Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć, przymierzam się do zmiany komputera. Sprzęt służy mi głównie do pracy w grafice 3D (Cinema 4D, renderowanie GPU, Houdini symulacje, After Effects) oraz grafiki 2D (Photoshop, Illustrator, etc). Kilka rzeczy już posiadam. Docelowo być może w przyszłości dorzucę drugą kartę graficzną. Z góry dzięki za opinie i ewentualne propozycje wymiany/zamiany.

 

1. CPU: R9 3950X
2. MO: ASUS Prime X570-P
3. RAM: 64GB DDR4 3000 Kingston
4. Chłodzenie: Noctua D15S
5. HDD: 2x 500GB SAMSUNG 970 EVO PLUS M.2

 

Ze starego kompa dorzucam poniższe rzeczy:

6. Zasilacz: BeQuite 850W
7. Grafika: Asus Strix 1080ti
8. Obudowa: Fractal Design R4

 

Poniżej moje pytania/przemyślenia.

Ad 2. Zastanawiam się czy płyta ASUS Prime X570-P nie jest budżetowym rozwiązaniem i czy da radę z 16 rdzeniami i z w miarę dobrymi temp. Gdzieś z tyłu głowy mam jeszcze ASUS Prime X570-pro albo Asus tuf x570 plus wifi.

Ad 3. Ram, czy nie lepiej skupić się na wyższych zegarach 3200/3600?

Ad 4. Dajcie znać co myślicie o chłodzeniu - myślałem jeszcze o Kraken X62.

Ad 5. Czy dyski M2 można dzielić na partycję? Czy ma to sens? (podział na system 500gb i na projekt 500gb). Tutaj rozważam albo 2x500gb albo 1x1TB.

Link to post
Share on other sites

TUF ma gorsze temperatury niż Prime-P, Pro ma podobne ale kosztuje więcej (opieram się na testach przy 3900x). Jeżeli, jak zakładam, nie planujesz OC to tańszy Prime spokojnie ogarnie.

 

Ram po Rysia zdecydowanie w okolicach 3600, a żeby nie pójść z torbami przy 64GB zobacz GoodRam IRDM PRO (3600 cl17, dwa zestawy po 2x16 GB każdy).

 

Nawet takie AiO jak ten kraken będzie niewiele lepsze od dobrego AC - a D15s to top chłodzeń powietrznych.

 

Co zaś się tyczy partycjonowania dysku m2 - logicznie w systemie jest to dysk jak każdy inny. Jedyne ograniczenia, jakie mi przychodzą do głowy, to na niektórych (starszych) płytach, mając ssd m2 i hdd sata nie można było talerzowa ustawić jako primary - ale tu pewien nie jestem jak tj teraz.

Link to post
Share on other sites

Ja bym celowałbym w RAM minimum 3200 z możliwie niskim CL. Tak jak kolega wyżej napisał 3600 to dobry wybór. Co do chłodzenia to celowałbym jednak w AIO, minimum 360 zamontowane na górze obudowy. Moim zdaniem główna zaleta to, że ciepłe powietrze powstałe z chłodzenia CPU jest prostą drogą wyrzucane na zewnątrz obudowy.

Dzielić dysk m2 jak najbardziej idzie, jednak ja dla moim zdaniem lepszej wydajności kupiłem 2 x m2. Jeden na system, drugi na dane. Z podziałem dysku to zawsze jest tak, że gdzieś miejsca brakuje i trzeba kombinować. 

 

O Asusie się nie wypowiem. Sam mam Gigabyte X570 AORUS PRO z Ryzenem 3950X i jestem zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Tyle że AiO nie chłodzi niczego poza procesorem, a AC "zbiera" powietrze znad pamięci i jeszcze trochę dmucha na sekcję zasilania Cpu.

