Skocz do zawartości

Zalana karta graficzna


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Adriano15,

Recommended Posts

Witam

 

Przedwczoraj w nocy zalalem karte graficzna piwem przez otwory wentylacyjne ktore mam na gornej obudowie komputera. Bylem troche podpity, polozylem piwo na obudowie i wlaczylem film, usnalem i wylalem to piwo podczas snu (sam nie wiem jak?). Cała magia polega na tym, ze zasilacz na pewno sie spalił, ale co do karty mam wątpliwosci, poniewaz narazie nie mam innego zasilacza zeby to sprawdzic. Dopiero we wtorek bede mial nowy i wtedy bede wiedzial czy karta na 100% jest niesprawna. 

 

Czyściłem ją spirytusem i paleczkami do uszu ale "klej" ktory pozostal po wylaniu dalej widnieje na karcie. Czy moge w jakis inny sposob sprobowac pozbyc sie tego zaschnietego piwa?

 

Karta to GTX 760

 

I czy jak przyjdzie mi nowy zasilacz to bez problemu moge odpalic komputer czy moze pojsc jakies zwarcie ktore uszkodzi inne podzespoly? Pozdrawiam

 

Link to post
Share on other sites
Czyściłem ją spirytusem i paleczkami do uszu ale "klej" ktory pozostal po wylaniu dalej widnieje na karcie. Czy moge w jakis inny sposob sprobowac pozbyc sie tego zaschnietego piwa?

 

 

Benzyna ekstrakcyjna i wacik... tylko trzeba by rozebrać kartę i wyczyścić wszystko a nie tylko powierzchownie, a wtedy wymiana pasty itp. wiadomo. Wiec nie wiem czy Ci się to opłaci.

 

 

 

I czy jak przyjdzie mi nowy zasilacz to bez problemu mogę odpalić komputer czy moze pojsc jakies zwarcie ktore uszkodzi inne podzespoly? Pozdrawiam

 

Zawsze istnieje ryzyko mimo zabezpieczeń, jaki zasilacz ma do Ciebie przyjść? 

 

Ogólnie jak nie masz o tym pojęcia to proponuję serwis, wbrew pozorom może wyjść "taniej". ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

No amatorem jestem, ale rozebrałem karte (odkręciłem chłodzenie, ale nie wiem czy do chłodzenia nic się nie dostało bo ciężko dojrzeć) od dołu nie widziałem żadnego śladu zalania co najwyżej zauważylem sporo kurzu, który oczywiście wyczyściłem  8-) , akurat miałem resztki pasty to wykorzystałem ja do końca 

Zasilacz ma przyjść ten sam który mi sie spalił czyli SilentiumPC Vero L2 Bronze 500w

Jak tak na ta karte patrze to nie wygląda na bardzo zalana (dostała rykoszetem, najwięcej piwka spił zasilacz :D ) ale jednak jest ten strach przed jakimś większym zwarciem, mogę spróbować podesłać fote karty

 

Ile może kosztować czyszczenie w serwisie?

Link to post
Share on other sites

Kto nie ryzykuje ten nie pije ...piwa.

 

Wsadzaj nowy zasilacz i oby komp wystartował bez problemów i służył dalej długie lata.

 

Prawdopodobnie zalałeś tylko zasilacz - i oby tak było.

 

Na przyszłość - Nigdy nie stawiamy niczego na komputer - od napojów po jedzenie.

 

Piwo ma 5 procent alkoholu więc i tak dobrze że nie zalałeś go wodą...

 

Powodzenia !

Link to post
Share on other sites

Zrobie tak jak mówisz, zresztą własnie sobie przypomniałem ze na karcie jest bezpiecznik który się świeci na zielono gdy karta jest gotowa do działania także on mi na pewno pomoże

 

Dzięki za pomoc panowie, czekam na zasilacz i działam  8-)

Link to post
Share on other sites

Zrobie tak jak mówisz, zresztą własnie sobie przypomniałem ze na karcie jest bezpiecznik który się świeci na zielono gdy karta jest gotowa do działania także on mi na pewno pomoże

 

Dzięki za pomoc panowie, czekam na zasilacz i działam  8-)

 

Daj znać jak to się skończyło :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Piwo ma 5 procent alkoholu więc i tak dobrze że nie zalałeś go wodą...

