Skocz do zawartości

Zestaw do oceny: 6-8k (praca/gry)


Recommended Posts

Cześć ;),

Chcę zakupić całkiem nowy zestaw i chciałbym zasięgnąć rady.

  • Zastosowanie komputera : Praca, gry, filmy/seriale
  • Maksymalna kwota : 6k - 8.6k zł (im mniej tym lepiej)
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : w ciągu maksymalnie 2 miesięcy
  • Których części potrzebuję : Wszystkich
  • Czy będę podkręcać sprzęt? : Jest możliwe
  • Rozdzielczość mojego monitora i model : W tej chwili Samsung S27F350FHU, ale mam zamiar zmienić na 2x monitor 27' WQHD (jeszcze nie szukałem, propozycje są bardzo mile widziane, natomiast same monitory nie wliczają się w powyższy budżet
  • Specjalne wymagania :
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : -
  • Własna propozycja zestawu : https://proline.pl/koszyk/d19e4225
  • Inne :

 

Zestaw zaproponowany przeze mnie nieco wykracza poza budżet. Jest to zmodyfikowana wersja jednego z polecanych zestawów. Podmieniona została płyta główna, na :

  • MSI MPG X570 GAMING EDGE WI-FI AM4

Zmiana była motywowana tym, że mam o jedno więcej złącze M.2 oraz wbudowany bluetooth i Wi-Fi.

Dodatkowo dorzuciłem jedną więcej kość RAM 16GB.

 

Jedna rzecz nad którą się zastanawiam i prosiłbym o doradzenie to karta graficzna, mianowicie bardzo mocno myślę nad zamianą 2080S na Sapphire Radeon RX 5700 XT NITRO+ OC SE 8GB GDDR6

Cena zestawu spadłaby o około 1200zł, pytanie czy jest to korzystny współczynnik cena/jakość, no i brak ray-tracingu.

 

Proszę też o opinie co do opłacalności dopłaty do Ryzen 7 3800X, różnica w wydajności jest w benchmarkach dość widoczna.

 

Jestem otwarty także na całkiem inne propozycje zestawów o podobnych parametrach.

Chciałbym, żeby komputer wystarczył mi na conajmniej 4 lata, w przyszłości chciałbym też mieć możliwość pobawienia się w VR.

 

Pomyślałem jeszcze o zmianie kości RAM, na takie o większym taktowaniu.

Propozycja: GoodRam IRDM PRO 2x16GB DDR4 3600 CL17-19-19

Edytowane przez Gregu23
Link to post
Share on other sites

O jakiej pracy tutaj mowa, z jakich programów korzystasz?

 

Zakup RX 5700XT w cenie 2400zł nie ma kompletnie sensu, lepiej wziąć 100-200zł droższego RTX 2070S.

 

 

 

MSI MPG X570 GAMING EDGE WI-FI AM4

Nie jest to dobry model, goroąca sekcja, taniej i lepiej https://proline.pl/asus-tuf-gaming-x570-plus-am4-p1403792

 

 

 

Proszę też o opinie co do opłacalności dopłaty do Ryzen 7 3800X, różnica w wydajności jest w benchmarkach dość widoczna.

Nie dopłacaj nie warto, pod 3700X to i dobre B450 wystarczy nawet pod OC. 

 

RAM można brać IRDM Pro, zawsze to ~150zł w kieszeni

 

.

 

mam zamiar zmienić na 2x monitor 27' WQHD

75/144Hz?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hej, dzięki za odpowiedź.

 

Z programów korzystam najczęściej z visual studio, kilka instancji. Oprócz tego czasem potrzebuję postawić maszynę wirtualną (stąd 32 GB ram), android studio, unity.

Z programów czysto graficznych raczej nie korzystam, jeśli juz to blender, ale nie jest to coś czym bym się kierował przy wyborze komponentów.

 

ASUS TUF GAMING X570-PLUS AM4

Bardzo przyzwoita płyta, widzę jednak, że nie posiada modułów bluetooth i wi-fi.

