Skocz do zawartości

OC R7 3700X nie ma sensu?


Recommended Posts

Poskładałam komputer z tego tematu: http://forum.benchmark.pl/topic/290913-zestaw-z-monitorem-1440p-do-cadps-i-okazyjnie-do-gier-6k/

i bawię się w OC.

 

Nie chcę przeginać, bo płyta to nie pierwsza liga plus komp idzie w ludzi, ale tak bez głębszego grzebania 4,[email protected] jest stabilne, wyżej albo się sypie (zegary) albo jest za ciepło (napięcie). No i super.

 

Problem polega na tym, że wszystkie testy (poza syntetycznymi benchmarkami, tylko w multithreaded i to tylko o kilka punktów) wskazują na to, że procek na stockowych zegarach ma lepszą wydajność, bo na stock boostuje dość wysoko (widziałam powyżej 4.3 na single core), dzięki czemu praktycznie każdy test wypada lepiej (poza Cinebenchem). Do tego jest sporo chłodniej.

 

Coś robię nie tak, czy ten typ tak ma i bez jakiegoś radiatora od dużego fiata i płyty za dwa klocki nie ma się co bawić w podkręcanie?

 

Ram idzie na obiecanych 3200 16 18 18 38 i ani grama więcej (może jakby pójść powyżej 1.35v to coś by się dało wymodzić, ale to w sumie budżetowe kostki i do tego nie moje, więc nie chcę ich zamordować).

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Poskładałam komputer z tego tematu: http://forum.benchmark.pl/topic/290913-zestaw-z-monitorem-1440p-do-cadps-i-okazyjnie-do-gier-6k/

i bawię się w OC.

 

Nie chcę przeginać, bo płyta to nie pierwsza liga plus komp idzie w ludzi, ale tak bez głębszego grzebania 4,[email protected] jest stabilne, wyżej albo się sypie (zegary) albo jest za ciepło (napięcie). No i super.

 

Problem polega na tym, że wszystkie testy (poza syntetycznymi benchmarkami, tylko w multithreaded i to tylko o kilka punktów) wskazują na to, że procek na stockowych zegarach ma lepszą wydajność, bo na stock boostuje dość wysoko (widziałam powyżej 4.3 na single core), dzięki czemu praktycznie każdy test wypada lepiej (poza Cinebenchem). Do tego jest sporo chłodniej.

 

Coś robię nie tak, czy ten typ tak ma i bez jakiegoś radiatora od dużego fiata i płyty za dwa klocki nie ma się co bawić w podkręcanie?

 

Ram idzie na obiecanych 3200 16 18 18 38 i ani grama więcej (może jakby pójść powyżej 1.35v to coś by się dało wymodzić, ale to w sumie budżetowe kostki i do tego nie moje, więc nie chcę ich zamordować).

Ryzen-y posiadają najbardziej zaawansowane algorytmy automatycznego overclocking-u na rynku X86. Podkręcając ręcznie często efekt jest taki że wydajność SingleCore pozostaje bez większych zmian bo procesor stosuje dość wysoki boost na jednego rdzenia, zaś dzięki takiemu OC zyskujemy w MultiCore przy obciążeniu wszystkich rdzeni.

Podkręcałem wszystkie moje procesory AMD X86 od późnych lat 90-tych, lecz Ryzen jest pierwszym w którym zamiast robić ręczne OC, zleciłem to procesorowi ustawiając w UEFI funkcję PBO "PrecisionBoostOverdrive" na "ENABLE", co jest równoznaczne z uruchomieniem automatycznego OC przeprowadzanego i kontrolowanego przez sam procesor.

PBO monitoruje możliwości płyty głównej oraz rdzeni, pilnuje poboru energii i temperatur. Dzięki temu zegar na wszystkich rdzeniach podskoczył o 300-400MHz jednocześnie zachowując Boost do 4,3GHz przy aplikacjach jedno-wątkowych. Jest to IMO bardziej optymalne rozwiązanie w obecnych warunkach sprzętowo-programowych.

Podstawowe PBO oczywiście można jeszcze podnieść luzując jego limity mocy, lecz to opcja dla najlepszych płyt głównych i wydajnych chłodzeń.

 

EDIT:

Literówki

PBO na "Enable" (nie "auto").

Edytowane przez Eternal1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...