Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej,

 

Zastanawiam się czy jest sens wymiany 8600k na coś pokroju 3700x.

i5 po delidzie siedzi na @4.8ghz 1.23v i jest całkiem przyjemnie jednak no już dwa lata platforma ma, a ceny 

 

Z tego co liczyłem to wymiana platformy wyniesie mnie 100-200zł, myślę czy jest sens zrobić to teraz czy poczekać może na coś nowego i wtedy wymienić. Nie śledzę rynku od dwóch lat więc nie orientuje się. 

 

W skrócie; kombinować coś czy dać sobie spokój i poczekać do okresu wakacyjnego ;-)

Link to post
Share on other sites

Głównie gierki, ostatnio nawet renderowałem kilka filmów, aktualnie mam farmę botów i generuje walutę w pewnej grze. Mimo wszystko przyjmijmy że służy do gier ;-)

 

Monitory dwa, główny: Dell S2417dg, drugi: Dell U2719DC.

Uważam że zrobiłem błąd bo mogłem inny zakup zrobić, ale planuje trzeci monitor, i prawdopodobnie dołożę S3220DGF, sprzedam S24 i kupie drugi U27. Ale to przyszłościowo. Karta gtx 2070. 

Link to post
Share on other sites

Pewnie w grze na M. W takim wypadku wymieniłbym procesor. Jeżeli jeszcze do tego dochodzi renderowanie to o ile ram pozwoli będziesz mógł edytować wideo i przy okazji nie będziesz musiał rezygnować z otwartych okienek z grą. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przyrost będzie ale jeżeli chodzi o typowo FPS w grach to nie wiem czy wart zachodu z wybebeszaniem kompa i sprzedażą starych komponentów. Natomiast jeżeli jak piszesz oprócz grania w tle robisz różne inne dziwne rzeczy :) to zmieniaj :)

Edytowane przez joker5513
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

żebyś nie żałował wymiany bo fps ci spadnie . 8600k w grach to rakieta

Nie wiem Kto dał Tobie plusa, ogólnie 3700x w grach jest lepszy (bardzo niewiele ale lepszy)

Edytowane przez Alcedo1
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Taka wymiana nie ma sensu najmniejszego. Lepiej czekać z tym co masz na ddr5.

 

Nie wiem Kto dał Tobie plusa, ogólnie 3700x w grach jest lepszy (bardzo niewiele ale lepszy)

 

Jesteś pewien że po OC ten Intel jest słabszy ?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

 

Wymiana na przyszłe ddr5 łączy się dodatkowym kosztem, a mi zależy żeby wydawać jak najmniej, co robię już od kilku lat. Obecnie 8600k ma już ponad dwa lata ale mogę za niego dostać jeszcze konkretne pieniądze (jest jeszcze na gwarancji) dlatego pomyślałem ze zrobię temat, może ktoś mi da jakieś inne spojrzenie na sytuację. 

 

O ile nie licze na przyrost nie wiadomo jakich fps w grach bo ostatnimi czasy nie gram, tak zdaje sobie sprawę że dodatkowe rdzenie i wątki będą na plus. Zastanawiam się, czy warto pobawić się i za niewielkie pieniądze wymienić platformę, czy poczekać może na zapowiedzi nowych procesorów które spowodują obniżenie cen(?) i wtedy podjąć decyzje. Co jakiś czas można trafić perełkę z outletu i za 1000zł taki procesor jest wg. mnie warty uwagi.

 

Fps podbije następną generacją kart tak żeby za dużo nie stracić przy sprzedaży obecnej karty. 

Link to post
Share on other sites

Na wymianie CPU w grach nic nie zyskasz, dlatego ten procesor wciąż tyle jest wart. Dla mnie to wymiana dla samej wymiany.. Dodatkowo przy tej rozdzielczości monitora.. patrz głównie na kartę graficzną nie CPU.

