Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

 

Stałem się posiadaczem 2 thinków t430

 

nr1 pochodzi ze sklepu i ma i3 III gen  3120m

temperatury w Idle czyli 1 tryb wiatraka, ma 35 stopni a jak odpale mu filmik na yt to temp skoczy do 40. Wiatrak na trybie 1...W pełnym obciążeniu prime95 jest 55 stopni

nr2 zt430 z i5-3380m, idle ma z miejsca 45-50 stopni a jak cos szybko wczytuje np endless loop na www czy duzo fot na forum to temp potrafi dygnac do 60 stopni błyskawicznie wręcz. Przy inatalacji czy YT temp dyga do 65 srednio choc bywaja wyższe wahania...
Czy trzymam wiatrak manualnie na trybie 1 czy mu dam sie rozpedzic mocniej, temp sa w zasadzie te same...

 

Porównując same idle już jest 10 stopni różnicy minimum. Pod obciążeniem natomiast różnica się znacznie powiększa do 20-25...
 

Pytania

Czy walniety jest uklad chłodzenia czy moze cos z MOBO? Oglądałem ktoregos razu na YT filmiki gdzie gosć serwisuje laptopy i tam bywało, że laptopy mu sie przegrzewały jak było spięcie na jakichś elementach mobo, po wilgoci

Jakies pomysły? Czy to mobo czy może rozszczelniony heatpipe czy co?

65 stopni przy ogladaniu YT FullHD czy video stream FHD  to chyba niezbyt bezpieczna temperatura na dłuższy termin? Zresztą zważywszy na drugi sprzęt, zdecydowanie zbyt wysoka.

 

Próbowałem wyłączyć tryb turbo ale po aktualce do win10, jakoś chyba ograniczenie mocy procka do 99% nie za bardzo wyłącza chyba bo hw info pokazuje max taktowanie a speedfan wypluwa 2,9 ghz a HW monitor tez pokazuje max taktowanie mimo, że w ustawieniach zasilania dałem obecnie nawet 90% czyli powinno mi zrobic downgrade do 2,5 GHZ a przy 99% wyłączyć Turbo.

 

Natomiast przed aktualką do win10 bez problemu wyłączałem turbo i nawet robiłem downgrade taktowania do 2,5ghz czyli ekwiwalentu i3-3120 i dalej była różnica w temperaturach tyle, że z 5 st mniejsza.

Link to post
Share on other sites

To nie są najmłodsze laptopy. Jeśli nikt ich do tej pory nie rozbierał to układy chłodzenia są zatkane śmieciem aż miło. Kiedy sprzęt jest nieobciążony problemu nie ma ale gdy odpalimy coś wymagającego układ chłodzenia sobie nie radzi bo nie może odprowadzić ciepła na zewnątrz. Sprawdź przepływ powietrza przy otworach wentylacyjnych przy 65 stopniach wentylator powinien mocno dmuchać i to powinieneś odczuć. Gdy dmucha tylko tak sobie to chłodzenie jest niedrożne i trzeba je bezwzględnie wyczyścić.  

Link to post
Share on other sites

Nic nie jest zatkane. Zaglądałem do środka. Wszystko jest OK, czyste. W kratkach radiatora nic nie ma. W wiatraku nie ma syfu.

 

Dodam, że znacznik taki niebieski od zalania jest niebieski.

Natomiast w kilku punktach, są takie jakby tasiemki przezroczyste i na nich osadzone są cząsteczki  pyłu/piasku. W ilości małej ale dziwnie to wygląda. Te tasiemki są przy cd dvd i przy klawiaturze.

Natomiast przy modelu z i3 są 100% czyste

 

Malutka ilosć brudu, taka jak by tasme przylozyc na mala ilosc okruszków., przykleją się.

No i rozmyślam czy to może od jakiejś cieczy czy od czego?

 

Przy okazji klawiatura z t430 jest niewygona, touczpad tez. :P

Edytowane przez JoJoPieniaczopulos
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...