Skocz do zawartości

cpu, mobo i ram - AM4 :) 1000-1100zł


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Rebelmind,

Recommended Posts

Okej, więc tak. 

 

Moja obecna platforma (cpu, mobo, ram) prawdopodobnie po weekendzie wyfrunie kurierem do nowego właściciela, więc powoli przymierzam się do wyboru komponentów pod platformę am4.

 

Mianowicie, procesor który wybrałem to aktualnie popularny ryzen 5 1600 af, płyta coś na b450 lub jak się jakaś fajna trafi to x370 oraz ram 16gb min. 3000mhz.

 

Budżet to 1000-1100zł: procesor 400zł, ram ~300zł oraz płyta ~400zł.

 

Moje pytanie co do płyt, szukam czegoś przyszłościowego, na co posadzę chociażby ryzen'a 7 3gen. Płyty brane pod uwagę to outlet lub funkiel nówki nieśmigane. Warto się pchać w x370 czy pozostać przy b450? Z wymagań chcę płytę przyszłościową, sprawiającą mało problemu co do obsługi ram i pozwalającą na jakieś tam OC. Wiadomo, budżet mały - jestem skory kupić narazie jedną kość 8gb, jeśli będzie warto dopłacić do płyty.

 

Narazie mam na oku b450 tomahawk'a max z outletu x-kom lub nówkę asrock'a b450 gaming k4. Byłbym wdzięczny jakbyście podali swoje propozycje.

 

Jeszcze co do ramu, szukam czegoś co nie będzie miało problemu z działaniem wraz z amd. Najlepiej 3200mhz z akceptowalnymi opóźnieniami, budżet jak wyżej ~300-350zł. Fajnie jakby nie były czerwone, podobno Ballistixy Sport LT 3200mhz są fajne.

 

Sorki, że tak zawile, ale jestem już trochę śpiący. :)

 

 

edit:


Ktoś coś?

 

Jak wyżej - na oku mam narazie MSI B450 Tomahawk Max oraz ASRock'a Fatal1ty B450 Gaming K4, zastanawiam się też czy może nie lepiej wziąć czegoś na X370. Za 400zł mam Asus'a Prime X370-Pro z outletu, ewentualnie coś w podobnej cenie.

 

Jakie modele warto wziąć pod uwagę?

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites

Msi b450 Mortar spokojnie ogarnia nawet R9 3900x (bez OC) a nową bez problemu kupisz za ~400 pln. Niby AM4 na być wspierane do końca br ale nie wiadomo jak z biosami dla X370 (chociaż prywatnie uważam, że bez problemu ruszą R4000).

 

Ram zobacz GoodRam IRDM PRO 3600 cl17.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W końcu ktoś się odezwał! :D

 

 

 

Ram zobacz GoodRam IRDM PRO 3600 cl17.

 

A no właśnie ten ram też rzucił mi się ostatnio w oczy, do Goodram'a jestem przekonany, jedna kość ram działa mi już 11-sty rok. Miałem od nich 2 dyski ssd, z czego jeden aktualnie w kompie, drugi poszedł do wuja. :P 

 

Tak więc obecnie wygląda to tak:

 

- R5 1600 AF - 399zł

- GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17-19-19 - 349zł

 

Oba podzespoły z Proline'a.

 

 

 

Msi b450 Mortar

 

Z opinii płyta fajna i w sumie byłaby dla mnie ok, jednak wolałbym coś na atx raczej i boli mnie trochę brak radiatora na sekcji zasilania pamięci. :x

 

Z płyt, które przykuły moją uwagę pod względem możliwości to:

 

- ASRock B450 Gaming K4

- MSI B450-A Pro

- MSI B450 Tomahawk Max

 

Z tego co wyczytałem to Tomahawk z kopa powinien odpalić te pamiątki na 3600mhz, bo obsługuje do 4133mhz+. B450-A Pro od emesaja do 3466(oc), a Asrock do 3200+ (oc). Po manualnym ustawieniu chyba powinny odpalić je na 3600mhz, ale sam nie wiem. :/

 

Do tego Tomahawk ma sekcję fajną, r5 1600 af jest powiedzmy, że przejściowy. Planuję wrzucić potem Ryzen'a 7 zapewne 3/4 gen, z jakimś tam OC powinien dać radę, nie?

 

Końcowo wygląda to tak:

 

- R5 1600 AF - 399zł z Proline'a

- GoodRam IRDM PRO 2x8GB DDR4 3600 CL17-19-19 - 349zł z Proline'a

- Msi B450 Tomahawk Max - 459zł z Morele, chyba że uda mi się go z outletu wyrwać :)

 

Budżet przekroczony o stówkę, najwyżej dłużej będę na kartę zbierał. :P

 

edit: co do ramów, są one skore do współpracy na niższych opóźnieniach? procek raczej powinien ruszyć bez aktualizacji biosu? nie wiem jak to jest z tą wersją af  :> 

Edytowane przez nexy95
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Pod względem biosu to dalej jest z punktu widzenia płyty 1. gen więc ruszy bez łaski na B450.

 

Z mojego doświadczenia z oc Ramu praktycznie zawsze udało się coś ostrzej ustawić na timingach, niekoniecznie jednak z częstotliwością. Tu masz ręckę, gdzie wygląda to lepiej niż ok:

 

http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/goodram-irdm-pro-ddr4-test-pamieci-ram/strona/31723.html

 

Co do Asrocka się nie wypowiem, bo sam nigdy nie miałem, ani też u nikogo ze znajomych nie widziałem. Mortara ma kuzyn, Tomahawk kilka kolegów z forum - problemów obecnie brak.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...