Skocz do zawartości

Karta graficzna do 1000pln używana/nowa


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez wojciechu15,

Recommended Posts

Mój setup obecny
I5 4570
16 gb ram ddr3

GTX 660 2gb
SSD Ocz 250gb
Zasilacz OCZ CXS500W

Obudowa: wielkość bez znaczenia
Rozdzielczość: 1920x1080 najlepiej
Gry: Jakieś nowsze tytuły AAA typu WarZone, nowy CoD MW, CyberPunk 2077

Szukam jakiejś karty do 1000pln na której przy obecnej konfiguracji pogram na jakiś średnich/niskich ustawieniach. Nie szukam majestetycznej grafiki, bardziej chodzi mi o płynne granie.
Zastanawialem się nad kupnem karty używanej (po np kopaniu kryptowalut) bo można kupić w dobrej cenie oraz podobno nie ma jakiś wielkich spadków wydajnościowych

Karty nad którymi się zastanawialem to GTX1060 6gb (firma Palit za 600zł) albo GTX1660 (używany za 900zł)

Co do ograniczania karty przez procka to nie obchodzi mnie to zabardzo bo kiedyś i tak trzeba będzie procka zmienić to chociaż karta będzie jako tako
 

Link to post
Share on other sites
Trochę nie rozumiem, może dlatego, że nie jestem specem od tego typu rzeczy więc mam pare pytań.

 

Czy jest różnica w wydajności między wydawcami? Czyli np karty od firmy Palit są, prawie że najtańsze.

 

Czy karta, która date wydania miała w 2016 czyli GTX1080 nie zestarzeje się szybciej i nie będzie trzeba szybciej jej wymienić niż karte nowszej generacji, która premierę miała w 2019 czyli GTX1660Super ?

 

Bo patrząc, że GTX1080 można używaną w cenie 1100 spokojnie dostać to brzmi to kusząco

I niechciał, bym zmienić karty za rok bo jest "stara"

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites
Czy jest różnica w wydajności między wydawcami?

 

Tak, ale w gruncie rzeczy pomijalna. Ważniejsza jest różnica między jakością układów chłodzenia i to jaki na danej karcie jest power limit. Karty oparte na tym samy chipie w zależności od wersji mogą różnić się do kilku % wydajnością w zależności od taktowania jakie producent ustawił fabrycznie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie by podnieść je we własnym zakresie. Ograniczeniem jest właśnie power limit i jakość chłodzenia, bo im wyższe taktowania tym większe zapotrzebowanie na prąd i więcej ciepła które układ oddaje. 

 

Czyli np karty od firmy Palit są prawie że najtańsze

 

Wpływ na to ma często jaka byłą cena zakupu nowej karty (karty firmy Palit są np często tańsze od MSI czy EVGA jako nowe) oraz (głównie) popyt i podaż na dany model/markę. W przypadku wyboru karty nie sugerowałbym się jednak tyle producentem, co modelem danej karty. Wszyscy producenci wypuszczają dany model karty w kilku wariantach i tak np w przypadku wspomnianego przez ciebie palita raczej nie polecam wersji stormX czy dual, ale np jetstream, super jetstream czy gamerock są świetnymi konstrukcjami z dobrym chłodzeniem. 

 

Czy karta która date wydania miała w 2016 czyli GTX1080 nie zestarzeje się szybciej i nie będzie trzeba szybciej jej wymienić niż karte nowszej generacji która premiere miała w 2019 czyli GTX1660Super ?

 

I tak i nie. To trochę trudniejsza kwestia. W przypadku sprzętu jakiegoś wielkiego wpływu wieku na degradację się nie bierze pod uwagę, chociaż jest on oczywiście obecny. Nie ma zasady mówiącej, że taki czy inny sprzęt po X latach nadaje się do kosza przez swój wiek, bo np wydajność spada. Do czasu aż sprzęt działa, jego wydajność jest cały czas taka sama jak w dniu zakupu. Oczywiście jeżeli chodzi o awarię, to bardziej prawdopodobne, że prędzej zepsuje się sprzęt starszy niż młodszy, ale w przypadku GPU mamy do czynienia z pewną loterią. Niektóre karty padają jeszcze na gwarancji mimo świetnego zasilacza, a inne po 10 lat działają gotowane w kiepskich obudowach.