Pisałem o wymianie dopiero na ddr5 bo ten Intel pociągnie jeszcze mocniejsze karty. 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A wy czytacie co autor pisze czy tylko piszecie aby napisać? Mu nie zależy na wydajności jednego rdzenia. Napisał w jednym poście, że generuje walutę w jednej z gier - co za tym idzie potrzebuje otworzyć mnóstwo okienek z daną grą. Jaka mu jest różnica czy będzie miał 65 fps czy 62 ? Jeżeli komputer służy w celach zarobkowych i potrzebuje pracować na wielu otwartych aplikacjach jednocześnie to potrzebuje wydajnego procesora. Nie napisał jakie ma zużycie aktualnie - więc może do danej gry nie potrzeba mu więcej. Jednak dostaje możliwość jednoczesnego działania komputera na wielu płaszczyznach. Dodatkowo wspomniał, że wymiana kosztowałaby go 100-200 zł co tylko ignorant by napisał, że się nie opłaca. Nawet dla 5-10 fps mniej zyskuje pokaźny przyrost mocy i wielowątkowość. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Jeśli jest to jakaś szczególna gra, która kładzie nacisk na wielowątkowość to tak, wymiana CPU ma sens.

 

Mimo wszystko przyjmijmy że służy do gier ;-)

 

Autor jednak, napisał w ten sposób. Jakby zakładał że będzie mu służyć do różnych gier w przyszłości. 

 

Zakładam że te 16GB RAM jest.. ? Ceny 3700x spadną po premierze  Ryzenów 4XXX.

Edytowane przez Gwork
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Obecnie lepiej wstrzymać się z zakupami procków. Cena 3700x powinna spaść za parę miesięcy do około 800 - 900 zł (podobnie jak 2700x) tj. w okolicach kolejnej generacji ryzenów. Intel wypuści 10 generację, będzie więcej rdzeni, pytanie jaka cena i jakie temperatury. Może być gorąco pod czapką

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

osoba która ma porównanie i nie jest fanboyem w jednym?

https://youtu.be/KH23ly9kDc0?t=189

nawet i5 non k sprosta mu w grach

Masz porównanie z 2 gier i na podstawie tych 2 gier wysuwasz ogólne wnioski, że po zmianie i5 8600k na R7 3700X spadnie mu fps ?

Nie sądzisz, że to trochę zbyt mała ilość gier aby wyciągnąć ogólny wniosek?

Dla równowagi napiszę, że w takim AC Odyssey i Battlefield 5 Multi sytuacja będzie zupełnie odwrotna od tego co wspominasz bo R7 3700X wygeneruje wyższą wydajność - znacznie wyższą od i5 8600k ale w przeciwieństwie do Ciebie ja nie napiszę, że wydajność skoczy w górę.

Te procesory w grach mają bardzo podobną wydajność - wszystko zależy od danej gry jak wypadają.

 

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

nie znacznie wyzsza a troche wyzsza to po pierwsze a po drugie w ogole gier 8600k wygeneruje wyzsze fps

Ja mam w domu 2 platformy: R5 3600 i i5 9600k. Te procesory oferują niemalże identyczną wydajność. W zależności od gry raz jeden jest wydajniejszy a raz drugi co zresztą potwierdzają wszędzie testy więc jakim cudem i5 8600k może być w ogóle gier wydajniejszy od R7 3700X? Relację po między tymi procesorami będą takie same.

 

W testach z PurePC R7 3700X @ 4.4ghz w 5/10gier wygrywa z i5 [email protected]. W 2 grach przegrywa a w 3 procesory osiągają identyczną wydajność.

Edytowane przez DjXbeat
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

jesli gpu load niskie ,gra pisana na dx11  i do 6 rdzeni to 8600k wygeneruje o 30 procent wiecej fps bo o tyle ma lepszy rdzen. oczywscie cos wrzuce wieczorem z bf5 gdzie gpu load po 90 procent z12 watkow

Wszystko zależy od danej gry.

