Skocz do zawartości

Używana karta graficzna


Recommended Posts

Hej

Zastanawiałem się nad kupnem używanego rx'a 580. Używany, gdyż jestem cebulą i nie mam dużego budżetu.

Chciałbym się was zapytać, na co zwracać uwagę podczas kupowania używanej karty graficznej, po 2 czy da się jakoś rozpoznać czy sprzedawca karty nie chce czegoś ukryć. Myślałem nad tą kartą, chciałbym poznać waszą opinię i zastrzeżenia :)

 

https://allegro.pl/oferta/sapphire-rx-580-nitro-4-gb-ddr5-9081020995

Link to post
Share on other sites

Generalnie to zawsze loteria w takich przypadkach.

 

Warto zwrócić uwagę na ogólny stan wizualny sprzętu (ewentualnie poprosić o dobre zdjęcia), plomby, raport z programu testującego ze skrinami, dowód zakupu itd.

Sprawdzić co dany sprzedawca sprzedawał w ostatnich kilku miesiącach (jeśli same karty graficzne, lub dużo - to trochę daje do myślenia zawsze), itd...

 

 

 

Myślałem nad tą kartą, chciałbym poznać waszą opinię i zastrzeżenia :)

 

Genialna konstrukcja, w zasadzie najlepsza seria 570/580/590. (akurat mam 580 od jakiegoś czasu - wiem co mówię ;) )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Generalnie to zawsze loteria w takich przypadkach.

 

Warto zwrócić uwagę na ogólny stan wizualny sprzętu (ewentualnie poprosić o dobre zdjęcia), plomby, raport z programu testującego ze skrinami, dowód zakupu itd.

Sprawdzić co dany sprzedawca sprzedawał w ostatnich kilku miesiącach (jeśli same karty graficzne, lub dużo - to trochę daje do myślenia zawsze), itd...

 

 

 

 

Genialna konstrukcja, w zasadzie najlepsza seria 570/580/590. (akurat mam 580 od jakiegoś czasu - wiem co mówię ;) )

Mówiąc nad 'TĄ" kartą chodziło mi o tą którą podesłałem w linku  https://allegro.pl/oferta/sapphire-rx-580-nitro-4-gb-ddr5-9081020995

Link to post
Share on other sites

Możesz poprosić o screen z głównej karty GPUz i tam rzucić okiem, czy czasem nie "został" Bios pokoparkowy ale na 580/4GB raczej mało kto kopał.

 

Sprzedawca pisze, że karta testowana FurMark - no to od razu niech dorzuci drugi screen z zakładki sensors to sobie temperatury możesz porównać.

 

Plomby z tyłu całe więc na dzień dobry sugerowałbym zdjęcie coolera i nałożenie nowej pasty, bo ten model spokojnie może już mieć prawie 3 lata (można i o to zapytać sprzedającego).

 

Poza tym tak jak pisał @Sukub - wydaje się być OK.

Link to post
Share on other sites

Jak dla mnie oferta taka sobie, cena atrakcyjna ale komentarzy nie aż tak dużo i same rx-y, a konto od roku. Gwarancja tylko 30dni.

Co do zrywania plomb i zmiany pasty jak zdecydujesz się na kartę od tego sprzedawcy to poczekałbym ten miesiąc i potestował gpu. W jednym z negatywnych komentarzy sprzedający nie uznał reklamacji właśnie za naruszenie plomb i zmianę termopadów/pasty. Nie oceniam sprzedawcy bo w takiej sytuacji jest słowo przeciw słowu ale 30dni wytrzymasz a jakby co nie nie będzie problemu.

 

Wczoraj odebrałem rx570 od tego sprzedawcy i jest 6m-cy gwary, bardzo dobry kontakt i można się dogadać - ja dostałem gratis nowiutkiego pendrive 32gb od sandisca o wartości około 25-30pl i 10pln zwrotu w gotówce za brak oryginalnego kartonika od karty. W aukcji był opis oryginalne opakowanie - a opakowanie nie było oryginalne (nie zgadzały się numery z opakowania i kary więc było od innej - ponoć mogli pomieszać jak testowali bo mieli kilka kart) - zero problemów, pani bardzo miła przez telefon - sama zaproponowała rozwiązanie sprawy.

https://allegro.pl/uzytkownik/andrEls/podzespoly-komputerowe-karty-graficzne-260019?bmatch=al-product-cl-eyesa2-engag-dict-ele-53-ele-1-2-0320

Nie namawiam do kupna u tego sprzedawcy ale ja szukałbym czegoś z dłuższą gwarancją i czytał komentarze szczególnie te negatywne - jak sprzedawca podchodzi do klienta - czy spuszcza go na drzewo czy idzie na rękę i załatwia sprawę.

Link to post
Share on other sites

Kolego @@Neoprene, wielkiej filozofii tutaj nie ma, na 99% jest to karta pokoparkowa.

 

Ale jak to mówią "za te pieniążki lepiej się nie da". 

Poproś sprzedającego aby przetestował przed wysyłką ten egzemplarz i przywrócił fabryczny bios.

Niby udziela 1mc rozruchowej - jak przez ten czas karta przeżyje to jest spora szansa, że będzie działać nadal.

 

Oczywiście musisz mieć świadomość, że jest to kopareczka bez gwarancji. Więc w razie czego po miesiącu jak Ci się zepsuje to zostajesz z niczym. Wybór należy do Ciebie.

 

Wiele osób posiada pokoparkowe RX-y które działają, większość z nich nawet o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć.

