Skocz do zawartości

Dziwne zachowanie wentylatorów


Recommended Posts

Cześć,

Od około 2-3 tygodni uświadczam bardzo dziwnego zachowania karty graficznej i po spróbowaniu już miliona rzeczy obawiam się, że coś się z nią stało
Karta to MSI RTX 2060 Gaming Z i nie ma nawet roku. Cały PC zachowywał się wzorowo do teraz, a mianowicie DOKŁADNIE po osiągnięciu przez kartę temperatury 76C wentylatory zaczynają wariować i wchodzić w obroty rzęde 3500-3800 RPM podczas gdy poniżej tej temperatury prędkość jest połowę mniejsza. 
Co najlepsze, MSI Afterburner na nic się tu zdał - pomijając już cały undervolting to bawiłem się krzywymi wentylatorów w najbardziej absurdalny sposób, wręcz 'rozkazywałem' im poprzez aplikację nie osiągać takich obrotów nawet przy obciążeniu >80C do którego nigdy nie dochodzi. Karta zdaje się to ignorować i i tak za każdym razem wchodzi w te chore obroty i zaczyna buczeć jak helikopter. Sterowniki up-to date, komp dobrze wentylowany i nie zalega na nim kurz.
Czy macie może jakiekolwiek pomysły czy karta jest jednak uszkodzona...?

 

voltage.png

 
fan.png
 
monitor.png
Edytowane przez DanteSNK
Link to post
Share on other sites

W afterburnerze ustaw sobie wentylatory na 50%. Mam bardzo podobny problem i u mnie to pomaga. Nie robie żadnych krzywych tylko tylko ustawiam na sztywno. Ja mam kartę AMD i obecnie AB obsługuje 0rpm więc karta do osiągniecia 50*C ma wyłączone wentyle a po przekroczeniu tej wartości idzie jak fabryczna ale nie przekracza właśnie zadanych obrotów.

Link to post
Share on other sites

Spróbowałem. Co prawda karta dłużej wtedy trzyma niższą temperaturę ale w momencie wskoczenia na 78C znowy wentylatory odpalają się na 3800 RPM :(
Przeczytałem już w ciul postów i dochodzę do wniosku że jest to prawdopodobnie problem stricte z wentami albo sensorem i karta musi iść do serwisu... 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Mam od kilku tygodni dokładnie takie same objawy jak Twoje. Moja karta to RTX2080Ti 
Odinstalowałem(za pomocą specjalnego oprogramowanie w trybie awaryjnym)/zainstalowałem sterowniki NVIDII, sprawdziłem czy mam aktualny BIOS zarówno karty jak i płyty, sprawdziłem aktualność wszystkich sterowników, systemu (WIN10), itd. Sprawdziłem system na okoliczność wszelakich "baboli". I mam dalej tak samo jak kolega opisuje, czyli graniczna jest temp. 78stC, MSI Afterburner coś tam pomaga ale chyba nie o to tutaj chodzi, wentylatory mają się kręcić tak jak wcześniej. Ja mam 3 wentyle na karcie stąd to "głębsze oddychanie" nie jest jakieś wrednie głośne ale mimo wszystko wkurza.

Mam pytanie jak zakończyła się Twoja sprawa, odesłałeś kartę do serwisu?

Link to post
Share on other sites

niedawno miałem problem z msi duke 2080. po 74-75stopniach wentyle wskakiwały na ponad 3000rpm czyli 100%. Po chwili 60% i znowu na 100% i tak w kołko. ustawiłem sobie 80% w msi afterburner i było stabilnie 74stopni bez wskakiwania na 100% wentylatora. Zmieniłem paste i dałem znow pełne obciązenie i 80% wentylatory. ku mojemu zdziwieniu uświadczyłem 62stopnie. Wiecie co macie zrobić chlopaki. zmienic paste

najśmiezniejsze jest to ze karta miała pół roku a pasta tak spartaciała ze około 6-8stopni straciła.

MSI WTF?

To nie jest problem z kartą tylko z temp i pastą ktora już nadaje sie do wymiany. Poprostu niektore karty maja tak ustawione ze jak dobiją do pewnej temperatury to automatycznie wskakują na 100% obrotów

Edytowane przez danieloslaw1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...