Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć,

 

Poczciwy, 3-letni XM300 niestety wyziewa ducha i zacząłem się rozglądać za nowym gryzoniem. Naturalnym pomysłem była wymiana na nowszą wersję, Aorus'a M3, ale mając na uwadze że w przejrzanych wątkach z ostatniego czasu nikomu ona nie została polecona postanowiłem się jednak Was poradzić gdyż kompletnie nie śledzę "sceny myszkowej".

 

§  Budżet: 100-200zł (ostatnimi czasy bardzo sporadycznie grywam, więc jeśli jest coś rozsądnego za mniej - to chętnie z opcji skorzystam, niemniej, jestem w stanie wydać i 200zł).

§  Jakiej myszki obecnie używasz: Gigabyte XM300

§  Jaką masz obecnie podkładkę: QcK+

§  Z jakich wartości DPI korzystasz: 800

§  Ile cm przejeżdżasz myszką aby wykonać pełny obrót – cm / 360° w grach FPS: ~65cm

§  W co grasz (gatunki oraz konkretne tytuły): CS:GO

§  Ile przycisków używasz w myszce: standard + 2 boczne

§  Chwyt: hybryda claw/palm; wskazujący/kciuk - claw, reszta palm

§  Jakie jest Twoje ułożenie palców na myszce (1+2+2 czy 1+3+1): 1+2+2

§  Wielkość dłoni (cała dłoń i od czubka palca środkowego do kciuka: długość 18,5cm/14,5cm

§  Dlaczego chcesz zmienić mysz: jak wyżej

§  Uwagi (wygląd, liczba przycisków, waga, materiał myszy): 2 dodatkowe boczne przyciski, możliwie niski LOD bez podklejania taśmą

 

Pozdrawiam, 

Konrad

Edytowane przez Denave
Link to post
Share on other sites

Cucę przed jakością M3, jak i archaicznymi komponentami.

Mysz ma wiele problemów, wynikających z dziurawej kontroli jakości, jak bardzo chybotliwa rolka.

Avago S3988, to sensor o bardzo przyjemnym "feelingu", niestety dobór podkładki może okazać się problematyczny - parametr LOD, to istna karuzela dla wiekowych sensorów optycznych Avago, sprzed premiery PMW3310.

Kształt nie pozostał ten sam, kontury "M3", to cień G403, która z poprzedzającym modelem - XM300, nie miała wiele wspólnego, mógłbyś być rozczarowany.

 

Naginając budżet - Glorious Model D.

Fabrykacja produktów Gloriousa, to poprawnej jakości OEM-y - nie śmierdzą tandetą, ale również nie wywierają wrażenia nielichych.

Pod głównymi przyciskami, D2FC-F-7N o deklarowanej żywotności 20 milionów kliknięć, zapewniają przyjemny, chrupki klik o umiarkowanej głośności.

Enkoder, to budżetowy F-Switch "Green core"(który widać tuż za mikro-przełącznikiem), jednak dostarczający dosadnego "feedbacku", może terkotać.

Drugoplanowe mikro-przełączniki, to Huano "Green dot" o żywotności 5 milionów kliknięć, są nieco twardawe, a więc korzystanie z przycisku pod rolką, może nie należeć do najprzyjemniejszych.

Przede wszystkim, uraczony zostaniesz bardzo niską wagą - 68 gramów, która sprzyja ergonomii, zdrowiu i wynikom w grach, jak i również akceptowalnym fabrycznym przewodem, który jest krokiem milowym w zestawieniu z gumowymi kablami, nierzadko upchanymi w okropnie niewygodnym oplocie.

 

Jeżeli zadecydujesz, by nie przekraczać budżetu, postaram się doradzić dodatkowo później.

Dla "casualowego" gierczenia, znajdziesz mnogą ilość modeli dla wytypowanej mikstury chwytu.

Link to post
Share on other sites

Nigdy nie trzymałem M3 w dłoni, natomiast ze zdjęć poglądowych wygląda bliźniaczo podobnie, zwłaszcza że google'ując XM300 pojawia się M3 zaraz obok. Jestem zaskoczony że może ona się aż tak kształtem różnić.

 

Budżet jest elastyczny - mógłbym go przekroczyć, natomiast XM300, pomijając problemy software'owe, w pełni mnie satysfakcjonowała pod względem 'performensu', dlatego nie czuję potrzeby inwestowania większej sumy w coś znacząco bardziej zaawansowanego technologicznie.

 

Opisany przez Ciebie Model D wydaje się być ciekawą propozycją, z akceptowalną cena, jednakże mam obawy, nie wiem czy zasadne, o zaburzenie pamięci mięśniowej przesiadając się na model niemalże dwa razy lżejszy.

 

Jeśli miałbyś jakieś inne propozycje, z różnych półek cenowych z okolicy mojego budżetu, chętnie bym się im bliżej przyjżał.

