Skocz do zawartości

Czy zmiana Fortisa 3 obniży temperatury na Ryzenie 3600?


Recommended Posts

Szanowni państwo,

chciałbym się państwa zapytać czy z uwagi na specyfikę budowy Ryzenów udałoby się urwać jeszcze kilka stopni podczas grania. Obecne temperatury po 2 godzinach w Fortnite przedstawiają się następująco:

temperatury-ryzen-3600.png

Nie są złe, 75 stopni celsjusza, 75W z gniazdka. Dlatego też zastanawiam się czy jakieś topowe chłodzenie (Noctua Nh-D14, Raijintek Tisis czy Dark Rock 4 Pro) cokolwiek w tę stronę by zadziałało? Czy raczej ze względu na mały rozmiar rdzeni 7nm nie ma co liczyć na jakąś poprawę?

 
Link to post
Share on other sites

Nic większego w ta obudowę nie włożysz. Różnica też nie będzie szalona, w optymalnych warunkach d15 dało by z 5 może kilka stopni więcej. Bardziej skupił bym się na optymalizowaniu szybkiej wymiany powietrza w obudowie bo Vega podgrzewa całą atmosferę. 

Link to post
Share on other sites

 

 

Nic większego w ta obudowę nie włożysz

Obudowa stoi otwarta (z obu stron) więc nie ograniczajcie się do 160mm wysokości chłodzenia. Może wystawać, nie przeszkadza mi to.


Czyli co, lepiej będzie kupić ze dwa wentylatory do położenia na Vegę? W sensie na backplate, aby go chłodziły i gorące powietrze nie leciało na procesor?
https://allegro.pl/oferta/deepcool-gs120-slim-kolki-wentylator-120mm-8847876098

Link to post
Share on other sites

Jeśli obudowa jest otwarta a pokój nie jest bez okien na poddaszu krytym blachą to większe chłodzenie=lepsze chłodzenie. 

 

Wiem ,że gdzieś kiedyś widziałem zdjęcia Twojego kompa i jakieś dziwne chłodzenie masz na karcie. Daj linka albo zrób fote. 

Link to post
Share on other sites

Na karcie mam dwa radiatory od Wraith Stealth plus miedziane rurki. I tak być musi bo inaczej karta się przegrzewa. A między Fortisem, a kartą mam plus minus 2 cm dlatego mógłby tam pójść wentylator o grubości 20mm zamiast rurek. 


Zdjąłem wszelkie metalowe elementy z karty i jeszcze raz usadziłem Fortisa na procesorze oraz zdjąłem z niego drugi wentylator - została sama fabryczna Sigma (przy okazji pozbyłem się nieco kurzu, który się nagromadził). Teraz temperatury wyglądają następująco.

obraz.png

Na procesorze równo 5 stopni różnicy względem poprzedniego screena. W czwartek powinienem dostać dwa wentylatory Gelid Slim 12 UV Blue i będę chciał je położyć na backplate karty graficznej, aby powstrzymały choć trochę ciepło z sekcji zasilania GPU ulatujące w kierunku procesora.
 


Istnieje chłodzenie równie porządne co Fortis 3, ale mniejsze od niego pod względem gabarytów? Głowie chodzi mi o szerokość i aby chłodzenie zostawiało jak najwięcej miejsca dla karty graficznej (a raczej dla wentylatorów nań leżących). Nawet z 5mm mniej będę zadowolony.
Link to post
Share on other sites

Fortis 3 szerokość 140mm

 

Gelid Phantom 126mm

 

https://sklep.hard-pc.pl/p9203,chlodzenie-gelid-phantom-cc-phantom-01-a.html

 

i właściwie na tej wartości szerokości możliwoąsci się kończą bo wentylator 120mm musi się zmieścić. 

Link to post
Share on other sites

Jakieś cholernie wysokie temperatury notujesz jak na tak mało wymagającą grę i napięcie 1.1v :roll:

To ja w Battlefield 5 muli gdzie wątki przez cały czas obciążone są w 80-90% i ustawieniu napięcia 1.37v na Gelidzie skręconym do ~750prm notuje 65C ze skokami do 70C przy małej, ciasnej i zamkniętej obudowie. 

Link to post
Share on other sites

@DjXbeat

Napięcie 1.32V, pisałem zarówno tutaj jak i niedawno na Pepperze. W Gigabyte należy patrzeć na Vcore w tabelce z płytą główną. Chyba, że to co pisali na PCLabie to prawda - że taktowanie różne również podbija temperaturę.

 

@ernorator

Dam zdjęcie, gdyż tak to opisałem, że chyba się nie zrozumieliśmy.

