Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Pytanie mam, jaki dobrać dysk SSD do Windows XP pod system tylko jako rozruchowy (komputer ma służyć do starych gier na dysku HDD).

Czy bardziej patrzyć aby miał funkcję TRIM czy Garbage Collection, ponieważ Windows XP nie obsługuje TRIM.

Pytanie czy dysk SSD (jego kontroler) będzie obsługiwał TRIM na poziomie sprzętowym, ponieważ Windowsa XP nie obsługuje go programowo.

Edytowane przez EasyMan
Link to post
Share on other sites

Złe pytanie. Raczej się spytaj co zrobić aby ssd działał dobrze pod XP, jak np. zewnętrzne programy producentów do TRiM-a i wyłączenie indeksowania, defragmentacji, plik stronicowania ( no chyba że musisz go mieć ), hibernacji i prefetch. Oraz sformatuj i wyrównaj partycje pod innym systemem, aby to dobrze zrobić.

Garbage collection powinno samo działać póki system jest w idle.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie jestem, aż tak obeznany, aby zrozumieć co jest napisane po

 

 

Raczej się spytaj co zrobić aby ssd działał dobrze pod XP,

 

Zatem jaki dysk będzie działał dobrze na windows XP, głównie, żeby szybciej się uruchamiał po tym jak zainstaluje tam takie cuda jak to "Make XP Look Like Windows 7"

Edytowane przez EasyMan
Link to post
Share on other sites

W ogóle to jaki jest sens stawiania Windowsa XP na SSD bez instrukcji Trim? Niewiele się zyskuje względem HDD, subiektywnie sądzę że męczarnia z instalacją systemu nie warta świeczki.

 

To już lepiej Ubuntu z Wine.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

One są na phisonie s11, ten kontroler potrafi przestawić się nagle w "tryb serwisowy" (czy jakkolwiek inaczej to tam nazywają) i zgłasza się jako satafirm s11, nie jest to ciekawa konstrukcja z tego powodu, no ale wszystko zależy od ceny, za ile go masz do kupienia?  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja u siebie od 2012 do 2017 używałem Cruciala M4 (64GB) właśnie na Windowsie XP, często całodobowo i to jeszcze w trybie IDE, praktycznie 0 problemów.

 

Dysk do dziś działa, już na nowszym windowsie,

bSDnupU.png

ma tej chwili 8 lat i dalej wszystko ok, widać kości MLC to już legendarna wytrzymałość :D

Edytowane przez mutissj
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bez przesady, wtedy też były problemy z kontrolerami, jedynymi pewnymi ssd były właśnie M4 i 830, bo reszta była na sandforce...

 

Sam też mam samsunga 830 128GB z tego czasu, kosztował majątek bo 569zł wtedy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Bez przesady, wtedy też były problemy z kontrolerami, jedynymi pewnymi ssd były właśnie M4 i 830, bo reszta była na sandforce

Dokładnie tak jak piszesz. Sanforce był bardzo niedopracowanym kontrolerem z wieloma błędami. Też mam tego samsunga z tamtego okresu, pożyje jeszcze bardzo długo w laptopie, ma obecnie 8,6TBW. Kupiłem go za ok. 98€, bo czekałem jak spadnie do 100€.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...