Skocz do zawartości

ryzen 3700x - B450 AORUS PRO temperatura na cpu


Recommended Posts

Witam. Właśnie zakupiłem i zamontowałem ryzen 3700x na b450 aorus pro... ogólnie sprawa dotyczy temperatury tego oto CPU chciałbym się dowiedzieć czy temperatura w granicach 73-79 stopni podczas grania, a w spoczynku 38-42 stopnie to norma? Chłodzenie jakie używam to Shadow rock 2 i wcześniej na i7 6700k miałem w spoczynku 30 stopni, a w grach 68 max. Po odpaleniu cinebench temperatura nie przekraczała 73 stopni, ale jak odpalę gierkę to potrafi na moment dobić do 80 stopni, a tak to skacze sobie od 70 do 79 stopni… czy jest to wina chłodzenia, że jest za słabe do 3700x czy może to wina procka bądź tego, że w trakcie grania procek boostuje do 4.4 GHZ i vcore dobija do 1.45v proszę o pomoc, bo nie wiem, czy te procki tak maja i zainwestować w chłodzenie czy go reklamować.

Link to post
Share on other sites

sporo jak na lut i gre. ale co mozesz z tym zrobic?


ile masz wtedy obciazenia w watach na cpu? bo takie temp to maja cpu intela przy 100  no ale tam jest pasta...


skoro ci gra wiecej nastuka niz cinebench to ci buda wstrzymuje cieplo od gpu bo u mnie tylko sztuczny test z crysisa 3  drugiej mapy potrafil tyle nastukac

Link to post
Share on other sites

z tego co zauważyłem temperatura mniejsza w cinebench czy occt ponieważ cpu podbija sie do 3.9 ghz i chodzi na niskim vcorze czyli gdzies 1.25v zas w grach cpu podbija sie do 4.4ghz  na vcore 1.45+/- i wtedy wlasnie zauważam największe temp... screen z 5 min testu 2f9cdf1a9d3279f8.jpg

 

problem własnie zaczyna sie w grach bo procek sam boostuje do 4.4ghz "jak musi" i wtedy podbija do 1.45v +/- i temp jakie np wczoraj juz widzialem to 85c fakt te 85c to byl taki mały skok chwilowy ale nie zmienia faktu ze srednio cpu dziala na 76-80c a wykorzystywany jest w max 50-60%. dzisiaj w programie ryzen master ustawiłem procka na 4.0ghz przy napięciu 1.25v i temperatury wachały sie 65-70c ale to i tak jakos mnie nie cieszy bo widziałem testy jak ludzie na 4.2ghz czy 4.3ghz kręcili go przy 1.35v i tem nie przegraczała im 72c zas jak ja skręce dziada do np 4.2 przy 1.3v -1.35v to temp srednia 83c w occt.

 

obudowa jaką posiadam to SilentiumPC Regnum RG4T i wentylowana 5 wiatrakami silentium pc sigma pro 120mm. 

Edytowane przez tigerrs
Link to post
Share on other sites

takie pytanie mam do właściciela b450 Aorus Pro, bo chcę zakupić ale b450i Aorus Pro Wifi. Czy jesteś zadowolony z tej płyty którą masz ? Bo msi zwiększało w wersjach max pojemność biosu x2 a wszystkie płyty innych firm dalej mają 128, i to mnie zastanawia.

 

Pamięci na ile udało ci się ustawić ? Jakieś uwagi jako użytkownik ? Dzwięk z integry wypasiony ?

Link to post
Share on other sites

takie pytanie mam do właściciela b450 Aorus Pro, bo chcę zakupić ale b450i Aorus Pro Wifi. Czy jesteś zadowolony z tej płyty którą masz ? Bo msi zwiększało w wersjach max pojemność biosu x2 a wszystkie płyty innych firm dalej mają 128, i to mnie zastanawia.

 

Pamięci na ile udało ci się ustawić ? Jakieś uwagi jako użytkownik ? Dzwięk z integry wypasiony ?

