Skocz do zawartości

Niestabilna praca komputera


Recommended Posts

Cześć ostatnio korzystając z przeglądarki nastąpił freeze komputera. Od razu zresetowałem komputer, system normalnie odpalił jak zawsze. Kolejnego dnia dostałem znowu freeza oraz samoistne zresetowanie PC, czekałem kilka sekund lecz system nie ruszył, wyłączyłem komputer poczekałem z 5 min i uruchomiłem, system włączył się jak gdyby nigdy nic. W Podglądzie zdarzeń krytyczne błędy to Kernel Power(41) 

1.Konfiguracja komputera: 
Płyta główna- ASRock b450 gaming k4 wersja biosu 3.50
Zasilacz- Be Quiet Pure Power 11CM 600W Gold
Procesor- Ryzen 5 2600x
Ram- 16gb G.skill RipJaws V Czarne DDR4-3200 CL16
GPU- RX 5700XT Sapphire nitro+
Dysk SSD Kingston 480gb
Chłodzenie na procesor- Arctic Freezer 34

2.System operacyjny: Win10 64bit

3.Zmiany wprowadzone w systemie i sprzęcie przed wystąpieniem kłopotów: -

4.Używany program antywirusowy: Windows Defender

5.Wykonane czynności w celu naprawy problemu: Skan Dysku w HDTUNE (screen niżej) oraz test w OCCT Power Suply który trwał około 10-12minut i wykazał 0 błędów(screeny niżej) Wylaczylem profil XMP ramu (z 3200 na 2133 Tryb AUTO)

6.Informacje dodatkowe: (szczególne przypadki występowania problemu, pytania itd.) Czym może objawiać się dany problem, i czy parametry komputera podczas wykonanego testu w OCCT są prawidłowe? Czy jest to wina sprzętu czy oprogramowania?

Screeny-https://imgur.com/a/lpFG1WN  logi są wykonane podciaz obciazenia w OCCT Power Suply

jeśli ktoś będzie chcial logi do wglądu mogę jest wysłać nie ma żadnego problemu

 
Edytowane przez sakk22
Link to post
Share on other sites

Proponuję (z własnego doświadczenia), zanim zaczniesz analizować wszystkie zapisy systemowo-sprzętowe, po prostu rozłóż go dokładnie na części pierwsze (procesor też) i spokojnie, cierpliwie i dokładnie ,złóż jeszcze raz....

Miałem podobnie i po tygodniu walki z zapisami, próbami itp. zrobiłem ja napisałem wyżej. Wydaje mi się, że przyczyną był dysk ssd, który nie był dobrze zamocowany i drgania komputera, powodowały luzy na wtyku. Dlatego tak myślę, bo od momentu porządnego zamocowania, problem zniknął.

Edytowane przez jarrino
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Proponuję (z własnego doświadczenia), zanim zaczniesz analizować wszystkie zapisy systemowo-sprzętowe, po prostu rozłóż go dokładnie na części pierwsze (procesor też) i spokojnie, cierpliwie i dokładnie ,złóż jeszcze raz....

Miałem podobnie i po tygodniu walki z zapisami, próbami itp. zrobiłem ja napisałem wyżej. Wydaje mi się, że przyczyną był dysk ssd, który nie był dobrze zamocowany i drgania komputera, powodowały luzy na wtyku. Dlatego tak myślę, bo od momentu porządnego zamocowania, problem zniknął.

Tak też zrobię, ale jutro gdyż potrzebuję jakiegoś zmywacza i paste na procka. Odbiegając od tematu takie rzeczy mogą powodować na przykład pokrzywione piny na procesorze? Nie wiem czemu, ale boje się ze moglem jakos przycisnąć procka i piny się skrzywiły, choc komputer chodzi juz pare miesiec( przez problemy z tym kompem dosłownie mysle o kazdym detalu co moglem zrobic zle) Dzięki za odpowiedź.

