Skocz do zawartości

Recommended Posts

Siema, posiadam aktualnie taki zestaw:

Ryzen 5 2600

 

XFX RX590

 

Asrock B450 Pro4

 

HyperX 8GB 3000MHz Predator Black CL15 (2x4GB) (HX430C15PB3K2/8)

 

 

 

Posiadam ciągłe crashe/freezy i problemy z komputerem. Podejrzewam swój ram. 

 

Jest to podany kiedyś zestaw przez Liptona. RAMu nie ma na liście wsparcia płyty głównej.

 

Na żadnym profilu XMP nie jest stabilny. Na pudełku posiada naklejkę "Intel XMP Certified".

 

 

Najpierw chciałbym dowiedzieć się jak dobrze przetestować RAM. Jaki program i jakie ustawienia (ile MHz, jakie timmingi, jakie napięcie).

 

Jeżeli ram okaże się wadliwy potrzebowałbym informacji czy to przez słabą kompatybilność z Ryzenem/MOBO czy jest niesprawny i oddać go na gwarancję.

Jeżeli musiałbym go zmienić to na jaki? Chciałbym coś w jednej kości 8GB, najlepiej 3200 MHz (tyle obsługuje moja płyta), ledy mnie nie obchodzą. 

 

 

 

Dziękuję za góry za pomoc. Jeżeli potrzebujecie jakichkolwiek informacji na temat zestawu to napiszcie jakie. 

Link to post
Share on other sites

zaktualizuj bios płyty głównej / podnieś napięcie pamięci od 1,375v do 1,4v i soc na 1,1v i wtedy z profilu xmp ustaw na 3000 lub 2933. Jak nie ruszą to zostaje albo próba ustawienia ręcznie albo wymiana pamięci lub płyty. Do ryzena zawsze 2 kości bo jedna zabija wydajność.

Link to post
Share on other sites

zaktualizuj bios płyty głównej / podnieś napięcie pamięci od 1,375v do 1,4v i soc na 1,1v i wtedy z profilu xmp ustaw na 3000 lub 2933. Jak nie ruszą to zostaje albo próba ustawienia ręcznie albo wymiana pamięci lub płyty. Do ryzena zawsze 2 kości bo jedna zabija wydajność.

Ok, zaktualizuję BIOS. Mogę od razu przeskoczyć o kilka wersji czy po kolei do najnowszej?

Napięcie już ustawiałem na wyższe, aktualnie pracuję na 1.37v. Co to SOC?

 

@EDIT

Napięcie SOC mogę ustawić tylko w mV i kiedy wpisuję 1100 (1,1V -> 1100 mV?) to liczba zmienia kolor na czerwony. Wydaję się jakby wszystko powyżej 400 było nieakceptowane przez UEFI 

 

@EDIT2

Ustawiłem timmingi z XMP 3000 Mhz i zmieniłem na 2933 Mhz. Napięcie 1,375v, soc zostawiłem na AUTO. Przeszedł 30 minutowy test AIDA64. Jak mogę to dokładniej sprawdzić?

Edytowane przez Perzot
Link to post
Share on other sites

testowanie:  mem test64, gierki np: wiedźmin 3. Jeśli nadal niestabilne to pamiątki puścić na 1,39, soc zostaw na auto (chyba, że nadal będzie niestabilnie to spróbuj 1087 lub 1100).

 

 

PS. jak ci zadziałają pamiątki stabilnie to nie aktualizuj biosu (ostatni zalecany przez asrocka do 2600 to wersja 3.50 jak dobrze spojrzałem - masz dokładnie wyszczególnione ostrzeżenia itp)

Link to post
Share on other sites

testowanie:  mem test64, gierki np: wiedźmin 3. Jeśli nadal niestabilne to pamiątki puścić na 1,39, soc zostaw na auto (chyba, że nadal będzie niestabilnie to spróbuj 1087 lub 1100).

 

 

PS. jak ci zadziałają pamiątki stabilnie to nie aktualizuj biosu (ostatni zalecany przez asrocka do 2600 to wersja 3.50 jak dobrze spojrzałem - masz dokładnie wyszczególnione ostrzeżenia itp)

Zaktualizowałem z 1.80 do 3.50 i na razie stabilnie na 2933 MHz 1,375

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...