Skocz do zawartości

Motntaż podzespołów komputerowych- pierwszy składak


Recommended Posts

Witam.

 

Jako, że nigdy wcześniej nie montowałem zestawu komputerowego, proszę o radę bardziej doświadczonych.

 

Części:

 

CPU: AMD Ryzen 5 3600X BOX

GPU: ASUS Radeon RX 5700 ROG STRIX OC 8G

PSU: Seasonic FOCUS Gold 450 (SSR-450FM) 80Plus Gold 450W

CASE: BE QUIET! Pure Base 500

RAM: Patriot Viper DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16

SSD: Samsung SSD 970 EVO Plus

MOBO: MSI B450 GAMING PLUS MAX AM4

COOLER: Arctic Freezer 34

HDD: WD 1TB

 

Pytania:

1. Czego mogę użyć zamiast alkoholu izopropylowego do oczyszczenia powierzchni procesora i collera?

Czy może to być nasączony alkoholem zestaw do czyszczenia ekranu smartfona?

Ewentualnie czy może to być zwykła wódka? 

 

2. Czy do zestawu są dołączone wszystkie potrzebne elementy montażowe?

 

3. Jak po złożeniu zestawu sprawdzić poprawność? 

Może być program OCCT?

 

4. Jakie orientacyjne temperatury powinienem uzyskać po teście obciążenia około 30min?

CPU- 40-60 stopni?

 

5. Jaki polecacie sposób nałożenia pasty termoprzewodzącej? 

Ziarnko ryżu/Paski/Krzyżyk? 

 

6. Na czym najlepiej zmontować MOBO jeśli nie mam specjalnej maty antystatycznej?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Edytowane przez bulq4
Link to post
Share on other sites

1. U mnie często wjeżdża zwykła wódka albo spirytus i zero problemu.

2. To w sumie zależy do sklepu, ale jedyne czego tu może zabraknąć to kabla SATA do dysku HDD. Możesz własną pastę kupić jakąś lepszą. 

3. Może być. Możesz odpalić też kolejno testy do sprawdzenia RAM, Cienebench do sprawdzenia jak wszystko śmiga pod obciążeniem, aż po własnoręczny test z jakimś renderem, mocną gierką. Obserwuj też sobie temperatury. 

4. Będziesz robić OC? Ogólnie temperatura do 80 stopni nie powinna powodować żadnych obaw w dużym stresie. 

5. Jak kto woli. Może być znak krzyża w formie błogosławieństwa. Uważaj na piny przy montażu. 

6. Jak nie masz maty to koc. Byle nie jakaś folia. 

 

Jeśli będziesz robić OC to ten zasilacz do wymiany. Ogólnie nawet bez OC to bardzo na styk będzie z poborem mocy (mało zapasu). Sugerowałbym 550W. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. W zasadzie to wszystko jedno, może być wódka, płyn do ekranów;

 

2. Tak, zawsze dostajesz wszystko, np w pudełku z płytą główną będą 2 kable SATA, odpowiednia zaślepka do tylnego panelu;

 

3. kolega hanson ładnie podał;

 

4.z tym coolerem raczej nie przekroczysz 70 stopni, ale z Ryśkami bywa różnie. Do 80 stopni się nie martw o nic;

 

5. każdy ma swoją preferowaną metodę, w zasadzie nie ma tutaj złych odpowiedzi, byleby nie było jej za dużo (ja np rozprowadzam super cienką warstwę plastikową szpatułką);

 

6. zdecydowanie nie polecam koca, bo jest silnie elektrostatyczny. Podkładka pod mysz, czy sama powierzchnia biurka czy blatu, cokolwiek;

 

Zasilacz tutaj może być kontrowersyjną kwestią, jednak zostawiłbym ten. W trakcie faktycznej pracy czy grania nie przekroczysz 400 W, bo tak naprawdę podzespoły nigdy nie pracują wszystkie naraz z maksymalną mocą.

A w razie nagłego skoku ten zasilacz i tak potrafi spokojnie dostarczyć i 500 W chwilowo.

Jeżeli jednak masz obawy, możesz sięgnąć np po SeaSonic Core GC 500 lub GM 500 - jest to po prostu unowocześniona wersja wybranej przez Ciebie jednostki.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wywalanie gier, błędy, BSODy, możliwe samoistne wyłączenie lub restart komputera.

Podzespoły nie ulegną uszkodzeniu, bo ten zasilacz ma wszystkie istniejące zabezpieczenia, na czele z przeciwprzeciążeniowym

Link to post
Share on other sites

To zobaczę jak to śmiga, a najwyżej wymienię zasilacz.

Jest lekki stres przed montażem  :)


Poradzi na pewno. Jak nie wpakujesz tam jakiegoś GPU z kosmicznym poborem prądu to nadal będzie zapas ile peryferiów byś nie dołożył. Chyba tylko platforma z Vega64 po OC z prockiem klasy 8700k przekracza 450W, nawet zestaw z 2080ti nie przekracza 400W na stockowych ustawieniach. 

 

Źródło: https://www.purepc.pl/karty_graficzne/asus_strix_geforce_rtx_2080_ti_gaming_oc_test_karty_graficznej?page=0,20

 

Według testu na pure.pc procek OC i7 8700k z RTX 2080 nie przekracza poboru prądu 430W

Więc mój zasilacz powinien wystarzczyć :?:

Edytowane przez bulq4
Link to post
Share on other sites

 

 

SeaSonic Core GC 500 lub GM 500 - jest to po prostu unowocześniona wersja wybranej przez Ciebie jednostki.

No nie są, to jest coś pomiędzy S12III a Focus Gold.

 

Obecna jednostka jest z dużym zapasem pod Ryzen 3600X i RX 5700 więc nie wiem skąd pomysły z jego wymianą. 

Link to post
Share on other sites

Panowie, podczas montażu popełniłem błąd i założyłem cooler odwrotnie. Musiałem go zdjąć i zamontować drugi raz. Wiem, że paste powinno się wymieniać za każdym razem, ale nie miałem więcej i założyłem na tej co była.

 

W OCCT w teście 10 min stresu mam max temp 70st. 

 

Czy koniecznie musze wymieniać pastę? Wolałbym tego uniknąć bo już wszystko zmontowane.

Z tego co czytałem użytkownicy tego CPU mają wyższe temperatury i 70stopni dla niego jest zupełnie normalne.

 

Przetestuje go jeszcze w grach. Przy jakich temp mam koniecznie zdecydować się na wymianę pasty?

Link to post
Share on other sites

No nie są, to jest coś pomiędzy S12III a Focus Gold.

 

Obecna jednostka jest z dużym zapasem pod Ryzen 3600X i RX 5700 więc nie wiem skąd pomysły z jego wymianą. 

No bo popieprzyłem serie Core i Focus, ot właśnie dlatego :D Dzięki za sprostowanie.

Edytowane przez slo1q
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...