Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Po migracji z Win8.1 na Win10 zostają dodatkowe partycje - co usuwać?

windows windows10 windows8.1 win8 win10 partycje HDD SSD

Najlepsza odpowiedź benutzer, 22 luty 2020 - 09:23

Nie da się utworzyć 1 partycja przy instalowaniu Windowsa.

2 ostatnie można raczej usunąć . Ten system został zainstalowany na dysku w schemacie GPD. W takim przypadku instalator Windows tworzy bodajże 3 partycje lub więcej: 2 małe rozruchowe i C na system. Dodatkowo producenci OEM dokładają swoje partycje Recovery. Goły Windows na dysku w schemacie MBR tworzy 2 partycje.

Ja bym zrobiła  backup i podczas instalowania systemu na nowo założył 1 partycję na system i resztę na dane. Ewentualnie usunął 2 ostatnie i powiększył partycję G, potem zresetował komputer, uruchomił instalatora i usunął pierwsze 4 partycje. Jeśli chcesz usunąć niepotrzebne, to usuń 2 ostatnie a reszty nie ruszaj.

W pracy mam kilkadziesiąt komputerów Dell aktualizowanych z Win 7 do Win 10. Na każdym też była partycja Recovery. Problem był taki, że podczas backupu kilkudziesięciu stacji archiwizowała się również partycja Recovery. Ręcznie usuwałem te partycje, potem powiększałem C i nic się nie działo.

Przejdź do postu

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#21 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1890 postów

Napisano 03 marzec 2020 - 14:52

Jeśli zapełnię CAŁY dysk partycjami (na których będę trzymał swoje dane) i nie będzie wolnego/nieprzydzielonego miejsca, to co mi zaproponuje instalator? Albo powie bym użył innego dysku, albo sformatował którąś już istniejącą partycję. Chyba dobrze myślę?

Generalnie programy do backupu zapisują dane z dysku jako plik. Nie ważne czy to jest obraz całego dysku z 10 partycjami, czy tylko 3 startowe plus C. Chyba, że robisz klona jednego dysku na drugi. Przy backupie wybierasz wszystkie małe partycje startowe przed dyskiem C (od jednej do 3) i partycję C. Taki obraz możesz trzymać jako plik na tym samym dysku na partycji D (o ile jest tam wolne miejsce). Taki Reflect gołego Windowsa po świeżej instalacji kompresuje do kilku GB.

• 1

PC1: HP G2 600, i5-6500, 8 GB DDR4, 1TB HDD, Intel HD Graphics 530, max power draw 60W

PC2: PC i5-8500, 16 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 2TB WD Blue, Intel HD Graphics 630, max power draw 90W

Laptop: X240, 8 GB DDR4, 250GB SSD, Intel HD Graphics 4400,

#22 wodego

wodego
  • Zapaleniec

• 1143 postów

Napisano 03 marzec 2020 - 17:05

Przy backupie wybierasz wszystkie małe partycje startowe przed dyskiem C (od jednej do 3) i partycję C.

Albo wybierasz "kopia zapasowa systemu" i program już sam wie co ma kopiować (EaseUS Todo Backup).

• 1

#23 Naprawiator

Naprawiator
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 100 postów
  • Miejscowość:Białystok (frontwschodni:)

Napisano 03 marzec 2020 - 20:17

Przy backupie wybierasz wszystkie małe partycje startowe przed dyskiem C (od jednej do 3) i partycję C

Faktycznie, to by było wygodniejsze niż metoda "na przeszczep" którą opisałem w swoim pierwszym poście. Po za tym w DMDE o ile pamiętam można było wybrać tylko 1 partycję/dysk na raz. (choć tego pewny nie jestem)

Taki Reflect...

Zgaduję że mówisz o "Macrium Reflect Free", Szkoda tylko że free takie okrojone :/

Dobra, dzięki za sugestie, "obwącham" i poeksperymentuję z tymi obydwoma programami.

Użytkownik Naprawiator edytował ten post 03 marzec 2020 - 20:18

• 0

#24 benutzer

benutzer
  • Nałogowiec

• 1890 postów

Napisano 04 marzec 2020 - 09:57

Tak, mam na myśli Macrium Reflect. Mi tam do wszystkiego wystawca. Kiedyś używałem Aomei, jednak z którąś tam wersją kazali na swoim profilu facebookowy wklejać linka do ich programu. Bez tego wklejenie nie dało się klonować dysków SSD. Generalnie wszystkie tego typu programy działają tak samo.

• 1

PC1: HP G2 600, i5-6500, 8 GB DDR4, 1TB HDD, Intel HD Graphics 530, max power draw 60W

PC2: PC i5-8500, 16 GB DDR4, Plextor 256M8peGN, 2TB WD Blue, Intel HD Graphics 630, max power draw 90W

Laptop: X240, 8 GB DDR4, 250GB SSD, Intel HD Graphics 4400,

#25 Naprawiator

Naprawiator
  • Autor tematu
  • Bywalec

• 100 postów
  • Miejscowość:Białystok (frontwschodni:)

Napisano 04 marzec 2020 - 18:44

No właśnie znalazłem Twój wpis pod innym postem na temat klonowania dysku:) Dzień dobry ^^

No... niby tak samo, ale wybrać można tylko jeden... Aby to zrobić poeksperymentuję na kilku faworytach (może 3?) i wybiorę zwycięzce.

Użytkownik Naprawiator edytował ten post 04 marzec 2020 - 18:45

• 0

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: windows, windows10, windows8.1, win8, win10, partycje, HDD, SSD

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych