Skocz do zawartości

Windows potrzebuje kilku dysków do rozruchu - czy zaproponowane rozwiązanie jest bezpieczne?


Recommended Posts

Cześć,

 

postaram się krótko i zwięźle opisać problem. W swoim komputerze mam 4 dyski

 

HDD:

D: 1000 GB

F: 640 GB 

 

SSD:

C: 240 GB (system)

E: 500 GB

 

Dysk "F" ma już swoje lata, przez co zaczyna wpadać w rezonans wydając niemożliwe do wytrzymania dźwięki. Często wystarczy ruszyć komputerem lub lekko go trącić aby zaprzestał wydawania tych dźwięków. Próbowałem kilku sztuczek, aby ograniczyć jego wibracje, jednak wszystkie w dłuższym czasie okazywały się bezużyteczne.

 

Postanowiłem wywalić ten dysk ze swojego komputera, ponieważ w gruncie rzeczy i tak nie jest mi potrzebny.

 

Niestety po usunięciu dysku, Windows nie jest w stanie się uruchomić. Sprawdziłem i system nie wykorzystuje "F" jako dysk rozruchowy. Jest opisany jako dysk logiczny. 

 

Najprościej byłoby przekształcić dysk z logicznego na partycję podstawową. Pytanie, czy nie będzie to skutkować brakiem możliwości startu systemu. 

 

Zamiast testować na własnej skórze i ryzykować konieczność reinstalacji windowsa, bardzo prosiłbym o opinię kogoś bardziej oczytanego w tej kwestii. 

 

Dodam jeszcze, że na tym dysku był stary windows. Dysk nie był formatowany, ponieważ po instalacji nowego systemu na C, zacząłem przenosić dane. Dlatego w dalszym ciągu są tam pliki systemowe z 7.

 

Jeśli potrzebne są dodatkowe dane, chętnie ich udzielę. Screen z zarządzania dyskami: https://imgur.com/a/lOeYjqb

 

Link to post
Share on other sites

daj pełen screen z zarządzania dyskami, razem z grafikami 

 

Screen tutaj: https://imgur.com/a/Hkb0Avv

 

 

Podczas instalacji systemu na SSD (klonowanie?), system się zainstalował, ale partycja rozruchowa została na starym HDD. Możesz to naprawić na kilka sposobów:

- pendrive z windowsem,

- programy do backupu, klonowania.

 

Dzięki za radę. Jednak wg zarządzania dyskami, partycja rozruchowa jest na dysku właściwym, czyli C gdzie jest aktualny windows

Link to post
Share on other sites
Dzięki za radę. Jednak wg zarządzania dyskami, partycja rozruchowa jest na dysku właściwym, czyli C gdzie jest aktualny windows

 

kolega @@wodego, ma rację i sam właśnie wrzuciłeś screen co to potwierdza (co prawda, na pierwszym screenie tego nie widać, ale objawy wskazywały właśnie na to)

 

fIrlo5S.png

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czyli wystarczy pendrive z windowsem i funkcja - napraw system windows?

 

Czy jest jeszcze coś, co powinienem wiedzieć, aby przeprowadzić proces prawidłowo?

 

@edit

 

Dodam że chciałbym uniknąć formatu partycji systemowej i reinstalacji systemu. Pracuje na komputerze i nie mam zbytnio teraz czasu aby organizować cały PC od nowa. Mogę formatować dysk F, którego i tak chce się pozbyć

Edytowane przez PawqoV8
Link to post
Share on other sites

Ja chcę całkowicie usunąć ten ten dysk z komputera. A z Twojej wypowiedzi wynika że bez niego nie uruchomię systemu. 

 

Generalnie usuwałem dysk F fizycznie i windows nie wstawał. Chcę osiągnąć efekt w którym pozbędę się tego dysku a system będzie się poprawnie ładować bez konieczności reinstalacji. 

Link to post
Share on other sites

 A z Twojej wypowiedzi wynika że bez niego nie uruchomię systemu. 

I nie uruchomisz, bo partycja "System reserved" musi zostać przeniesiona na SSD.

Edytowane przez CrisPell
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...