Skocz do zawartości

Full WC SLI CPU - wysokie temp 1 grafiki


Recommended Posts

Witam.

Chciałbym was zapytać o co chodzi z moim WC. Dokupiłem Nową chłodnicę 45mm 420. Dokupiłem blok CPU. Zrobiłem fantastycznie wyglądający loop z plexi. I mam problem.... Szukałem, sprawdziłem próbowałem. Wszystko jest idealnie zrobione. 0 Leaków, temperatura jednej grafiki jest świetna a tu klops i jedna main grafika pokazała mi gest Lichockiej. 

 

Temperatury spadają dramatycznie jak dam pompę na 100/90%. Wyje niesamowicie ale jakie temperatury. Moc wentylatorów nie robią na grafikę wrażenia tylko pompa. 

Zauważyłem też że mam sporo bąbli powietrza szczególnie w mostku pararelll w jednym z dwóch otworów. Czyżby to ten bąbel powodował takie temperatury ? Wg. moich prób pozbycia się tego dziada wlewając tam np. destyklę w IDLE temperatura spadła dramatycznie przy 50% pompy. Nie wiem czy pompa nie ma siły czy coś jest w tym układzie? Widzę że WC to jakieś rocket science. 

 

Dodam że wcześniej grafiki (bez CPU loopa) działały bardzo dobrze więc wszystkie teorie o złym założeniu czegokolwiek odpada. Ja tylko dołożyłem loopa pełnego na CPU.

 

Zmieniłem też kolejność rurek wpadające w SLI. z Lewej na prawą i na odwrót. Nic nie zadziałało nadal coś się blokuje.  

 

Kolejność od Rezo-pompy zaczynając -> CPU -> Chłodnica 30mm 420 -> Grafika main -> prostopadły most -> druga grafika slave -> Chłodnica 45mm 420 -> Rezo-pompa. 

 

 

Dodam że wcześniej miałem pompę ustawioną na 30% i obie grafiki miały po ok 40 stopni w Idle. Teraz jak włączam pompę na 30% jedna ma 33 stopni druga dochodzi po 2 min. do 65+ jakby woda w ogóle nie dochodziła co jest niemożliwe bo druga jest o wiele chłodniejsza.  

 

W obciążeniu tez jest zagadka bo mimo 100% pompy jest różnica kilu stopni ok. 5-6 między jedna grafiką a drugą przy 100% obciążeniu  i jednej grafiki i drugiej. 

 

Jakieś pomysły ?

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

1 zawsze jest mocniej obciazana to raz a dwa moze sie cos podziało i poluzował blok 

 

W ogóle nie zdejmowałem grafik :( Tylko spuściłem wodę i działałem na tym co mam już zamontowane. Chłodnice jedne wymieniłem. Grafiki wcześniej ze sobą super współpracowały. Obie przy obciązeniu 100% miały podobne ~~2 stopnie różnicy temperatur. Teraz jest inaczej. 

 

Tak to wygląda: HlLM0Sn.jpg

Sory za brzydkie zdjęcie. Na żywo o wiele lepiej to wygląda. 

 

Block CPU, mostek i trochę w samych grafikach występują bąble powietrza których nie da się usunąć. Ruszałem budą ale to ani rusz. Jak ustawie max pompę bąbel w mostku się porusza i zwiększa. Jak ustawie mniej niż 55% pompy, bąbel leci do góry i się nic nie dzieje.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Niech pochodzi trochę na max obrotach pompa to ci szybciej odpowietrzy.

 

Myślisz że to może być wina tego że jest zapowietrzony ? bo mimo że przerzuciłem rurki z prawej do lewej to się w innym kanale mostka pojawił i na jedno wyszło :( . Tylko tak się zastanawiam jak te powietrze ucieka skoro mam reza zamkniętego. 

Link to post
Share on other sites

Zacznijnimy od tego że wlot cieczy do bloków gpu masz ze złej strony. Wlot ma być po lewej stronie, wszczególności przy sli i układzie równoległy a wylot po prawej. Od kąd konstrukcja bloków gpu jest taka sama jak cpu to jest to bardzo istotne.