Edytowane przez sakk22
Link to post
Share on other sites

Odinstaluj Chrome z dokładnym wyczyszczeniem pozostałości i rejestru po tym programie i sprawdź na Firefox lub Opera.Taki crash może mieć źródło przy konflikcie sterowników, niestabilnym OC lub przy problemach z RAM. ASRock wydał już dwa następne wersje bios chyba nie bez przyczyny. W ostatnim jest info o poprawce do pamięci RAM.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Sprawdź aktualizacje systemu, kiedy były ostatnie. One też powodują u niektórych problemy...

mam coś takiego https://imgur.com/a/YsDXqN3

Odinstaluj Chrome z dokładnym wyczyszczeniem pozostałości i rejestru po tym programie i sprawdź na Firefox lub Opera.Taki crash może mieć źródło przy konflikcie sterowników, niestabilnym OC lub przy problemach z RAM. ASRock wydał już dwa następne wersje bios chyba nie bez przyczyny. W ostatnim jest info o poprawce do pamięci RAM.

odinstalowałem chrome, czyszczę rejestry i sprawdze stabilnosc. Jutro spróbuje zaktualizować bios, tylko nie wiem czy aktualizować po kolei czy od razu najnowszą wersje? 

Link to post
Share on other sites

Nie wiem o co chodzi z tymi biosami ASRocka, ale po zwróceniu uwagi na CPU Ryzen 5 2600x  w/g wpisu na żółto to: * ASRock NIE zaleca aktualizowania tego systemu BIOS, jeśli w systemie jest używany procesor Pinnacle, Raven, Summit lub Bristol Ridge. Dalej idąc tym tropem to nie powinieneś mieć zainstalowanej wersji biosu 3.50.Widnieje pod nim ten sam wpis.

Link to post
Share on other sites

Masz możliwość podmiany zasilacza na inny? 

niestety nie 

 

Nie wiem o co chodzi z tymi biosami ASRocka, ale po zwróceniu uwagi na CPU Ryzen 5 2600x  w/g wpisu na żółto to: * ASRock NIE zaleca aktualizowania tego systemu BIOS, jeśli w systemie jest używany procesor Pinnacle, Raven, Summit lub Bristol Ridge. Dalej idąc tym tropem to nie powinieneś mieć zainstalowanej wersji biosu 3.50.Widnieje pod nim ten sam wpis.

własnie tez nie bardzo wiem o co w tym chodzi, ale wszedlem teraz w bios dla pewnosci i jest napisane "UEFI Version b450 gaming k4 p3.50"

Edytowane przez sakk22
Link to post
Share on other sites

Można więc rozumieć, że płytę zakupiłeś już z tym biosem? na razie wstrzymaj się z tą aktualizacją i pokaż jeszcze screen z okna, tu po kolei: Menedżer urządzeń, dwuklik Karta Radeon, Sterownik i tu Aktualizuj sterownik. W nowym oknie wybierasz Przeglądaj mój komputer i w tym oknie klik na pozwól mi wybrać i tu screen z tego okna.

Link to post
Share on other sites

Można więc rozumieć, że płytę zakupiłeś już z tym biosem? na razie wstrzymaj się z tą aktualizacją i pokaż jeszcze screen z okna, tu po kolei: Menedżer urządzeń, dwuklik Karta Radeon, Sterownik i tu Aktualizuj sterownik. W nowym oknie wybierasz Przeglądaj mój komputer i w tym oknie klik na pozwól mi wybrać i tu screen z tego okna.

tak płyte kupilem i z biosem nic nie kombinowalem, zrobilem co kazales tutaj screen https://imgur.com/a/lccN3y6

Link to post
Share on other sites

 

 

boje się ze moglem jakos przycisnąć procka i piny się skrzywiły

Przy pierwszym montażu procka często jest taki nieprzyjemny dźwięk ale nie wróży to nic złego jeśli wszystko było zrobione jak należy

 

 

