Skocz do zawartości

Wymiana karty graficznej do i5-4690k


Recommended Posts

Witam. Otóż kilka miesięcy temu miałem kupować nowy komputer, ale doszedłem do wniosku, że najpierw sprzedam stary i dołożę trochę do nowego. Niestety nikt nie chciał mojego komputera kupić a na dodatek wybuchła pandemia koronawirusa i ceny podzespołów poszły w górę. Do tego dowiedziałem się o premierze Playstation 5 pod koniec tego roku, co pewnie zwiększy wymagania gier i obniży ceny starszych podzespołów.

Doszedłem więc do wniosku że wymienię jedynie kartę graficzną, aby móc jeszcze do końca roku w miarę komfortowo korzystać z komputera. Potem go sprzedam i złożę sobie nowy zestaw.

Plan mam taki aby wsadzić tutaj jakiś cichy i chłodny model GTX 1650 bo chyba nie ma sensu pchać tu mocniejszego modelu przez bottleneck procesora. Ewentualnie może macie jakieś inne propozycje?

 

Oto moja konfiguracja:

Windows 8.1

Płyta główna: Gigabyte GA-B85M-DS3H

Procesor: Intel Core i5 4690k

RAM: Geil DDR3 2x8GB 1600MHz CL11

SSD: GoodRam CX400 256GB

Karta graficzna: Gigabyte Windforce GTX 960 2048 MB

Zasilacz: Fortron ATX 600W 600-50 ARN

Obudowa: Aerocool PGS VS-3

 

 

Link to post
Share on other sites

Zmiana karty tu niewiele pomoże. 

W takim razie co powinienem tutaj zrobić aby zwiększyć trochę wydajność tego zestawu? Zależy mi aby mieć te 20-30 fps więcej niż aktualnie. W ostateczności mogę przeznaczyć na modernizację 1500-2000 zł a komputer sprzedać za jakieś 1,5 roku.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że wymiana karty graficznej da ci kopa. Szczególnie w takim Wiedźminie 3. Co prawda w RDR2 może cię trochę procek hamować, ale ta gra głównie dociska karty graficzne.

Trochę mnie uspokoiłeś bo już myślałem że będę musiał wymienić jeszcze płytę główną, ram i procesor. W takim razie rozumiem że kupić tego GTX 1650 i będzie ok, tak? Do tego procesora jest ewentualnie sens brać jakąś mocniejszą kartę?

Link to post
Share on other sites

Oczywiście, że wymiana karty graficznej da ci kopa. Szczególnie w takim Wiedźminie 3. Co prawda w RDR2 może cię trochę procek hamować, ale ta gra głównie dociska karty graficzne.

Oczywiście ze da kopa - będzie mógł odpalić metro czy RDRII w 60fps na low zamiast w 30fps.

 

 

W takim razie co powinienem tutaj zrobić aby zwiększyć trochę wydajność tego zestawu? Zależy mi aby mieć te 20-30 fps więcej niż aktualnie. W ostateczności mogę przeznaczyć na modernizację 1500-2000 zł a komputer sprzedać za jakieś 1,5 roku.

 

Możesz albo zakupić i7-4770 i poszukać używanego RX 580 8GB albo sprzedać to co masz poszukać nowszej platformy.

 

Mogę ci polecić 1500X (powinieneś znaleźć w okolicy 300pln, za więcej sie nie opłaca) albo 1400. Do tego płytę B350, minimum 8GB ramu w dwóch kościach oraz używanego RX580 8GB

 

1500X miałem i dawał rade we wszystkich grach bez większych problemów. Z RX 5500XT praktycznie zawsze miałem +60 na wysokich lub ultra.

 

Zestaw na Ryzenie ma to do siebie ze w przyszłosci będziesz mógł go rozbudować.

 

Ja zacząłem od Ryzena 1400, potem 1500X i teraz mam Ryzena 2700. Za czasów Ryznea 1400 zmieniłem płytę bo poprzednia nie obsługiwała natywnie M.2 z CPU tylko przez chipset.

 

Pierwsza propozycja to zestaw stricte budżetowy choć ceny i7-4770 nie można takimi nazwać.

Edytowane przez mbe13
Link to post
Share on other sites

Przemyśl to jeszcze raz.

Kupno i7 lub xeona (4/8)to 350-400 chyba że trafisz okazję i wylicytujesz, najtańsza oferta jaką znalazłem w opcji kup teraz to 380pln

https://allegro.pl/oferta/intel-xeon-e3-1231-v3-3-40ghz-sr1r5-s1150-9017653780

Do tego rx 580 to 400-500pln

Mam xeona i rx570 tylko opisu w stopce nie zmieniłem - metro hulało ok.

 

Za 435pln masz już nowego r5 1600af (6/12) którego spokojnie coś tam podkręcisz na b350/450 i starczy na dłużej niż 4/8.

Kokosów za swoj zestaw nie dostaniesz ale w rozsądnych pieniądzach na części powinieneś sprzedać spokojnie.

Płyta 130-150

cpu 150-200

ram 120-150

gtx około 250

 

Oczywiście jak nie chcesz to nie zmieniaj ale modernizacja to i tak 800-900 pln i na pewno pograsz ale na średnich (50-60fps) do wysokich to gtx 1660s/gtx 1070 używany za około 1000 tak na oko (nie liczę super okazji itp. bo jak ktoś się zna, licytuje itp., to można wszystko trafić taniej.

