Skocz do zawartości

Wentylatory obudowy i ustawienia w BIOS


Recommended Posts

Piszę zupełnie nowy temat

Posiadam obudowę Silentiumpc RG6V EVO TG ARGB,gdzie wtyczka od wiatraków obudowy jest wpięta w złącze CHA_FAN na płycie głównej.W BIOS wentylatory obudowy mam ustawione:

  • Chassis Fan 1 Q-Fan Control: DC Mode
  • Chassis Fan 1 Q-Fan Source: Motherboard
  • Chassis Fan 1 Speed Low Limit: 200RPM
  • Chassis Fan 1 Profile: Silent

Tak samo w BIOS mam ustawiony Q-Fan 2,choć nie wiem czy Q-Fan 2 mam mieć ustawiony w BIOS.Odnośnie ustawień wentylatorów obudowy nie wiem czy odnośnie Q-Fan Control mam mieć ustawione DC Mode czy lepiej ustawić PWM.Zauważyłem też,że po ustawieniu profilu wentylatorów obudowy na Silent wentylatory obudowy nie pracują tak jak jest ustawiony profil,bo powinny chodzić cicho,a chodzą jakby ustawiony był profil Normal

Jaki tryb kontroli wentylatorów w posiadanej obudowie ustawić i co w BIOS ustawić odnośnie wentylatorów obudowy tak by działały zgodnie z ustawionym trybem Silence?

 

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dokładnie opisałem problem z #1 posta

W posiadanej obudowie Silentiumpc RG6V EVO TG ARGB wentylatory obudowy mam podłączone fabrycznie do tzw.rozgałęziacza do złącz ARGB i zasilania wentylatorów,gdzie do tego rozgałęziacza odnośnie podświetlenia podłączony jest tzw. Nano-Reset Controller(sterowanie podświetleniem wentylatorów obudowy),który wtyczką SATA jest podłączony do SATA zasilacza,a ten cały rozgałęziacz do złącz ARGB i zasilania wentylatorów jest podłączony wtyczką 4pin do złącza CHA-FAN na płycie głównej,dzięki temu w BIOS płyty głównej mogę sterować wentylatorami obudowy.

W BIOS w EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) wszedłem w Q-Fan Control i dla wentylatora chłodzenia procesora i wentylatorów obudowy ustawiłem:DC(jest też do wyboru PWM) i tryb pracy na Silent.Niestety nie mogę kliknąć Aply by zapisać ustawienia,bo jest nieaktywny.Wszedłem więc w ustawienia zaawansowane(Advanced) w MONITOR i w Q-Fan Configuration dla wentylatora chłodzenia procesora CPU-Fan Control ustawiłem na:Auto,inne ustawienia dla wentylatora chłodzenia procesora zostawiłem domyślne,a tryb pracy ustawiłem na:Silent.Przeszedłem do ustawień wentylatorów obudowy i ustawiłem dla Chassis Fan 2(tak BIOS płyty głównej wykrywa wentylatory obudowy):

  • Chassis Fan 2 Q-Fan Control: Auto
  • Chassis Fan 2 Q-Fan Source: Motherboard
  • Chassis Fan 2 Speed Low Limit: 200RPM
  • Chassis Fan 2 Profile: Silent

Teraz nie wiem czy dla wentylatorów obudowy dobrym ustawieniem w BIOS odnośnie Control jest ustawienie Auto,a może zamiast Auto ustawić PWM lub DC Mode lub ostatecznie zostawić Auto.Zauważyłem też,że po ustawieniu profilu wentylatorów obudowy na Silent wentylatory obudowy nie pracują tak jak jest ustawiony profil,bo powinny chodzić cicho,a chodzą jakby ustawiony był profil np: Normal i pracują z prędkością około 915RPM,a powinny pracować z mniejsza prędkością,po ustawieniu profilu Silence

Czy tryb kontroli wentylatorów obudowy ustawiony na Auto dla Chassis Q-Fan 2 jest dobrym ustawieniem i co w BIOS można jeszcze ustawić odnośnie wentylatorów obudowy tak by działały zgodnie z ustawionym profilem Silence i pracowały w prędkości odpowiedniej dla ustawionego profilu Silence,bo obecnie jak pisałem w poście wiatraki obudowy po ustawieniu profilu Silence?