Czy mógłbyś proszę polecić jakieś zamienniki do tych elementów?

Wiem, że jest możliwość dokupienia takich modułów całkowicie osobno na USB, pytanie czy wybranie tańszej/lepszej płyty głównej zaproponowanej powyżej - bez tych modułów, i zakupienie ich osobno opłaca się bardziej niż płyta w moim zestawie?

 

Jeżeli chodzi o monitor, to myślałem raczej o 144 hz, niemniej jednak nie zależy mi na jakimś super odświeżaniu, nie musi być to monitor gamingowy, gustuje raczej w grach RPG, kompletnie nie zależy mi na turbo czasie reakcji.

Póki co brałem pod uwagę Acer XF270HUCBMIIPRX, 

powyższy w przypadku zakupu dwóch sztuk.

Rozważałem także zakup jednego monitora, za to takiego "szerszego" Ultra WQHD, np taki Samsung 34

Edytowane przez Gregu23
Link to post
Share on other sites

jak zależy ci na wifi + bt poczekaj na msi meg x570 tomahawk (cena ok 210$) bo x570 gaming edge to jakaś pomyłka.

Hej, dzięki za propozycję.

Sprawdziłem tą płytę główną, faktycznie wygląda na wartą oczekiwania i ma wi-fi, nie mogę jednak znaleźć informacji o wbudowanym module bluetooth.

Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz dorzucić po prostu  Gigabyte GC-WB1733D-I

Ogólnie szedłbym tutaj bez parcia na X570 i brał B450 pod 3700X. 

 

Co do monitorów. Możesz ugrać jedno i drugie. 

AOC Q27G2U/BK - 1440p VA 144 Hz

AOC 27G2U5/BK - 1080p IPS 75 Hz

 

Jeden do grania, drugi do pracy - podgląd. Koszt około 2100 zł za dwie sztuki. 

 

Nawet do 1440p nie wiem czy dopłacałbym obecnie do RTX 2080 Super.

 

https://proline.pl/koszyk/f37967a3

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki @Kajtek.

 

Ponieważ jakoś bardzo mi się nie śpieszy z kupnem na dniach, a X570 z tego co doczytałem ma wyjść w przyszłym miesiącu to chyba warto będzie poczekać - szczególnie, że cenowo X570 wyjdzie tak samo jak B450 + Gigabyte GC-WB1733D-I (Chyba, ze są jakieś inne plusy B450 względem oczekiwanej X570.

 

Jeżeli chodzi o dwa monitory to bardzo podoba mi się propozycja tych dwóch, chociaż mógłbym dokupić jedynie ten 1440p VA, a jako drugi, zostawić ten stary samsung który podałem, różnica w częstotliwości odświeżania 15Hz.

Poważnie zastanawiam się jednak nad używaniem tylko jednego monitora, ultrapanoramicznego

np Lenovo G34w-10 czarny Curved czy wówczas dopłata do 2080S również nie jest opłacalna ?

Szczerze to chętnie kupiłbym 2070 Super (tą zaproponowaną w zestawie), jeżeli nie ma bardzo widocznej różnicy w wydajności, a zaoszczędzone pieniądze dołożyć do monitora.

 

Mam również pytanie jedno dodatkowe o zasilacz, czy ten z zestawu 650W wystarczy w zupełności do zasilenia wszystkich komponentów z zapasem  ??

W opisie karty graficznej przeczytałem, że zalecany zasilacz to 650W właśnie, i zakładam że odnosi się to do całej jednostki a nie tylko do GPU, i pytanie czy nie warto mieć zapasu "tak na wszelki wypadek" ? Czy jest to raczej strata pieniędzy, żeby dopłacać do 750W analogicznego modelu.


Mam jeszcze jedno pytanie, bardziej potwierdzenie.

Czy ten zestaw, zasilacz, płyta główna MSI B450 TOMAHAWK MAX AM4 , procesor. Nadaje się pod OC ?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...