Skocz do zawartości

Obudowa z podświetleniem-wiatraki i obroty


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez lukcio35,

Recommended Posts

Piszę całkowicie nowy post,bo nie chciałbym pisać w tym temacie: http://forum.benchmark.pl/topic/290226-wymiana-obudowy-na-now%C4%85/

bo mam problem dotyczący nowej obudowy.

Ostatecznie kupiłem obudowę Silentiumpc RG6V EVO TG ARGB i obudowa bardzo mi się podoba.Obejrzałem dokładnie obudowę,wszystkie kable i w obudowie znalazłem coś takiego:

bc4ea68b627f59c5med.jpg

Zauważyłem,że mam podpięte do tego czegoś wiatraki obudowy(jeden kabel na górze-FAN 1,2,3 i 5) i wpięty do tego drugi kabel od wiatraków obudowy(u dołu do złącz tak samo jak kable wpiete do FAN 1,2,3 i 5) oraz podłączony do tego Nano Reset ARGB Controller,ale nie widzę kabelków od wiatraków obudowy,które mogę podłączyć do złącza CHA_FAN płyty głównej,tak by z poziomu BIOS dało się sterować obrotami wiatraków obudowy

Czym jest to coś w obudowie pokazane zdjęciu,jak i co zrobić by w posiadanej obudowie dało się sterować obrotami wiatraków obudowy z poziomu BIOS(jeśli to możliwe)oraz do czego w zasilaczu podłączyć kabel SATA od Nano Reset ARGB Controller(sam kontroler podłączony jest do tego czegoś pokazanego na zdjęciu)?

Przed udzieleniem odpowiedzi i pomocy proszę dokładnie przeczytać zadane pytanie  Dziękuję

Liczę na pomoc użytkowników forum

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

Przeglądałem instrukcję dołączoną do obudowy i tam odnośnie tego o co pytam w #1 poście,to co pokazałem na zdjęciu to rozgałęziacz do złącz ARGB oraz do zasilania wentylatorów i do niego mam podłączone fabrycznie wentylatory obudowy(złącza FAN 1,2,3 i 5) i ich podświetlenie(złącza LED 1,2,3 i 5) oraz odnośnie kontrolera Nano Reset ARGB(muszę go używać,bo na płycie głównej jaką posiadam nie mam złącza ARGB) i ten kontroler według instrukcji podłącza się kabelkiem SATA do zasilacza tylko nie wiem czy mam go podłączyć pod SATA zasilacza.

Jak w tej obudowie sterować obrotami wentylatorów(nawet przy pomocy BIOS) jeśli wentylatory są fabrycznie podłączone do tego rozgałęziacza do złącz ARGB oraz zasilania wentylatorów,który jest fabrycznie zamontowany w obudowie i czy używając kontrolera Nano Reset ARGB podłączonego do rozgałęziacza do złącz ARGB oraz do zasilania wentylatorów mogę za pomocą przycisku LED na froncie obudowy sterować podświetleniem obudowy?

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi

Z posta @Frips wygląda na to,że rozgałęziacz do złącz ARGB i zasilania wentylatorów mam podłączone dwa dodatkowe kabelki: jeden do sterowania podświetleniem ARGB podłączony do kontrolera Nano Reset ARGB i drugi 3 pin lub 4 pin PWM(chyba od obrotów wentylatorów) ten rzeba podłączyć do płyty głównej,a sam kontroler Nano Reset ARGB trzeba kabelkiem SATA połączyć z SATA zasilacza.

Czy kabelek 3 pin lub 4 pin PWM(ten chyba od obrotów wentylatorów który jest podłączony do rozgałęziacza do złącz ARGB oraz do zasilania wentylatorów) mam podłączyć do płyty głównej do złącza CHA_FAN(jeśli dobrze rozumiem),jak wtedy sterować obrotami wentylatorów przez BIOS i używając kontrolera Nano Reset ARGB muszę podłączać przycisk LED,który jest na przednim panelu obudowy do płyty głównej?

Proszę przed udzieleniem odpowiedzi dokładnie przeczytać zadane pytanie

Link to post
Share on other sites

Przecież w instrukcji wszystko pisze.

 

Wentylatory podpinasz do sterownika a sterownik pod płytę główną do jakiegokolwiek gniazda PWM. Płyta główna jest odpowiedziana za zasilanie i kontrolę obrotów. Wszystkimi wentylatorami sterujesz z poziomu BIOSU. Ponieważ są one wpięte w jeden port PWM, to są widziane jako jeden wentylator. Nie da się sterować każdym z nich z osobna.

 

Ledy też podpinasz pod sterownik, sterownik do nanoresetu i nanoreset połącz z wtyczką SATA. Jedyne pasujące wtyczki SATA to od zasilacza. Innych nie ma.

 

Sterownik możesz, ale nie musisz łączyć ze złączem ARGB na płycie. Jeśli połączysz, to możesz sterować ledami z poziomu płyty, jeśli nie, to przyciskiem do resetowania komputera podpiętym do nanosterownika.

Link to post
Share on other sites

Jeśli dobrze rozumiem kabel PWM od sterownika wentylatorów podłączam do dowolnego gniazda PWM na płycie głównej.

Jeśli płyta główna(mam płytę główną Asus Prime B450-PLUS) nie posiada gniazda PWM,to do jakiego gniazda podłączyć kabel PWM od sterownika wentylatorów i czy może być to gniazdo CHA_FAN i czy wtedy będzie można sterować obrotami wentylatorów z poziomu BIOS?

Edytowane przez lukcio35
Link to post
Share on other sites

To jest to samo. Fizycznie nie da się nigdzie indziej tego wcisnąć. Znajdź na płycie jakikolwiek port na wentylator i tam podepnij

 

https://forums.tomshardware.com/threads/corsair-cx500m-case-fans.2475364/

 

https://www.corsair.com/pl/pl/blog/how-to-build-a-pc-selecting-case-fans

 

 

CHA_Fan to skrót od Chassis fan. Teoretycznie służy to do podpinania wentylatorów w obudowie. W praktyce możesz tam podpiąć cokolwiek: blok wodny, chłodzenie GPU, jakieś fikuśne ledy  jeśli mają odpowiednią wtyczkę.

Edytowane przez benutzer
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za pomoc.

W międzyczasie wczoraj(21.02.2020) napisałem maila do support firmy Silentiumpc odnośnie problemu przedstawionego w #1 poście i w odpowiedzi wentylatory obudowy podłącza się do złącza CHA_FAN,dzięki temu można z poziomu BIOS sterować obrotami wentylatorów oraz w BIOS trzeba wentylatory ustawić w tryb DC odnośnie sterowania obrotami. W BIOS Q_FAN 2 i Q_FAN 3 ustawiłem w tryb DC i wybrałem do tego opcję pracy:Silent

Co daje ustawienie w BIOS opcji DC odnośnie sterowania obrotami wentylatorów w nowej obudowie?

Link to post
Share on other sites

@benutzer - daj sobie już spokój, i tak nic nie osiągniesz.

 

Niech już modzi zamkną ten wątek, a autora po prostu zbanować.

Popatrzcie tylko na jego wątki, jego pytania, jego odpowiedzi.

Osoby z IQ poniżej temperatury pokojowej nie powinny mieć dostępu do internetu.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...