Skocz do zawartości

Skwierczenie, brzęczenie, nieznośny elektroniczny dźwięk w słuchawkach i okolicach procesora


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Retr0,

Recommended Posts

Witam,

 

dokładnie 24 stycznia 2020 roku przyszedł do mnie nowiuśki komputer do gier zakupiony na części.

 

 

 

Już po zainstalowaniu systemu i pobraniu Steama oraz CS:GO (do tej gry głównie zakupiony komputer) pojawił się problem. Mianowicie, gdy tylko włączy się grę, pojawia się intensywny, elektroniczny, nieznośny dźwięk w słuchawkach, który nie ustaje. Poniżej podam specyfikacje, a następnie wiele obserwacji i faktów, które może pomogą w diagnozie.

 

 

 

Płyta główna: Gigabyte Z390 Gaming X

 

Procesor: Intel i5-9600KF (chłodzenie: SilentiumPC Grandis 2)

 

Karta graficzna: Palit GTX 1660 SUPER GamingPro 6GB GDDR6

 

Pamięć: ADATA DDR4 16GB 3000MHz CL16

 

Dysk SSD: Crucial BX500 480GB SATA3

 

Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 600W

 

Obudowa: SilentiumPC Regnum RG4T Pure Black

 

 

 

A więc tak:

 

1) Elektroniczny dźwięk, skwierczenie, syczenie, piszczenie, jakby zmiany częstotliwości słychać w słuchawkach już z poziomu pulpitu podczas gdy rusza się myszką. Słychać jakby zmiany wysokości dźwięku, na pulpicie jest to jeszcze bardzo delikatne i do wytrzymania, aczkolwiek już irytujące.

 

 

 

2) Słychać dosłownie każdą czynność, np. podczas ruszania myszką, jak wcześniej wspominałem, słychać zmiany wysokości dźwięku, podczas pobierania plików, słychać także delikatne piszczenie w słuchawkach itp.

 

 

 

3) Problem występuje także na zewnątrz, nie tylko w słuchawkach, ale niemal identyczne dźwięki słychać z okolic procesora, gdy otworzy się bok obudowy i przystawi głowę.

 

 

 

4) Dźwięk niesamowicie wzrasta podczas jakiegokolwiek obciążenia, lecz szczególnie słyszalny jest podczas grania w gry, które są wyświetlane w wielu FPS (np. właśnie CS:GO), wtedy dźwięk staje się już nieznośny, w słuchawkach słychać istne skwierczenie prądu i zmiany częstotliwości, wysokości tegoż elektronicznego dźwięku, to samo dzieje się z zewnątrz, w okolicach CPU.

 

 

 

5) Był reklamowany, została wymieniona płyta główna i procesor i problem nadal występuje.

 

 

 

6) Został oddany do serwisu komputerowego, serwisant podmieniał zasilacz, reinstallował cały system i problem nadal występuje.

 

 

 

7) Nawet gdy kompletnie wyciszy się słuchawki czy głośniki, ale pozostaną one wpięte w wejście jack, to NADAL słychać z nich ten elektroniczny szelest/brzęczenie, tak jakby prąd był nadal przewodzony i słychać jego dźwięk.

 

 

 

8) Wszelkie 'doraźne' rozwiązania typu zmiana wejścia jack, reinstall sterowników, systemu, słuchawek, głośników, ba, nawet gniazdka czy zupełnie pomieszczenia gdzie komputer jest podpięty nic nie zmieniały.

 

 

 

Przyznam, iż jestem już sfrustrowany sytuacją, bo zaraz minie miesiąc i do tej pory tylko tułam się z komputerem po serwisach i reklamacjach, a problem jak występował, tak występuje, może ktoś miły wpadnie na jakiś pomysł.

 

 

 

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Link to post
Share on other sites
5) Był reklamowany, została wymieniona płyta główna i procesor i problem nadal występuje.  

R U sure? tzn. sprawdzałeś numery że na bank nowe części?

 

Jeśli tak to czy masz możliwość wpięcia jakiejkolwiek innej karty dźwiękowej?  teraz dalej... wiem że roboty sporo itp, ale jeśli faktycznie graty są inne "nowe" to zostaje jakieś przebicie na budzie... trzeba by wymontować płytę na zewnątrz i wtedy sprawdzić....

 

E:literatka  ;)

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

R U sure? tzn. sprawdzałeś numery że na bank nowe części?

 

Jeśli tak to czy masz możliwość wpięcia jakiejkolwiek innej karty dźwiękowej?  teraz dalej... wiem że roboty sporo itp, ale jeśli faktycznie graty są inne "nowe" to zostaje jakieś przebicie na budzie... trzeba by wymontować płytę na zewnątrz i wtedy sprawdzić....

 

E:literatka  ;)

Tak, jestem pewien, system wrócił nieaktwyowany, BIOS bez aktualizacji i z innym interfejsem w ogóle i RAM nie był ustawiony w XMP, więc wymienili, wymienili. Co do wymontowania, to obecnie będzie to robione w serwisie przez gościa, bo ja przyznam, że jestem kompletnie zielony w te klocki i przechodzę przez coś takiego pierwszy raz w życiu, aczkolwiek napisałem posta już z desperacji i ewentualne pomysły będę zgłaszał serwisantowi.

Link to post
Share on other sites

 

 

Dźwięk niesamowicie wzrasta podczas jakiegokolwiek obciążenia, lecz szczególnie słyszalny jest podczas grania w gry, które są wyświetlane w wielu FPS (np. właśnie CS:GO), wtedy dźwięk staje się już nieznośny, w słuchawkach słychać istne skwierczenie prądu i zmiany częstotliwości, wysokości tegoż elektronicznego dźwięku, to samo dzieje się z zewnątrz, w okolicach CPU.

Opis pasuje częściowo do cewek na karcie graficznej ale mało prawdopodobne żeby ten dźwięk się przenosił przez słuchawki czy głośniki. W sumie to moja gtx 970 przy ponad 1000 fps (np. niektóre starsze gry bez blokady w menu) to piszczała tak że nawet w słuchawkach ją słyszałem.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

No właśnie kurcze ciężko jest mi uwierzyć w kartę graficzną, bo dajcie spokój, żeby istny prąd, skwierczenie z takim natężeniem było słyszalne w słuchawkach i głośnikach, dodaję także, że to słychać JUŻ z poziomu pulpitu, wystarczy poruszać myszką lub odpalić jakiekolwiek pobieranie. A z zewnątrz słychać to najmocniej w okolicach CPU.


EDIT: Problem bardziej ominąłem, aniżeli w pełni rozwiązałem, po prostu kupując zewnętrzną kartę dźwiękową i teraz wszystko śmiga. Jedynym pełnym  rozwiązaniem jest bawienie się w reklamacje, jak komuś się chce, ja się zabawiłem w jedną i przysłali mi egzemplarz z tą samą wadą  :D Na anglojęzycznych forach jest cała MASA identycznych zgłoszeń na tę konkretną płytę Gigabyte Z390 Gaming X. Płyta działa, ale czy dostaniecie akurat egzemplarz bez brzęczenia czy z brzęczeniem, to czysta loteria. Tak czy siak, zamykam i dzięki za odpowiedzi.

Edytowane przez Retr0
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...