Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do użytku domowego do 1000zł (?)


Recommended Posts

Witam, ponownie zwracam się do was z prośbą - mianowicie znajomy poszukuje nowego komputera do użytku domowego, poddał się już z używaniem swojego laptopa (nie ogarna już podstawowych funkcji jak otwieranie PDF, wypełnianie faktury czy obsługa poczty), nie chce bawić się w formaty/czyszczenie/inne rzeczy i szuka gotowego komputera stacjonarnego.

 

Komputer z przeznaczeniem "biurowym" -  wypełnianie faktur, odbiór poczty, obsługa dziennika elektronicznego itp - w skrócie nic stresującego. Czasami jakiś YT, minecraft i jakieś lekkie gierki przeglądarkowe. 

 

Nie sądze aby w przyszłości był jakoś ulepszany, prędzej dojdzie do zakupu nowej jednostki (osobny PC dla dziecka z nastawieniem na Gry/Filmy)

 

Co do jakichś wymagań:

PC- Dysk HDD 1TB i Win 10

Monitor - HD 19 - 21.5" (Według mnie w zupełności wystarczy do codziennej pracy) 

 

Nie mam pojęcia jeśli chodzi o zakres cen takiego zestawu, bardzo mu zależy, aby zmieścić się w tym przedziale cenowym (chodzi tutaj tylko o komputer + monitor). Rozważamy zakup używanego monitora za 100/200zł, by więcej móc włożyć w budę. System operacyjny mogę dokupić osobno i zainstalować, bardziej obawiam się złożenia tego zestawu - Gdzie skompletować koszyk, aby uzyskać jak najtańsze złozenie kompa w sklepie? Morele oferuje darmowe składanie powyżej pewnej kwoty, której chyba nie osiągnę, nie wiem jak to wygląda w innych sklepach? 

Link to post
Share on other sites

Na miękko sobie to ogarniecie.

Do takich zastosowań brać po prostu używkę SSF, USSF z i5 i po temacie. 

 

Tak na szybko https://allegro.pl/oferta/komputer-dell-optiplex-sff-9010-i5-8-500gb-win10-8742604556

Dorzucić do tego SSD na system i soft + monitor i zamykacie się w 1000 zł za całość. 

 

Taki sprzęt naprawdę ogarnie temat. Tam jak człowiek by więcej poszukał, to i na Haswellu by coś znalazł ale tutaj nawet Sandy wystarczy a w zestawie wyże Ivy. Oczywiście zestaw na iGPU. 

 

Tam popatrzcie, bo i są komplety razem z monitorami. Wpisz na allegro "i5 sff".

O ile takie coś wchodzi w grę, to można śmiało w tym szukać. 


Wejdź też na forum dział giełdy.

Masz tam teraz ciekawego Dell T1600 razem z monitorem i GPU za małe pieniądze. 

Link to post
Share on other sites

Co do osobnego SSD na system to chyba nie będzie takiej potrzeby, kolegi nie boli czy komputer odpala się w 15 czy w 45s, prędkość przesyłu z/na nośniki zewnętrzne też nie jest problemem, wytyczne które dostałem to "żeby nie zacinał się po zbyt szybkim kliknięciu dwa razy w jedno miejsce".

 

Obawiam się brać jednostke bez karty graficznej, zintegrowane iGPU z tej i5 jest porównywalny do osiągów jakiejś karty fizycznie? Nie chciałbym  potem kombinować z dokupowaniem karty bo "minecraft zacina". Z drugiej strony tak jak powiedziałem, nie wiem jak zachowują się takie dedykowane zestawy biurowe przy tych grach przeglądarkowych/minecraft a nie chciałbym zrobić gafy i szukać na szybko jakiejś grafiki żeby to szybko zebrać do kupy. 