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

 

 

Control jest ustawienie Auto,a może zamiast Auto ustawić PWM lub DC Mode
Kontrola PWM  działa w zależności od temperatury natomiast DC od napięcia zasilania podzespołów np CPU. Niektóre płyty na profilu Silent tylko w niewielkim stopniu zmniejszają napięcie dla wentylatorów.  Jaką płytę gł. i czy nie masz do wyboru ustawień Manual?
Link to post
Share on other sites

Wentylatory są 3-pin czy 4-pin? Jak 3-pin to ustawć w biosie DC, jak 4-pin to PWM. Wtedy dopiero w biosie ustawić krzywą dla tych wentylatorów. Wentylatory sterowane PWM zasilane są stale 12V, sterowanie działa impulsowo. Ustawienia prędkości DC odbywa się poprzez zmianę napięcia. Łatwiej będzie powiedziec jak je ustawić znając model MB.

Edytowane przez choleryk65
Link to post
Share on other sites

Mam  płytę główną Asus Prime-B450-PLUS z najnowszym BIOS i w trybie EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) odnośnie wentylatorów obudowy jak pisałem w #2 poście mogę wybrać tryb PWM lub DC i dowolny profil,gdzie dla mnie najodpowiedniejszy profil to Silent oraz jest możliwość ręznego ustawienia krzywej(Manual). Wentylatory obudowy są 4pin.Ustawiłem je na razie w BIOS na Auto

Nie wiem teraz co i jak ustawić w BIOS tak by wentylatory pracowały zgodnie z ustawionym profilem Silent z prędkością dostosowaną do tego profilu.

Liczę na pomoc użytkowników forum

Link to post
Share on other sites

W BIOS w EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) wszedłem w Q-Fan Control,wybrałem PWM oraz Silence,ale krzywa wykresu chyba się nie zmieniła i na PWM przestawił się wentylator chłodzenia procesora oraz wentylatory obudowy i po wybraniu PWM wszystkie wentylatory zaczęły jakoś tak głośniej chodzić,wiec ustawiłem je na Auto.Niestety nie mogę przetestować żadnego ustawienia,bo nie mam żadnej opcji testu,a nie wiem jak w Manual ustawić krzywą tak by wentylator chłodzenia procesora i wentylatory obudowy działy w profilu Silence,a ich prędkość była dostosowana do wybranego profilu.

Odnośnie wentylatorów(chłodzenia procesora i obudowy)mam w BIOS taka opcję:Q-Fan tuning,tylko nie wiem czy warto to użyć i jak po tym będzie działał wentylator chłodzenia procesora i wentylatory obudowy.

Link to post
Share on other sites

 

 

mam w BIOS taka opcję:Q-Fan tuning,tylko nie wiem czy warto to użyć

 

To powinieneś użyć w pierwszej kolejności. Płyta sobie testuje wentylatory, ich min. i max. obroty i na tej podstawie masz poprawne profile chłodzenia.

Link to post
Share on other sites

W BIOS w EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) wszedłem w Q-Fan Control,wybrałem PWM oraz Silence,ale krzywa wykresu chyba się nie zmieniła i na PWM przestawił się wentylator chłodzenia procesora oraz wentylatory obudowy i po wybraniu PWM wszystkie wentylatory zaczęły jakoś tak głośniej chodzić,wiec ustawiłem je na Auto.

Odnośnie wentylatorów(chłodzenia procesora i obudowy)mam w BIOS taka opcję:Q-Fan tuning,tylko nie wiem czy warto to użyć i jak po tym będzie działał wentylator chłodzenia procesora i wentylatory obudowy.

Głośniej chodzą bo nie przetestowałeś Q-Fan Tuning, to jest właśnie test, jak słusznie zauważył kolega @sznib.

