Skocz do zawartości

System nie startuje po resecie biosu


Recommended Posts

Jak w tytule. Przywróciłem bios do ustawień fabrycznych i teraz nie widzi mi dysku. BIOS wykrywa pamięć ram, procka itd, ale nie dysk twardy. Posiadam też drugi dysk z zainstalowanym systemem i jego również nie widzi. Moja płyta główna to Gigabyte GA H81M D2V. Miałem tam w ogóle problem, by znaleźć zakładkę z ustawieniami bootowania (musiałem się nagrzebać, by funkcja ta zostałą podświetlona i pojawiła się możliwość manualnego wyboru). Gdy ją jednak znalazłem, niczego nie udało mi się wskórać. Komunikat przy uruchamianiu kompa to "no bootable device is detected". Co robić? :/

Link to post
Share on other sites
Dobra, mam trochę info z frontu. Nie mam jak zrobić zdjęć niestety, gdyż mam przy sobie tylko roboczy, stary telefon, ale co udało mi się zaobserwować:

 

Gdy przywracam domyślne ustawienia biosu w opcjach bootowania nie mam nic. Linijka z BOOT PRIORITY jest podświetlona na żółto i nie da się jej rozwinąć. Gdy jednak zmieniłem np. funkcję NETWORK STACK na enabled, to wtedy pojawiło się BOOT OPTION 1 i BOOT OPTION 2. Możliwe, że funkcję tę uruchamia też przełączenie z IDE na AHCI lub odwrotnie, ale nie jestem pewien. Ale do sedna - do wyboru w BOOT OPTION mam tylko:

IP4 Realtek PCIE GBE Family Controler oraz IP6 z identyczną linijką dalej. Ani słowa o dysku.

 

Natomiast w ustawieniach SATA jest coś takiego:

 

Serial ATA PORT 0 - ST3500830AS (500.1 GB) oraz niżej (gdy podpiąłem drugi dysk) WDC ....  (500.1 GB)Czyli tak jakby widziało tam te dyski twarde, prawda? Kompletnie nie wiem, co z tym dalej zrobić :/

Link to post
Share on other sites

Czyli dyski sa widoczne w biosie - pozostaje kwestia odpowiedniego ustawienia i powinno wszystko dzialac.

Musisz szukac czegos w tych ustawieniach SATA - zeby system startowal z dysku.


Przy uruchamianiu komputera wciskasz F12 ?

Link to post
Share on other sites

Pojawia się ekran z HYRICAN na samym początku.


Na tym filmiku przedstawiony jest BIOS, który mam. Na podanym fragmencie widoczne są opcję BOOT OPTION, a także niżej dotyczące dysku CD/DVD i Dysku Twardego. U mnie poza BOOT OPTION (w których niestety nie figurują dyski twarde) tych opcji niżej w ogóle nie ma.

 

https://youtu.be/MTC136CkddM?t=149

Link to post
Share on other sites

Wynika z tego ze po resecie biosu do ustawien fabrycznych cos sie uszkodzilo ze niektore opcje sa u Ciebie niedostepne.

Tak jak kolega wyzej radzi - wyjmij baterie na 10 minut.

Jak to nie pomoze to mozesz sprobowac jeszcze przywrocic podstawowy bios z zapasowego bo z tego co sie orientuje plyty glowne Gigabyte maja taka opcje.

Link to post
Share on other sites
Czego bym nie ustawiał, to nawet opcji BOOT OPTION 1 i 2 mi standardowo nie wyświetla, nie mówiąc o tym, by były tam do wyboru dyski. Dyski widoczne tylko w SATA Config, tak jak napęd DVD. Nie mam już pomysłów. Czy ktoś ma pojęcie, pomysł, punkt zaczepienia, co z tym zrobić? Niemal na 100% wykluczam uszkodzenia mechaniczne płyty czy dysków. Komputer do momentu resetu biosu chodził jak złoto. Poniżej garść opcji, jakie tam mam. Może da się wgrać tam inny, prosty bios? Myślicie, że jest to w ogóle naprawialne? Ewentualnie zaniósłbym kompa do serwisu, do jakiegoś fachowca.

 

BIOS FEATURES:

 

Bootup Numlock State

Security Option

FAST BOOT

Limit Cpuid

Execute Disable Bit

Intel Virtualization Technology

VT-D

Windows 8 Features

CSM Support

Network Stack

 

PERIPHERALS:

 

Initial Display Output

XHCI MODE

XHCI Hand Off

Sata Config

Super IO Config

Link to post
Share on other sites

Mam Windowsa 10. W Windows 8 Features mam do wyboru: Windows 8, Windows 8 WHQL oraz Other OS. Z tym, że Bios nie zapisuje opcji Other OS. Jest to jedyna opcja, która po Save and Exit i tak wraca do "Windows 8".

 

________

 

Swój problem przedstawiłem na kilku forach. Gdyby ktoś jakimś cudem postawił mi ten komputer na nogi, to wysyłam litra dobrej rudej, albo na litra dobrej rudej ;)

Edytowane przez Aligator123
Link to post
Share on other sites

CSM Support próbowałem już włączyć i wyłączyć. Są tam opcje jak "UEFI and LEGACY", próbowałem już wszelkich konfiguracji. I nic, dyski dalej niewidoczne. Nie mam nic w opcjach bootowania. Dyski widnieją tylko w ustawieniach SATA. Czytałem gdzieś, że jeśli np. kolejka bootowania jest niedostępna (żołty kolor napisów) to zalogowanie się przez hasło Administratora może sprawić, że opcje "wyskoczą". Możliwe?

Link to post
Share on other sites

Jesli nie boisz sie utraty danych to moglbys jeszcze sprobowac na tym drugim dysku zainstalowac Windowsa i sprawdzic czy instalator go wogole zobaczy.Zdaje sobie sprawe ze to nie jest moze najlepsze rozwiazanie ale jesli masz ten podstawowy dysk podzielony na partycje to stracisz tylko te z  Windowsem, a gry to i tak pewnie od nowa bys musial instalowac.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...