Skocz do zawartości

Wymiana i7 4790k na ryzen 1700x - warto?


Recommended Posts

Potrzebuję maszyny z przynajmniej 16 wątkami i 32 ram (preferowane 48).

 

Myślałem o kupieniu dwuprecosorowych maszynek np. Hp z600, dell T5500 itp z 2x 6c/12t Xeonami, 48 gb ram za ok 1600zł. Ale nie mam ochoty dokładać kolejnej maszyny w mieszkaniu (mam już laptop, nas i budę). Więc może lepiej wymienić bebechy w budzie do grania, tak żeby wystarczyła do tego co potrzebuję a jednocześnie coś tam czasem pograć. Więc myślałem o:

 

Ryzen 1700x
2x16+2x8 RAM DDR4
płytę (jakaś z 4 bankami ram i minimum 6x SSD)

 

Oczywiście stare bebechy jakoś bym opchnął na Alle.

 

Aktualny zasilacz to SFX Corsair SF600 600W więc powinien pociągnąć.

Jest jakiś lepszy deal?

Link to post
Share on other sites

 

 

Więc może lepiej wymienić bebechy w budzie do grania, tak żeby wystarczyła do tego co potrzebuję a jednocześnie coś tam czasem pograć.

Jak nie wiemy do czego potrzebujesz to ciężko Ci powiedzieć czy się opłaca i czy wystarczy?

Jakie gpu do tego masz i jaka obudowa?

Cpu używany czy nowy? Może lepiej 12nm 2700x jest 20% szybszy?

W grach wydaje mi się nie poczujesz dużej różnicy między 4790k a 1700x chyba że jednocześnie granie i stremowanie to wtedy będzie różnica.

 

Za mało danych na sensowną odpowiedź.

Link to post
Share on other sites

Nie dawałem danych bo pytałem pod kątem gier, reszta zastosowań i tak większości z was nie wiele rozjaśni. Ale ok, wyjaśniam:

 

Zamierzam zbudować klaster z 3 nodów proxmoxa w proxmoxie (zagnieżdżona wirtualizacja). Do tego wspólny storage ceph. No i na nodach być może wirtualki, choć bardziej prawdopodobne że będą kontenery. W późniejszym czasie na tym zwirtualizowanym klastrze planuję pobawić się kubernetesem. Oczywiście to wszystko na innych dyskach, host bootowalny osobno w uefi. Na codzień odpalał będzie się tylko windows. 

 

Tylko błagam, jeżeli ktoś z was faktycznie ma coś do powiedzenia w tej sprawie niech to będzie osoba która faktycznie dotknęła tego, pracowała z klastrami i hypervisorami, a nie na zasadzie że gdzieś tam czytała albo używała virtualboxa.

 

Może być używany. 

Edytowane przez doman18
Link to post
Share on other sites

Hej,

 

Myślę, że zmieniając procesor z i7 4gen  na 1700x, nie odczujesz aż tak dużej różnicy na którą pewnie liczysz.

Owszem, więcej rdzeni i wątków to duży plus. Lecz gry raczej nie korzystają z wszystkich dostępnych rdzeni jednocześnie.

Ja osobiście pomyślał bym o czymś bardziej "świeżym" np. 3600x. z kościami ram taktowanymi powyżej 3000Mhz (ryzeny takie bardzo lubią). Co do płyty myślę że wystarczy na chipie B450 :) 

 

Jeśli natomiast szukasz rozwiązania koniecznie z dużą ilością rdzeni/wątków, bo potrzebujesz mocno obliczeniowego pc.

To w tym segmencie cenowym 1700x wypada najlepiej.

Link to post
Share on other sites

No właśnie wiem że w grach nie będzie szału, ale to sprawa drugorządna, byleby nie było gorzej. Lubię czasem popykać w Far Cry czy ostatnio w Doom Eternal a w późniejszmy czasie pewnie RDR2. 

 

Co do propozycji z 3600x zecydowanie odpada ze względu na rdzenie/wątki. 16 wątków to minimum. 

 

Dzięki za odpowiedź. 

Link to post
Share on other sites

W nowych grach które potrafią wykorzystać więcej jak 8 wątków różnica będzie odczuwalna. Sam przesiadłem sie z 1500X na 2700 i jest odczuwalny skok jeśli chodzi o 1%low. W samym systemie jest to bajka jak komp ci się uruchamia na NVMe a ty już możesz pracować bo masz sporo wolnych zasobów. 

 

Nawet jeśli nie odczujesz wzrostu wydajności w średniej ilości klatkach to odczujesz w tym jak wszystko działa po prostu lepiej.

Link to post
Share on other sites

Dlaczego 3600X nie może być? Przecież pomiędzy ryzenami 1000 a 3000 jest tak wyraźny skok wydajności rdzenia że 6 z 3600X jest bodajże tak samo lub bardziej wydajne jak 8 z 1700X

To zależy w czym. W grach tak ale w programach gdzie zaprzęga się wszystkie wątki 3600 nie ma szans.

Link to post
Share on other sites

To zależy w czym. W grach tak ale w programach gdzie zaprzęga się wszystkie wątki 3600 nie ma szans.

Wyniki dla wszystkich rdzeni w cinebench r20 z tego co widzę podobne. No chyba że ten benchmark nie odzwierdziedla przybliżonej wydajności w programach.

Link to post
Share on other sites

Tylko pytanie: ile jest takich programów do renderowania??

A czy tylko renderowanie jest w stanie zapchać wszystkie wątki?

Sam napisałeś, że "w programach gdzie zaprzęga się wszystkie wątki 3600 nie ma szans" - otóż jak najbardziej ma szansę i w wielu tego typu programach wygrywa z R7 2700X np HandBrake konwersja x265, VisualStudio, Foobar 2000 Flac, 3DSMax czy nawet w Blendzerze 2.79.4

Link to post
Share on other sites

Dlatego uważam że CPU powinno się wybierać bo swoje preferencje a nie że ktoś krzyknie że procesor x jest lepszy bo tak.

 

W blenderze wygrywa jednak 2700X. Masz to na zalinkowanym filmie.

 

AVX jest uzywany w wyżej wymienionych programach ale nie zawsze się to przekłada na wyższą wydajność. W benchmarkach to fajnie wygląda ale w realnu już tak kolorowo nie jest.

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

W blenderze wygrywa jednak 2700X. Masz to na zalinkowanym filmie.

We wbudowanym teście benchmark CPU tak - w normalnym zastosowaniu już nie. ;)

Przy eksportowaniu do FBX, Wavefront, przeliczaniu siatki modeli Remash, nakładaniu modyfikatora Subsurf czy selekcji wielu obiektów z modyfikatorami Subsurf i Mirror R5 3600 radzi lepiej od R7 2700X ;)

 

Przesiadłem się z Ryzena 7 na R5 3600 i wiem jak sobie radzi w bezpośrednim porównaniu a radzi sobie bardzo dobrze pomimo mniejszej ilości wątków.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...