 

P.S. chapeau bas za polszczyznę, potrafisz zapędzić w kompleksy :)

Edytowane przez Denave
Link to post
Share on other sites

"Opisany przez Ciebie Model D wydaje się być ciekawą propozycją, z akceptowalną cena, jednakże mam obawy, nie wiem czy zasadne, o zaburzenie pamięci mięśniowej przesiadając się na model niemalże dwa razy lżejszy."

Beneficjum z niskiej wagi, dla zdecydowanej większości użytkowników przezwycięża wszelkie skazy - celność wzrasta, a nic tak pozytywnie nie oddziałuje, jak pokaźna poprawa w umiejętnościach.

Z racji zżycia się z modelem G400 Logitecha - sławetna linia zapoczątkowana przez MX500, powracam do tego modelu nieustannie, zatem zdecydowałem się na zredukowanie wagi, wyrzuciłem również obwód drukowany, który łączył przyciski boczne i górne, z PCB-matką, finiszem było pozbycie się ~30 gramów, niezwłoczna poprawa w "skillu".

Abstrahując już zupełnie, dopełniłem modyfikację wyjęciem drutu odpowiadającego za szczeble rolki, wypadkową jest nieprawdopodobnie subtelna praca "scrolllwheela", nie tęskno mi również za stopniami, które zostały kompletnie wykastrowane - G400s versus nędzny "scroll" w Zowie ZA13.

Kontrastowo do gremialnego marketingu milionów DPI, niska waga wpływa znacząco na zdrowie dłoni i wydajność w użytkowaniu, nie jest to zwykły bełkot.

Będąc zupełnie szczerym, niewielkie grono osób było zwiedzione bardzo niską wagą, jednakowoż absolutnie nie jest to powód, by nie wybrać myszy z owej kategorii - sądzę, że wszystkiego warto spróbować, szczególnie gdy ma się możliwości.

Jakkolwiek nie zechciałbym wybronić wagi ~100 gramów, nie potrafię.

 

Powracając do tematu, lapidarnie, coby nie przedłużać.

"Outletowy" Rival 600, Cougar Revenger S (kwota dwustu złotych zdecydowanie odpycha) - opisy wraz z recenzjami.

"Outletowa" Kone Aimo (tragiczna waga, wybrana wyłącznie ze względu na niedostępność modelu Kone EMP) - recenzja.

Rival 310, G403, Roccat Kain 100 i mnożące się modele.

Z myszy nieprofilowanych, jest DM1 FPS (poprawna jakość, jak w przypadku Gloriousa, winno się stronić od białej wersji, która z czasem może zżółknieć, wyglądając paskudnie) - recenzja.

 

Gdybyś zaintrygował się którymś modelem, oznajmij proszę.

 

 

 

P.S. chapeau bas za polszczyznę, potrafisz zapędzić w kompleksy

 

W dobie literatury na wyciągnięcie dłoni i słowników, nic nadzwyczajnego, mimo to, dziękuję.

Link to post
Share on other sites

No i nastąpiło to, czego się obawiałem pytając dodatkowe propozycje - nie wiem już jak na te gryzonie patrzeć i co porównywać.

 
Gdybym miał wybierać w tej chwili, wybór prawdopodobnie by padł na Glorious'a D - jakoś nabrałem ochoty spróbowania tej lekkiej, podziurawionej konstrukcji.
Szperając trochę w sieci, natrafiłem na "polski produkt" od SPC Gear - LIX i LIX+, które ważą jeszcze mniej niż Model D (59g do 69g Gloriousa). W przypadku LIX+ sensor jest ten sam, natomiast różnią się przełącznikami - D2FC-F-K (w obydwu LIX'ach) których nie mam pojęcia jak porównać do D2FC-F-7N oprócz deklarowanej żywotności, która w przypadku tych pierwszych wynosi 30 milionów więcej (50 do 20), i ceną na aliexpress, gdzie F-K są o 90% droższe za sztukę.

Cena LIX+ również jest niższa od Modelu D, bo przyszłoby mi wydać za nią 50zł mniej - co, mając na uwadze całokształt, zaczęło mnie mocno interesować.

Wiem że te myszki nie są jeszcze ogólnodostępne, ale czy na Twoje oko wydają się one warte zainteresowania?

 

Outletowy Rival 600, którego byłbym w stanie dostać za ~230zł na x-kom'owym allegro również zwrócił moją uwagę, tylko tu kategoria wagowa z piórkowych LIX'ów i Modela D wskakuje na ciężką i nie wiem jak porównać sensory - domyślam się że nie poczułbym nawet różnicy.

 

G403, dostępny w dwóch wersjach w tej samej cenie (249zł), z kolei zrodził pytanie - który z sensorów, Hero16K (wersja Hero) czy 3366 (wersja Prodigy) byłby lepszy. Sugerując się tym rankingiem, wynikałoby że to Hero wygrywa (który też chyba jest nowszą konstrukcją).

 

Mając na uwadze że nie śpieszy mi się z wymianą myszki (XM300 pomimo umierającego przycisku pod scrollem i szwankującego prawego kliku - nadal działa) myślisz że warto poczekać do premiery tych LIX'ów? Zakładając że owe LIX'y nie różnią się niczym prócz sensorów, to schodząc z 3360 do 3325, jak duży (i czy w ogóle odczuwalny na 800DPI) downgrade by to był?