 

Jeżeli chodzi o wiek bierze się pod uwagę jeszcze jeden aspekt - a więc wsparcie producenta. Nvidia znana jest z tego, ze w przypadku starszych generacji kart nie przykłada się tak do optymalizacji sterowników pod nowe tytuły co w nowych kartach. Zaobserwować to można np porównując wyniki mocnych, starszych modeli ze słabszymi nowymi w starych grach i w nowych. Często można zauważyć, że w karta która w starym tytule dorównywała niższemu modelowi nowej generacji w jakiejś świeżej produkcji jest np trochę słabsza.

 

Nie jest to jednak powód dla którego jak piszesz "będzie trzeba szybciej ją wymienić". Bardziej w aspekcie wieku karty brałbym długość gwarancji. Nie oszukujmy się - starsze, używane karty rzadko kiedy mają więcej niż kilka miesięcy gwarancji, a to zawsze ryzyko - bo tak jak pisałem wyżej, w przypadku GPU awaryjność to pewna loteria. 

Edytowane przez wojciechu15
Link to post
Share on other sites

W takim razie skłaniał bym się aby kupić GTX 1660 Super.
Czy ktoś może polecić jakąś dobrą wersje chłodzenia do niego? Kompletnie nie wiem na co patrzeć. 

Na szybko co znalazłem z RTVEuroAGD to:
https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/palit-karta-graf-palit-gtx1660super-gam-pro-oc.bhtml
https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/msi-karta-graficzna-msi-1660-super-ventus-xs.bhtml

https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/msi-karta-graficzna-msi-1660-super-ventus-xs.bhtml

https://www.euro.com.pl/karty-graficzne/zotac-karta-graf-zotac-gaming-gtx1660-sup-amp.bhtml

 

z używanych róznica jest niewielka więc nie wiem czy się opłaca bawić w używane.
Jeżeli ktoś zna lepszą strone na której moge kupić to chętnie skorzystam (patrzyłem jeszcze strone XKom ale tam nawet darmowej wysyłki nie ma XD)

https://www.x-kom.pl/p/524178-karta-graficzna-nvidia-pny-geforce-gtx-1660-super-twin-fan-6gb-gddr6.html

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites

Matko chrystusowa, pod 1300 zł to powinny podchodzić 1660Ti w najlepszej wersji STRIX, a nie Supery Ventusy.

 

 

Możesz wziąć tego TwinFana z x-koma.

Jak napiszesz do nich na Messengerze albo w odpowiednim temacie na jakimś forum komputerowym to pewnie jeszcze kilkanaście złotych rabatu ci wcisną, więc wysyłka będzie de facto darmowa.

Edytowane przez Artok
Link to post
Share on other sites

Jako że oferta z XKom za 1059zł przepadła zanim zamówiłem to rozglądam się za RTX 2060 lub Gtx 1660 Super myśle że będą to jedyne karty które nie dość że są w miare nowe bo rok wydania 2019 to można znaleźć w cenie do 1200 nowe/używane

Co do GTX 1080 to chociaż jest lepsza to premiere miala w roku 2016 więc raczej nie chce się w razie czego bawić ze sterownikami i wgl.
Jeżeli ktoś mógłby to prosił bym o strony gdzie zamówie w dobrej cenie nową GTX 1660 super bądź lepszą do 1200zł. Jedyne jakie ja znam gdzie są w miare ceny to XKom albo Morele (z czego Morele odpadają ze względu na dużo problemów u nich)
Dzięki!

@Edit mam jeszcze możliwość kupienia Zotac GTX 1070 TI Mini za 950zł na ogłoszeniach miastowych. Wizualnie wygląda luks, ale dziwne że zakupiona była w 2018 roku, używana 6 miesięcy i teraz sprzedawana dopiero.
Dodatkowo nie wiem czy się tą wersje opłaca i czy zasilacz mój ją obsłuży 

Edytowane przez Wieszak
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Omijaj wersje mini. Mają małe, niezbyt wydajne układy chłodzenia przez co są zazwyczaj gorące i głośne. 

 

Jeżeli osobiście miałbym kupić coś mając 1200zł wybierając tylko w legitnych miejscach to wybrałbym

 

https://proline.pl/gigabyte-geforce-gtx-1660-super-gaming-oc-6gb-gddr6-192bit-pci-e-gv-n166sgaming-oc-6gd-p1391618

 

Dlaczego? Proline pewny sklep, karta jest w dobrej wersji (na tańszą, dwuwentylatorową od tego producenta dużo osób narzeka jeżeli chodzi o kulturę pracy), z przyzwoitym chłodzeniem. W zasadzie z nowych do 1200zł na nic powyżej 1660S nie ma co liczyć (niby można wyrać jakieś 1660ti ale same biedo/mini wersje), a ta jest moim zdaniem najtańsza z godnych polecenia. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...