Przykładowo Far Cry 5 / Far Cry: New Dawn na Ryzenach działa słabo i tutaj i5 9400f potrafi zrównać się z R7 3700X a w Battlefield 5 Multi i5 9600k@ 4.8Ghz na której próbowałem grać nie jest w stanie utrzymać 120kl/s a Ryzen 5 3600@ 4.2Ghz trzyma sztywne 144kl/s gdzie przy monitorze 144hz jednak robi to różnicę.

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do karty graficznej, aktualnie 2070 na moje potrzeby wystarcza, gram we wszystko w rozdzielczości 2560x1440 a jak coś nie pasuje to lekko obniżam ustawienia.

 

Co do ramu mam 32gb. Wykorzystanie procesora to okolo 50-70% 24/7. Gpu nie ma tu nic do rzeczy bo wyświetlany jest pulpit.  Wszystko działa, dodatkowo mogę odpalić jakąś grę, oglądać film etc. czego nie mogłem robić poprzednio mając 4960k, gdzie przy odpaleniu wszystkiego brakowało mocy na cokolwiek. 

 

Tylko ja pomyślałem, żeby sprzedać to co aktualnie mam jeszcze na gwarancji żeby stracić jak najmniej, dołożyć te 200zł (bo tyle gdzieś mniej więcej liczyłem że wyniesie mnie dopłata) i mieć relatywnie nowy sprzęt na dwa lata i za dwa lata znów sprzedać. 

Dlatego pytam czy to ma sens czy jestem głupi ze to wymyśliłem :P 

 

Coś mi się wydaje że zanim intel wyda 10nm to nic się nie będzie działo bo i po co.. a z tym czekaniem to nie należe do cierpliwych osób, może być tak że zrobią za miesiąc albo za 5 albo za rok. 

Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem zmiana jest jak najbardziej sensowna.

Za ~200zł dopłaty po sprzedaży starego sprzętu dostaniesz nowy sprzęt który w grach sprawdzi się równie dobrze co obecny ale aplikacjach użytkowych zanotujesz olbrzymi skok wydajność 6 vs 16 wątków.

Szczególnie jeśli robisz kilka rzeczy naraz to zysk z posiadania 16 wątków będzie mocno zauważalny ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

 

Szarpnąłem się na 3800x na promocji wraz z Msi b450 gaming plus max - wyniosło mnie to troche ponad 300zł bo musiałem dokupić mocowanie am4 do darkrocka. 

 

Teraz tak się zastanawiam jak go ustawić:) 

Testowałem w cinebench r15, wydaje mi się że nie ma co tam przesadzać bo ja potrzebuje to do pracy 24/7 a nie okazjonalnych gier.

I tak na stock wyszło 2136cb  temp ~78-79st

@4.3 1.25v-> 2250cb temp 71-72st

@4.4 1.3v -> 2296cb   temp 78-79st

@4.5 1.35v -> 2336cb  85st.

 

I tak się zastanawiam czy jest sens ustawić go wyżej niż @4.3? ewentualnie próbować @4.4 ale zejść jeszcze z napięciem. Nie wiem jak to jest z amd, mam teraz ustawione 4.3 i w stock jest jakies 35-45st więc chyba w porządku jeśli chodzi o wyświetlanie pulpitu i przeglądarka. Pokombinuje jeszcze z wentylatorami, bo chce znaleźć granice gdzie jest wystarczająco wydajnie ale nie za głośno. 

 

Ram mam CMK16GX4M2B3000C15 - ustawiłem go na 3600mhz cl 16 19 19 39  1.4v przez zakładke Memory try it, niżej cl nie wstaje. Zastanawiam się czy napięcie jest ok czy zejść niżej. Chyba że ustawić 3200 cl15?

 

Są jeszcze jakieś opcje które włączyć wyłączyć w bios? ;-)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...