Skocz do zawartości

Lepszej jakości 1080p, czy tani 4k telewizor


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez olo163,

Recommended Posts

Dzień Dobry,

 

Rozglądam się za telewizorem do pokoju do ~40 cali. Odległość oglądania to jakieś 2-3 metry i mam dylemat w co celować. Dosłownie wszędzie jak sobie czytam, to jest 4k, 4k i tylko 4k w polecanych, że lepsze, bo większe. No ino tylko, że jak się patrzy te różne śmieszne rankingi w internecie (szczególnie "tv dla graczy" o których na pewno mogę zapomnieć) to w większości są one absurdalne i nie umiem nic konkretnego znaleźć, co by porównywało lepszej jakości fhd z tanimi 4k (i jak wychodzi opłacalność). Ja szukam coś tańszego (do tysiąca, ewentualnie max 1,5 jeżeli naprawdę warto dołożyć). Nie mam parcia na wysokie rozdzielczości i właśnie się zastanawiam w co celować.

Czy lepiej kupić jakiś mierny 4k, czy wypasiony FHD z androidem, chromecastem itp.

Czasami oglądam TV. Głównie mam zamiar podłączyć go do PC, do oglądania yt i filmów. Z chęcią bym wykorzystał też do gier, ale preferuje płynność ponad rozdzielczość więc mogę raczej zapomnieć jak się nie ma zamiaru wyłożyć kilka tysięcy, a do grania mam monitor, 24 calową tn'kę 144hz.

 

Byłbym wdzięczny, jakby ktoś był w stanie w jakikolwiek sposób mi doradzić. Oczywiście czymś więcej niż "bierz 4k, bo więcej pixeli,więc lepszy obraz", na co nie mam specjalnego parcia. Wolę skupiać się na całokształt (kolory, input lag, czy ma wbudowane wi-fi, jaki ma system itp) aniżeli samą rozdzielczością, bo to raczej nie jest "game changer", ważniejszy niż cała reszta razem.

 

 

Upatrzyłem sobie dwa FHD TV - Thomson 40FE5606 i PHILIPS 43PFS5803/12. Tym bardziej mnie korci kupić któryś z nich, bo mam zniżkę w empiku 300zł, więc obydwa mogę kupić poniżej tysiąca (empik ma je 100zł drożej niż reszta sklepów, więc to wciąż wychodzi 200zł taniej ze zniżką).

 

Z ciekawszych 4K co mi wpadło w oko widziałem tylko LG 43UM7100 (za 1100).

 

Dziękuję za jakiekolwiek porady.

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites

Poczytaj o odległości od tv a różnicy między fhd i 4k.

https://hdtvpolska.com/kalkulator-odleglosci/

 

Tylko tv które wybrałeś to chyba nie są "lepszej jakości", druga sprawa to mamy 2020 i kupno fhd to chyba nie najlepszy pomysł wg mnie. Poczytaj o matrycach i poszukaj tv z matrycą 100Hz lub 120Hz (dynamiczne sceny, sport) Jak masz miejsce to do 2-3m szukaj 50cali.


Z lepszych tv 40cali fhd popatrz na panasa tx na matrycy va z upłynnianim ruchu

https://www.euro.com.pl/telewizory-led-lcd-plazmowe/panasonic-tx-40fs400e.bhtml

Link to post
Share on other sites

Dzięki za propozycję z tym Panasoniciem, ale z przykrością muszę stwierdzić, że zignorowałeś część tego, co napisałem.

Już się sporo naczytałem o różnicach i sam argument "bo lepsza rozdzielczość" nie przemawia do mnie jako dowód wyższości. Nie wiem, może jestem dziwny

"Poczytaj o matrycach i poszukaj tv z matrycą 100Hz lub 120Hz"

Jakieś rekomendację do tysiaka (ewentualnie maks do 1,5tyś?). Za dużo tych telewizorów a jak się nie ma wiedzy to to jest praktycznie wybór w ciemno. Po za tym widzę, że to jest nazywane "efektem opery mydlane" i posiada minusy. Nie tylko potrafi rozmazywać obraz, to na dodatek potrafi dawać efekt "przyśpieszenia". Obydwie brzmią jako ogromny minus, a nie plus telewizora.

 

 

 "Tylko tv które wybrałeś to chyba nie są "lepszej jakości","

Nie mam dużej wiedzy, ale wydały mi się dobrymi propozycjami do ~tysiąca zwłaszcza jak się jest "niedzielnym" użytkownikiem TV, aniżeli kimś, kto planuje mini kino sobie urządzać i odpalać ciągle filmy z blue-ray w 4k (nie jestem tego typu osobą).

 

"druga sprawa to mamy 2020 i kupno fhd to chyba nie najlepszy pomysł wg mnie."

Nawet jak się porównuje cenowo FHD i 4k?

Link to post
Share on other sites

To ja napiszę krótko. Miałem Sony FHD 60Hz 37", kupiłem Sony 4K 120 Hz 49" i telewizor jest rakieta! Obraz żyleta, odświeżanie malina, tylko jeden minus - mogłem kupić większy (odległość ok 2 m.) Myślę, że 55 - 60 " byłby idealny (na początku myślałem o 40" ale mi odradzili i dobrze.)

 

Jeśli chodzi o 120 Hz to nie czytaj bzdur, obraz jest bardzo płynny, nie klatkuje. Ja już NIGDY nie kupię 60 Hz.

 

Nie bierz FHD, różnica w obrazie między moim starym tv a nowym jest nie do opisania. Nawet zwykłe DVD ogląda się jak Blu ray, a sam Blu ray i filmy 4k, to jest bo prostu ideał.