 

 

Nie do końca się zgodzę. Po pierwsze dobre AC jest dość wysokie i mało co nawiewa na sekcję zasilania. Po drugie 3 wentylatory AIO mimo wszystko powodują ruch powietrza w całej obudowie i wyciągają ciepłe powietrze z obudowy, powodując wtłaczanie świeżego i chłodniejszego powietrza. Dodatkowo w mojej obudowie udało się osadzić AIO dość głęboko i wentylatory z AIO zasysają powietrze znajdujące się częściowo nad sekcją zasilania i pamięci RAM.

Są też AIO, które mają wiatraczek na bloku, np.: https://proline.pl/?n=arctic-liquid-freezer-ii-zestawy-aio-chlodzace-vrm-plyty-glownej

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

Po pierwsze dobre AC jest dość wysokie i mało co nawiewa na sekcję zasilania.
Tutaj kolego imo się mylisz, różne testy wybitnie pokazują że nawet niewielki ruch z AC na VRM robi dość znaczną różnicę.

 

 

Po drugie 3 wentylatory AIO mimo wszystko powodują ruch powietrza w całej obudowie i wyciągają ciepłe powietrze z obudowy, powodując wtłaczanie świeżego i chłodniejszego powietrza.
 

To samo robią dedykowane wentylatory w obudowie które w konfiguracji autora byłyby i tak bardzo wskazane( nie wiem co tam teraz siedzi w tej obudowie), z taką różnicą że nie ma chłodnicy która mimo wszystko oddaje nieco ciepła do wnętrza.

 

 

Są też AIO, które mają wiatraczek na bloku, np.: https://proline.pl/?...m-plyty-glownej
 

 

:roll: ..... ile rpm musi się ta pierdziawka kręcić żeby można było zarejestrować jakieś różnice w temperaturach "na plus"? 6k? nie idźmy tą drogą. Jeśli w tym zestawie miałoby  być LC to imo Custom a to już ją dodatkowe koszty, nie wiem czy do końca uzasadnione. btw. autorze określ też budżet.

Link to post
Share on other sites

Jak wrócę z pracy to poszukam materiału od Jezusa z GN. Robił on dokładnie takie porównanie (AiO vs AC) i wnioski były analogiczne do tego, co napisałem poprzednio.

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/nzxt_kraken_62_review,11.html

 

Powyżej recka krakena, NH-D15 jest na wykresach.

 

Mając przez długi czas NH-D14 oraz od roku custom loop (2x420/45), następnie czytając opinie o AiO nie poleciłbym nikomu kupno takiego AiO. Fakt, estetycznie może to wygląda lepiej. Że trochę lepsze temperatury niż na AC też nie zaprzeczę. Ale po dwóch latach (max!) wypadałoby wymienić płyn, przeczyścić układ itp. Niektóre AiO mają taką możliwość, inne nie. A czyszczenie takiej Noctuy to bajka na kwadrans roboty.

Link to post
Share on other sites

Tutaj kolego imo się mylisz, różne testy wybitnie pokazują że nawet niewielki ruch z AC na VRM robi dość znaczną różnicę.

 

 

 

 

To samo robią dedykowane wentylatory w obudowie które w konfiguracji autora byłyby i tak bardzo wskazane( nie wiem co tam teraz siedzi w tej obudowie), z taką różnicą że nie ma chłodnicy która mimo wszystko oddaje nieco ciepła do wnętrza.

 

 

 

 

 

:roll: ..... ile rpm musi się ta pierdziawka kręcić żeby można było zarejestrować jakieś różnice w temperaturach "na plus"? 6k? nie idźmy tą drogą. Jeśli w tym zestawie miałoby  być LC to imo Custom a to już ją dodatkowe koszty, nie wiem czy do końca uzasadnione. btw. autorze określ też budżet.

 

 

Kwestia obudowy. U mnie przypadkiem wyszło świetnie i wątpię aby z AC było zauważalnie lepiej. 

 

Czy chłodnica powoduje wielkie oddawanie ciepła do środka obudowy? Kwestia obudowy i jej wentylatorów. Nie można wszystkiego wrzucać do jednego worka. 

 

Bardziej chodzi oto że jakiś ruch powietrza ten wiatraczek na bloku wymusza a resztę robią wentylatory chłodnicy. Po za tym ciepłe powietrze samo z siebie idzie w górę.