Z samiej płyty jestem zadowolony ... ludzie na tej płycie narzekaja na ilość portów USB lecz jak dla mnie jest ona wystarczająca co do samej sekcji zasilania to uwazam ze jest dobra lecz sam radiator na sekcji zasilania dale wiele do życzenia ponieaż montując chłodzenie na cpu Aio sekcja moze sie nieco grzać dlatego wskazane jest dac chłodzenie na cpu powietrzne ponieważ chłodzenie bedzie nieco schładzać nam sekcje zasilania ... nie oznacza to ze aio sie nie nada... nada sie tyle tylko ze trzeba pamietac by nie przesadzic z oc bo wtedy temp na sekcji moga byc duze... najwiekszy minut tej płyty to bios ponieważ jest dosc ubogi ;/ polecam zobaczyc filmik np u "Video Blog Tech" tam chłop opowie o samej płycie wiecej... co do dzwieku nie mam zastrzeżeń i w tej cenie nie wiem czy cos lepszego otrzymamy .. ogolnie osobiscie jestem zadowolony.

Edytowane przez tigerrs
Link to post
Share on other sites

dobra chyba ogarnąłem dziada... ustawiłem mu 4.2ghz przy 1.225v chodzi stabilnie i temp w grach 67c ;]

 

Dobrze kombinujesz. W biosie ustawiłeś na 1.225V, a patrzyłeś w Windowsie na hwinfo64 pod obciążeniem czy jest takie samo napięcie, jakie ustawiłeś w biosie. Czasem lubi się nie zgadzać.

 

Ja na drugim kompie na asroc x470 ustawiłem napięcie 1.25V i tempy są spoko.  

Link to post
Share on other sites

Dobrze kombinujesz. W biosie ustawiłeś na 1.225V, a patrzyłeś w Windowsie na hwinfo64 pod obciążeniem czy jest takie samo napięcie, jakie ustawiłeś w biosie. Czasem lubi się nie zgadzać.

 

Ja na drugim kompie na asroc x470 ustawiłem napięcie 1.25V i tempy są spoko.  

Aktualnie w biosie ustawiłem go na 4.4ghz przy 1.25v i tempy sa w grach tak srednio 63-69c jak odpale jeszcze stream na CPU  w FHD/60fps na obciążeniu "FAST" tempy skaczą do 75c więc jest ok :) tak sprawdzałem w hwinfo64 i napięcie jest takie jak ustawiłem czasem moze minimalnie wskoczy wyżej ale do np 1.3v jeszcze nie wskakiwał więc jest ok :) ważne ze działa :D

Edytowane przez tigerrs
Link to post
Share on other sites

Twoje chłodzeni DR2 ma w specyfikacji podane TDP o wartości 180W a TDP CPU wynosi 105W. Zapas niby jest ale nie jest on znowu tak duży dlatego notujesz dość wysokie temperatury w domyślnych ustawianiach. Sytuację może poprawić co z resztą sam zrobiłeś obniżenie napięcia rdzenia Twojego Ryzena, jak również dołożenie drugiego wentylatora na wieże chłodzenia. Ostatecznie jeśli temperatura to dalej będzie Ci przeszkadzać konieczna będzie zmiana chłodzenia na dysponujące większymi możliwościami i zapasem rozpraszanej mocy(TDP). 

Link to post
Share on other sites

Ten procek działa Ci stabilnie na 4.4Ghz przy napięciu 1.3V? Golden sample selekt proszę pana

zgadza sie ... sam byłem w szoku ze działa  stabilnie ale do dnia dzisiejszego 0 problemów  a robiłem testy OCCT przez 1h i 0 błędów, cinebench również zaliczony bez problemu a ost duzo gram w warzone i wczoraj grałem przez 8h i również 0 problemu ;)

Link to post
Share on other sites
Cześc, odniosę sie do tego tematu albowiem, mam prawie identyczny setup poza chłodzeniem które jest stockowe czyli wraith prism rgb. 
 
Płyta główna: Aorus B450 Elite
Procesor: Ryzen 7 3700X|
CASE: Signum SG1X TG RGB
GPU: Sapphire RX5700 XT Pulse. 
RAM: A-data 3200 mhz.
PSU: Silentum Vero 600w. 
 