 

"Że co? moja karta kopała? coś Ty, jedyna taka od prywatnego człowieka z allegro"  %-)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Tamten sprzedający 3 razy sprzedawał tą samą kartę i to był rx470, ma też 30 pozytywów za same rxy, jak jest uczciwy to wymieni kartę na inną i po problemie, jak wczoraj odebrałem rx570 pulse od shappire ale dałem 20pln wiecej niż ten rx580 za to mam 6mcy gwary - napisałem tylko że nie grzebałbym nic przy chłodzeniu tylko cisnął w grach, ewentualnie zrobił UV zobaczył jak karta działa - jak będzie ok to sobie zmienisz paste za miesiąc.

Możesz tez dopłacić i kupić karte z gwarą 6 mcy i testować - jak to mówią "kto nie ryzykuje ten nie pije szampana".

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Kolego @@Neoprene, wielkiej filozofii tutaj nie ma, na 99% jest to karta pokoparkowa.

 

Ale jak to mówią "za te pieniążki lepiej się nie da". 

Poproś sprzedającego aby przetestował przed wysyłką ten egzemplarz i przywrócił fabryczny bios.

Niby udziela 1mc rozruchowej - jak przez ten czas karta przeżyje to jest spora szansa, że będzie działać nadal.

 

Oczywiście musisz mieć świadomość, że jest to kopareczka bez gwarancji. Więc w razie czego po miesiącu jak Ci się zepsuje to zostajesz z niczym. Wybór należy do Ciebie.

 

Wiele osób posiada pokoparkowe RX-y które działają, większość z nich nawet o tym nie wie, albo nie chce wiedzieć.

 

"Że co? moja karta kopała? coś Ty, jedyna taka od prywatnego człowieka z allegro"  %-)

No wiesz, jeżeli nawet była na koparce, i ją sprzedaje, ma dobre oceny, i w razie jakiś problemów zamienia karty, to chyba strasznie nie będzie. Po za tym mam gtx 1050ti więc i tak różnica w wydajności będzie duża

Edytowane przez Neoprene
Link to post
Share on other sites

Nitro to raczej mocne konstrukcje (dobrą elektronikę mają), więc że po koparce jeszcze niczego nie przesądza - może działać jeszcze bardzo długo i bezawaryjnie. Ważne, aby przywrócić bios na oryginalny (ale z tym też nie ma problemu - są do ściągnięcia, a procedura flashowania do trudnych nie należy).

 

Poza tym daje gwarancję (krótką, ale jest), do tego jest 14 dni na zwrot, a dodatkowo ma ich kilka (i pewnie jeszcze będzie miał) więc i z wymianą problemów zapewne nie będzie.

 

a 400zł za 580 nitro (4gb) - czego więcej chcieć, tym bardziej przeskakując z 1050ti :)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

To najprawdopodobniej ten:

 

Zasilacz powinien dać radę, choć lekko mieć nie będzie. Licząc tak pi razy oko:

CPU + Mobo + RAM + dyski ~110Watt (jeśli będziesz podkręcał CPU to trzeba doliczyć ~20)

GPU (Nitro+ 580) na biosie cichym, to około 160Watt, na biosie Nitro to już gdzieś około 190 (może nawet ~200)

 

Jeśli nie będziesz przesadzał z OC lub w ogóle używał kompa na standardowych ustawieniach i cichym biosie, to zapewniając dobrą wentylację dla zasilacza nic nie powinno się dziać. Przy OC - to jednak przydałoby się coś ze 100 - 150Watt mocniejsze.

 

 

 

czy karta trafiła na okres kopania czy już po boomie

 

Tak, ale te nitro są naprawdę mocne, nawet jak kopały bez przerwy około 5-10 miesięcy, nic im jeszcze nie będzie. Po zakupie dobrze jest wykonać serię testów obciążenia GPU, oraz polecam wykonać dokładny test komórek pamięci (albo coś profesjonalnego, albo chociażby OCCT w najnowszej odsłonie i test pamięci vram). Jeśli działa - nie powinna sprawiać problemów przy codziennym użytkowaniu jeszcze przez spory czas.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Tak, ale te nitro są naprawdę mocne, nawet jak kopały bez przerwy około 5-10 miesięcy, nic im jeszcze nie będzie. Po zakupie dobrze jest wykonać serię testów obciążenia GPU, oraz polecam wykonać dokładny test komórek pamięci (albo coś profesjonalnego, albo chociażby OCCT w najnowszej odsłonie i test pamięci vram). Jeśli działa - nie powinna sprawiać problemów przy codziennym użytkowaniu jeszcze przez spory czas.

Dziś działa a jutro nie działa.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dziś działa a jutro nie działa.

 

Oczywiście - tak też może się zdarzyć.

 

Osobiście to ja już trochę tych kart przerobiłem (właśnie po koparkach) - i z doświadczenia piszę, że nitro ma mocne komponenty. Sam też trochę grzebie w elektronice. Może jestem amatorem, ale umiem w większości przypadków zdiagnozować usterkę, wymienić układy, nawet zrobić reballing (gpu co prawda nigdy nie robiłem jeszcze, ale gddr5 już tak i to sam wykałaczką nakładałem kulki - bo sita nie miałem).

 

Autor tematu i tak sam musi podjąć decyzję, bo to jego pieniądze. Ja już opisałem zagadnienie - nie chce mi się dalej brnąć w temat.

 

Odmeldowuję się, bez odbioru.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Skąd od razu takie przeświadczenie?

Wybór i tak należy do ciebie i to ty musisz podjęć decyzje czy ryzykujesz czy nie. Ja wolał bym się zabezpieczyć gwarancją producenta jak nic niewarta gwarancja od sprzedającego..

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...