 

 

Kolejna sprawa, czy podczas zmian w układzie rozebrałeś bloki wodne na gpu i je wyczyściłeś mechanicznie ?Bo Twoje objawy jak dla mnie wskazują na przytkany blok. Z racji konstrukcji bloku i zastosowania jetplate bez mechanicznej ingerencji jest mega cieżko wyczyścić blok w środku 

Link to post
Share on other sites

Zacznijnimy od tego że wlot cieczy do bloków gpu masz ze złej strony. Wlot ma być po lewej stronie, wszczególności przy sli i układzie równoległy a wylot po prawej. Od kąd konstrukcja bloków gpu jest taka sama jak cpu to jest to bardzo istotne.

 

 

Kolejna sprawa, czy podczas zmian w układzie rozebrałeś bloki wodne na gpu i je wyczyściłeś mechanicznie ?Bo Twoje objawy jak dla mnie wskazują na przytkany blok. Z racji konstrukcji bloku i zastosowania jetplate bez mechanicznej ingerencji jest mega cieżko wyczyścić blok w środku 

 

Bloki mają z max 2 miesiące ale ok. Spróbuje. Co do wlotów i wylotów na początku miałem dobrze i były podobne temperatury ale ok. i tak czeka mnie ponownie wypompowanie połowy wody z układu. Ehh

Link to post
Share on other sites

Powiem tak. Jest lepiej. Prawdopodobnie to bąble blokują te małe otworki na pierwszej grafice i nie mogą przejsć płynnie przez mostek. Próbuje odpowietrzyć porządnie system ale jest to trudne.

 

Pytanko mam czy jak pomieszam Destylkę z tą wodą od EKWB to coś się stanie czy mogę lać do woli ?

 

Druga sprawa to i tak muszę mieć pompę włączoną na 100% by w gry grać jakoś ~~54 stopnie. Nie wiem o co chodzi.

 

 

 

Kolejna sprawa, czy podczas zmian w układzie rozebrałeś bloki wodne na gpu i je wyczyściłeś mechanicznie ?Bo Twoje objawy jak dla mnie wskazują na przytkany blok. Z racji konstrukcji bloku i zastosowania jetplate bez mechanicznej ingerencji jest mega cieżko wyczyścić blok w środku 

 

Zamieniłem wloty. Grafiki są czyste tylko trochę zaparowane. Przetarłem je patyczkami do "uszu" w środku i przedmuchałem blok. Nic ciekawego tam nie znalazłem ponieważ bloki są świeże. Zamieniłem je miejscami i jest ciut lepiej. Zauważyłem że im więcej jest bąbli tym gorsza temperatura także mam lekko otwarty rez i staram się odpowietrzyć system.

 

 

Alee paskudnie zrobiłeś te kolanko to się patrzeć nie da. %-)

 

EEE tam to zdjęcie jest do du@y. Poprawiłem trochę kolanko i wygląda to dobrze. Miało być pod kątem 90 stopni ale doszła większa chłodnica i wg. mnie jest i tak lepiej. dobrze ten system wygląda z neonowymi ledami od różowo-błękitnego do takiego morskiego koloru i za przyciemnianą szybką w końcu to CM Cosmos... Szyba droższa niż płyta główna. 

 

Także meczę się dalej z tym. Musze też dołożyć nowy wentylator ponieważ z tyłu nie mam w ogóle wentylatora bo chłodnica mi by się na topie nie zmieściła. Wrzucę tam 120 Silent Wings 2 od Bequiet'a i wyciągnie tego powietrza z tego piekarnika bo back-platy grzeją się jak maska samochodu w lato.

 

Także mimo dodania ogromnej chłodnicy 45 mm nadal jest tak sobie. Mimo ze do układu dochodzi dodatkowa jednostka do schłodzenia w postaci procesora.