Jak wrócę z pracy to poszukam materiału od Jezusa z GN. Robił on dokładnie takie porównanie (AiO vs AC) i wnioski były analogiczne do tego, co napisałem poprzednio.

 

https://www.guru3d.com/articles_pages/nzxt_kraken_62_review,11.html

 

Powyżej recka krakena, NH-D15 jest na wykresach.

 

Mając przez długi czas NH-D14 oraz od roku custom loop (2x420/45), następnie czytając opinie o AiO nie poleciłbym nikomu kupno takiego AiO. Fakt, estetycznie może to wygląda lepiej. Że trochę lepsze temperatury niż na AC też nie zaprzeczę. Ale po dwóch latach (max!) wypadałoby wymienić płyn, przeczyścić układ itp. Niektóre AiO mają taką możliwość, inne nie. A czyszczenie takiej Noctuy to bajka na kwadrans roboty.

 

Producent 3950X zaleca AIO minimum 280 i tego nie zmienisz. Porównanie AC vs AIO zależy od miliona czynników. Co mi daje, że ktoś testuje chłodzenie mając płytę na stole. Mnie interesują wyniki w zamkniętej obudowie. 

 

Odnośnie wymiany płynu. Nawet bym się w to nie bawił, jeśli producent traktuje całość jako zamknięty układ bez ingerencji użytkownika. Całość ma określoną żywotność i tyle. Obserwować tylko profilaktycznie co jakiś czas temperatury i tyle.

 

Czy w samochodach ktoś wymienia płyn chłodzący co dwa lata? Ostatnio w serwisie jak wspomniałem o wymianie to odpowiedzieli, że sprawdzili parametry i jest OK. A wymieniany miałem nie wiem czy kiedykolwiek. Z wyglądu ma kolor jak z fabryki.

 

Dla mnie główna wada AIO to ewentualna możliwość rozszczelnienia (z różnych przyczyn) i uszkodzenie przez to sprzętu.

Link to post
Share on other sites

Tam nie było testu na benchu tylko właśnie w budzie, dobrze wentylowanej dodam - ale rozumiem obawy o sensowność.

 

Wymiana całego AiO co 2-3 lata (szczególnie, że kraken do najtańszych nie należy) to jednak koszt. Dla porównania ja na NH-D14 siedziałem prawie 8 lat (I dalej bym siedział gdyby nie zachciało mi się bawić w LC).

 

Ale jak komuś koszt nie straszny... Nie szedłbym jednak w 360mm a właśnie w grubszego 280. Jeżeli kolega chce w przyszłości pomyśleć o SLI to polecałbym rzucić okiem na Alphacool Eisbaer extreme, bo można je łatwo w przyszłości podłączyć pod customa właśnie.

 

(tutaj Lupton je testuje

)
Link to post
Share on other sites

Tam nie było testu na benchu tylko właśnie w budzie, dobrze wentylowanej dodam - ale rozumiem obawy o sensowność.

 

Wymiana całego AiO co 2-3 lata (szczególnie, że kraken do najtańszych nie należy) to jednak koszt. Dla porównania ja na NH-D14 siedziałem prawie 8 lat (I dalej bym siedział gdyby nie zachciało mi się bawić w LC).

 

Ale jak komuś koszt nie straszny... Nie szedłbym jednak w 360mm a właśnie w grubszego 280. Jeżeli kolega chce w przyszłości pomyśleć o SLI to polecałbym rzucić okiem na Alphacool Eisbaer extreme, bo można je łatwo w przyszłości podłączyć pod customa właśnie.

 

 

A z czego wynika konieczność wymiany AIO co 2-3 lata? Producenci piszą o 50 tysiącach godzin bezawaryjnej pracy co daje ponad 5 lat przy 24 godzinach na dobę. 

Edytowane przez piotrnad80
Link to post
Share on other sites
Czy w samochodach ktoś wymienia płyn chłodzący co dwa lata? Ostatnio w serwisie jak wspomniałem o wymianie to odpowiedzieli, że sprawdzili parametry i jest OK. A wymieniany miałem nie wiem czy kiedykolwiek. Z wyglądu ma kolor jak z fabryki.