Link to post
Share on other sites

Dopiero odpisuję

Wszedłem do BIOS i w EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) wybrałem Q-FAN Control

Będąc w Q-FAN Control dla CPU FAN I CHA2 FAN Wybrałem PWM i Silent.Następnie uruchomiłem Optimize All.Wyświetliło mi All Fan Calibrating.Pasek postępu zapełniał się i doszedł do 100%,gdzie na koniec otrzymałem taki wynik:

Qfan Tuning

The minimum duty cycle (%) of each fan has changed to:

  • CPU Fan Min. Duty cycle (%): 27->27
  • Chassis Fan 1 Min. Duty Cycle (%): 0->0
  • Chassis Fan 2 Min. Duty Cycle (%): 34->34
  • Chassis Fan 3 Min.Duty Cycle (%): 0->0

Kliknąłem OK i wróciłem do Q-FAN Control,gdzie krzywa dla CPU FAN była czerwona i dla CHA2 FAN krzywa też była czerwona i zaznaczone było: Manual(nic nie zmieniałem). Wróciłem do EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) i w FAN Profile wyświetla:

CPU FAN 2230 RPM i CHA2 FAN 403 RPM

Kliknąłem na klawiaturze F10 by zapisać ustawienia BIOS i wyświetliło mi się:

Save & reset

Save configuration and reset?

 

  • CPU Q-Fan Control [Auto]->[PWM Mode]
  • CPU Fan Profile [silent]->[Manual]
  • CPU Fan Middle. Duty Cycle (%) [20]->[27]
  • CPU Fan Min. Duty Cycle (%) [20]->[27]
  • Chassis Fan 2 Q-Fan Control [Auto]->[DC Mode]
  • Chassis Fan 2 Profile [silent]->[Manual]
  • Chassis Fan 2 Min. Duty Cycle (%) [60]->[31]

Dlaczego po ustawieniu w Q-Fan Control:PWM oraz Silent dla CPU FAN i CHA2 FAN,po wykonaniu Qfan tuning,gdy chciałem zapisać ustawiania BIOS to CPU Q-Fan Control mam PWM,ale już Chassis Fan 2 Q-Fan Control mam DC,czemu zamiast profilu Silence dla CPU FAN i Chassis Fan 2 mam profil Manual,czy takie ustawienia(podane przy zapisaniu ustawień BIOS) są odpowiednie dla wentylatora chłodzenia procesora i wentylatorów obudowy i dlaczego profil wentylatorów zamiast Silence jest Manual?

Proszę dobrze przeczytać zadane pytanie

Liczę na pomoc użytkowników forum

Link to post
Share on other sites

To, że zamiast PWM na CHA_2 ustawiło Ci DC, pewnie to wina huba z wentylatorami ( o ile rzeczywiście są sterowane PWM ) , niestety to się zdarza. Na pocieszenie powiem Ci, że renomowani producenci też mają wpadki z hubami.

 

"Kliknąłem OK i wróciłem do Q-FAN Control,gdzie krzywa dla CPU FAN była czerwona i dla CHA2 FAN krzywa też była czerwona i zaznaczone było: Manual(nic nie zmieniałem). Wróciłem do EZ-Mode(podstawowe ustawienia BIOS) i w FAN Profile wyświetla:

CPU FAN 2230 RPM i CHA2 FAN 403 RPM

Kliknąłem na klawiaturze F10 by zapisać ustawienia BIOS i wyświetliło mi się:

Save & reset

Save configuration and reset?"

 

No i masz odpowiedź, trza było zmienić na Silent, a z tego co piszesz nic nie zmieniałeś. Chyba dobrze rozumiem?

W końcu najważniejsze, jakie masz temperatury? Te profile to proteza, sam sobie ustawiasz pod siebie profil. Nigdy na stałe nie stosowałem wgranych profili. Jeżeli ustawienia, które masz w tej chwili Ci pasują pod względem hałasu generowanego przez wentylatory, to zostaw jak jest. Powiedz coś jeszcze o temperaturach, które masz po Q-fan tuningu.

Link to post
Share on other sites

Niestety musiałem w BIOS zmienić ustawienia jakie miałem po wykonaniu Q-Fan tuning podane w #10 poście odnośnie zapisania ustawień BIOS.Ustawiłem w BIOS CPU FAN na Auto i profil:Silent i CHA2 FAN też ustawiłem na Auto i profil:Silent,bo po wykonaniu Optimize All(Q-Fan tuning) w EZ-Mode w Q-Fan Control jak pisałem w #10 poście krzywa dla CPU FAN jest czerwona i dla CHA2 FAN krzywa też jest czerwona i zaznaczone:Manual,a jak wybieram: Silent dla CPU FAN i CHA2 FAN,krzywa zmienia kolor,ale nie mogę wybrać Aplay,bo jest to nieaktywne(działa tylko po wybraniu Manual i ręcznym ustawieniu krzywej).