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Oswietlenie mnie zmylilo ze uzywasz barwionego plynu :P Mi wczoraj x1 UV od myhems zakleil wirnik w pompie po 16h czasie bez pracy  :wariat: A plyn w moim ukladzie krazy 2 tyg :D Z moim laikowych obserwacji zauwazylem ze czym rzadsza ciecz tym gorzej odpowietrzyc. Wczesniej mialem e6 od xspc na glikolu i po zalaniu pompa nie pierdziala a i odpowietrzanie bylo znacznie szybsze. Niestety jest to gesty plyn i temperatury nie byly takie fajne jak na samej destylce czy rozrzedzonym e6. U mnie z x1 po tygodniu uklad sie odpowietrzyl na tyle ze pompa na max nie pierdziala jak traktor. Teraz mam destylke to przy 2000rpm wydaje dzwieki jakby ktos wsadzil patyczek w szprychy jadacego roweru :D

Link to post
Share on other sites

Bloki, a dokładnie finy najlepiej czyścić twardą szczoteczką do zębów bądź szczoteczką do rąk. 

 

 

U ciebie w układzie jest problem z zablokowanym przepływem, skoro rozkręciłeś bloki gpu  i je wyczyściłeś to  zostaje blok cpu. Jest on pierwszy w układzie i w sumie działa jak filtr. Z ciekawości zajrzał bym jeszcze do niego. Jeśli czyszczenie bloku cpu nie przyniesie efektu to jeszcze bym odwrócił obieg i zamienił węże na pompie tak aby gpu były pierwsze w kolejności i zobaczył jak wtedy będzie zachowywać się układ  

Link to post
Share on other sites

Bloki, a dokładnie finy najlepiej czyścić twardą szczoteczką do zębów bądź szczoteczką do rąk. 

 

 

U ciebie w układzie jest problem z zablokowanym przepływem, skoro rozkręciłeś bloki gpu  i je wyczyściłeś to  zostaje blok cpu. Jest on pierwszy w układzie i w sumie działa jak filtr. Z ciekawości zajrzał bym jeszcze do niego. Jeśli czyszczenie bloku cpu nie przyniesie efektu to jeszcze bym odwrócił obieg i zamienił węże na pompie tak aby gpu były pierwsze w kolejności i zobaczył jak wtedy będzie zachowywać się układ  

 

Nowy blok prosto z pudełka byłby przytkany ? 

Na razie testuje. Pompa włączona na 100%, dokupię wentylator na przodzie by wyciągal ciepło z backplatów.

Różnica temperatur między jedną i drugą karta teraz waha się ~2 stopnie max. Czyli jakby układ działał prawidłowo. Proca mam w Idle ok. 47 stopni podkręcony z 3,7 do 4,7. Powietrze z grafik powoli wyciąga pompa. Często trzęsę całą budą i cały czas wylatują bąble. 

Przy obciązeniu 100% jednej grafiki bez SLI (taka gra) po 2 godzinnym graniu przy 100% pompie grafika nie zachodziła do 54 stopni. Czy to dobrze ? nie wiem. wg. mnie nie jest źle. 

 

 

Mam tą samą pompę z rezerwuarem (w sygnaturze zdjęcie), chodzi cały czas na 100% i jest bez głośna,

 

może Twoja jest uszkodzona że tak hałasuję?

 

Zależy od niej samej. czasami jest lekko słyszalna a czasami trochę. Na pewno full moc jest cichsza niż 70 czy 80% bo wyje jak odkurzacz :)

Zastanawia mnie tylko czy pompa normalnie powinna zapierniczać na full przy takim układzie ?  Czy to nie niszczy pompy i jej żywotność ?

Mam takie też pytanko czy wielkość reza  ma znaczenie dla tempów i ilość wlanej wody do reza czy to tylko kwestie estetyczne ?

 

Dodatkowo napiszę, że i tak jest lepiej niż bez 45mm. temperatury sporadycznie spadają w raz z ilością bąbli powietrza w układzie GPU. Jestem sceptyczny że jakikolwiek układ może być przyblokowany przez syf w układzie. Mi się wydaje, że powietrze które powoli schodzi, perfidnie znajduje się przy mostku i za nim, gdzie jest maluśki otwór na grafice. To może być ten bottleneck. Przetestuję zobaczę napiszę rezultat :)

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Zastanawia mnie tylko czy pompa normalnie powinna zapierniczać na full przy takim układzie ?  Czy to nie niszczy pompy i jej żywotność ?

