). Sprzęt nie jest pierwszej świeżości, ale jak wyszedł to był relatywnie high-endowy (i5-2430M, GT540M), poza tym wizualnie jest w bardzo dobrym stanie, bo nie zdążył zaznać długiego użytkowania i pewnie nadał by się idealnie jako maszynka do internetu/multimediów nawet teraz, jakby dołożyć ramu (jest 4GB) i SSD.

 

Największą przeszkodą jest matryca, 768p jest lekko nieadekwatne w dzisiejszych czasach, zwłaszcza na 15 calach. Wiem, że czasem jest możliwość upgrade'u matrycy, ale ten model nie miał wersji z 1080p, więc to nie jest tylko kwestia podmiany matrycy, tylko jeszcze kabla LVDS łączącego matrycę z płytą, bo 768p używa kabla single channel a 1080p kabla dual channel. Tyle powiedział mi internet. Nie wiem, jak mam sprawdzić, czy nawet przy wymianie kabla sama płyta (gniazdo?) będzie w stanie obsłużyć wyższą rozdzielczość? Sama grafika nie powinna mieć problemu, po HDMI i integra i dedykowana umie nawet w 1440p. Robił ktoś coś takiego i może się podzielić odczuciami?

 

No i do tego dochodzi kwestia, czy wymiana matrycy na pewno rozwiąże problem braku sygnału? Sama matryca nie wygląda na uszkodzoną, kabel również nie, a mimo wszystko nie ma sygnału, więc nadal jest szansa, że to coś na płycie/z gniazdem, prawda? Czy jest jakaś metoda, żeby to sprawdzić?

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...