Skocz do zawartości

Upgrade zestawu z 2013 roku na czas epidemii


Recommended Posts

Dzień dobry, 

Szanowni Państwo potrzebuję pomocy w doprowadzeniu mojego zestawu do użyteczności w XXI wieku. 

Komputer używam tylko i wyłącznie do gier i filmów. 

 

Kupiłem go w 2013 roku i od tego czasu nic nie było zmieniane :

 

Procesor: Intel Core i5-3470 / 3.2GHz, 6MB, LGA1155

Chłodzenie: SilentiumPC Fera PRO HE1224

Płyta Gigabyte GA-Z68AP-D3 /intel Z68/

Zasilacz Thermaltake Smart 80+530W

RAM: DDR3 4GB 1333MHz CL9 Crucial Ballistix (x2)

Obudowa: SilentiumPC M40 Pure Black

DYSK: HDD Seagate 1TB 64MB cache SATA600 7200rpm + SSD PLEXTOR 125GB

Grafika: Sapphire Radeon HD7970 3GB DDR5

Dodatkowo Karta dzwiękowa Creative LABS, napęd DVD i Karta WiFi Tp link

Monitor : 24'' Samsung (kupiony około 13 lat temu więc nie pamiętam specyfikacji)

 

Bardzo proszę o pomoc w modernizacji tego zastawu. Co powinienem wymienić w pierwszej kolejności ? 

Budżet, który posiadam na to zadanie jest bardzo płynny. Na początek chciałbym wydać kwotę 1000-1500 zł. Oczywiście bardzo proszę o poradę co do całego zastawu, ponieważ za miesiąc i/lub dwa wymienię resztę podzespołów. 

 

Chodzi mi o jak najtańszą, modernizację aby wyraźnie poprawić doznania podczas gier :) 

 

Co jest największą przyczyną słabej wydajności w grach typu BF5, COD Warzone i nawet GTA5? 

 

Pozdrawiam serdecznie i liczę na pomoc ! 

 

Wojtek

Link to post
Share on other sites

Ja poczekałbym te 2 miesiące bo teraz są chore ceny - niestety musisz zmienić i platformę i grafikę aby zystać w grach.

Jak nie możesz czekać to wpierw zmień gpu - zależnie ile chcesz wydać - gtx1660super, rx5600xt, rtx 2060 (za 1500 najtańsze modele o przeciętnej kulturze pracy)

Platformę zmień na ryzena 1600af, płyta na b450 i 2x8GB ddr4 3000MHz w gurę - jak ma być tanio to zasilacz, buda i hdd zostają a jak zostanie kasa to ssd na m2 na system itp.

Napisz do spc i zapytaj o zestaw montażowy am4 do fery - kiedyś wysyłali gratis chyba???

Jak będzie kasa to zmień zasilacz bo twój jest już stary dosyć. 

 

Ja radzę poczekać do wakacji bo teraz wszystko strasznie podrożało - kupując taki zestaw 2 miesiące temu to miałbyś porządny zasilacz seasonica dcdc za 250pln gratis.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Monitor : 24'' Samsung (kupiony około 13 lat temu więc nie pamiętam specyfikacji)

Jakie to w ogóle ma złącza, jaka rozdzielczość? 

 

Biorąc teraz konfig z 1600AF i 16GB RAM wiele nie przepłacisz bo z tego to jedynie RAM odczuwalnie zdrożał https://proline.pl/koszyk/0e9304ce

Do tego używany RX 570 4GB z gwarancją za 400zł i tak odczujesz dużą różnice względem tego HD 7970.

 

Ten SE530W pociągnie spokojnie taki konfig z dużym zapasem.

Link to post
Share on other sites

jeśli nie interesuje cię oc, to możesz kupić Gigabyte B450M DS3H tylko poczekaj, aż ceny się ogarną, bo jest masakra. Tak samo z ssd nvme. 
Tego gigabyte spokojnie przed epidemią dało sie wyrwać za 290-299 zł, także lepiej poczekać, aż to wszystko się ogarnie. Ramy do 1600af 3200mhz i będzie git :)

 

// Jak zwykle wypisujesz głupoty i jak zwykle wprowadzasz w błąd, ten model płyty nadal można kupić poniżej 300zł, ale oczywiście trzeba spamić ofertami do xkom gdy zostało wszystko podane wyżej. Nie wspomnę, że polecanie tego MOBO w cenie 359zł to głupota, jak za tyle mamy lepsze modele. OC? na tej płycie można kręcić z powodzeniem

// 3ndurek

Edytowane przez 3ndurek
Link to post
Share on other sites

 

 

A teraz napisz dokładnie jakie zyski będą przy oglądaniu filmów oraz ile klatek zyska w grach.