 

 

...może nie co dwa ale co 3 wymieniam (najczęściej przy okazji jakichś drobnych napraw)... tu nie chodzi już nawet o to że zużyty płyt nie trzyma parametrów, widziałeś kiedyś 10 letni płyn z chłodnicy samochodowej?  oprócz oczywistej funkcji - przejmowania ciepła, płyty chłodnicze (te dobre) mają dodatki antykorozyjne które zwiększają żywotność metalowych i aluminiowych elementów układu. Jasne że do samochodu za 5k nikt nie będzie lał G12++  ale wymienić taki płyn raz na te 2-3 lata zawsze warto. Nie chce nikogo oskarżać ale niby jak Panowie Ci to sprawdzili?  :->

 

A teraz filmik z prostym przełożeniem jak to wygląda w przypadku LC i odpowiedz na pytanie dlaczego jednak warto zmieniać płyn

https://www.youtube.com/watch?v=S-lHHgGaUAQ

 

I masz rację co do tego że AIO jest przeważnie przewidziane "na jakiś czas"  czyli nie oszukujmy się okres gwarancyjny + magazynowanie.

 

Ale jeśli ma tylko taką możliwość(rewizje) i mechanicznie jest jeszcze ok to raz na te dwa lata płyn bym zmienił.

Edytowane przez pendzel_3
Link to post
Share on other sites

Panowie, dzięki za dyskusję na temat chłodzenia ale trochę mam wrażenie że skupia się ona na mało istotnym elemencie który już sobie wyjaśniliśmy :) Wniosek jest taki że i Noctua D15S i Kraken sprawdzą się ok. Z góry dzięki za jeszcze jakieś propozycje płyt głównych i pamięci ram :)

Edytowane przez Pocotokomu
Link to post
Share on other sites

...może nie co dwa ale co 3 wymieniam (najczęściej przy okazji jakichś drobnych napraw)... tu nie chodzi już nawet o to że zużyty płyt nie trzyma parametrów, widziałeś kiedyś 10 letni płyn z chłodnicy samochodowej?  oprócz oczywistej funkcji - przejmowania ciepła, płyty chłodnicze (te dobre) mają dodatki antykorozyjne które zwiększają żywotność metalowych i aluminiowych elementów układu. Jasne że do samochodu za 5k nikt nie będzie lał G12++  ale wymienić taki płyn raz na te 2-3 lata zawsze warto. Nie chce nikogo oskarżać ale niby jak Panowie Ci to sprawdzili?  :->

 

A teraz filmik z prostym przełożeniem jak to wygląda w przypadku LC i odpowiedz na pytanie dlaczego jednak warto zmieniać płyn

https://www.youtube.com/watch?v=S-lHHgGaUAQ

 

I masz rację co do tego że AIO jest przeważnie przewidziane "na jakiś czas"  czyli nie oszukujmy się okres gwarancyjny + magazynowanie.

 

Ale jeśli ma tylko taką możliwość(rewizje) i mechanicznie jest jeszcze ok to raz na te dwa lata płyn bym zmienił.

 

Wydaje mi się, że w jednym prawie pełnoletnim samochodzie mam płyn nawet starszy i wszystko działa.

A Panowie w serwisie sprawdzili to jakimś magicznym urządzeniem, które bada zapewne temperaturę zamarzania tego płynu. 

 

Skoro żywotność AIO jest niska to tym bardziej nie opłaca się wymieniać płyny. Prościej co 3 lata kupić nowe AIO ze średniej półki cenowej. 

Link to post
Share on other sites

Pewnie, jeżeli możesz co 2-3 lata wrzucić takie ~300 PLN w koszta (w końcu materiał eksploatacyjny) to nie ma o czym mówić. Jeżeli jednak nie to 900 vs 300 PLN (z perspektywy dekady) tj jednak realny pieniądz.