Mam takie też pytanko czy wielkość reza  ma znaczenie dla tempów i ilość wlanej wody do reza czy to tylko kwestie estetyczne ?

  • Myślę że przy tej klasie pompy D5 nie ma to większego znaczenia
  • wielkość reza tym bardziej nie ma znaczenia przecież ta ciecz w zbiorniku nie jest chłodzona w żaden sposób - to głównie estetyka i zapas płynu gdyby wyparował, i też czym większy rezerwuar tym szybciej zalejemy układ :P

 

 

:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::

 

U mnie też się syf zrobił praktycznie na nowym LC (już po miesiącu):

n4uEbTb.png

 

roboty żeby to oczyścić było na grube 2 dni... 

*w moim przypadku zanieczyszczenia w układzie nie miały wpływu na temperatury :S

  • RESZTA ZDJĘĆ:

 

 

 

8keDDgx.jpg

kGm9gQR.jpg

YF1n0yt.jpg

[img=https://i.imgur.com/rEDdWSY.jpg

qOVzYdF.jpg

FiYnWqF.jpg

0MYbkET.jpg

9MPImoW.jpg

CKDql42.jpg

7ojUwdJ.jpg

n5FaeNj.jpg

fqO6f0g.jpg

 

 

  1. bloki umyłem za pomocą pasty do zębów i patyczki do uszów,
  2. dla złączek użyłem płynu do naczyń (ludwik) i potem płukanie x3
  3. a chłodnice potraktowałem trochę mocną chemią na noc tzw. zestaw Mayhems Blitz Basic Cleaning System, na końcu wielokrotne je płukałem wodą demineralizowaną (5L), używając pompy D5 i zlewu. (nie wolno kranówą tego robić)

ym6PvnR.jpg

 

generalnie jak kupujesz nowe części LC, przed montażem trzeba wszystko dobrze przepłukać destylką czy demineralką... Wtedy akurat tego nie wiedziałem :P bo pierwszy raz montowałem dedykowany zestaw wodny.

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ta pompa powinna spokojnie pracować na 20% jej mocy przy tym układzie. 

 

W nowych chłodnicach od ekwb jest sporo syfu po produkcyjnego, także jeśli nie płukałeś jej to istnieje szansa że blok cpu coś wyłapał 

Link to post
Share on other sites

Ta pompa powinna spokojnie pracować na 20% jej mocy przy tym układzie. 

 

W nowych chłodnicach od ekwb jest sporo syfu po produkcyjnego, także jeśli nie płukałeś jej to istnieje szansa że blok cpu coś wyłapał 

 

 

Porządnie przepłukałem nową chłodnicę zwykłą wodą wlewając trochę do środka i machając. Naprawdę sporo było tego w zlewie. Nic się nie stało a chłodnicę nową przesuszyłem. Dlaczego miałbym nie robić tego zwykłą wodą, słyszałem że ktoś kranówę wlał do całego układu LC :P

 

Ile wg. was taka konfiguracja powinna trzymać temperatury na maxie uzyciu GPU ?

Bo jak włączę pompę na 20% temperatury rosną na dwóch GPU z 36 stopni do 39 stopni po włączeniu pompy na 27% to ok. 1000RPM wg mojego programu ASRock tuning i trzyma temperatury (W Idle). Dodam, że wcześniej przed rozebraniem i takim powierzchownym wyczyszczeniu grafiki i przedmuchaniu jej (bo widziałem tylko ślady parowania i kilka lekkich smug) temperatury zatrzymują się przed 38/39 stopni. Dodam też że kiedyś jak miałem zatkaną bąblem jedną dziurę od grafiki to temperatura rosła aż do 65 stopni w IDLE... i to przy maxie pompie. Wydaje mi się że to nieszczęsne powietrze siedzi jeszcze w układzie. Próbuje je wyciągnąć bo jest lepiej na pewno i IDLE to nie ma wątpliwości. 