 

Tylko nie kupuj jak najtaniej, bo będziesz żałował. Ja za swój tv 49" zapłaciłem 5 000 zł i nie żałuję ani złotówki. Tv kupuje się na kilka lat, więc lepiej trochę dołożyć i przez te kilka lat cieszyć się fajnym sprzętem.

Link to post
Share on other sites

To jeśli ma 1500 zł to niech nie liczy na nic dobrego. Niestety jak chcesz mieć tanio to będziesz miał tanio czyli słabo.

 

Napisałem, żeby lepiej dołożył jak chce mieć DOBRY TV. Ja też na początku chciałem przeznaczyć 3000 zł, ale jak poczytałem, pooglądałem, to stwierdziłem, że za te pieniądze nie kupie TV o takich parametrach jakie chciałem.

 

Ludzie to by chcieli tanio i dobre, a tak niestety się nie da.

Link to post
Share on other sites

Idee wielkie, tylko napisz skąd wziąć 3500pln żeby kupić tv za 5000 jak ma się 1500, ja rozumiem że taki tv za 5000 jest super, ale nie kazdy ma tyle kasy.

 

Ja też latem zeszłego roku zmieniłem tv ze starego samsunga fhd (miał z 7 lat) na philipsa 50pus7303/12 i też różnica w obrazie jest nie do opisania a dałem 2000, ale nie o to chodzi.

 

 

 

ale z przykrością muszę stwierdzić, że zignorowałeś część tego, co napisałem. Już się sporo naczytałem o różnicach i sam argument "bo lepsza rozdzielczość" nie przemawia do mnie jako dowód wyższości.

Z przykrością muszę stwierdzić że nie zrozumiałeś tego co napisałem. Panas którego ci poleciłem to FHD a nie 4k i nic nie napisałem o lepszej rozdzielczości.TX-40fs400e jest na matrycy va a nie ips, dzięki czemu czerń jest czarna i nie świeci jak w ips (szczególnie widoczne jak oglądasz po ciemku).  Absolutnie nie namawiam cię do jego zakupu.

 

Ja namawiam do dołożenia do tv 4k 50cali na matrycy va - do oglądania seriali i yt.

 

Ja zdecydowałem się na 50pus7303/12 i nie żałuję ambilight robi robotę, matryca va - fajna czerń i nie daje po oczach, android tv pozwolił zainstalować sporo aplikacji, nie wiem jak w innych tv ale ja podłączyłem mojego philipsa do domowej sieci poprzez router i udostępniłem zawartość katalogów z filmami na laptopie - działa fajnie, oglądanie zdjęć z wakacji na 4K rewelacja. Pilot z asystentem głosowym w YT działa REWELACYJNIE.

 

http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/137941-philips-50pus7303-test-ambilight-jest-dobry-na-wszystko-kazdy-powinien-go-miec.html

https://whatnext.pl/test-telewizora-philips-50pus7303/

Popatrz też na lepszy model 

http://www.hdtv.com.pl/forum/philips/142646-philips-50pus7334-telewizor-led-4k-uhd-android.html

Wszystko zależy od ceny

pus7303 był też 43cale ale wg mnie to może być mało o ile masz miejsce i się zmieści.

 

Co do 4k to technika z roku na rok idzie do przodu (światłowód, 5g) a tv pewnie z 5 lat będziesz miał jak nie dłużej. Na yt masz filmy 4k, gry na pc/konsole, wg mnie lepiej iść do przodu niż się uwsteczniać (mówię o technologii nie o Tobie). Za rok czy 2 4k będzie standardem i co będziesz szukał nowego tv - to takie moje zdanie, poza tym jak tv pod filmy to dobrze żeby obsługiwał HDR.

 

 

 

 

Teraz są też nowsze modele

Link to post
Share on other sites

"Idee wielkie, tylko napisz skąd wziąć 3500pln żeby kupić tv za 5000 jak ma się 1500, ja rozumiem że taki tv za 5000 jest super, ale nie kazdy ma tyle kasy."

 

1500 to mój górny budżet. Ewentualnie, jakbym trochę poczekał to bym mógł dozbierać 2000. Powyżej to już tylko kredyt, co odpada.

 

Z przykrością muszę stwierdzić że nie zrozumiałeś tego co napisałem. Panas którego ci poleciłem to FHD a nie 4k i nic nie napisałem o lepszej rozdzielczości.

Wybacz jeśli źle to odebrałeś, odnosiłem się do

Poczytaj o odległości od tv a różnicy między fhd i 4k.

https://hdtvpolska.c...tor-odleglosci

 

który nic mi nowego nie powiedział jeżeli chodzi o argument za kupnem 4k. Chociaż faktycznie tv raczej się nie zmienia od tak ino na wiele lat, więc może faktycznie warto zainwestować w 4k "na przyszłość". Jednak znowu dochodzimy do pytania, czy za podobną cenę nie lepiej kupić FHD niż 4k, bo w teorii FHD powinny być tańsze, więc większa szansa na znalezienie czegoś lepszego, tym bardziej skoro nie ma nic fajnego za taką cenę z 4k

 

Ja namawiam do dołożenia do tv 4k 50cali na matrycy va - do oglądania seriali i yt.

 

Szukam własnie ~40 calowy ze względu na brak miejsca. Moja półka ma 90 cm więc 40 cale, lub 43 (jeżeli nóżki od tv się zmieszczą w 90 cm).

Edytowane przez DreamerDream
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...