Skocz do zawartości

Pół pasywne chłodzenie starej I5 3350p


Recommended Posts

Zastanawiam się nad kompletnym wyciszeniem mojego komputera, i chciałbym zacząć od chłodzenia CPU. Założenie jest takie by podczas lekkiej pracy typu przeglądanie internetu i nocne aktualizowanie/pobieranie gier chłodzenie działało tylko pasywnie. Ale podczas stresu wentylatory się uruchamiały. i wszystko było by łatwe gdyby nie moja płyta główna na której nie mogę całkowicie wyłączyć wentylatorów, a jedynie ustawić je na minimum.
Wymyśliłem sobie że wymienię mój dotychczasowy radiator na coś pokroju Noctua NH-D14 i fizycznie odłączę wentylatory od niego a podczas grania włączę umieszczonym na obudowie włącznikiem kołyskowym.

Nowy radiator w bliżej nie określonej przyszłości trafiłby do nowego komputera więc chyba nie było by to stratą pieniędzy.
Pytanie tylko czy radiator dałby radę działać i odprowadzać ciepło pasywnie?

Konfiguracja sprzętu:
CPU:            I5 3350p
MOBO:         Asrock B75 Pro3-M
Chłodzenie:   Spartan PRO HE924
Zasilacz:       Bequiet purepower 10   l10-600W
Obudowa:     Zalman Z3
GPU:            MSI GeForce GTX 1060 GAMING X 6G
RAM:            Kingston hyperx savage (4x4GB)
Dyski:           SSD i HDD
Wentylatory:  1x przód, 1x tył +2x góra, które są wyłączone

Zrobiłem stress test CPU, przy ustawieniu wentylatora na minimum.

 

 

 

9235473b2a58644f.png

Edytowane przez ando09
Link to post
Share on other sites

Są chłodzenia pół pasywne . Sam miałem takie -freezer33 . Nawet jak się odpalał na minimalnych to go nie było słychać . Jest nowsza wersja freezer34 teraz dostępna . Ale czy ma taki tryb to nie wiem , trzeba by sprawdzić . Sam radiator bez wentylatorów obudowy to ciężko powiedzieć czy da radę .

Ale wiadomo im kupisz wydajniejsze tym będziesz miał ciszej . Różnica na pewno będzie spora względem małego spartana .

A no i w przełączniki bym się nie bawił .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Le Grand Macho świetnie się spisuje jako pasywne chłodzenie. Jeśli uda się Tobie gdzieś kupić to będzie w tej roli lepszy od nh-d15. Dodatkowo ten procesor nie jest jakiś gorący więc istnieje spora szansa że przy dobrze wentylowanej obudowie nawet nie będzie potrzebował wentylatora.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

7ed3b27deb718bae.png

 

Gelid Phantom CC-Phantom-01-A.

Z odłączonymi wszystkimi wentylatorami, 50 min z około 30% obciążeniem.

 

Jako że jest to dla mnie eksperyment to nie zdecydowałem się na droższe chłodzenie. Ten radiator wybrałem z powodu dwóch wentylatorów bo mam pewne plany co do nich, ale o tym kiedy indziej.

 

P.S. Pasta z zestawu (7 W / mk)

Edytowane przez ando09
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...