Skocz do zawartości

Który zestaw lepszy - Photoshop? ~ 2500 PLN


Recommended Posts

Cześć!

 

Potrzebuję pomocy/opinii w wybraniu zestawu dla taty do amatorskiej zabawy w Photoshopie. Obróbka własnych zdjęć przyrodniczych i rodzinnych, raczej pojedyncze zdjęcia z amatorskiej lustrzanki canona.

Zestaw nie będzie modyfikowany, rozbudowywany chyba że 16gb ramu okaże się niewystarczające to za jakiś czas dołoży się kolejne 2x8gb

 

 

 

  • Zastosowanie komputera : Photoshop - amatorsko (małe pliki)
  • Maksymalna kwota : około 2500 pln
  • Kiedy zamierzam kupić komputer? : jak wszystko wybiorę / ten tydzień
  • Których części potrzebujesz: cały zestaw
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? : raczej nie
  • Rozdzielczo mojego monitora i model : NEC MultiSync E241N BLACK https://www.morele.net/monitor-nec-multisync-e241n-black-1114272/
  • Specjalne wymagania : w miarę cichy , możliwość rozbudowy ramu, płyta z DP i HDMI
  • Części z poprzedniego komputera (konkretne modele) : kineskopowy monitor 1900x1200 ze złączem vga który być może będzie wykorzystywany jako drugi monitor pomocniczy.
  • Własna propozycja zestawu :

1. Zestaw Intel https://proline.pl/koszyk/83499c15

 

2. Zestaw AMD https://proline.pl/koszyk/b2a45f71

 

Z tego co wyczytałem to photoshop nie korzysta za bardzo z wielowątkowości, ale lubi za to mocne wysoko taktowane pojedyncze rdzenie. Wg internetu nie wykorzystuje też zbytnio mocy gpu i integra w zupełności wystarcza. Zestaw na intelu wydaje mi się lepszy bo taktowanie jest wysokie i jest integra więc odpada zakup GPU.

 

Przy zestawie z r5 3600 dochodzi konieczność zakupu gpu i tu jest wg mnie problem tanie kary typu gt 1030 nie posiadają wszystkich złącz razem tj. DP, HDMI I VGA no chyba że się mylę. Do amd kupowałbym używaną kartę pokroju gtx950 aby posiadała DP, HDMI i VGA i aby nie była suszarką czyli albo pasywna albo fanstop czy coś podobnego.

 

Który zestaw lepszy? A może poskładać coś innego?

 

Link to post
Share on other sites

Czy GTX 950 dużo by tu zmienił? Chodzi o możliwość wykorzystania monitora vga?

Ewentualnie nowy gt 1030 z DP i Hdmi - jest sens koupna takiej karty z 2GB vramu?


Ktoś coś jeszcze doradzi bo będę to dziś zamawiał, jakieś sugestie?

Link to post
Share on other sites

 

Czy będziesz podkręcać sprzęt? : raczej nie
 
Naprawdę bym się zastanowił czy dopłacać do 9600K względem 9400F te blisko 400zł + cooler, na B365 tego nie podkręcisz wiec kolejny minus.

Tu używane GPU będzie lepsze niż iGPU - i tak pamięć jest współdzielona z RAM, dostępne będzie mniej.

 

Przy zestawie z Ryzen 3600 ten Gaming X wymaga update biosu, jak nie będzie żadnego OC to i B450M DS3H wystarczy, ale tu też nie do końca bo z tego co widzę parę osób ma podkręconego Ryzena 3600 na 4,2GHz i to daje radę ;).

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Nie ma co brać wersji K ze zwykłą płytą. Do amatorskiej obróbki zdjęć GPU nie jest potrzebne. Zestaw na chociażby i5 8500 w IDLE pobiera raptem 20 Wat energii. Z chłodzeniem Fortis jest praktycznie bezgłośny.  Zestaw z AMD lub 9400F + GPU będzie mocniej się grzał, pobierał więcej prądu i będzie głośniejszy.

 

Dziś z Intelem jest taki problem, że ma mocne procki z iGPU idealne do twoich zastosować, ale Ryzeny są tańsze, bardziej rozwojowe lecz wymagają GPU. Pod twoje potrzeby ja bym wybrał i5 8500, i5 9500. Możesz również poszukać używanego  i7 8700, który ma mniejsze TDP niż i5 9500K i jest od niego o te 20 % wydajniejszy. Ewentualnie poczekać te parę miesięcy na 10-tą generację.

 

Jakiś czas temu testowałem i5 8500 z GTX 1650 podczas renderowania w DaVinci i powiem szczerze, że karta za 700 PLN nic nie dawała. Czy jest sens ją kupować lub chociażby 1030 do i5 9500F? Według mnie nic to nie daje poza większymi rachunkami za prąd i większym hałasem.

Link to post
Share on other sites

Dzieki wszystkim za pomoc!

Zestaw kupiony i już dojechał, więc temat do zamknięcia.

 

Jestem pozytywnie zaskoczony sklepem ProLine, zestaw zamówiony we wtorek około 17 z montażem 5 dni, na skrzynkę przyszły automatyczne mailie z podziękowaniem za zamówienie. W środę rano około 9 kolejne maile że zestaw przekazany do składania ale w związku z brakiem na stanie obudowy trzeba czekać. W środę około 19 wchodzę na pocztę a tam info że zestaw przekazany do kuriera GLS i numery paczek do śledzenia  :o . Czwartek około 13 zestaw w domu taty. Wszystko schludnie zmontowane (widziałem tylko zdjęcia), pamięć i karta wifi zamontowane w slotach o które prosiłem, system wgrany, sterowniki od wszystkiego wgrane - pierwszy raz zamawiałem w prolinę i od razu zestaw za 3 tysie i jest OK, jak dla mnie dla sklepu leci "plus" za szybkość i rzetelność.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...