Skocz do zawartości

PC crashuje się podczas grania


Recommended Posts

Siema

 

Ścieram się od dłuższego czasu z pewnym problemem i ni cholery nie mam pojęcia o co może chodzić.

 

W trakcie grania w różne tytuły, czasem po godzinie, czasem po połowie, czasem po dwóch, nagle wszystko na ekranie się freezuje, a z głośników/słuchawek wydobywa się przeraźliwy szum/pisk. Całkowita zwiecha, jedynie reset pomaga.

 

No i co jest ciekawe - parę miesięcy temu zamieniłem ziemniaka na batata ;) i zrobiłem mały upgrade - z i5 2500K, GA-Z68X-UD3H-B3 i GTX 660 na i5 3570K, AsRock Z77 Extreme 4 i GTX 970. Wymieniłem tylko cpu, mobo i gpu, reszta została ta sama. No i zarówno na starym jak i nowym setupie się to dzieje, różni się jedynie dźwiękiem, który temu towarzyszy. W poprzedniej specce było to raczej takie buczenie, a tutaj jest szum i pisk.

 

Tytuły nie są szczególnie wymagające, bo jest to np GTA IV, Sims 4, BF4. Co ciekawe np przy GTA V jest dużo lepiej, nie pamiętam czy w ogóle to występuje. Przy takim BeamNG.drive w ogóle jeszcze się z tym nie spotkałem.

 

Co to może być? Czy to może być RAM, który przełożyłem ze starej specki? Dodam, że miałem z nim już dwukrotnie problemy przy montażu - mobo wywalało błąd, dopiero przetarcie styków ipą pomogło.

 

Czym mogę to zdiagnozować? OCCT? Czy taki occt zapisze mi loga z temperaturami itp, gdy coś się wywali? A może coś, co logowało by temperatury i inne dane podczas grania, tak żebym po crashu mógl zajrzeć co tam się działo? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki.

 

Pełna specyfikacja:

 

i5 3570K + cooler Noctua

AsRock Z77 Extreme4

Adata XPG Gaming 4x 4GB DDR3-1600

ASUS GTX970 STRIX 4GB GDDR5 OC

Samsung EVO 850 250gb

Enermax EMG500ATW 80+ Gold

Antec P280 Pro

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Po opisie to ram wydaje się bardzo prawdopodobny, ja przetstowałbym programem memtest86 wg mnie najlepiej każdą kość osobno. Jak pojawią się błędy to sprawa oczywista.

 

trochę czasu musiało minąć zanim się zebrałem do działania...  :rotfl:  dwa dni temu puściłem defaultowy memtest na 4 kościach, żadnych błędów. Jest sens faktycznie w testowaniu każdej kości z osobna?

Link to post
Share on other sites

Kiedys mialem problem z niebieskimi ekranami smierci co oczywiscie skutkowalo zawieszeniem sie komputera.Testowalem 3 godziny memtestem 2 kosci pamieci razem i wykazalo 0 bledow :)

Dopiero jak wyjalem dla proby 1 kosc i normalnie uzywalem komputera na tej drugiej  wszystko juz bylo OK :)

Link to post
Share on other sites

 

 

Jest sens faktycznie w testowaniu każdej kości z osobna?

Ja w wolnej chwili bym zapuścił, ile razy się zapętlił memtest?

Może pozamieniaj kości miejscami albo podziałaj 1 dzień na 2x4gb dual channel i zmień na 2 dzień w dwa inne sloty, kiedyś gdzieś czytałem (niestety nie pamiętam gdzie) o podobnych problemach że na 2 kościach było ok a na 4 restarty ale to było dawno. Kartę testowałeś pod obciążeniem? GPU też potrafi powodować freeza.

Link to post
Share on other sites

Ja w wolnej chwili bym zapuścił, ile razy się zapętlił memtest?

Może pozamieniaj kości miejscami albo podziałaj 1 dzień na 2x4gb dual channel i zmień na 2 dzień w dwa inne sloty, kiedyś gdzieś czytałem (niestety nie pamiętam gdzie) o podobnych problemach że na 2 kościach było ok a na 4 restarty ale to było dawno. Kartę testowałeś pod obciążeniem? GPU też potrafi powodować freeza.

 

Memtesta zostawiłem domyślnie na 4 passach. Ok, spróbuję puścić na dual channelach i każdą z osobna.

