Skocz do zawartości

Aparat cyfrowy dla początkującego fotografa/blogera Budżet 2,2k oraz 1k


Recommended Posts

Witam.

Jako, że zaczynam się interesować fotografią chciałbym kupić aparat. Budżet od 500 do 2200.

Interesują mnie wysokiej jakości zdjęcia (makro, portrety, krajobrazy, sesje tematyczne)

Sam również trenuje kulturystyke i chciałbym nagrywać filmy z treningów

Koleżanka poleca mi Canon g7x i na taki się chce zdecydować.

Pytanie tylko czy w tym budżecie nie znajde czegoś lepszego ?? Premiera tego aparatu była już w sumie dość dawno.

Szukam jeszcze jednego aparatu dla znajomego, którego budżet to 1k. Jego wymagania to "żeby robił ładne zdjęcia z wakacji"

 

Ja w temacie aparatów jestem zupełnie zielony także z góry dziekuje za wszelaką pomoc. 

 
Link to post
Share on other sites

Interesują mnie wysokiej jakości zdjęcia (makro, portrety, krajobrazy, sesje tematyczne)

 

Wolałbym mimo wszystko nowy i żeby radził sobie dobrze mimo braku dużego światła. 

Sprzętem tej klasy nie licz na żadne z powyższych. Owszem, będzie ciut lepiej niż telefonem, bo sensor jest większy (aczkolwiek bez szału), ma zoom optyczny oraz fizyczne przyciski i pokrętła zamiast macania po ekranie, ale z drugiej strony jeśli tych zdjęć nie obrobisz, to efekt może być mniej atrakcyjny niż automatyczna obróbka telefonem.

 

Jeśli zamierzasz nauczyć się obróbki i robić w rawach to jeszcze zakup ma jakiś sens, w przeciwnym wypadku lepiej dołożyć do dobrego telefonu.

 

Jednak ze względu na jakość najlepiej byłoby pójść w jakiś system z wymienną optyką, ale wtedy tym bardziej od obróbki nie uciekniesz, a koszty pójdą znacznie w górę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

System z wymienną optyką jeśli nie ma się kolejnych tysięcy na szkła nie ma sensu. 

Długofalowo to racja. Ale nie musi od razu kupować dodatkowych szkieł. Poza tym są używki czy tanie stałki, które pomagają utrzymać wydatki na rozsądnym poziomie. Na pewno takie rozwiązanie daje więcej opcji niż kompakt.

 

A bez obróbki (chociażby podstawowej), to i tak żadne z powyższych nie da dobrych efektów. Dobrze, żeby sobie ktoś z tego zdawał sprawę, bo inaczej będzie zawiedziony, że wyszło mniej atrakcyjnie niż z automatycznej obróbki w telefonie.

Link to post
Share on other sites

Fakt, że z kitem cudów nie będzie, ale zdecydowanie wolałbym cokolwiek aps-c z kitem, niż kompakt (mówię o tanim kicie, bo widziałem w kicie obiektywy za 4-6k ;)).

 

W dużym skrócie widzę to tak:

  • Autor tematu nie chce obrabiać - kupić lepszy telefon.
  • Chce obrabiać, a chce wygodnie i tanio - kupić tego kompakta.
  • Chce obrabiać, uczyć się fotografii i w perspektywie chce dokupywać obiektywy - kupić coś ze zmienną optyką.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A ja mam dobre doświadczenia z kompaktami premium, szczególnie zaletą jest jasność obiektywu w porównaniu do typowych kitów. Brylowalo w nich Fuji, niestety wyszli już z tej klasy.

 

I jeśli możesz zdradzić to o który kit w cenie 4-6k chodzi? Bo tak do 2-3k to jeszcze kojarzę, wyżej nie.

Link to post
Share on other sites

Nie wątpię w dobre doświadczenia z kompaktem, ale podejrzewam, że coś obrabiałeś. Bez obróbki to i kompakt, i normalny aparat może dawać obraz, który odbiega od tego, co (sztucznie i automatycznie) robią współczesne telefony. Ktoś to kupi, nie obrobi i będzie zasmucony rezultatem. Fakt, że szkła są jasne, ale z kolei sensor słabiej radzi sobie na wyższych iso.

 

A co do kitów, to widziałem w zestawie chociażby Olympusa 12-100 f/4 (ok. 5k), Lumixa 12-35 f/2,8 (ok. 4k) czy Sony PZ 18-110 f/4 (ten ostatni chodzi za jakieś 15k solo), więc to nie do końca tak, że kitajec musi być cienki i tani...

