Skocz do zawartości

Iiyama X2483HSU-B1 (2015 rok) vs x2483HSU-B3 (2020 rok)


Recommended Posts

Cześć. Mam pewien problem z nowym monitorem i chciałabym zapytać Was czy może on wynikać z jego specyfikacji, czy raczej trafił mi się trefny egzemplarz, czy może jakość na przestrzeni lat się zepsuła.

Krótki wstęp: 5 lat temu zakupiłam monitor Iiyama X2483HSU-B1, jako że byłam bardzo zadowolona a pojawiła się potrzeba dodatkowego monitora w domu zdecydowałam się na zakup tego samego modelu X2483HSU-B3 (z dokładnością do serii B., ale to przynajmniej w specyfikacji ma marginalne znaczenie). Kiedy monitor przyjechał przeżyłam spore rozczarowanie. Wrażenie jakby obraz był za lekką mgłą, nieostry. Początkowo czerń praktycznie nie istniała ale to udało się naprawić zmieniając zakres kolorów rgb na wyjściu mojego HDMI (choć podkreślam że starszy monitor dawał radę na tych samych ustawieniach...).

Nie mniej jednak obraz nadal pozostawia wiele do życzenia w porównaniu do starszego o 5 lat egzemplarza. Udało się poprawić czerń i ostrość zmieniając mocno ustawienia monitora/ustawienia gammy/ ale mam spore wątpliwości czy to powinno tak wyglądać. Jakość nadal jest gorsza, kolory bardziej wyblakłe.

Planuję monitor zwrócić. Pytanie jest następujące: jak sądzicie, czy jest spore prawdopodobieństwo, że trafił mi się trefny egzemplarz i zamówić ten sam model jeszcze raz, czy po prostu nie warto bo seria się zepsuła lub może w specyfikacji widzicie jednak jakąś różnicę, której nie widzę ja (https://www.displayspecifications.com/en/comparison/87d9568c2), która tłumaczy takie rozbieżności w obrazie.

Link to post
Share on other sites

Seria serii nierówna, nawet bywa, że monitor monitorowi nierówny. W specyfikacji jest różnica w kontraście dynamicznym ale to jest trochę marketingowy bełkot, ważniejszy jest kontrast statyczny, który jest identyczny w obydwóch. Też kupiłem kiedyś iiyame i interesowałem się tematem swego czasu. Z tego co pamiętam ludzie mówili, że między B1 a B3 bywają różnice. Ale o co tam chodziło już nie pamiętam. Jak masz możliwość i jesteś niezadowolona to zwróć i spróbuj wziąć jeszcze raz taki sam, najwyżej znów go zwrócisz. Jak tego nie zrobisz będziesz miała pretensje sama do siebie.

Link to post
Share on other sites

W domu miałem przez jakiś czas X2483HSU-B1, również jak i Ty byłem zadowolony z obrazu.
Obecnie w pracy mam 2 z serii B3 podpięte pod jednego kompa. Jeden przez HDMI, drugi przez VGA.

Zauważalna różnica w temperaturze bieli, mimo tego samego ustawienia 6500K. Może tutaj akurat to kwestia różnicy łącz, ale trudno powiedzieć.
Kojarzę również że B1 który miałem przez HDMI miał 60hz, obecnie B3 już 75hz (hdmi) i 60hz(vga).
Nic natomiast nie kombinowałem z ostrością czy gammą. Czerń zakres pełny.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

U mnie oba monitory szły przez HDMI. Porównywałam je ze sobą zamieniając kable, podpinałam też do różnych komputerów żeby wykluczyć różnice niezależne od samych monitorów. W pracy też mam dwa takie same monitory AOC jeden podłączony przez HDMI drugi VGA, są różnice w obrazie, ale raczej w kolorach. Może faktycznie kwestia egzemplarza. I właśnie w nowym irytująca jest temperatura bieli, bardzo zimny kolor.

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, zwrócę go i spróbuję jeszcze raz.

Link to post
Share on other sites
irytująca jest temperatura bieli, bardzo zimny kolor

Właśnie tak jest u mnie na tym podłączonym przez VGA. Na obu ustawienia temp. bieli Warm i na nim jest zimniejsza.

Spróbowałbym podłączyć przez DVI, ale akurat nie mam takiego kabla. Chyba że znajdę do jutra.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...