 

@autorze

 

Nie znajdziesz innych pamięci w tej cenie o podobnej specyfikacji. Alternatywnie możesz wziąć Crucial Ballistix 3000/15 i podkręcić do 3600/16 ale oc tj nic gwarantowanego.

Link to post
Share on other sites

Panowie, dzięki za dyskusję na temat chłodzenia ale trochę mam wrażenie że skupia się ona na mało istotnym elemencie który już sobie wyjaśniliśmy :) Wniosek jest taki że i Noctua D15S i Kraken sprawdzą się ok. Z góry dzięki za jeszcze jakieś propozycje płyt głównych i pamięci ram :)

 

Jak to mało istotnym? :)

Ale serio, w przypadku 3950X kiepskie chłodzenie przekłada się na niskie turbo boost tego procesora a to przekłada się na wydajność. 

Odnośnie płyty to już podałem jakiej ja używam. Odnośnie ramu to X570 max co obsługuje bez OC to 3200. Szukałbym 3200 z niskim CL lub 3600, które pójdzie na 3200 z niskim CL (ot po prostu takie zboczenie, że do pewnych zadań wypada mieć ustawienia fabryczne ale co kto lubi).

Oprócz tego, w zależności od płyty i chłodzenia sprawdź czy pamięć nie będzie fizycznie kolidować z chłodzeniem CPU. Ze względu na coraz częściej spotykane fikuśne radiatory pamięci RAM, potrafią one być nieco wyższe nić pamięci bez radiatorów. 

Ja uznałem, że kupując AIO będę miał mniej komplikacji na linii chłodzenie powietrzne procesora vs reszta bebechów (w sensie czy fizycznie nie będą kolidować).

Pewnie, jeżeli możesz co 2-3 lata wrzucić takie ~300 PLN w koszta (w końcu materiał eksploatacyjny) to nie ma o czym mówić. Jeżeli jednak nie to 900 vs 300 PLN (z perspektywy dekady) tj jednak realny pieniądz.

 

@autorze

 

Nie znajdziesz innych pamięci w tej cenie o podobnej specyfikacji. Alternatywnie możesz wziąć Crucial Ballistix 3000/15 i podkręcić do 3600/16 ale oc tj nic gwarantowanego.

 

300 zł na 3 lata przy sprzęcie, który służy do pracy nie jest jakąś wielką tragedią. Patrząc w ten sposób to strach uruchamiać bo prąd też kosztuje i to dużo więcej niż 300 zł przez 3 lata :)

Link to post
Share on other sites

Mały update mojego zestawu. Zmieniłem płytę główną, obecna obsługie SLI, i będę mógł mięć dwie karty graficzne na PCI x8. Podbiłem ramy do 3200mhz i zdecydowałem się na Noctua D15S zamiast wodnego. Droższa o 350zł płyta główna sprawiła że na chwilę obecną biorę jeden dysk m2 500gb zamiast dwóch.

 

1. CPU: R9 3950X
2. MO: ASUS Prime X570-Pro
3. RAM: 64GB DDR4 3200 Kingston CL16
4. Chłodzenie: Noctua D15S
5. Dysk: SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS M.2

 

Ze starego kompa dorzucam poniższe rzeczy:

6. Zasilacz: BeQuite 850W
7. Grafika: Asus Strix 1080ti
8. Obudowa: Fractal Design R4

Edytowane przez Pocotokomu
Link to post
Share on other sites

Co do chłodzenia to celowałbym jednak w AIO, minimum 360 zamontowane na górze obudowy.

Fractal Design R4

 

Nie bardzo 

Define_R4_Top_panel.png?1379572688

Zastanów się czy warto dopłacać 1500zł do 3950X względem 3900X.

 

 

 

MO: ASUS Prime X570-Pro

Pod 3900X to i X570P wystarczy.

 

 

 

RAM: 64GB DDR4 3200 Kingston CL16

2x32GB?

 

 

 

Chłodzenie: Noctua D15S

Taniej i nadal bardzo dobrze BQ DR4 Pro.

