Skocz do zawartości

Komputer po złożeniu nie wstaje


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez zbiku90,

Recommended Posts

Witam,


złożyłem taki komputer do podstawowej gry w CS:GO


Części dotarły, więc postanowiłem go złożyć. Pierwotnie postanowiłem złożyć go byle jak,


ponieważ najpierw muszę wsadzić procesor Intel Pentium E6600, aby wgrać bios dla Xeon 5460.


Klikam power i zobaczyłem tylko kręcące się wentylatory, czarny ekran i migającą kontrolkę monitora.


Następnie postanowiłem złożyć go spokojnie, zgodnie ze sztuką. Efekt ten sam. 


Zdemotywowany zamknąłem boki obudowy, lecz postanowiłem odpalić jeszcze raz.


Usłyszałem 2 lub 3 piknięcia i pojawił się ekran informujący o braku Windowsa default_biggrin.png


Poszedłem po pendrive z biosem, wsadziłem go, klikam reset i wrócił efekt z początku zabawy.


Macie jakieś pomysły w czym może tkwić problem?


 


Moja specyfikacja:


- płyta główna MSI G41M-P33 Combo


- procek Intel Pentium E6600 / Xeon 5460 (aktualnie siedzi Pentium, na Xeonie komputer wyłącza się po kilku sekundach)


- grafika GIGABYTE R9 285 2GB


- ram 2x Goodram DDR3 4GB 1333Mhz 


- dysk WH 1T


- zasilacz 500w Vero L2


 


 


Po 10min postanowiłem ponownie odpalić, sytuacja powtórzyła się, tj najpierw ekran informujący o braku Windowsa, a po resecie brak obrazu.


 


Sprawdziłem co się stanie gdy komputer wystartuje bez RAMU. Teoretycznie powinien  zacząć pikać, a w praktyce nie było żadnej reakcji. Czy to oznacza uszkodzone banki ram?


Link to post
Share on other sites

Płyta obsługuje procesory do 95W, xeon ma tdp 120W. Tylko że z pentiumem powinna działać bez problemu a tak nie jest. Jeśli wszystko jest używane i świeżo kupione to ciężko będzie ustalić wadliwy element. Ogólnie jeśli chodzi o socket 775 to tylko chipsety serii P albo X mają obecnie sens, G to g**no jak sama nazwa podpowiada ;)

 

 

 

Sprawdziłem co się stanie gdy komputer wystartuje bez RAMU. Teoretycznie powinien zacząć pikać, a w praktyce nie było żadnej reakcji. Czy to oznacza uszkodzone banki ram?

Jeśli podpięty jest głośniczek to brak reakcji na brak ramu raczej wskazuje na wadliwą płytę

Link to post
Share on other sites

Tak na dzień dobry sprawdziłbym baterię na płycie głównej.

Resetowałem BIOS wyjęciem baterii, brak efektu.

 

Jak to wszystko używane to mogłeś uszkodzić płytę. Sprawdź czy nie masz zgiętych PINów na płycie głównej. A RAMy na pewno są sprawne, podmieniałeś je na inne? 

Sprawdziłem piny, raczej są proste. Sprawdziłem RAM na 2 komputerze, obie kości sprawne, następnie testowałem banki RAMu w problematycznym komputerze pojedyńczymi kościami.

 

Dziś kurier przyniesie 2 płytę główna, wg mnie ona jest winowajcą, sprzęt ma X+1 lat więc ma prawo uszkodzić się (możliwe, że podczas transportu)

Edytowane przez X_Pac96
Link to post
Share on other sites

 

 

A tak swoją drogą ten Xeon nie ma prawa działać bo on jest pod podstawkę LGA771 a płyta ma podstawkę LGA 775

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/

Szybkie 4-rdzeniowe xeony chodzą po 50zł

 

 

 

Dziś kurier przyniesie 2 płytę główna, wg mnie ona jest winowajcą, sprzęt ma X+1 lat więc ma prawo uszkodzić się (możliwe, że podczas transportu)

Daj znać jak się sprawy mają na innej płycie

Link to post
Share on other sites

Problemem okazały się wyciągnie zworki, byłem przekonany że to efekt niechlujnego rozbierania komputera w demobilu i są nie potrzebne :D  Niestety zorientowałem się dopiero podczas montażu elementów w nowej płycie. Komputer wstał na Pentium, wgrałem Bios z microkodami Xeona, co ciekawe po update biosu pierwsze co widzę po włączeniu komputera to info z prośbą o update biosu. Xeon wystartował, niestety temperatura w spoczynku wynosi  48-50st, więc czeka mnie montaż Spartana i 2 dodatkowych wentylatorów,

Link to post
Share on other sites

Po wgraniu biosu z obsługą xeonów był komunikat że wszystko ok? Bez tego z xeonem też powinno działać ale nie będzie np. zbijać taktów i napięcia w spoczynku co może skutkować właśnie wysokimi temperaturami. Sprawdź czy wszystko działa jak powinno choćby w cpu-z

Link to post
Share on other sites

Po wgraniu biosu z obsługą xeonów był komunikat że wszystko ok? Bez tego z xeonem też powinno działać ale nie będzie np. zbijać taktów i napięcia w spoczynku co może skutkować właśnie wysokimi temperaturami. Sprawdź czy wszystko działa jak powinno choćby w cpu-z

 

Tak pojawił się komunikat o poprawnym zainstalowaniu i zresetowaniu komputera. Masz na myśli próbę uruchomienia Xeona ze standardowym biosem bez microkodów?

Link to post
Share on other sites

 

 

Masz na myśli próbę uruchomienia Xeona ze standardowym biosem bez microkodów?

Nie zachęcam do tego, tylko mówię że i bez tego komputer powinien działać. Tak przynajmniej było w moim przypadku. Zegar był zablokowany na najwyższym taktowaniu więc warto to sprawdzić u ciebie

Link to post
Share on other sites

Płyta Asus P5G41T-M SI, wgrałem bios (0606 z 2011r) ze strony producenta i efekt jest identyczny jak w moim poście powyżej. Mówi się trudno, dzięki za próbę pomocy. Kurier ze spartanem z wentylatorami wpadnie w czwartek, więc do tego czasu moim przyjacielem pozostanie zwykły wentylator domowy skierowany w otwartą obudowę :)

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

https://katfile.com/cusrp48v3le0/P5G41T-M-SI-0606.ROM.html

Spróbuj wgrać to, najlepiej z poziomu biosu a nie systemu. Przed aktualizacją jak i po należy przywrócić ustawienia fabryczne.

Chociaż z drugiej strony to jeśli kupujesz spartana to pewnie teraz masz boxowe chłodzenie, w tym przypadku te 50st w spoczynku jest jak najbardziej możliwe. Zainstaluj sobie hwinfo64, w zakładce summary pod procesorem wszystkie nazwy technologii powinny być na zielono lub na szaro jeśli masz poprawnie wgrane mikrokody. Taktowanie powinno się dynamicznie zmieniać w zależności od obciążenia.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...