Edytowane przez Klocuch12
Link to post
Share on other sites

Niech kolega przemyśli czy nie dorzucić do nowego budżetowego zestawu z athlonem 200ge i vegą 3. W zasadzie za 1000 kupi taki komputer zabraknie na monitor i system (ewentualnie kod z allegro - lub numer z laptopa jak ma teraz win7 oryginalny - tu pozostawiam pod własną ocenę ale nie różni się to w kwestii legalności niczym od używanego zestawu z licencją od 7ki). Pozostaje tylko kwestia monitora nowego/używanego. Osobiście kupiłbym nowy taki jak się spodoba i byłby na lata. Wychodzę z założenia że chytry płaci 2 razy. Athlon 200ge nie jest może wydajniejszy od i5 3470 ale jego zaletą jest sprzętowe wsparcie dla dekodowania vp8,vp9, h264, h265 a więc praktycznie najnowszych kodeków wykorzystywanych na YT i platformach vod. Druga sprawa sprzęt nowy czyli na gwarancji co daje nam 3 lata spokoju no i w razie czego to taki sprzęt można rozbudować i dać dziecku za jakiś czas. Nie mówię że z używki kolega nie będzie zadowolony ale przedstawiam alternatywne rozwiązanie. Co do sff to wstawienie tam grafiki będzie ciężkie jak nie niemożliwe, już lepiej poszukać czegoś w obudowie typu tower tylko tam trzeba uważać na zasilacze bo większość to 200-250W a niektóre mają specyficzne okablowanie i nie zawsze da się wstawić normalny nowy czy używany zasilacz.


Link to post
Share on other sites

Nowy najtańszy komputer z obudowy z plastostali to 1100-1200 PLN bez systemu. Do tego jeszcze dojdzie klawiatura, myszka i szemrany Windows z allegro.

 

W granicach 800 PLN już można znaleźć  komputery z procesorem 6-tej generacji. Generacje Ivy czy Sandy to komputery kilkuletnie. Oczywiście wydajność do zastosowań biurowych takiego i5 2500 jest wystarczająca, ale sprzęt jest już po prostu stary i ciągnie sporo prądu. Dopłacając te 200-300 PLN mamy możliwość nabycia czegoś co ma 4 lata a nie 8.  Generalnie komputery Dell są o te 200-300 PLN droższe od HP czy Lenovo. Jakość jest praktycznie ta sama. Jak priorytetem jest cena, to może warto się właśnie zdecydować na HP?

 

https://allegro.pl/oferta/hp-800-g2-tiny-i5-6500t-8-256-w10p-a-9076449274,

https://allegro.pl/oferta/mini-pc-hp-prodesk-800-g2-i5-6500-0gb-0gb-w10p-8921584648

https://allegro.pl/oferta/hp-400-g4-i5-6500-3-6ghz-4gb-120gb-ssd-w10-8806125405

 

Jeśli ma być po taniości, to można szukać czegoś za te 500-700 PLN na i5 Haswell. Do tego zostaje 500-300 PLN na sensowny monitor IPS np coś takiego https://allegro.pl/oferta/monitor-dell-p2414-fhd-ips-led-usb-dp-dvi-full-hd-8687438062

Ewentualnie mniejszy https://allegro.pl/oferta/monitor-dell-22-p2214hb-led-ips-fhd-pivot-ideal-8109340726

 

Najtańszy monitor TN spokojnie znajdziesz za 50-100 PLN ale doradź mu niech nic takiego nie kupuje. Szkoda swoich oczu. Lepiej dopłacić te 150 PLN do jakiegoś IPS i mieć w miarę jako taki komfort pracy. Tym bardziej, że to ma być może w przyszłości dla dzieci.

 

Podsumowując minimum to i5 najlepiej od Haswella W górę, 8 GB RAM i dysk SSD. Za 500-700 PLN spokojnie znajdziesz taki zestaw. Jeśli ma być nowszy z i5 6500 to za 900-1000 też da radę. Nie ma co się bać że to sprzęt używany. Na allegro jest masa firm handlujących tego typu komputerami. Przeważnie każdy daje od 6 do 12 miesięcy gwarancję. My w firmie też takie kupujemy i już 2 razy reklamowaliśmy jak coś było nie tak. Za każdym razem komputery były wymienianie na inne.


 

Dell T1600 to jednostki 8-smio letnie w tej samej cenie co 4-ro letnie https://allegro.pl/oferta/hp-800-g2-tiny-i5-6500t-8-256-w10p-a-9076449274

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie za liczne odpowiedzi, chyba zdecyduję sie na któregoś z SFF z postu nr #2 + jakiś komfortowy monitor dla zamknięcia budżetu. 

