Skocz do zawartości

Problem z Sapphire Radeon R9 390 Nitro 8GB GDDR5


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez qnRage,

Recommended Posts

Witam,
 

od tygodnia mam problem z moją ukochaną "Sapphire Radeon R9 390 Nitro 8GB GDDR5". 
Podczas losowej sytuacji, przeglądania Tor'a albo Chroma, grania w M&B:Bannerlord/CS:GO lub inne bardziej lub mniej wymagające tytuły na chwilę (kilka milisekund) przed stałym czarno/szarym ekranem pokazuje od cholery kolorów i już zostaje w takiej postaci. Pomaga jedynie restart komputera. 

Wiem, że powiecie o takim działaniu kochanych sterów od czerwonych ale instalowałem najstarsze wersje z płyty, najnowsze (co raczej jest głupie), z 2018r... itd itd. Zawsze dzieje się to samo, szaro/czarny ekran i to by było na tyle. Słyszę w słuchawkach działanie nieprzerwane systemu (znajomych z ts3 lub grę/film/program). 

Na starcie pomyślałem, że może temperatura przez 4 lata od momentu zakupu zrobiła swoje czy coś.
Jednak utrzymuje 30/60 stopni a dla tej karty to jak spacer po parku, lubi się wygrzać. Przywróciłem wszystkie ustawienia domyślne (jeśli chodzi o aktywacje wentylatorów na konkretne temperatury, sterowniki również instalowane i sprawdzone tylko czy poprawnie działają). 

 

Sprawdziłem na innym monitorze (kabel również dla spokoju wymieniony, HDMI) czy przypadkiem nie wyschły kondensatory i inne wyczytane dziwy znalezione na tym forum.
Wszystko inne jest w idealnym stanie. Aby być pewnym temperatur dowaliłem 2 wentylatory serwerowe kilkanaście cm od karty (co widać na dodanym załączniku), wycisnąłem co tylko mogłem i miała stałe 50/60 stopni

 

Aktualnie wypiąłem kartę i testowałem zawodność w w/w sposób na zintegrowanej. Wyciskałem ile mogłem z tej karty ale też zwyczajnie używałem przeglądając strony, wszystko w normie. Myślę, że to już jasne.. karta (dedykowana) ma mnie chyba dosyć.
Jednak łapię się czego mogę i proszę was o jakąś pomoc jeśli jesteście w stanie podsunąć pomysły na kolejne testy lub sposób poprawy tego dziwnego stanu. 

 

Dzięki, Patryk.

 

https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-r9-390-nitro-8gb-gddr5-11244-01-20g-775349/ ----  Link do strony morele z kartą.

         

 

https://s6.ifotos.pl/img/USERSCOPE_qaahsew.jpg  ----   Zdjęcie z "czarnym" ekranem w niebywałej jakości.

Edytowane przez qnRage
Link to post
Share on other sites

Problem występujący w losowej sytuacji (zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku) moim zdaniem sugerować może problem nie z chłodzeniem ale z chipem samym w sobie. A mogę zapytać jeszcze jaki masz zasilacz?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Problem występujący w losowej sytuacji (zarówno pod obciążeniem, jak i w spoczynku) moim zdaniem sugerować może problem nie z chłodzeniem ale z chipem samym w sobie. A mogę zapytać jeszcze jaki masz zasilacz?

-Dysk Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache (WD10EZEX)

-Zasilacz Be Quiet! Pure Power L8 600W 80PLUS Bronze BN224

(https://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-l8-600w-80plus-bronze-bn224-585607/)

-Chłodzenie CPU SilentiumPC Grandis XE1236 (SPC099)

-Procesor Intel Core i5-6600K Skylake, socket 1151, 64bit, 3.9GHz, 95W, cache 6MB, BOX

-Dysk SSD Crucial BX100 250GB SATA3 (CT250BX100SSD1)

-Pamięć Kingston HyperX FURY 16GB (2x8GB) DDR4 2133MHz CL14 (HX421C14FBK2/16)

-Obudowa SilentiumPC Pax M70 Midi-Tower, Czarny

-Karta graficzna Sapphire R9 390 NITRO, 8GB GDDR5, 512 Bit, HDMI, DVI, 3xDP, Box (11244-01-20G)

-Płyta główna MSI Z170A TOMAHAWK, Z170, DualDDR4-2400, SATA3, RAID, HDMI, DVI, USB 3.1, ATX (Z170A TOMAHAWK)

 

Aktualnie jak sprawdzałem temperatury na CPU oraz GPU to :

CPU (pulpit): 25

CPU (obciążony): 50/60

GPU (dedykowana karta graficzna) (pulpit) : 35/40

GPU (obciążona): 50/60

 

Jak temperatury w spoczynku?? Może pastę i termopady trzeba wymienić.

 

Właśnie myślę jak 

Rebelmind

raczej temperatury są ok chociaż faktycznie wymiana nie jest jakoś skomplikowana i zrobię to pomimo tego, że ta karta może już umiera.

 

 

A spróbuj w Wattmanie podnieść % Power Limit dla Twojego Szafira może? Powiedzmy o te 10%.

 

Jutro wznowie testy karty i zrobię jak sugerujesz.

 

// Edit

A spróbuj w Wattmanie podnieść % Power Limit dla Twojego Szafira może? Powiedzmy o te 10%.

 

Sprawdziłem nawet na 10 i 15 %. Problem się powtarza niezależnie od tego. 

 

Aktualnie zamówiłem termopady i pastę (pod koniec tygodnia raczej bedzie). Karta lezy rozłożona i wyczyszczona. Dokładnie obejrzałem wszystkie układy. Ani jeden przylutowany element nie jest uszkodzony moim zdaniem bo wygląda jak z fabryki, białe styki itd. 

 

Wymienię w/w elementy chociaż nie mam za bardzo nadziei, że coś to pomoże. Liczę na dalsze pomysły i sugestie. 

 

//Edit: 17.04

Zmieniłem termopady i pastę.

Wydaje mi się, że problem pojawia się rzadziej i wciąż niezależnie od tego co robię. 

Podczas testów zauważyłem jednak trochę jakby artefaktów. Nwm czy to problem z plikamy gry bo pojawiło się tylko 2/3 razy i tylko w tej becie gry. 

 

Na innych forach zaproponowali podbicia woltów lub Undervolting co może ich zdaniem wydłużyć życie karty już dogorywającej. Mówili o zmianach zasilacza itp ale nie mam jak tego zrobić. Jaka jest Wasza opinia?  

Edytowane przez qnRage
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...