Link to post
Share on other sites

Oczywiście ze da kopa - będzie mógł odpalić metro czy RDRII w 60fps na low zamiast w 30fps.

Nie przesadzaj! 

Mój szwagier miesiąc temu stał przed takim samym dylematem jak autor tematu i w dodatku miał słabszą konfigurację bo GTX960 2Gb miał sparowanego z i5 4440. Chciał jak najtańszym kosztem podnieść wydajność w grach i za moją namową kupił używkę GTX1070 za 750zł z olx. Bez problemu na konfiguracji i5 4440 + GTX1070 ogrywa RDR2, Metro Exodus w detalach med./high w 50-60kl/s a Wiedźmina 3 w Uber bez HW. 

Także ze swojej strony polecam autorowi tematu zmienić kartę bo przesiadka z GTX960 np. na GTX1650S da olbrzymi wzrost wydajności! 

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak jest w metro ale w RDRII nie pogra na 4r bo gra freezuje i do dziś tego nie naprawili.

Wiedźmin to na tyle stary tytuł że dziś chodzi na wszystkim.

Na premierę rdr2 był problem z działaniem gry na 4r ale poprawili to i obecnie gra jest w pełni komfortowa do 60fps
Link to post
Share on other sites

 

 

zależy mi aby mieć te 50-60 fps na wysokich ustawieniach. Gram w rozdzielczości 1920x1080.

 

do grania w FHD i takich parametrach w zupełności wystarczy:

- i7-4790K lub odpowiednik - na przykład i7-7700

+

- GTX1070ti lub odpowiednik - na przykład GTX 980ti lub rtx 2060 

Link to post
Share on other sites

To powiedz to mojemu znajomemu który w tym tygodniu zmienił platformę bo na i3 9100 z 1660 nie szło grać.

Wymień CPU na i7-4770 i do tego RX580 8GB.

i3 to nie i5... Co byś nie zrobił to HT nie zastąpisz prawdziwych rdzeni ;)

No to już nie wiem co mam robić bo mam tu dosyć sprzeczne opinie ale chyba bardziej jestem przekonany do wymiany jedynie karty graficznej. Podtrzymam przy życiu tą przestarzałą platformę jeszcze rok a potem po premierze nowych konsol się zobaczy jaki komputer kupić.

Dokładnie. Zainwestuj tylko w grafikę. Na pewno odczujesz olbrzymi skok wydajności ;)
Link to post
Share on other sites

I3 9100 ma 4 rdzenie i jest sporo wydajniejszy od i5 autora.

Faktycznie to 4/4. Widać jak dawno i3 się nie bawiłem ;)

W każdym bądź razie nie zmienia to faktu że szwagier gra komfortowo na i5 4440 + gtx1070 gdzie taka konfiguracja w mieszance ustawien med/high zapewnia 50-60fps w rdr2

 

Na GTX960 w Low/med miał problem przekroczyć 33kl/s więc skok wydajności jest olbrzymi.

Edytowane przez DjXbeat
Link to post
Share on other sites

RDR2 akurat względem procesora nie ma praktycznie żadnych wymagań - obciążenie mojego podczas gry waha się między 20 a 40%. Może minimalnie więcej w mieście Saint Denis.

 

Daj sensowną cenę za swoją starą platformę i na pewno chętni się znajdą. Wystarczy dać chociażby symbolicznie niższą cenę od innych ofert na allegro i w tydzień zazwyczaj wszystko schodzi.

Edytowane przez joker5513
Link to post
Share on other sites

Mogę się też wypowiedzieć o RDR2 i i5-4690k. Już w grudniu dało się grać normalnie na 4 rdzeniach, przed pierwszymi aktualizacjami był dramat z ścięciami ale było też obejście problemu.

Sam mam @4,4GHz + 5700xt i daje radę w RDR2. Idzie ustawić grę tak by było ~60fps w FHD na całkiem wysokich ustawieniach i jest git, proc poci się strasznie ale daje radę i nie ma mikro ścięć, Ja tam nawet gram w 4k ultra/wysokie ze super stabilnym 30fps ale korzystam z wygładzania w game mode tv samsunga (polecam, ale tu jest super ważne by były stabilne klatki, bo mikro przycięcia widać dużo bardziej). O dziwo ograłem kilka nowych gier i w większości cpu jak i gpu oscylują w ~90-100% razem i dają w parze radę (CoD Warzone 1440p i proc utrzymuje 100-120fps (v+freesync) na max grafice, widać, że cpu już ogranicza ale to chyba jeszcze wystarczający wynik by było dobrze:P

Link to post
Share on other sites
CoD Warzone 1440p i proc utrzymuje 100-120fps (v+freesync) na max grafice, widać, że cpu już ogranicza ale to chyba jeszcze wystarczający wynik by było dobrze

Nie zmienia to faktu, że daje radę z 60fps+, tak jak jeszcze pewnie w większości innych gier, do tego jesteś w stanie je tak poustawiać by i ten 5700xt się pocił mimo tego procesora. Wystarczy 4k. Także z takim gtx 1650 da radę z palcem w nosie.

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Autor chce zmienić gpu z gtxa960 na gtx1650s, a ty piszesz, że nie ma sensu bo cpu go ograniczy i proponujesz dodatkowo zmianę procesora, wręcz przesadzasz. Ja potwierdzam na własnym doświadczeniu że procesor mu wystarczy i da radę z taką kartą a nawet i mocniejszą.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...