Odinstaluj Chrome z dokładnym wyczyszczeniem pozostałości i rejestru po tym programie i sprawdź na Firefox lub Opera

Popieram, chrome to gó**o które na dodatek szpera po dyskach. Z lekkiej i prostej przeglądarki na początku przekształcił się w potwora zarzynającego nawet nowe configi. Sprawdź na czymś innym, od siebie polecę jeszcze Brave

Link to post
Share on other sites

Nie kliknąłeś na Pozwól mi wybrać, a to okno nić nam nie mówi.

https://imgur.com/a/0hVo3b5 poprawione 

 

 

Przy pierwszym montażu procka często jest taki nieprzyjemny dźwięk ale nie wróży to nic złego jeśli wszystko było zrobione jak należy

 

 

Popieram, chrome to gó**o które na dodatek szpera po dyskach. Z lekkiej i prostej przeglądarki na początku przekształcił się w potwora zarzynającego nawet nowe configi. Sprawdź na czymś innym, od siebie polecę jeszcze Brave

dzieki za odpowiedz, chrome juz usunalem.

Link to post
Share on other sites

Ze sterownikiem graficznym masz wszystko OK. Teraz czekamy na efekty odinstalowania Chrome. Tak jak napisał @zbiku90 do tego dodam,że potrafi zagarną nawet 30-40% pamięci RAM.

zobaczymy, chrome calkowicie wywalony, profilaktycznie ustawilem tez ram na auto (2133) i bede tak testowal

Link to post
Share on other sites

Błędy Karnel Power to zwykle objaw źle funkcjonującej pamięci lub problemów z zasilaniem. To nie błąd systemowy i w przeglądarce nie ma go co szukać. Włącz X.M.P w bios i odpal memtest(dwa pełne przejścia powinny wystarczyć). Profilaktycznie zalecam podmianę kabla sata od dysku SSD. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Błędy Karnel Power to zwykle objaw źle funkcjonującej pamięci lub problemów z zasilaniem. To nie błąd systemowy i w przeglądarce nie ma go co szukać. Włącz X.M.P w bios i odpal memtest(dwa pełne przejścia powinny wystarczyć). Profilaktycznie zalecam podmianę kabla sata od dysku SSD. 

Miałem w planach właśnie zrobic memtesta, ale niestety nie mam pendrive i musze czekać na zakup przez co wszelkie sprawdzenie wydłuża się w czasie. Kilka dni temu wylaczylem profil XMP Ramu i śmigam na 2133 mhz testuje i jak na razie działa wszystko ok. Zastanawiam się czy nie mam jakiegoś konfliktu między ramem a płytą główna. Dzięki Ci serdeczne ze wskazówki i odpowiedź

 

edit// dodam, że zawsze jak jest krytyczny blad to infromacje itp są niemal identyczne https://imgur.com/AE2B4vc

 

edit2/ dziwi mnie też to, że pod obciążeniem komputer działał normalnie, w OCCT też przeszedl test a pierdoła typu zamkniecie karty sfreezowala go

Edytowane przez sakk22
Link to post
Share on other sites

Na razie nic nie kombinuj sprawdź zachowanie bez Chrome, a MemTest zawsze można wykonać, nie zaszkodzi. Błąd Kernel Power jest zapisywany przez system zawsze przy nieczystym zamknięciu systemu, restart przy crash-u też jet tak odnotowywany przez system. Oczywiście nie jest to błąd systemowy tylko normalna reakcja systemu na inne błędy jak np konflikt sterowników firm trzecich. Jak wchodzisz do Podglądu zdarzeń to kliknij na podfolder Widoki niestandardowe i tu Zdarzenia administracyjne. Sprawdź czy są jakieś błędy np. aplikacji czasowo tuż przed błędem krytycznym Kernel Power 41.  

Edit: Kabel SATA niema tu nic do rzeczy błędy związane z kablem byłyby widoczne w SMART dysku.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...