Skocz do zawartości

Gtx 750Ti uszkodzona po awarii zasilacza?


Recommended Posts

Witam. przychodzę z problemem a mianowicie mam problemy z kartą graficzną. ale od początku...

 

mój kolega poprosił mnie o złożenie mu pc w dość...małym budżecie. podjąłem się tego wyzwania i złożyłem mu taką konfigrację:

 

-amd fx-8120 + płyta główna asus m5a78 LE (wiem platforma am3+ jest martwa ale akurat takie części miałem na zbyciu a raczej nie było mowy o kupnie czegoś lepszego)

 

-4 gb ram ddr3 1033 mhz

 

-gtx 750ti od gigabytea

 

i jakiś zasilacz z tracera 420wat

 

wszystko było dobrze i komputer działał prawidłowo. dawał radę w grach typu cs:go , minecraft czy fortnite.

 

powiedziałem mu żeby pozbierał sobie na więcej ramu i lepszy zasilacz ponieważ 4gb może mu nie starczać a zasilacz jest trochę niepewny i mocy ma na styk do tego kompa.

 

dokupiliśmy więcej ramu i nowy zasilacz z cooler mastera...niestety używany z zastępczym okablowaniem modualarnym...

 

zasilacz tuż po podłączeniu zaczął się dymić a izolacja na kablu od gpu dosłownie się stopiła (okazało się że był źle podłączony do zasilacza. w dodatku miał 6pin gdzie wejście w zasilaczu 8...)

 

komputer wydawał się sprawny po tym całym incydencie. ale od niedawna kolega zauważył że teraz w takich grać jak minecraft (gdzie powinien mieć przynajmniej ze 300 fps) ma ok 60/70 i gdy zaczyna niszczyć bloki ma okropne spadki do 15 czy 20 fps. tak samo jest w innych grach.

 

pytanie moje jest takie. czy to wręcz pewne że karta została uszkodzona? czy może jest inna przyczyna takich spadków?

Edytowane przez Szamanek13
Link to post
Share on other sites

Przyczyn może być wiele, na początku zacząłbym od odinstalowania sterowników i zainstalowania ich na nowo. 

 

A najlepiej jak masz możliwość to sprawdź kartę w innym komputerze, choć wątpie że to ona może być uszkodzona, ale nigdy nic nie wiadomo.

 

Sprawdź jak sprawuje się w testach syntetycznych, tylko w minecrafcie ma takie problemy? Warto sprawdzić wykorzystanie cpu/gpu/ram podczas gry.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przyczyn może być wiele, na początku zacząłbym od odinstalowania sterowników i zainstalowania ich na nowo. 

 

A najlepiej jak masz możliwość to sprawdź kartę w innym komputerze, choć wątpie że to ona może być uszkodzona, ale nigdy nic nie wiadomo.

 

Sprawdź jak sprawuje się w testach syntetycznych, tylko w minecrafcie ma takie problemy? Warto sprawdzić wykorzystanie cpu/gpu/ram podczas gry.

przeinstalowanie sterowników nie pomaga, nadal te same spadki

 

problemy występują we wszystkich grach nie tylko w minecraft, tylko na różny sposób (w mc fpsy normalnie trzymają się na poziome ok. 100 i podczas niszczenia bloków spadają do 3 przez co nie da się w ogóle grać, a np.  w csgo fpsy trzymają się na poziome ok 150, i co pewnien czas spadają do 30/40 )

 

 

komputer się nie grzeje (procesor ok 50/60 stopni a grafika ok 60)

ram sprawdzony memtestem (wszystko w porządku)

podczas gry (w minecraft) procesor, ram i grafika są obciążone na ok 50% (podczas lagów nie ma skoków obciążenia)

 

szukam przyczyny dosłownie wszędzie ale nic nie mogę znaleźć.

 

niestety nie mogę sprawdzić komputera z inną kartą graficzną ponieważ panuje koronawirus i nie mam jak do niego przyjechać z inną kartą.

edit: dobra po części sprawa rozwiązana. lagi w minecraft ustały po zwiększeniu przypisanej pamięci ram do launchera.

 

niby takie proste a nikt na to nie wpadł.

 

problemy w csgo i innych grach to pewnie sprawka zasilacza jak dla mnie bo ma tylko 420w i jest niemarkowy...

 

tak czy siak karta nie jest uszkodzona więc temat do zamknięcia

Edytowane przez Szamanek13
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...