 

Dodatkowo zapytam jak macie ustawione wentylatory ? 

 

@mutissj

 

Też miałem taki osad żółty w rurkach. Nie dało się tego wyczyścić mydłem i większość wymieniłem. Dodatkowo ty masz kolorek więc barwnik najwięcej Ci zapierniczył układ. Po drugie... wiemy na co się piszemy jak ma się LC to wiadomo że prędzej czy później trzeba układ wyczyścić...

Edytowane przez Detrioux
Link to post
Share on other sites

Porządnie przepłukałem nową chłodnicę zwykłą wodą wlewając trochę do środka i machając.

Naprawdę sporo było tego w zlewie. Nic się nie stało a chłodnicę nową przesuszyłem.

Dlaczego miałbym nie robić tego zwykłą wodą, słyszałem że ktoś kranówę wlał do całego układu LC :P

 

to nie jest porządne, tylko pobieżnie, osad pewnie się przykleił do chłodnicy,

 

jak chcesz naprawdę wyczyścić to tylko chemią:

 

 

  • (średnia) Mayhems Blitz Kit Cleaning System

 

  • (mocna) Mayhems Blitz Basic Cleaning System (dobrze wyżera, w PL trudno dostępna)

 

 

 

Ile wg. was taka konfiguracja powinna trzymać temperatury na maxie uzyciu GPU ?

 

według mnie max 50'C w obciążeniu

 

 

 

Dodam też że kiedyś jak miałem zatkaną bąblem jedną dziurę od grafiki

to temperatura rosła aż do 65 stopni w IDLE... i to przy maxie pompie.

Ciężko mi to uwierzyć, że na LC w idle grafika dobiła do 65'C  :> 

 

 

 

Wydaje mi się że to nieszczęsne powietrze siedzi jeszcze w układzie.

Próbuje je wyciągnąć bo jest lepiej na pewno i IDLE to nie ma wątpliwości.

u mnie wystarczyło 2 dni nic nie robienia, układ popracował i sam się odpowietrzył,

może rezerwuar otwieraj co jakiś czas żeby nad miar powietrza wypuścić?

 

 

 

 

Dodatkowo zapytam jak macie ustawione wentylatory ?

2x wentyle mam pod płytę podłączone, od 80'C na CPU kręcą się już na MAX (2000RPM)

2x następne wentyle podłączone mam pod kontroler z przełącznikiem w obudowie [5v / 7v / 12v]. Trzymam je cały czas na [7v], jak coś renderuje czy gram w wymagający tytuł to przesuwam na [12v]

 

 

 

 

Dodatkowo ty masz kolorek więc barwnik najwięcej Ci zapierniczył układ.

ja nie używam barwnika :o

 

 

 

 

Po drugie... wiemy na co się piszemy jak ma się

LC to wiadomo że prędzej czy później trzeba układ wyczyścić...

podobno dobrze przygotowany układ LC, wytrzyma nawet 4 lata bez czyszczenia

z barwnikiem myślę że 3 lata

 

Pytanie czemu kranika sobie nie zrobiłeś? to nie duży koszt a ułatwia życie.

(ja poszedłem o krok dalej i kupiłem szybko-złączki :) )

 

 

 

.

Edytowane przez mutissj
Link to post
Share on other sites

Tak było przez chwilę tak, że grafiki jako tako przedmuchałem przeczyściłem podłączyłem a tu cyk 65 stopni jakby gdzieś się dławił. To było dziwne. 

 

Reza mam w pół otwartego cały czas by  wylatywał nadmiar powietrza. 

 

U mnie to zależy jak tytuł ale pompa to 100% na razie musi napierniczać. Wentylatory mam na ~~40% pod obciążeniem ustawione i to jest wystarczające. 

 

 

 

to nie jest porządne, tylko pobieżnie, osad pewnie się przykleił do chłodnicy,   jak chcesz naprawdę wyczyścić to tylko chemią:
 

 

Mam nadzieję że to nie wpływa na temperatury (takie nie wyczyszczenie tylko przepłukanie) 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...