Komputer kupiłem niedawno, jako używany zestaw. Wydajność jest super poza dziwnymi skokami wentylatora i wysokimi temeperaturami procesora podczas grania. Co zrobiłem?
Temperatury podczas testu OCCT (5 min) dochodzą do ok 77-80~ stopni. Przy napięciu ok 1.3-1.4 takie są wskazania HWinfo64 oraz OCCT. 
Wentylator pracuje głośno ale utrzymuje w miare temepratury ok jak na ten procesor tak myśle? 
 
 
 
Podczas gier jest cieplej, grając w Warzone procesor siega do 85 stopni. 
 
Co zrobiłem do tej pory? W sieci wyczytałem że można spróbować wyłaczyć PBO (Presicion Boost Override) i tak zrobiłem z opcji Auto zmieniłem na Disabled w BIOSIE. 
Włączyłem też sytemowy plan zasilania na Zrównoważony (nie ten od Ryzen Balanced) bo również przeczytałem że Windowsy obniża bardziej taktowanie. 
W maxymalnej wydajnosci procesora ustawiłem z 100% na 99%. 
 
Niestety te zabiegi nie pomogły na tyle na ile bym chciał. 
Chiciałbym obniżyć napięcie na procesorze lecz nigdy tego nie robiłem a przyznam sie szczerze że grzebiąc w biosie nie znalazłem opcji ustawienia offsetu tak jak to było opisane w sieci. W którym miejscu (tu pytanie kieruje do autora tematu) mogę ustawić offset na napięciu procesora. 
Podejrzewam że każdy procesor jest inny i trzeba przetestować czy po obniżeniu system będzie stabilny (jak długo taki test powinień trwać czy 10 minut pod obciażeniem w OCCT jest ok?)
 
Ostanią opcją jest wymiania chłodzenia na CPU, myślałem o kupnie albo Dark Rock 4 lub 3, Noctua DH-15 albo chłodzenie cieczą jakieś AIO 240 lub 360mm. 
Przy okazji czy majać zainstalowane 3xwentylatory na przedzie obudowy to przy montażu AIO trzeba je zdemontować ?
W tej obudowie jest jeszcze opcja montażu nad procesorem na górze obudowy lecz tylko 240mm. 
 
Co myślicie ? 
 
pozdrawiam 
Link to post
Share on other sites

Wina chłodzenia zmień  na przykład na:

 

podpiszę się pod tym,

na stock'owym chłodzeniu temperatury przy normalnym użytkowaniu powyżej 50 C, po zmianie chłodzenia ciężko przekroczyć 40 stopni pod obciążeniem.

Tyle, że ja postawiłem na Dark Pro 4, bo zależało mnie na totalnej ciszy

Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
W dniu 17.03.2020 o 22:07, tigerrs napisał:

Z samiej płyty jestem zadowolony ... ludzie na tej płycie narzekaja na ilość portów USB lecz jak dla mnie jest ona wystarczająca co do samej sekcji zasilania to uwazam ze jest dobra lecz sam radiator na sekcji zasilania dale wiele do życzenia ponieaż montując chłodzenie na cpu Aio sekcja moze sie nieco grzać dlatego wskazane jest dac chłodzenie na cpu powietrzne ponieważ chłodzenie bedzie nieco schładzać nam sekcje zasilania ... nie oznacza to ze aio sie nie nada... nada sie tyle tylko ze trzeba pamietac by nie przesadzic z oc bo wtedy temp na sekcji moga byc duze... najwiekszy minut tej płyty to bios ponieważ jest dosc ubogi ;/ polecam zobaczyc filmik np u "Video Blog Tech" tam chłop opowie o samej płycie wiecej... co do dzwieku nie mam zastrzeżeń i w tej cenie nie wiem czy cos lepszego otrzymamy .. ogolnie osobiscie jestem zadowolony.

Ta płyta ma zdublowaną sekcję co powinno zapewnić niższe temperatury. Gościu z VBT odnotował ponad 100 stopni, ale zaraz wspomniał, że radiator ma około 50. Testy również przeprowadził WavePC i na sekcji uzyskał niższe temperatury to znaczy koło 50 stopni. Możliwe, że czujnik wskazywał błędną wartość, lub był problem z termopadem.

  • Haha 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...