Link to post
Share on other sites

Pamiętajcie, że rozmawiacie z kimś zaczynającym spotkanie z fotografią. Pewne rzeczy mogą do autora po prostu nie trafiać. Ja bym mu na początek, proponował zapoznanie się (w necie jest wszystko) z podstawami fotografii. Nie jakieś kursy, ale żeby miał pojęcie o podstawowych funkcjach każdego sprzętu, czyli czas, przesłona, iso, głębia ostrości itp. Jeżeli się z tym nie zapozna, to ja proponuję telefon i po ptokach...

Link to post
Share on other sites

Pierwsze co to niech się zastanowi, czy chce obrabiać. I nie myślę o siedzeniu godzinę nad każdym zdjęciem w Photoshopie, ale o podstawowej obróbce jak chociażby świadome manewrowanie suwakami ekspozycji, kompensacji światła i cienia, balansu bieli, czy odszumiania przy wywoływaniu rawa. Jeśli będzie gotowy na obróbkę, to następny etap to poznanie podstaw, o których piszesz. Jeśli jest gotowy na obydwie opcje, to niech kupuje aparat. Inaczej lepiej pozostać przy telefonie...

Link to post
Share on other sites

Nie wątpię w dobre doświadczenia z kompaktem, ale podejrzewam, że coś obrabiałeś. Bez obróbki to i kompakt, i normalny aparat może dawać obraz, który odbiega od tego, co (sztucznie i automatycznie) robią współczesne telefony. Ktoś to kupi, nie obrobi i będzie zasmucony rezultatem. Fakt, że szkła są jasne, ale z kolei sensor słabiej radzi sobie na wyższych iso.

 

A co do kitów, to widziałem w zestawie chociażby Olympusa 12-100 f/4 (ok. 5k), Lumixa 12-35 f/2,8 (ok. 4k) czy Sony PZ 18-110 f/4 (ten ostatni chodzi za jakieś 15k solo), więc to nie do końca tak, że kitajec musi być cienki i tani...

 

Akurat z Fuji niewiele robiłem bo używałem go okazjonalnie. Kity które podałeś to chyba jakieś zestawy sklepowe bo akurat w Sonym to nie przypominam sobie czegoś takiego. W każdym razie tego kitem nazwać nie można.

Pierwsze co to niech się zastanowi, czy chce obrabiać. I nie myślę o siedzeniu godzinę nad każdym zdjęciem w Photoshopie, ale o podstawowej obróbce jak chociażby świadome manewrowanie suwakami ekspozycji, kompensacji światła i cienia, balansu bieli, czy odszumiania przy wywoływaniu rawa. Jeśli będzie gotowy na obróbkę, to następny etap to poznanie podstaw, o których piszesz. Jeśli jest gotowy na obydwie opcje, to niech kupuje aparat. Inaczej lepiej pozostać przy telefonie...

 

I jeszcze czym obrabiać bo przy limitowanym budżecie to raczej chętny na abonament (12,29EUR/m-c) u Adobe'iego nie będzie.

 

Jeszcze jeszcze jedna zaleta smartfona - można od razu fotkę na instagrama wrzucić :D

Link to post
Share on other sites

Przerabiać mam zamiar, ale to w GIMP'ie. Telefonów raczej nie mam zamiaru zmieniać (Póki co Mi 9 SE i Redmi note 8 Pro) i z jakości ich zdjęć jestem średnio zadowolony z powodu braku odpowiedniego światła. Najprawdopodobniej zaopatrzę się w najbliższym czasie w tego G 7X ze względu na jakość nagrywania, bo telefonu z dobrym aparatem raczej za 2k nie dostane.

Link to post
Share on other sites

Akurat z Fuji niewiele robiłem bo używałem go okazjonalnie. Kity które podałeś to chyba jakieś zestawy sklepowe bo akurat w Sonym to nie przypominam sobie czegoś takiego. W każdym razie tego kitem nazwać nie można.

 

Z tym Sony to prawdopodobnie zestaw sklepowy, natomiast Olympus czy Panasonic robi takie akcje w standardzie.

 

Przerabiać mam zamiar, ale to w GIMP'ie. Telefonów raczej nie mam zamiaru zmieniać (Póki co Mi 9 SE i Redmi note 8 Pro) i z jakości ich zdjęć jestem średnio zadowolony z powodu braku odpowiedniego światła. Najprawdopodobniej zaopatrzę się w najbliższym czasie w tego G 7X ze względu na jakość nagrywania, bo telefonu z dobrym aparatem raczej za 2k nie dostane.