A gdzie ja w moim poście napisałem, że autor coś zyska przy oglądaniu filmów i w grach????

Zyska na komforcie pracy, szybkości wczytywania i instalowania gier. Na 125gb ssd dużo gier nie zainstaluje, ale jak kto woli. Ja korzystam już z 2 ssd i samo odpalanie i czytywanie gier jest sporo szybsze niż na starym hdd.


 

 

Biorąc teraz konfig z 1600AF i 16GB RAM wiele nie przepłacisz bo z tego to jedynie RAM odczuwalnie zdrożał https://proline.pl/koszyk/0e9304ce Do tego używany RX 570 4GB z gwarancją za 400zł i tak odczujesz dużą różnice względem tego HD 7970.

 

 

ponieważ za miesiąc i/lub dwa wymienię resztę podzespołów.

Nie wiem czy jest sens iść w półśrodki na miesiąc czy dwa???

Ja zmieniłbym teraz albo gpu albo platformę a drugie kupił za miesiąc. Teraz masz 1500 ile będziesz miał za 2 miesiące?

Link to post
Share on other sites

 

 

A gdzie ja w moim poście napisałem, że autor coś zyska przy oglądaniu filmów i w grach????

Przeczytaj jeszcze raz co chce osiągnąć autor. Do gier dysk SSD na SATA, bo jest tańszy i praktyczna różnica w stosunku do NVMe jest niezauważalna. Jedynie szybkość instalacji gier jest widoczna na szybszym dysku, ale to dla tych, co pasjonują się prędkością  instalacji.

 

A tu różnica w cenie jednego producenta. Dysk 500GB:

 

SATA - 359zł

NVMe - 529zł

Link to post
Share on other sites

A gdzie ja w moim poście napisałem, że autor coś zyska przy oglądaniu filmów i w grach????

Zyska na komforcie pracy, szybkości wczytywania i instalowania gier. Na 125gb ssd dużo gier nie zainstaluje, ale jak kto woli. Ja korzystam już z 2 ssd i samo odpalanie i czytywanie gier jest sporo szybsze niż na starym hdd.

 

 

 

 

Nie wiem czy jest sens iść w półśrodki na miesiąc czy dwa???

Ja zmieniłbym teraz albo gpu albo platformę a drugie kupił za miesiąc. Teraz masz 1500 ile będziesz miał za 2 miesiące?

Tak naprawdę to mogę wyskrobać 2500 zł. I wiem, że za to mogę już coś ciekawszego złożyć. Tylko chciałem poprawić zestaw po jak najmniejszym koszcie. Domyślam się, że dokładanie RAMU nic nie da i nie jest to przyszlościowe myślenie. Bo moja płyta obsługuje tylko DDR3 a to już pieśń przeszłości. 

 

Przez to konieczny jest zakup MOBO i RAMU nowego - Myślę o takim : 

Płyta główna MSI B450M PRO-VDH MAX (około 500zł)

Pamięć Corsair Vengeance LPX, DDR4, 16 GB,3000MHz, CL15 (400 zł)

Procesor AMD Ryzen 5 1600 AF, 3.2GHz, 16 MB, (około 450zł)

Dodatkowo przy okazji w następnym miesiącu jak wirus pozwoli : 

Karta graficzna MSI GeForce GTX 1660 SUPER Ventus XS OC 6GB GDDR6 (GTX 1660 SUPER VENTUS XS 6G OC) (1150 zł)

 

Bardzo proszę o podpowiedź jakie chłodzenie dobrać do tego procesora (Oczywiście budżetowy ale lepszy niż ten dołączany do procka) i nowy zasilacz (Myślę, że po 7 latach należy się nad tym zastanowić.)

 

Obudowa, Karta dźwiękowa i sieciowa zostają, Dysk dokupię w miarę możliwości w poźniejszym terminie. 

 

Czy taki zestaw się nadaje na następne parę lat ? :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...