IMG-20200419-121122-1-1.jpg

Biała kreska uwzględnia wymiar który ma być jak najmniejszy.

 

I, jak ustaliłem z @DjXbeat w innym wątku to Fortis 3 ma tutaj 125mm, zaś Gelid 126mm więc różnica byłaby mówiąc wprost żadna.

Link to post
Share on other sites

Napięcie 1.32V, pisałem zarówno tutaj jak i niedawno na Pepperze.

Ok - przeoczenie z mojej strony.

 

W Gigabyte należy patrzeć na Vcore w tabelce z płytą główną.

Na DS3H zarówno w zakładce procesora jak i płyty głównej napięcie jest wskazywane poprawnie. Różnica po między wskazaniami tych odczytów dochodzi do 0.025v.

 

Chyba, że to co pisali na PCLabie to prawda - że taktowanie różne również podbija temperaturę.

Tak - to prawda. Nie wierzyłem dopóki sam tego nie sprawdziłem.

W prosty sposób możesz to sprawdzić.

Ustaw sobie 4.0Ghz 1.32v i 4.5Ghz 1.32v i wykonaj pomiary. Przy 4.5Ghz procesor zanotuje znacznie wyższe temperatury.

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Ustaw sobie 4.0Ghz 1.32v i 4.5Ghz 1.32v i wykonaj pomiary. Przy 4.5Ghz procesor zanotuje znacznie wyższe temperatury.

Jak dla mnie różnica nie warta utraty 500Mhz.

Tutaj 4.0Ghz

4-ghz-ryzen-3600.png

A tutaj 4.5Ghz

4-5-ghz-ryzen-3600.png


Zamówiłem tego Gelida Phantoma w Hard-PC. Jak zarejestrujecie swój e-mail na newsletter to przysyłają kod rabatowy -20 złotych, więc finalnie chłodzenie kosztowało 119 zł plus wyłka. Jeżeli rzeczywiście jest mniejszy to Fortis 3 idzie na sprzedaż i może cała operacja podmianki zamknie się w 30 złotych. 


Dla potomnych. Zarówno Gelid Phantom jak i Fortis są na szerokość takie same, więc wymiana jednego na drugi to tzw. zamiana siekierki na kijek.
q9L8f6d.jpg

Pograłem trochę i temperatury są nawet gorsze niż na Fortisie. Chyba Gelid pójdzie do zwrotu jednak :/

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie różnica nie warta utraty 500Mhz.

Tutaj 4.0Ghz

4-ghz-ryzen-3600.png

A tutaj 4.5Ghz

4-5-ghz-ryzen-3600.png

Zamówiłem tego Gelida Phantoma w Hard-PC. Jak zarejestrujecie swój e-mail na newsletter to przysyłają kod rabatowy -20 złotych, więc finalnie chłodzenie kosztowało 119 zł plus wyłka. Jeżeli rzeczywiście jest mniejszy to Fortis 3 idzie na sprzedaż i może cała operacja podmianki zamknie się w 30 złotych. 

Dla potomnych. Zarówno Gelid Phantom jak i Fortis są na szerokość takie same, więc wymiana jednego na drugi to tzw. zamiana siekierki na kijek.

q9L8f6d.jpg

Pograłem trochę i temperatury są nawet gorsze niż na Fortisie. Chyba Gelid pójdzie do zwrotu jednak :/

 

W stresie, jaka jest różnica obrotów wentylatorów pomiędzy nimi?

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Piszemy to razem, mimo że Firefox w takiej formie jak jest nie podkreśla pisowni na czerwono.

To nie Firefox tylko ja nie umiem pisać po Polsku. Przyjmuje i obiecuje poprawę.

Link to post
Share on other sites

Bez RGB tańsza 70 złotych. Dzięki za propozycję. Widzę, że jest naprawdę sporych rozmiarów, więc nie powinienem już rzucać niecenzuralnymi słowami podczas montażu.

Dziś przyszła. Wczoraj byłem dość sceptycznie nastawiony do całego konceptu wymiany obudowy, ale jak zamontowałem płytę główną i zobaczyłem, że mam jeszcze miejsce na palce i mogę bez specjalnych kombinacji podłączyć zasilanie do procesora to zmieniłem zdanie. Na plus na pewno przestrzeń, to raz. Dwa rzepy oraz tacki na dyski HDD (w Titanie tego nie było). Będę musiał na nowo rozłożyć i zmontować wszystko, bo trochę po głupiemu poprawadziłem niektóre kable, ale na dzień dzisiejszy jestem z budy zadowolony.

 

Porównanie wielkości Signum SG7V TG konta Titan 660IMG-20200508-120445-1.jpg

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...