Czy jednak brnąć w bardziej sprawdzone konstrukcje? Jeśli jednak ta druga opcja, to jak wyglądałby Twój, @Leminairre, 'mini ranking' wraz z wyszczególnieniem mocniejszych stron spośród Model'u D, Rival'a 600 i G403 Hero?

Edytowane przez Denave
Link to post
Share on other sites

Nawałnica produktów typu OEM/ODM o bardzo nieszczelnej kontroli jakości, jest przytłaczająca.

Nieustannie mantyczę o rozbieżności egzemplarzy, wadach, popartych empirią, przykład z dzisiaj.

Zwróć uwagę, iż nawet w sugerowanych produktach na stronie podlinkowanej przez Ciebie myszy, są rozchwytywane produkty ODM; to, Sharkoon Light² 200, Krux Beam, Zet Erge - najprawdopodobniej wszystkie pochodzą z tej samej fabryki "Shenzhen F&G Electron Co.", która udostępnia również ODM, którym posiłkuje się SPC Gear LIX, toteż możesz natrafić na wybrakowany egzemplarz.

Ceny rozpoczynają się, jak widzisz - od kilku dolarów, narzucenie wymagań przez usługobiorcę - bardziej rygorystyczna kontrola jakości, jest możliwe i uzasadnione, jednak fasadowe - nie liczyłbym na partię bez nawet drobnych defektów.

 

Mikro-przełączniki, to bardzo zawiły wątek.

Dostępność jest przeogromna, smucą rozchwytywane mikro-przełączniki Omrona, które są niekonsystentne.

D2FC-F-7N, są przyjemniejsze w odbiorze, natychmiastowe, na D2FC-F-K zdecydowanie trudniej uzyskać satysfakcjonujący klik, nierzadko są również głośniejsze.

Wraz ze wzrostem żywotności, seria mikro-przełączników Omrona, stawała się twardsza, a problem dotkniętych myszy podwójnymi kliknięciami, wciąż nierozwiązany - zależny jest od konstrukcji myszy, niektóre potrafią wyjątkowo ekspresowo wypruć charakterystykę i wymęczyć kontakty - partia Zowie z wlutowanymi Omronami, wytrwała kilka miesięcy.

 

Hero.

Odczuć mógłbyś niższy LOD w stosunku do PMW3366, który jako jedyny z rodziny PMW336x i PMW338x, również nie posiada żadnego "smoothingu" na każdym szczeblu DPI.

Sensory PixArta, przejawiające się w absolutnie każdym nowym modelu, bazują na PMW3360 - marketing i nieistotne dla człowieka różnice.

 

"...to schodząc z 3360 do 3325, jak duży (i czy w ogóle odczuwalny na 800DPI) downgrade by to był?"

PMW3325 to sensor szczególnie implementowany w konstrukcjach budżetowych tudzież bezprzewodowych, ze względu na niski pobór energii.

Wszelakie myszy oparte o ten układ, objuczone są relatywnie wysokim parametrem LOD i częstokroć problematyczną pracą na próbkowaniu 1000Hz.

"Feeling" jest "surowy", ostry - przejście z... jak zwać przystało, starych - "maślanych" optyków Avago (alias nadany ze względu na charakterystyczną gładkość ruchów), jest różnicą.

Wszystko podległe jest kalibracji i Twoim osobistym odczuciom, warto nadmienić, iż tak niska czułość, uwydatnia dysproporcję.

PixArt najwidoczniej zupełnie zrezygnował z produkcji chipów PMW3310, który odpowiednio skalibrowany, charakteryzuje się lepszymi parametrami od PMW3325.

 

"Czy jednak brnąć w bardziej sprawdzone konstrukcje? Jeśli jednak ta druga opcja, to jak wyglądałby Twój, @Leminairre, 'mini ranking' wraz z wyszczególnieniem mocniejszych stron spośród Model'u D, Rival'a 600 i G403 Hero?"

Pamiętaj, iż LIX to kształt symetryczny - eksperymentujesz, usilnie starałem się zalecić myszy pokrewne, stąd propozycja Model D.

Zupełnie odstawiając wątek kształtu, oddałbym wiele za najlepszy "performance" i ergonomię, stąd optuję za Model D, pomimo iż jestem bardzo drobiazgowy i nieprawdopodobnie cenię sobie jakość wykonania.

Na bardziej rozbudowany opis, już brak mi wigoru; )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Chwilę mi zajęło podjęcie decyzji, kolejną zaś wrócenie tutaj.

@Leminairre, ogromne dzięki za tak wnikliwe analizy myszy, Twoja wiedza jest nieoceniona :)

 

Wybór padł na Glorious'a Model D, jako iż nie jest to zakup na cito, wstrzymuję się z nim do IEM'a - może zdarzy się jakaś losowa, oszczędzająca całe 10 zł, promocja.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...