Skocz do zawartości

AMD RYZEN 3900X - potężny problem z temperaturą w IDLE (60 st)


Recommended Posts

Witam,

 

Na początek krótko opiszę konfigurację. Kupiłem AMD RYZEN 3900X, płyta to TUF GAMING PRO B450. Stockowy cooler wyleciał i pełny optymizmu wsadziłem dark pro 4.

 

Sytuacja wygląda następująco : w idle w windows 10 temperatura oscyluje wokół 60 stopni (co chwila wiatrak się załącza). W stresie leci ponad 90 stopni. Co jest ciekawe to ja nie widzę, aby radiator jakoś bardzo mocno się nagrzewał, a ma się co nagrzewać bo dark pro 4 jest spory.

 

Wykonałem nastepujące czynności :

 

1. Sprawdziłem dokręcenie coolera, jest na max, mocniej nie mogę śrubokrętem przekręcić tego.

2. W bios ustawiłem offset także napięcie CPU jest na poziomie 1,25. To trochę pomogło tzn. na tyle że własnie po tej akcji mam te 60 stopni w idle (wcześniej było jeszcze gorzej). Prędkość procesora ustawiłem na 3.8, wyłączyłem PBO.

3. Próbowałem modyfikować ustawienia zasilania windows, to również niewiele daje.

 

Szanowni forumowicze, czy ktoś ma jakiś pomysł, bo tracę cierpliwość do tego. Żałuję, że kupiłem AMD. Nic z tego nie rozumiem, albo procesor jest rozregulowany albo słabo przewodzi ciepło do heatsinku coolera. Co dalej, lecieć dalej w dół z prądem? Zagraniczne fora również mają podbne tematy i rozwiązań nie widać. Dodam jeszcze, że pasta przewodząca nie wydaje się słabym punktem, widziałem testy na YT że ten procesor jest na to niewrażliwy, jakby problem był gdzie indziej. Powiem tak, ten procesor kosztował sporo, mogłem chyba jednak zainwestować w intela, żeby nie było takich jaj jak teraz. Będę wdzięczny, jesli ktoś ma jakąś poradę, składałem kiedyś stare 286 i 386 nigdy z niczym nie miałem problemów i pierwszy raz wyłożyłem się na kompletowaniu PC-ta.

 

pozdrawiam Maciej

Link to post
Share on other sites

Jest kwestia rozróżnienia czy mówimy o (T-ctl) [temparature control] czy (T-die) [temperature core].

Mój Ryzen również ma TDP 105W i sytuacja jest taka że z początku byłem skołowany bo BIOS płyty (AsRock B450 K4 Fatal1ty) pokazuje temperaturę procesora z czujnika (T-ctl), podczas gdy oficjalne oprogramowanie AMD RyzenMaster wiążącą wartością uznaje (T-die).

 

U mnie temperatura rdzeni procesora (T-die) jest średnio 10-15 niższa od wartości kontrolnej (T-ctl) na chłodzeniu DarkRock3, czyli (T-ctl) jest zawyżone o 10-15 stopni. Z tego co znalazłem na zagranicznych forach, (T-ctl) jest wartością SZTUCZNIE PRZESUNIĘTĄ dla poprawnej pracy różnych układów chłodzeń. Brzmi to dziwnie lecz generalnie sam fakt że oficjalne oprogramowanie AMD RyzenMaster wartością wiążącą temperatury procesora pokazuje (T-die) mów samo za siebie.

Słowem: nie przejmuj się wartością (T-ctl), to sztuczna wartość kontrolna dla mechanizmów chłodzeń. Patrz na realną temperaturę rdzeni (T-die).

Pewną komplikacją u mnie był fakt że BIOS pokazuje i traktuje wartość (T-ctl) jako główną i właśnie nią się sugeruje podczas kontroli pracy wentylatorów oraz ustalania progów throttling-u. Wymagało to ręcznego ustawiania krzywej pracy wentylatorów z uwzględnieniem korekty oraz (profilaktycznie) ręcznego przesunięcia progu throttlingu.

 

WAŻNE:

AMD podaje że wartość (T-ctl) jako "przesunięcie" jest różne w różnych modelach procesorów. U mnie to 10-15 stopni w zależności od obciążenia, w Twoim przypadku, na Twoim potworku 12C/24T, przesunięcie (T-ctl) jest prawdopodobnie jeszcze większe. Trzeba to sprawdzić i sugerować się realną temperaturą rdzeni (T-die).

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Eternal1
Link to post
Share on other sites

Czym odczytujesz te temperatury bo niektóre programy źle współpracą z niektórymi platformami i pokazują głupoty nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Optymalny soft to oprogramowanie do płyty głównej ASUS lub AIDA64, HWMonitor przekłamuje wiele odczytów.  

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...