Taak...

Zrób doświadczenie. Wylej na biurko niewielką ilość piwa, obok taką samą ilość czystej wody. Zostaw do całkowitego wyschnięcia i zbadaj powierzchnię.

 

Zaraz tutaj pojawią się głosy, że najmniej szkodzi elektronice sok, bo jest zdrowy.

Link to post
Share on other sites

Nie używaj benzyny ekstrakcyjnej do czyszczenia elektroniki!

 

Benzyna rozpuszcza parafinę, którą zabezpieczone są niektóre np cewki, czy działa również destrukcyjnie na sporą część elementów z tworzyw sztucznych.

 

Elektronikę czyścimy wodą destylowaną, a następnie alkoholem izopropylowym.

 

Już nieraz ratowałem zalane w ten sposób przeróżne PCB i w większości przypadków ładnie potem działały, także nie obawiaj się za bardzo.

Link to post
Share on other sites

Chyba musze się pożegnać z jakimś podzespołem...

Podłączyłem zasilacz, bezpiecznik normalnie na zielono się świecil ale gdy wlozylem zasilacz do gniazdka komputer sam się "uruchomil" na 2 sekundy i po 2 sekundach się wyłączyl, probowalem na karcie zintegrowanej i to samo.. tragedia

Może być to wina płyty głównej?

Płyta to Gigabyte GA-H81M-HD

 

Edit

Podpialem tylko płytę pod zasilacz i komputer reaguje tak samo tylko tym razem pół sekundy i się wyłączyl... (dodam że nawet nie naciskam przycisku od uruchamiania bo komputer się automatycznie włącza gdy dostaje prad)

Edytowane przez Adriano15
Link to post
Share on other sites

Ram i procesor jest w płycie

Plyta nie powinna się uruchomić tylko na jej wejściu tym 16pinowym?

Jak już to 24pin i nie uruchomi się jeśli nie będzie miał zasilania procesor (4pin)....

Link to post
Share on other sites

Tak to 24 pin

Juz sie sam gubię tak jestem zdenerwowany

Na płycie nie widzę żadnych plam, oglądam ja juz z 10 raz pod latarka

 

Edit

Przed zalaniem komputera czasem gdy go wyłączyłem potrafił sam się włączyć (zamiast wyłączenia resetowal się ale po drugim razie zazwyczaj wyłączal się normalnie)

Edytowane przez Adriano15
Link to post
Share on other sites

Powiedzieli mi w serwisie ze musze kupić nową płytę główną bo to ona na 90% powoduje zwarcie w PC

 

Moglibyscie mi polecic jakąś inną płytę?

Ta która miałem to Gigabyte GA-H81M-HD3

 

Chciałem kupić tą samą ale w każdym sklepie jest niedostępna, jestem otwarty na wasze podpowiedzi dodam że może być używana oraz chciałbym się zamknąć w 250zl

Edytowane przez Adriano15
Link to post
Share on other sites

Główna różnice można zauważyć w liczbie portów sata, USB, PCI-E ich rewizji prędkości itp.

 

Pasować będzie poprzednio miałeś najniżej położony w hierarchii chipset.

Seria H81< B85 < Z87.

Edytowane przez CrisPell
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Przyszła mi ta płyta, wszystko śmiga jak powinno, a nawet lepiej niż wcześniej.

Nie ma żadnych spięć.

PC juz nie resetuje się sam.

Wchodzi na to ze, stara płyta była już wcześniej rozwalona a to zwarcie ją dobiło.

Płyta MSI choć używka, to robi przeogromna robotę.

Dziękuję wszystkim za porady.

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...