Skocz do zawartości

Losowe restarty/zamrażanie PC


Recommended Posts

Dzień dobry!
 
Z racji panującej sytuacji, nie chce się szlajać ze sprzętem po mieście i próbuje rozwiązać problem samemu. Otóż, w losowych momentach komputer potrafi się wysypać. Raz wygląda to tak, że ekran znika paskami aby pojawił się BSOD, raz zamraża się zarówno ekran, jak i zapętlony ostatni dźwięk, no kombinacji jest mnóstwo, a ostatnio po restarcie nie mogło znaleźć dysku z windowsem, co rozwiązało się poprzez odłączenie i podłączenie dysku jeszcze raz.
Specyfikacja:
  • I5 6600k, 1.35V, 4,4 Ghz
  • GTX 980 EVGA SC
  • 16 GB RAM Corsair 2400 Mhz
  • WD Blue 1 TB
  • SSD GoodRam IRDM PRO MLC 240 GB (system)
  • SSD Plextor 512 GB M.2 M8PeG
  • Thermaltake Smart SE 630W
  • Asus Xonar DG
  • MSI Z170a Gaming M3
Uff, to chyba tyle ze sprzętu, jeśli zaś chodzi o testy, to w OCCT sprawdziłem procesor przez 12h, w LINPACK 8h, grafikę w 3D przez 6h i pamięć grafiki przez 8. Przy ostatnim teście komputer przy pierwszym podejściu się wysypał, pytanie, czy to faktycznie to, czy po prostu trafiło na zły moment. Komputer sypie się niezależnie od tego co robię, może być to pulpit, jak i pełne obciążenie w grach. Dzisiaj zrobię jeszcze test zasilacza, ale tez nie wydaje się być wadliwy. Miałem podobny problem w przeszłości, za poradą wyłączyłem w UEFI, w ustawienaich procesora jedną z opcji, bodaj jakiś Thermal Control i pomogło (dokładną nazwę zawsze mogę sprawdzić). Problem w tym, że opcja nadal jest nieaktywna, a problem po roku-półtora powrócił. Temperatury CPU nie przekraczały 75 stopni podczas testów, GPU ok 67. Cóż dalej czynić? Może wirus? Kaspersky chroni i nic nie widzi. Z góry dziękuję za porady!

 

Przeprowadziłem jeszcze test zasilania w OCCT i program się wyłączył, ale nie komputer! Załączam raport: System.ArgumentOutOfRangeException: Indeks był spoza zakresu. Musi mieć wartość nieujemną i mniejszą niż rozmiar kolekcji.
Nazwa parametru: index
w System.ThrowHelper.ThrowArgumentOutOfRangeException(ExceptionArgument argument, E
xceptionResource resource)
w LiveCharts.Helpers.NoisyCollection`1.System.Collections.IList.get_Item(Int32 index)
w .get_CurrentValue()
w .(Double , Double , Double )
w .()
w System.Windows.Threading.Dispatcher.Invoke(Action callback, DispatcherPriority priority, CancellationToken cancellationToken, TimeSpan timeout)
w System.Windows.Threading.Dispatcher.Invoke(Action callback)
w .()
w .(Object )
w LiveCharts.Wpf.Charts.Base.Chart.ChartUpdated()
w LiveCharts.Wpf.Components.ChartUpdater.UpdaterTick(Boolean restartView, Boolean force)
w System.Windows.Threading.DispatcherTimer.FireTick(Object unused)
w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)
w System.Windows.Threading.DispatcherOperation.InvokeImpl()
w MS.Internal.CulturePreservingExecutionContext.CallbackWrapper(Object obj)
w System.Threading.ExecutionContext.RunInternal(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state, Boolean preserveSyncCtx)
w System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state, Boolean preserveSyncCtx)
w System.Threading.ExecutionContext.Run(ExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
w MS.Internal.CulturePreservingExecutionContext.Run(CulturePreservingExecutionContext executionContext, ContextCallback callback, Object state)
w System.Windows.Threading.DispatcherOperation.Invoke()
w System.Windows.Threading.Dispatcher.ProcessQueue()
w System.Windows.Threading.Dispatcher.WndProcHook(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam, Boolean& handled)
w MS.Win32.HwndWrapper.WndProc(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam, Boolean& handled)
w MS.Win32.HwndSubclass.DispatcherCallbackOperation(Object o)
w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.InternalRealCall(Delegate callback, Object args, Int32 numArgs)
w System.Windows.Threading.ExceptionWrapper.TryCatchWhen(Object source, Delegate callback, Object args, Int32 numArgs, Delegate catchHandler)
w System.Windows.Threading.Dispatcher.LegacyInvokeImpl(DispatcherPriority priority, TimeSpan timeout, Delegate method, Object args, Int32 numArgs)
w MS.Win32.HwndSubclass.SubclassWndProc(IntPtr hwnd, Int32 msg, IntPtr wParam, IntPtr lParam)
w MS.Win32.UnsafeNativeMethods.DispatchMessage(MSG& msg)
w System.Windows.Threading.Dispatcher.PushFrameImpl(DispatcherFrame frame)
w System.Windows.Application.RunDispatcher(Object ignore)
w System.Windows.Application.RunInternal(Window window)
w .(Container )