 

 

 

Dysk: SAMSUNG 500GB 970 EVO PLUS M.2

100-150zł dopłaty do 1TB SX8200 Pro czy Corsair MP510 / PNY CS3030 / Patriot VPN100 na Phison E12. 

Link to post
Share on other sites

Zastanów się czy warto dopłacać 1500zł do 3950X względem 3900X.

masz rację myślę nad tym cały czas, różnica jest z tego co sprawdzałem 1300zł. Ogólnie ratio - wzrost wydajności/cena nie jest zbyt opłacalne, jednak w kontekście symulacji w które zamierzam wejść głębiej i faktu że CPU wymieniam raz na 7 lat to bardziej skłaniam się ku 3950x

 

Pod 3900X to i X570P wystarczy.

Oczywiście, gdybym planował pracować na jednej GPU to tak, ale wielce prawdopodobne jest to że w niedalekiej przyszłości będę miał dwie karty graficzne. X570-p nie ma obsługi Nvidia SLI oraz dwie karty nie mogą chodzić na x8. X570 pro obsługuje SLI i w dodatku dwie karty mogą śmigać na x8.

 

2x32GB?

Tak byłoby najrozsądniej jednak z tego co widzę to ilość modeli gdzie jest taki układ jest znikoma (raptem 3 modele znalazłem?). Dodatkowo cena w okolicach 3500zł za 32gbx2 vs za 16gbx4 - 1500zł. Swoją drogą nie zakładam obecnie w przyszłości 128 ale rzecz jasna wolałbym 32x2 gdyby cena nie była x2. Planuję wziąć Kingston Fury

4x16gb 3200mhz CL16

Taniej i nadal bardzo dobrze BQ DR4 Pro.

Super propozycja! BQ DR4 Pro. Ogólnie Noctua spoko wypada ale jest dość brzydka :) Te jest bardzo ładne i trochę taniej.

 

100-150zł dopłaty do 1TB SX8200 Pro czy Corsair MP510 / PNY CS3030 / Patriot VPN100 na Phison E12.

Tutaj dobre podejście, przemyślę, chociaż jestem ciekawy jak z żywotnością tych tańszych dysków. Edytowane przez Pocotokomu
Link to post
Share on other sites
Dodatkowo cena w okolicach 3500zł za 32gbx2 vs za 16gbx4 - 1500zł. Swoją drogą nie zakładam obecnie w przyszłości 128 ale rzecz jasna wolałbym 32x2 gdyby cena nie była x2.

Oj coś źle zobaczyłeś, ~1560zł za 2x32GB https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-64-gb-3200mhz-cl16-cmk64gx4m2e3200c16-6331185/

Dwa komplety po 2x16GB wyjdą niewiele mniej, 1300-1400zł.

 

Tutaj dobre podejście, przemyślę, chociaż jestem ciekawy jak z żywotnością tych dysków.

One wszystkie i tak są na TLC, nikt raczej już nie płaci x2 markę, na MLC został chyba tylko 970 Pro, ale cena zaporowa.

Znajomemu padł 960 Pro 1TB po 2 latach...

 

Gdybym miał wybierać dorzuciłbym te 150zł do 512GB Samsunga 970 Pro.

Link to post
Share on other sites

Oj coś źle zobaczyłeś, ~1560zł za 2x32GB https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengeance-lpx-ddr4-64-gb-3200mhz-cl16-cmk64gx4m2e3200c16-6331185/

Dwa komplety po 2x16GB wyjdą niewiele mniej, 1300-1400zł.

Faktycznie, patrzyłem w sklepie na X. Mam pytanie, a mogą być jakieś problemy z tymi pamięciami? Np z puszczeniem ich w 3200Mhz? Z tego co widzę na liście QVL nie ma ich widocznych.

 

One wszystkie i tak są na TLC, nikt raczej już nie płaci x2 markę, na MLC został chyba tylko 970 Pro, ale cena zaporowa.

Znajomemu padł 960 Pro 1TB po 2 latach...

Gdybym miał wybierać dorzuciłbym te 150zł do 512GB Samsunga 970 Pro.

Ok, przemyślę! :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...