 

Jak chcesz obrabiać i świadomie robić zdjęcia (nie mam na myśli full-manual, ale wiedząc kiedy i po co jaką automatykę uruchomić) to kompakt spokojnie wystarczy. Gorzej, że jeśli chciałbyś porobić coś więcej, to nie zmienisz obiektywu. Niemniej kompakt jest dobry na początek, żeby poznać podstawy, a potem świadomie wybrać docelowy system lub zrezygnować z małymi stratami, jeśli jednak Ci zabawa nie podejdzie.

Link to post
Share on other sites

Przerabiać mam zamiar, ale to w GIMP'ie. Telefonów raczej nie mam zamiaru zmieniać (Póki co Mi 9 SE i Redmi note 8 Pro) i z jakości ich zdjęć jestem średnio zadowolony z powodu braku odpowiedniego światła. Najprawdopodobniej zaopatrzę się w najbliższym czasie w tego G 7X ze względu na jakość nagrywania, bo telefonu z dobrym aparatem raczej za 2k nie dostane.

Masz mi 9se , ja mam mi9t (czyli prawie taki sam aparat). Z aparatów mam sonyrx100 MK1 i telefon nie ma podejścia . Rx100 ma dużo jaśniejszy obiektyw , tryb automatyczny mniej więcej jak w telefonie .Nic nie obrabiam i zdjęcia wychodzą zawsze piękne nie zależnie od ilości światła . Miałem też Nikona d3100 z takim lepszym kitem afs 18-105 i odstawał od soniaka . Nagrania video znów duża przewaga Sony .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites

Nie byłem w tym miejscu , nie mam porównania :) jasne że obróbką można zmienić praktycznie wszystko , ale to nie moja bajka . Dałem tylko koledze punkt odniesienia do jego telefonów . Myślałem że kupię telefon i pozbędę się aparatu , a to jeszcze nie ten moment . Stary soniak dalej góruje nad średniopółkowymi smartfonami .

 

Nocne zdjęcia wychodzą mniej więcej tak https://photos.app.goo.gl/4HYqTKkzS74r6Hpu5

Pstrykanie z ręki .

Edytowane przez jakub1t
Link to post
Share on other sites
Jak już, to Canon G7X II.

Jak dla mnie to jeden z lepszych kompaktów generalnie.

Mam od Canona drugą lustrzankę, mam też beslustro (tymczasowo, pozbywam się) i kompakt Canona. Uważam że Canon ma najwygodniejszą obsługę swoich aparatów i kolory "bez obróbki" są najładniejsze. Zdjęcia i filmy z Sony będą ładniejsze, ale dopiero wtedy jak się przy nich długo posiedzi - w Canonie robię w RAWach ale poprawiam bardzo niewiele - np. kontrast, balans bieli i koniec. I doceniam że nie tracę czasu na obróbkę.

 

Alternatywą jest Sony RX100 III.

Bardzo podobny aparat, tyle że od Sony.

Ludzie chwalą.

 

Jeszcze jedna opcja:

Canon G9X II.

Ma taką samą matrycę co G7X, ale ma inną optykę (ponoć nieco lepszą).

Jest dużo tańszy - można go kupić za 1350zł.

Jest mniejszy i lżejszy.

Wady są dwie: brak uchylnego ekranu i mało przycisków. Ten aparat był konstruowany z myślą żeby się mieścił do kieszeni. Ma wszystko to co G7X, ale sterowanie odbywa się przez ekran dotykowy.

 

Jeszcze taka alternatywa - Ricoh GR II.

Sam nie widziałem go na żywo, ale widząc zdjęcia jakie on robi, to można brać w ciemno ;-)

Nie przesadzając - robi zdjęcia jak dobra lustrzanka z dobrym obiektywem. Obiektyw jest stałoogniskowy - to jedyna wada. Ale ostrość i ilość MP jest wystarczająca, żeby używać zooma optycznego w menu - tzn. wycina tylko środek kadru - zdjęcia wciąż są wtedy lepsze niż z kompakta z zoomem.

 

Tematu lustrzanek i bezlusterkowców już nie rozwijam bo mi się nie chce ;)

 

Generalnie polecam kupno G7X II lub G9X II.

Są to bardzo dobre zaawansowane kompakty na pierwszy aparat.

Którykolwiek z nich kupisz, będziesz zadowolony.

Ricoh - to sam musisz ocenić czy chcesz taki sprzęt ;) Ale wspominam bo niewiele osób o nim wie poza fotografami. A jest wart uwagi.

 

 

Jeszcze polecam:


Wybiera się aparat i jest duża baza zdjęć robionych tym modelem.

Edytowane przez cybernetix
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...