Co do GPU - puszczałem stress test OCCT, ale nic nie wykazał, może za krótko pracował. Niemniej jednak dziwne byłoby, gdyby takie objawy dawało GPU przy starszych tytułach typu Sims 4 czy GTA IV:LE, gdy jednocześnie takie GTA V hula bez problemu. No i tak jak pisałem, GPU, mobo, procek były zmieniane, a problem pozostał, co wskazywać by mogło właśnie na ram.

Link to post
Share on other sites

Uruchom HWiNFO z zakładki Sensors następnie klik na ikonkę notatnika w dolnym, prawym rogu i wskazujesz miejsce gdzie ma być zapisany log. Graj do wystąpienia crash. Po ponownym uruchomieniu kierujesz się do zapisanego logu następnie wrzuć go na jakiś hosting, a tu daj linka.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Dobra, ja już nie wiem, tracę włosy przez to.

Nie udało mi się żadnych logów sensownych zapisać, bo jak zapuszczałem logi to na złość się nie crashował, a jak zapominałem włączyć loga to tak... Potem zaczął się już crashować nawet podczas zwykłej pracy, aż w końcu padł całkiem, BSOD "critical process died" i nara. Zrobiłem backup plików, ogarnąłem format (też nie bez trudu, bo był marudny w kwestii bootowania). Zacząłem dzisiaj instalować sterowniki, to z kolei gdy robię reboot zawisa na czarnym ekranie...

 

W międzyczasie na stronie asrocka zobaczyłem listę obsługiwanych pamięci i zanurkowałem pod biurko, żeby sprawdzić jakie mam.

Ja mam ADATA AX3U1600GC4G9-2G, natomiast na liście jest AX3U1600GC4G9-DG2, czyli różnią się jedynie końcówką, ale teoretycznie są niezgodne. Ma to aż takie znaczenie?

 

No i ogólnie są jaja przy montażu tych pamięci. Mam pamięci z końcówkami numerów: 39, 40, 58 i 59

No i po kolei (jak "nie działa" to znaczy że płyta melduje błąd 55 - brak pamięci):

39 działa tylko na B2,

40 działa na B2 i B1

58 działa na A1, A2, B1 i B2

59 działa tylko na B2 i A2

No więc na logikę - wrzuciłem 59 na A2 i 39 na B2 - nie działa!

Po wyjęciu 59 z A2 - 39 już nie działa na B2 XD

40 działa na B2, ale na B1 już nie

włożenie 40 na A2 dało coś zupełnie nowego - błąd 53! czyli błąd inicjalizacji pamięci

po tym 40 przestało działać na B2 xD

 

Udało mi się odpalić 58 na B2 i 59 na A2, ale spróbowałem wrzucić pozostałe dwie i klops. No to wyjmuję te, które dołożyłem - nie działa xD

I tak dalej i tak dalej. Teraz udało mi się go odpalić na 8gb, już nawet nie pamiętam co jest gdzie.

 

Więc pytanie drodzy panowie jest proste - czy mam po prostu kupić nowe pamięci z listy asrocka i będzie dobrze?

 

[edit] żebym się nie zdefekował, przeklikałem wszystkie kości z tej listy asrocka, jedyne co jest dostępne to G.Skille, bagatela 700zł za 4 kości, a jedna mi się nie zmieści pod cooler...

Edytowane przez efzet
Link to post
Share on other sites

Ten RAM masz z dwóch kompletów? Zacznij od tego, że po zamontowaniu jednego kompletu RAM zresetuj bios zworką na płycie dopiero po tym uruchom PC. Wejdź do biosu i sprawdź ustawienia parametrów prądowych i taktowania podzespołów. Jak będzie wszystko poprawnie, uruchom system i przetestuj stabilność np. w OCCT. Potem możesz dokładać następne kości.

Edytowane przez lonialomax
Link to post
Share on other sites

Ten ram mam od 8 lat, kupiłem go już w zestawie ze swoim kompem, używanym, który modernizuję sobie na przestrzeni lat. Po tym jak dowiedziałem się, że pamięci wcale nie muszą być z listy producenta, pożyczyłem od kumpla, który akurat zrobił duży upgrade, 2x8gb ballistixów 1600mhz. Każda chodzi bez problemu na każdym slocie, także myślę że temat można uznać za zamknięty. Wrzuciłem je na A2 i B2 jak zalecił ASRock, poinstaluję sobie jeszcze gierki, potestuję i zobaczę.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...