 

Na co zwracać uwagę przy przeglądaniu tych używanych gotowców? Nie chciałbym się gdzieś poślizgnąć i nie kupić bubla, macie jakieś sprawdzone sklepy/firmy @benutzer?

Link to post
Share on other sites

To już lepiej to https://allegro.pl/oferta/hp-600-i5-4590-3-3ghz-4gb-500hdd-sff-win10-9036549197 o rok młodszy i tańszy. Co prawda 4 GB RAM, ale można dokupić za te 120 jakiś SSD i będziesz miał petardę do domowych zastosowań. Do tego jakiś monitor IPS DELL i spokojnie poniżej 1000 się zmieścisz.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Ja nie podawałem linku do komputera tylko do sklepu.


Ten hp w miarę sensowny. Do niego można by zapolować na jakiegoś gt1030 ddr5 LP,

ciekawe jak z głośnością takiego wynalazku

https://allegrolokalnie.pl/oferta/msi-geforce-gt1030-2gb-gddr5-low-profile-lp


Taki gt pobiera max około 30W wiec zasilacz da radę, goraco tez raczej nie będzie a lol czy minecraft będą śmigały.

Link to post
Share on other sites

Na co zwracać uwagę przy przeglądaniu tych używanych gotowców? Nie chciałbym się gdzieś poślizgnąć i nie kupić bubla, macie jakieś sprawdzone sklepy/firmy @benutzer?

Kupowaliśmy w Asmo, Tip, kompre, SHOPLET-PL. Generalnie poszukaj czegoś co ma gwarancję na 6 czy 12 miesięcy. Procek minimum i5 Haswell, starszych nie warto brać. Może być 4 GB RAM i dysk HDD. Sam sobie byś dokupił jakiś lepszy SSD a nie brał co wsadzą w sposób losowy. Co prawda kiedyś w jednym poleasingowym komputerze był SSD, który miał zapisane raptem 1,2 tera. Jak na używany sprzęt jest to praktycznie nic.

 

Monitor jakiś Dell  nie za stary 22/24 cale z matrycą IPS np P2214H lub P2414H.

 

Mi się podobają HP G1 600. Naprawdę są to tanie i solidne komputery.  Ten jest fajny https://allegro.pl/oferta/hp-600-g1-i5-4590-quad-intel-4-320gb-3-0-dp-rs-w10-8967204512 i ma 12 miesięcy gwarancji. Trzeba jednak samemu dołożyć jakiś SSD, bo to co tam siedzi, to pewnie jakaś padaka, być może z laptopa.

 

No i oczywiście, żeby miał licencję na Windows 10 Pro.

Edytowane przez benutzer
Link to post
Share on other sites

Wszyscy naciskają na wariant z SSD - czy to aż taka różnica? Mam dylemat czy brać 4GB ram + 1TB HDD, czy może 4GB ram + 120/240 GB HDD +500GB HDD na dane.

 

Jeśli połączenie SSD na system + HDD na dane jest tak wydajne, to i tak będę musiał coś dokupić (z tego co mówicie, SSD które tam wkładają to może być kosmos)

 

Jeśli kupie zestaw z HDD na którym jest zainstalowany system - po dokupieniu SSD i chęci zainstalowaniu na nim systemu mam możliwość "przeinstalowania" go na nowy dysk? Chodzi mi o wyciągnięcie kodu aktywacyjnego z WIN10 który będzie tam zainstalowany, czy będę musiał kombinować i dogadywać się ze sprzedawcą? Słyszałem o danych z naklejek, albo dedykowanym programie ze strony microsoft do wyciagania tych kodów

 

Jeśli tak, to zdecyduję się na taki zestaw:

 

https://allegro.pl/oferta/hp-600-g1-i5-4590-quad-intel-4gb-1tb-3-0-dp-win10-8967385295?fromVariant=8967380641

 

Na początku sprawdzimy jak komputer wyrabia na samym HDD, bo może się okazać, że to wystarczy i nie będzie potrzeba dzielenia wszystkiego na dwa dyski

 

Co do monitora to coś w ten deseń?

 

https://www.morele.net/monitor-aoc-24b1xhs-5670223/

 

Sam posiadam:

https://www.morele.net/monitor-asus-vs229h-p-4140534/

 

I od ponad roku nie narzekam, tamten jest troszkę większy więc pewnie przypadnie do gustu

Link to post
Share on other sites

Też kiedyś uparłem się na HDD do Windows 10, bo co tam bede, będzie wolniej trochę, ale dam radę. Szybko dokupiłem SSD, bo komputer chodził gorzej niż 10 letni starszy sprzęt na Win7(i to była toshiba p300, a nie jakiś no name)

 

Tak, wystarczy że dodasz konto Microsoft i przypiszesz cyfrowo licencję, wtedy już nawet nie trzeba wpisywać klucza produktu, przy kolejnym instalowaniu systemu.

Nie musisz korzystać z jakiś programów do wyciągania klucza licencji itd.

Link to post
Share on other sites

Nie ma dysków twardych no name. Obecnie mamy 3 producentów dysków twardych HDD.

 

Po co zakładać konto M$? To do niczego nie jest potrzebne.  Bez zakładania konta i podawania klucza licencji Windows 10 też się aktywuje w razie reinstalacji. Jeśli coś działa to nie ma potrzeby zakładania kont i podawania swoich danych osobowych na prawo i lewo.

Link to post
Share on other sites

Dodam tylko że Minecraft chodzi u mojej córki na GeForce quadro 600 , igpu z i5 4xxx jest chyba lepsze , więc nie powinno być problemu .

 

Konto Ms jest potrzebne do Minecrafta z tego co pamiętam .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Chodziło mi bardziej o komentarz do komputera z wsadzonym dyskiem SSD z twojego postu wyżej "[..] Sam sobie byś dokupił jakiś lepszy SSD a nie brał co wsadzą w sposób losowy [..]", z tego co widzę to zdecydujemy się na tego I5 + 4GB RAM + HDD 1TB + dokupiony SSD.

 

120GB wystaczy? Polecacie coś?

Link to post
Share on other sites

4gb do takich zastosowań z ssd to nie jest za mało  , wiem bo jeszcze całkiem niedawno miałem 4gb z ssd 120 . Komp śmigał tak samo jak teraz na 12gb . W takich zastosowaniach jak kolega wyżej podał , a nawet granie w WOT i CS GO odbywało się tak samo do pewnej aktualizacji po której  przełączanie się z gry WOT do Chroma z kilkoma kartami otwartymi zamiast sekundy zaczęło to zajmować około 3-5 sekund . 

Link to post
Share on other sites

4 giga starczy. U mnie w firmie parędziesiąt osób ma i5 Haswell /Sandy Bridge lub nawet jakiegoś Pentiuma G3250, 4 giga RAM i dysk HDD. Może komputery nie uruchamiają się w 10 sekund, ale da się s tym żyć. Ja sam długo jechałem na i5 + 8 GB RAM i HDD. Mój komp chodził tygodniami bez resetów z masą różnego softu. Jak możesz jeszcze te sto parędziesiąt dopłacić, to dokup potem dysk SSD.

 

Jak już będziesz kupował, to poproś, aby pamięć była w jednej kości aby drugi bank był wolny. Takie komputery mają często tylko 2 sloty na RAM. Sprzedawcy często wciskają 2 kości zapychając oba banki.

Link to post
Share on other sites

Czyli wstępnie zestaw 4GB + 1TB HDD, jeśli wydajność będzie niewystarczająca to dorzucimy SSD

 

Na aukcji wielkimi literami jest napisane, że dorzucają pakiet Open Office i jakiegoś antywirusa - przy przenoszeniu systemu na SSD mogę z nich także "wyciągnąć" licencje/przypisać je do jakiegoś konta microsoft(?) i aktywować ponownie już na nowo postawionym systemie? 

Link to post
Share on other sites

Tak jak kolega pisał to są darmowe programy. A nawet jak już poinstalujesz coś  czy skonfigurujesz system na dysk HDD, to całość można w 5-10 minut sklonować na dysk SSD. Na tym forum i na youtube są miliony poradników.

 

Open Office, nie jest zbytnio rozwijany. Jóź lepiej Libre Office. Sam niedawno odkryłem Free Office. może i jest dość ubogi, ale podobno jest najbardziej kompatybilny z Wordem. Również interfejs jest z tej trójki najbardziej podobny do Microsoft Office i najłatwiej się w nim odnaleźć.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...