Link to post
Share on other sites

Najpierw spróbuj go całkowicie rozłożyć i spokojnie, powoli i dokładnie złożyć ponownie. Możesz wymienić przewód łączący dysk systemowy z płytą. Z zasilaczem, jedynym rozsądnym wyjściem, jest sprawdzenie napięć. Jest to dość dobry model, ale zepsuć się może wszystko. Ja myślę, że to nie on...

Link to post
Share on other sites

Gdy coś nie działa podstawą jest przywrócenie ustawień fabrycznych bios by wykluczyć wpływ OC na stabilność platformy. Potem test ram i diagnostyka dysków twardych. Następnie szukamy szkodliwego oprogramowania w systemie.  

Do wcześniej wymienionych testów doszedł prime 95 (ponad 8 godzin i wszystko poszło gładko), tutaj wybrałem opcję zapychającą procesor i RAM właśnie i nic : ( Dysk systemowy zbadałem oprogramowaniem od GoodRAM i stan igła pokazuje. Co do OC się zgadzam, ale czy OCCT i Prime95 nie powinny wykazać niestabilności? Krótkie testy nie były, robiłem wszystkie jak leci i dopiero przy "power supply'' Program się wyłączył, ale nie komputer, co tez jest innym objawem niźli zazwyczaj. I odnośnie zasilacza, czy testy obciążeniowe tez nie powinny wykryć nieprawidłowości w PSU? Wtedy pobór jest dość mocny. Dodatkowo sprawdziłem, czy słuchawki mogą robić spięcie (kabel coś się naderwał), przełączyłem się testowo na głośnik bluetooth i dalej wywala losowo. @jarrino @BlackCoffe - gdzie ewentualnie poprzeglądać sprzęt? Gdzie owe spuchnięcia mogą wystąpić?

Edytowane przez wolfen93
Link to post
Share on other sites

Miałem podobną sytuację, robiłem przez tydzień wszystko o czym pomyślałem, a okazało się, że występował problem na połączeniu dysku ssd z płytą. Wymieniłem przewód łączący, usztywniłem dysk(bo wisiał luzem) i problem minął...

Edytowane przez jarrino
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze jak masz plik dump z blue screena to wrzuć na jakiś hosting, a po drugie to uruchom PC z minimum osprzętu. Dysk tylko z systemem i co ważne bez Asus Xonar DG. To wyłączanie się w losowych momentach może być spowodowane problemem z pamięcią, konfliktem sterowników,  niestabilnym OC lub problemami z zasilaniem. Test Power Supply w OCCT przy niedoborach w zasilaniu powinien zrestartować PC. W Prime95 obciążony jest tylko CPU a on nie daaje, aż tak wysokiego poboru.

Link to post
Share on other sites

Jak @up- absolutnie nie wydawać kasy na zasilacz, zanim nie sprawdzi paru innych rzeczy. Ja napisałem co pomogło mnie, ale jak totalnie nie wiadomo co jest grane, to się rozkłada zupełnie (procesor też aby sprawdzić piny) i składa jeszcze raz. Też już takie przejścia kiedyś miałem. Komputer się oczywiście sam nie naprawił, ale wystarczą niewielkie drgania w czasie pracy i jakiś przewodzik może być już wyrobiony i tracić na chwilę połączenie. Jeśli kolega nie ma miernika, to niech odda zasilacz do sprawdzenia napięć na liniach...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...