Co do temperatur to są w normie i dla CPU: 45stopni,a dla płyty głównej:33stopnie

Ciekawi mnie teraz z jaką prędkością dla ustawienia Auto dla CPU FAN i CHA2 FAN i wybraniu dla nich profilu Silent ma pracować CPU FAN,bo obecnie pracuje z prędkością około 1335RPM(maksymalna prędkość1721RPM),a CHA2 FAN pracuje z prędkością około 925RPM(maksymalna prędkość:927RPM)

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam podpięcie w taki sposób jak w Twoim przypadku całego kontrolera obrotów obudowy do jednego gniazda Fan na płycie głównej(zasilanie kontrolera wtyczka sata) uniemożliwia odrębną regulację charakterystyk obrotów. Wszystkie wentylatory obudowy podłączone do tego kontrolera są traktowane jak jeden wielki wentylator. W programie sterującym do płyty i bios widzisz wtedy tylko jedną prędkość obrotowa, którą możesz manipulować ale dotyczy ona wszystkich wentylatorów obudowy. Można sterować wentylatorami odrębnie podarunkiem że je podłączysz każdy osobno do złączy na płycie a nie pod kontroler obudowy.

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Żeb nie wchodzić do BIOS i tam ustawiać ustawiania,zainstalowałem oprogramowanie Asus Ai Sutie III w najnowszej dostępnej wersji do swojej płyty głównej.Po instalacji oprogramowania,restarcie komputera,uruchomiłem oprogramowanie i wszedłem w Fan Xpert 4 Core i w Performance and Power Saving Utilities.Kliknąłem na Fan Tuning.Uruchomiła się optymalizacja wszystkich wentylatorów:chłodzenia procesora i obudowy.W trakcie optymalizacji została automatycznie włączona funkcja całkowitego wyłączenia/zatrzymania wentylatorów obudowy.Po zakończeniu optymalizacji wentylatorów kręci się tylko wentylator od chłodzenia procesora,a wentylatory obudowy są wyłączone przez funkcje automatycznego wyłączenia/zatrzymania wentylatorów obudowy.Udało mi się usunąć zaznaczenie odnośnie Auto-Fan Stop i dzięki temu wentylatory obudowy się kręcą z odpowiednią prędkością i działają.Niestety pojawia się problem,bo kiedy wybieram,by wentylatory obudowy działały w Silent,nagle wentylatory obudowy zatrzymują się i zaznaczone jest:Auto-Fan Stop.By wentylatory obudowy działały muszę odznaczyć Auto-Fan Stop i kliknąć Apply.Dodatkowo odnośnie wentylatorów obudowy(Chassis fan 2) w oprogramowaniu Asus Ai Suite III w Performance and Power Saving Utilities mam zaznaczone Smart Mode i w Fan Position mam:Front Fan(wentylatory obudowy mam trzy na froncie i jeden z tyłu).Natomiast wentylator chłodzenia procesora w Fan Position:CPU Fan(to jest dobrze)zaznaczone jest Smart Mode i dodatkowo jest włączone(ON):Extreme Quiet,które wyłączyłem,bo nie wiem do czego jest to Extreme Quiet jeśli jest włączone.

Co zrobić lub ustawić w oprogramowaniu Asus Ai Suite III w Performance and Power Saving Utilities-dostępne w Fan Xpert 4 Core tak by po wybraniu Silent dla wszystkich wentylatorów nie zaznaczała się dla wentylatorów obudowy funkcja:Auto-Fan Stop(włączona)a dla CPU fan nie włączała się(ON) funkcja:Extreme Quiet,wentylatory obudowy działały cały czas w Silent,dlaczego w Fan Position odnośnie wentylatorów obudowy mam:Front Fan(w obudowie mam trzy wentylatory na froncie i jeden z tyłu) i co to za funkcja Extreme Quiet dla CPU Fan i czy warto ją włączyć czy lepiej wyłączyć?

Proszę dobrze przeczytać zadane pytanie. Liczę na pomoc użytkowników forum

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...